Web Tasarım Öğrenme ve Ücretsiz Kurs Önerileri

Web tasarımı teriminin arkasında, bir web sitesini başarılı kılan birçok farklı beceri vardır. Web tasarım öğrenme yolculuğunda sabırlı ve tutarlı olmanız gerekiyor. Web tasarımını öğrendikten sonra freelance bir şekilde para kazanabileceğinizi unutmayın. Web sitesinin takip ettiği amaca bağlı olarak farklı teknolojiler, web tasarım programlama dilleri ve süreçler kullanılmaktadır. Web tasarım yalnızca bir web sitesinin grafik tasarımını ilgilendirmez. İlgili işlevler ve yapılar da dikkate alınmalıdır. İyi bir tasarım her zaman kullanılabilirlik, yani sitenin kullanıcı dostu olması anlamına gelir.

İlk izlenimler asla ötelenemez ve bir sonraki web sitesinin sadece bir tık ötede olduğu internetin kısa ömürlü dünyasında bu her zamankinden daha önemlidir. Bir web sitesi ciddi ve düzenli görünmeli, kullanıcı yolunu bulmalı ve kendini rahat hissetmelidir. İyi tasarım merak uyandırmalı ve daha fazlasını keşfetme isteği uyandırmalıdır. Ancak iyi bir web sitesi tasarlamak kolay değildir. Bu nedenle, hazır web tasarım sitesi, web sitesi tasarımı alanında temel bilgi esastır. Bununla birlikte, bu, örneğin CSS aracılığıyla ve sweb tasarımı ile ilgili ek temel bilgiler yoluyla nispeten kolay bir şekilde elde edilebilir. Web tasarımı nedir diye merak ediyorsanız link üzerine tıklamanız yeterlidir.

Bir web sitesinin gerçek tasarımına başlamadan önce, bir fikir gereklidir. Tematik ve aynı zamanda hedef kitle odaklı yönelimi de düşünmelisiniz. Sürecin planlanması, organize edilmesi ve gerekli hazırlık çalışmalarının yapılması da önemlidir. Gördüğünüz gibi, web tasarımı standartlaştırılmış bir süreç değil, karmaşık ve ayrıntılı, bu yüzden web tasarım konusunda özel uzmanlık gerekiyor. Bunu nasıl edineceğiniz, internet sitesi nasıl kurulur ve web tasarımı en iyi nereden öğrenebileceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi makalemizde bulacaksınız.

Web tasarımı öğrenme aşamalarından sonra web tasarım firmalarında staj yaparak pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

web-tasarım

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Pek çok programlama, stil ve biçimlendirme dilinin gelişmesiyle birlikte, web tasarımını öğrenmek her zamankinden daha karmaşık hale geliyor. Neyse ki, başlamanıza yardımcı olacak tonlarca araç var. Çevrimiçi eğitimler veya web tasarımı üzerine yeni bir kitap gibi bazı temel kaynakları kurcalayabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, HTML ve CSS’nin temellerini öğrenerek başlayın. Ardından JavaScript gibi daha gelişmiş web tasarım dillerini keşfedebilirsiniz!

Web tasarım kursları ve eğitimleri için çevrimiçi platformları inceleyin. Web site yapımı olarakta internet üzerinden aratarak eğitimlere göz atabilirsiniz. İnternet, web tasarımı hakkında ayrıntılı bilgilerle doludur ve çoğu ücretsiz olarak kullanılabilir. Udemy veya CodeCademy’de bazı ücretsiz çevrimiçi kurslar alarak başlayabilir veya freeCodeCamp gibi bir kodlama topluluğuna katılabilirsiniz. YouTube’da web tasarımı video eğitimlerini de bulabilirsiniz.

  • Tam olarak ne aradığınızı biliyorsanız, belirli terimlerle aramayı deneyin (örneğin, “CSS eğitimindeki “sınıf seçiciler”).
  • Web tasarımı deneyimi olmayan yeni başlayan biriyseniz, önce HTML ve CSS’de kodlamanın temellerini öğrenin.

Üniversite ve mesleki liselerden faydalanın. Üniversite veya liseye gidiyorsanız, web tasarimi kursları olup olmadığını öğrenmek için okulunuzun bilgisayar bilimleri bölümüyle iletişime geçin veya kurs kataloğunuza bakın. Eğitim görmüyorsanız, bölgenizdeki herhangi bir üniversitenin web tasarımında sürekli eğitim kursları sunup sunmadığına bakın.

Bazı üniversiteler, kaydolmak isteyen herkese açık olan çevrimiçi web tasarım kursları sunmaktadır. Üniversite öğretmenleri tarafından verilen ücretsiz veya uygun fiyatlı web tasarım kurslarını bulmak için online kurs platformlarını inceleyebilirsiniz.

Web tasarım ile alakalı kitaplar satın alın. Web tasarımı üzerine iyi bir kitap, zanaatınızı öğrenirken ve uygularken paha biçilmez bir referans olabilir. Genel web tasarımı veya belirli kodlama biçimleri ve öğrenmek istediğiniz diller hakkında güncel kitaplara bakın. 

Web tasarımı hakkında dergiler ve blog makaleleri okumak da yeni teknikler öğrenmenin, ilham almanın ve en son trendleri takip etmenin harika bir yoludur.

web-tasarımı-nasıl-öğrenilir

Web Tasarım İçin Öğrenilmesi Gerekenler Nelerdir?

Web tasarım öğrenme için temel olarak bilmeniz gerekenleri sizin için sıraladık.

Görsel tasarımın temel kavramlarını anlayın

Şablon

Bir tasarım düzenindeki her öğe, buton ve resim daha büyük yapı şablonlarını oluşturur. Web tasarımını öğrenmek, bir düzende ve denge oluşturmada çizgilerin uygulamalarını anlamak anlamına gelir.

Şekiller

Web tasarım konusunda üç temel öğe üçgen, kare ve dairelerdir. Kareler ve dikdörtgenler içerik blokları için, daireler düğmeler için ve üçgenler genellikle önemli bir mesaja veya harekete geçirici mesaja eşlik eden simgeler için kullanılır. Şekiller ayrıca güçle ilişkili kareler, uyum ve rahatlık ile ilgili daireler ve önem ve eylem ile üçgenler ile bir duygu duygusuna sahiptir.

HTML’nin temellerini öğrenin

Köprü metni biçimlendirme dili (HTML), bir web sitesinin içeriğinin, resimlerin, gezinmenin ve diğer öğelerin birinin web tarayıcısında nasıl görüntülendiğine ilişkin yönergeler sağlar. HTML konusunda uzman olmanız gerekmese de, Webflow gibi görsel tabanlı bir tasarım platformu kullanıyor olsanız bile nasıl çalıştığına biraz aşina olmanıza yardımcı olur.

CSS’yi Anlayın

CSS (veya basamaklı stil sayfaları), bir HTML öğesinin nasıl görüneceğine ilişkin stil ve ek talimatlar sağlar. Fontları uygulamak, dolgu eklemek, hizalamayı ayarlamak, renk seçmek ve hatta ızgaralar oluşturmak gibi şeyler CSS ile mümkündür.

UX’in temellerini öğrenin

UX, bir web sitesini hayata geçiren, onu statik bir öğe düzenlemesinden, içinde gezinen birinin duygularıyla ilgilenen bir şeye dönüştüren sihirdir.

Renk şeması, yazı tipleri ve resimler hedef kitlenize bir şeyler anlatmak için daha büyük bir şablon oluştururlar. Kullanıcı deneyimi tasarımı, hassasiyet ve duyguları uyandırmakla ilgilidir. Markanıza uygun ve özelleştirilmiş bir tasarım, ziyaretçilerinizin veya müşterilerinizin markanıza bağlılık ve alışkanlık geliştirmesini kolaylaştırır.

Web-Tasarım-İçin-Öğrenilmesi-Gerekenler

Web Tasarım Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Web tasarımcısı olmanın birkaç yolu vardır. Bir değişken, bilgisayar bilimi okumak ve ardından serbest meslek sahibi olmak veya web tasarımı ile ilgilenen bir şirkette çalışmaktır.

İstenilen dereceye bağlı olarak, öğrenim üç veya beş yıl sürer. Bilgisayar bilimcileri genellikle sadece web tasarımcıları değildir, aynı zamanda kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunabilmek için tüm bilgilerini kullanırlar. Peki web tasarımcısı ne iş yapar diye detaylı bilgi istiyorsanız link üzerinden yazımıza bakabilirsiniz.

Son olarak, kendinize web tasarımını öğretme seçeneğiniz var. Bu rota hem avantajlar hem de dezavantajlar sunar. Bir yandan öğrenme hızınızı kendiniz belirleyebilirsiniz, ancak diğer yandan kendinizi disipline etmeniz gerekir. Tutarlı ve sabırlı olursanız evde web tasarım öğrenme sürecini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, soru ve sorunlarınız için başvurabileceğiniz muhatap genellikle yoktur. Ancak, yalnızca amacınızla ilgili içerikle ilgilenebilirsiniz: bilgisayar bilimi çalışmalarında veya çıraklık sırasında, diğer yandan, daha sonra web sitelerinde çalışmanız için ihtiyaç duymayacağınız birçok içeriği de öğreneceksiniz. Öğrenirken ayrıca freelance web tasarım yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Peki web tasarım öğrenme süreci bittikten sonra internet sitesi fiyatlarını nasıl belirleyeceğim diye düşünüyorsanız temel olarak verebileceğimiz bir öneri var. Piyasayı araştırmak, verdiğiniz web tasarım hizmetlerini göz önünde bulundurmak veya bir web tasarım ajansında staj yaparak web tasarım fiyatları nasıl verilir öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki piyasadan ne fazla ne de az olması gerekiyor. Zaten zaman içerisinde ortalama fiyatların nasıl verildiğini öğrenmiş olacaksınızdır.

Temel bilgilerde genellikle birkaç ay sonra ustalaşabilirsiniz, ancak daha ince ayrıntılar birkaç yıl sürebilir. Profesyonel web sitesi tasarımı ve kodlama öğrenme eğer tek başınıza öğrenecekseniz tamamen disiplininize bağlıdır.

Web-Tasarım-Öğrenmek-Ne-Kadar-Sürer

Web Tasarım Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

İlk olarak, bir web tasarımcısının kim olduğunu ve ne yaptığını öğrenin. Sorumlulukları şunlardır: web siteleri, afişler, reklamlar tasarlamak.

Uzmanlığı daha iyi anlamak için uzman bloglarını okuyun, röportajları izleyin, varsa sektörün içinden tanıdıklarla röportaj yapın. Veya çeşitli platformlarda uzmanlara sorular sorun. Web tasarım öğrenme yolculuğu genel olarak bakıldığında uzun bir yolculuktur.

Yeni başlayan birinin web tasarım öğrenme sürecine başlaması için bilmesi gerekenler nelerdir?

  • En azından bir bilgisayara ihtiyacınız var. Ve kullanma yeteneği. Prensip olarak, en temel gereksinimler sadece bunlardır.
  • Gelişmiş bir sanatsal zevke sahip olun. Güzel çizmeye gerek yok ama renk, uyum ve kompozisyon hakkında minimal fikirlere sahip olmalısınız.
  • Web tasarımı sadece yaratıcılık değil, aynı zamanda analitiktir. Beyninizle iyi çalışmak ve mantıklı düşünmek önemlidir.

İlk seçenek kurslardır. Örneğin, Udemy gibi platformlarda her şey sizin için düşünülmüştür. Nerede çalışacağınızı, hangi bilgileri arayacağınızı ve diğer detaylar ile kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Mentorlar yardımcı olur ve tavsiyeleri sizinle paylaşırlar. Ayrıca, sonuç olarak gelişmiş bir portföye sahip olursunuz. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca web tasarım kursu ücretsiz olarak birçok farklı sitede bulunmaktadır.

Web tasarım öğrenme için bir diğer seçenekte okulunu okumaktır.

Temel bilgileri kavrayın

  • Bir web tasarımcısının ne olduğunu ve ne yaptığını tamamen anlayın.
  • Web sitelerinin/uygulamaların nasıl çalıştığını, hangi öğeleri içerdiklerini görün. Hangilerinin rahat, hangilerinin olmadığına dikkat edin. Gelecekte neyle uğraşacağınızı anlamalısınız.
  • Ürün geliştirme aşamalarını öğrenin. Bu konudaki yazıları okuyun ve videoları izleyin. Vaka analizleri yardımcı olabilir.

web-tasarımı-öğrenmek

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Bir web sitesi oluşturmak büyük bir girişim olabilir, bu nedenle temel bilgilerle başlayın. Web tasarım, herhangi bir iyi web sitesinin temelidir, sayfaların nasıl görüneceğine ve çalışacağına dair görsel bir çerçevedir. Kalem ve kağıtla faydalı bir eskiz çizerken, uygun web tasarım yazılımı olmadan çok uzağa gidemezsiniz.

Doğru yazılım, müşteriler için örnekler ve geliştiriciler için dışa aktarılabilir grafikler oluşturmanıza olanak tanır. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce program olduğu için sizin için en iyi web tasarım yazılımının hangisi olduğunu belirlemek zor olabilir.

Bootstrap Studio

Bootstrap Studio, popüler bir açık kaynak ön uç çerçevesi olan Bootstrap’in WYSIWYG editörüdür. Bir tuval, çeşitli bileşenler ve kodu görüntülemek ve programlamak için bir pencere içerir. Bootstrap çerçevesinde tasarlamak ve geliştirmek için ideal bir programdır ve sitenizi henüz üzerinde çalışırken test etme fırsatı verir.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, piyasadaki en eski ve en iyi bilinen web tasarım programlarından biridir. Son yıllarda birçok rakip program ortaya çıktı, ancak Photoshop hala web tasarımcıları tarafından çok katmanlı modeller ve dışa aktarılabilir grafikler oluşturmak için kullanılıyor.

Affinity Designer

Affinity Photo Photoshop’un eşdeğeri olsa da, Affinity Designer’ın web tasarım projeleri için sunduğu seçeneklerden en kullanışlısı olduğunu kabul etmeliyiz . Bu esas olarak fiyattan kaynaklanmaktadır. Kullanıcılar, Adobe’nin uzun vadede yüzlerce ila binlerce liraya mal olabilen abonelik modelinin aksine, bir lisans ve gelecekteki güncellemeler için bir kerelik 500 TL tutarında bir ücret öderler.

Web Tasarımı Ve Kodlama Öğrenme Ücretsiz Mümkün Müdür?

Belki de web geliştirme gibi bir alana girmenin en heyecan verici beklentilerinden biri, hemen içine girebilme yeteneğidir. Aylarca hatta yıllarca eğitim gerektiren birçok meslekten farklı olarak, öğrenme ve keşif ateşinin ayaklarınızın altında için için için yandığını hissediyorsanız, web tasarımı öğrenmeye ücretsiz bir şekilde hemen başlayabilirsiniz. Parmağınızı suya sokmanın en kolay yollarından biri ücretsiz bir web geliştirme kursu denemektir. Onun dışında hiç web tasarım ve kodlama öğrenmeden profesyonel hazır web sitesi satın alarak ister kullanabilir isterseniz de satabilirsiniz.

Codecademy

Codeacademy yeni başlayanlar için web geliştirme programlamasının temellerini öğrenmeleri için bir dizi kendi kendine rehberli eğitim sunar. Ruby on Rails ve Python gibi arka uç dillerine geçmeden önce HTML ve CSS gibi ön uç kodunun temel yapılarını öğrenebileceğiniz tarayıcı içi, bağımsız bir geliştirme ortamı oluşturulur.

Khan Academy

Her konuyu ve özellikle bilgisayar programlama bölümünü kapsayan son derece faydalı bir öğrenme sitesidir. Genellikle konuyla ilgili sesli ve/veya video rehberliği sağlayan uzmanlarla birlikte çeşitli kendi kendine rehberli öğreticiler içerirken, etkileşimli ekran pencereleri anlatım sırasında kodu gösterir ve sonuçları verir.

Coursera

Coursera, dünya çapındaki çeşitli üniversitelerden ücretsiz olarak çok sayıda çevrimiçi kurs sunmaktadır. Buna yeni başlayanlar için web geliştirme kursları da dahildir. Her kursun formatı ve zaman çizelgesi biraz farklılık gösterir, ancak zevk almak için programlama, geliştirme ve bilgisayar bilimi için çok sayıda kurs mevcuttur.

web-tasarımı-ve-kodlama

 

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarıma nasıl başlanır?

Web tasarıma dilerseniz internet üzerinde yer alan çevrimiçi veya çevrimdışı kurslarla, dilerseniz ise lokasyonunuzda bulunan kurslar araçlığıyla hemen başlayabilirsiniz.

Web tasarım öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım?

HTML ve CSS dilleri programlamanın temellerini anlamak için başlangıçta en fazla tercih edilen programlama dillerinden bazılarıdır. Bu ikisini ve mantığını anlayarak web tasarım öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Web yazılım nasıl öğrenilir?

Web yazılım öğrenmenin birçok farklı yolu bulunmaktadır. Çevrimiçi kurslar en çok tercih edilen öğrenme yöntemlerinden biridir. Dilerseniz fiziksel kurslara katılım sağlayarak da öğrenim sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar