Web Tasarımı Nedir?

Günümüzde dünyamızın dijitalleşmesiyle beraber pek çok sektör hizmetlerini dijital alana kaydırmış durumda. Hizmetlerin veya ürünlerin büyük çoğunluğu sanal dünya üzerinden potansiyel müşterilere tanıtılmakta veya sunulmakta. Bu durum internet ortamında ürün veya hizmet pazarlamanın önemli hale gelmesine neden olmakta. Bu bağlamda web sitelerinin sıra dışı tasarımlarla kullanıcıları cezbetmesi ve aynı zamanda kullanıcıların hizmetlere kolay ulaşabilecekleri şekilde tasarlanması gerekmekte. Müşterilerin hizmetlere web siteleri üzerinden ulaştığı ele alındığında web tasarım kavramı önemli bir hale gelmekte. Web tasarımı nedir sorusunu kabaca açıklayacak olursak web sitesini ziyaret eden potansiyel müşterilere hizmetleri veya ürünleri belirli bir düzen içerisinde sunan metinler ve görsellerden oluşan dijital bir platformdur. Web tasarımcı nedir diye açıklamak gerekirse de bu hizmetleri yapan, sunan yazılımcı veya BT uzmanı diyebilirz.  Potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek, ürünleri ya da hizmetleri en anlaşılır ve en ilgi çekici şekilde web sitesi ziyaretçilerine sunmak için web tasarım kavramı büyük önem arz eder. Özellikle kurumsal firmaların güvenilirliği açısından bakıldığında sitelerin kullanıcılara güven veren, hizmetlerden yararlanma esnasında sorun yaratmayan ve hızlı erişebilir olması önemlidir. Bu yazımızda sizlere detaylı olarak web tasarımcılığı ne iş yapar , web tasarımı nedir, web tasarımı nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını hazırladık. 

web-tasarım-nedir

Web tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Web tasarımı işlemlerini gerçekleştiren kişilere web tasarımcısı denmektedir. Bir web tasarımcısı olmak için web tasarımı nedir sorusunu iyice kavramış ve benimsemiz olması gerekiyor. Web tasarımcısı kendisinden istenilen bir proje üzerinden web sitesinin tasarımı gerçekleştirir. Tasarladığı web sitesi bir şahsa ya da bir firmaya ait olabilir. Burada tasarımcının esas amacı tasarladığı web sitesinin sürekli olarak kullanıcı çekmesi ve kullanıcılara hitap etmesidir. Bu nedenle tasarımın hem sıra dışı hem de kolay kullanılabilir bir ara yüze sahip olması gerekmektedir. Web tasarım ne iş yapar sorusuna daha net bir cevap vermek istersek şu maddelerle açıklayabiliriz:

 • Şirketler, işletmeler ya da çeşitli meslek unvanlarına sahip kişiler için web sitesi tasarlarlar. 
 • Tasarımı tamamlanan web sitelerinin güncelliğini sürekli olarak koruması ve sürekli olarak müşteri çekmesi gerekmektedir. 
 • Tasarımı teslim ettiği kişilerden gelen istekler ve Google arama motoru algoritmalarına uygun şekilde web sitesinde güncelleştirmeler yapmalıdır. 
 • Web sitesinin tasarımı bittikten sonra gerekli testleri ve analizleri yapması gerekmektedir. 
 • Web sitesinin admin olarak kullanacak personeller ya da kişiler için personel ara yüzü oluşturmalıdır. Personel ara yüzünün kolay kullanıma sahip olması gerekmektedir.  
 • Hosting hizmetlerinin sağlar. 
 • Sosyal medyada yayınlanacak olan görsellerin tasarımını gerçekleştirmelidir.
 • Web sitesine içerik girişi yapacak olan personeli belirlemelidir. 
 • İçeriklerin web sitesinin ziyaretçi trafiğine uygun olup olmadığını (SEO uyumlu olup olmadığı gibi) kontrol etmelidir. 

Tüm bu maddelerin yanı sıra en önemli unsur web sitesinin tasarımının tamamen özgün olmasıdır. Özgün olmayan tasarımlar sitenin arama motoru sıralamasında düşük sıralamalarda yer almasına ve sitenin ziyaretçi sayısının düşmesine neden olmaktadır. 

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web tasarımı nasıl yapılır, web tasarım nedir sorularının yanıtını verecek olursak başlangıç için bir projeye gerekmektedir. Belirlenen projenin ana konusunu web sitesinin içeriği oluşturur. İçerik bir hizmet, ürün, ürün grubu, şirket veya şahıs olabilir. Profesyonel web tasarım projelerine bazı örnekler verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bir otelin hizmetlerini anlatan web sitesi projesi,
 • Bir diş hekiminin sunduğu hizmetler hakkında profesyonel web sitesi,
 • E-ticaret ile ürün satışı yapan bir firmanın web sitesi,
 • Özel hastane ya da sağlık merkezleri ile alakalı web sitesi,
 • Kullanıcılarına bilgi verici içerikler sunan blog şeklinde hizmet sağlayan web sitesi,
 • Danışmanlık hizmeti veren özel kurumlar için web sitesi tasarımı,

Tüm bu örneklerden de anlaşılacağı üzere her web sitesinin alanına uygun olarak temel bir hedefi bulunmaktadır. Öncelikle bu hedeflere ve alanlara uygun kurumsal kimlik çalışması gerçekleştirilir. Ardından kullanıcıların ilgisini çekecek ve içeriklere kolay ulaşmalarını sağlayacak grafik tasarımı gerçekleştirilir. Site içerisinde bulunacak sayfalar belirlenerek buna uygun şekilde web sayfalarının kodlanması gerçekleştirilir. Temel anlamda örnek verecek olursak bir web sitesinde ana sayfa, hakkımızda ve iletişim sayfaları mutlaka bulunmalıdır. Bu aşamaların ardından web sitesinin sahibinin siteye içerik ekleyebileceği (resim, video ve yazılar örnek verilebilir) içerik yönetim sistemi entegrasyonu gerçekleştirilir. Bu aşamada sistemin kolay kullanıma sahip olmasına dikkat edilmelidir. Son aşamalardan bir tanesi ise hazırlanan web sitesinin analiz edilmesidir. Analiz yapıldıktan sonra varsa eksiklikler giderilir ya da site sahibinin istekleri doğrultusunda eklemeler gerçekleştirilir. Son olarak ise web sitesi yayına alınarak kullanıcılara açılır. 

Ek olarak profesyonel web tasarımında profesyonel web site tasarımı ve fiyatlarını merak ediyorsanız link üzerine tıklayabilirsiniz.

web-tasarımı-nasıl-yapılır

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Web tasarımcısı olmak için ilk temel olarak bilmemiz gereken şey web tasarımı nedir sorusudur. Eğer web tasarımın ne olduğuna dair bir fikir yok ise web tasarımcısı olmak bir o kadar zor olur. Web tasarımı öğrenme web siteleri üzerinden satış, pazarlama ve tanıtım gibi faaliyetlerin artmasıyla birlikte popüler bir hal almaya başladı. Bu durum pek çok kişinin web sitesi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını merak etmesine neden olmakta. Peki web tasarımcısı nasıl olunur ve web sitesi kurma için neler gereklidir? Bir web tasarımcısının sahip olması gereken özellikler ve yeterlilikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Web tasarımcısı olmak için öncelikle Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği veya Yönetim ve Bilişim Sistemleri gibi yazılımla alakalı bölümlerden mezun olunması gerekmektedir. 
 • Üniversitenin ilgili bölümlerinden mezun olmayan kişiler diplomasız olarak freelancer siteler üzerinden çalışabilirler. 
 • Yazılım ve grafik tasarım alanında yetenekli ve tecrübeli olması gerekmektedir. Sıra dışı, ilgi çekici ve web sitesi ziyaretçilerine güven veren tasarımlar gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Problem çözme yetisi olmalı ve çözüm üretme konusunda hızlı olması gerekmektedir. 
 • Müşterilerin isteklerini iyi anlaması ve bu istekler doğrultusunda proje oluşturması gerekmektedir.
 • Yazılım ve grafik tasarım alanlarında sürekli olarak tecrübe edinmesi gerekmektedir. Devamlı olarak projeler gerçekleştirmeleri ve bilgisini taze tutması gerekmektedir. 
 • Sektörü yakından takip etmeli, algoritma değişimlerine hızlı ayak uydurması gerekmektedir. 
 • Bilhassa kurumsal şirketlerle çalışan tasarımcıların kurumsal kimlik çalışmalarını profesyonel olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 
 • Tasarım anlamında yeni gelişen teknolojileri, popüler programları takip etmeli ve öğrenmelidir.
 • Tasarım safhasında kullanacağı programlara hâkim olmalı ve bu programlarla hızlı proje üretebilmelidir. 

Web tasarımcısı olmak günümüzde oldukça popülerdir. Bunu başlıca sebeplerinden bir tanesi de geniş bir iş yelpazesi olmaktan kaynaklanmaktadır. Ancak alanında uzman ve profesyonel bir tasarımcı olmak için yukarıda bahsettiğimiz maddelere sahip olmak önemlidir. Bunun yanı sıra tasarım işinin yorucu ve sabır gerektiren bir iş olduğunu da belirtmek gerekiyor. Gerekli donanımlara sahip olmanın yanı sıra uzun süre bilgisayarla çalışmaya da dayanıklı olmak gerekiyor. 

web-tasarımcısı

Web Tasarım Öğrenme Süreci Nasıldır?

Web tasarım öğrenme süreci nasıl işler sorusu web tasarımına yeni başlayacak kişiler tarafından en merak edilen konular arasında ilk sırada geliyor. Günümüzde web tasarımının oldukça popüler bir meslek olması ve tasarımcılara iyi gelir kazandırması bunun nedenlerinin başında geliyor. Ama öncelikle web tasarımı nedir bunu iyice kavramak gereklidir. Peki web tasarımı nasıl öğrenilir? Bunun için web sitesi tasarlamanın temelini iyi kavramak gerekiyor. Web tasarım temelleri ikiye ayrılır. Bunlar grafik tasarım ve yazılım kısmıdır. Öncelikle sağlam bir yazılım temelinizin olması gerekmektedir. Web sitesi tasarlamak için kullanılan en popüler ve en eski program HTML dilidir. HTML dilini temelden itibaren öğrenmeye başladıktan sonra küçük projelerle çok sayıda çalışma gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada düzenli çalışma önem arz etmektedir. Bunun yanında grafik tasarım konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında sıra dışı ve göz alıcı tasarımlar yapmak için çok sayıda pratik yapmanız gerekmektedir. Web tasarımın temellerini oluşturan bu iki alan hakkında kendinizi iyi yetiştirdiğiniz sürece çok fazla projede aktif olarak çalışmanız mümkündür. 

Web Tasarımı Nedir, Hangi Özellikleri Barındırır? 

Web tasarımı nedir sorusunun yanında merak edilen başka bir konu ise web tasarım özellikleri nelerdir, kurumsal web tasarımı nasıl olmalı? Tasarlanan web sitesinin daha fazla ziyaretçi çekebilmesi ve sürekli güncel olabilmesi için gerekli belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurları bulundurmayan web siteleri yeterince ziyaretçi çekemez ve Google sıralamasında itibar kaybına uğrayabilir. Web tasarım özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğru ve uygun hosting hizmetleri sağlanmalıdır. Örneğin Türkiye’de bulunan kullanıcılara hitap eden bir site tasarlanacaksa hosting hizmetlerinin buna uygun şekilde sağlanması gerekmektedir. 
 • Sitede bulunan içerikler %100 özgün ve organik olmalıdır. Özgün ve organik olmayan içerikler sitenin arama sıralamasında geri sıralamalara düşmesine ve Google tarafından sitenin itibarsızlaştırılmasına neden olabilir. 
 • Görsellik en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Siteler sade, ilgi çekici, güven verici ve istenilen bilgiye kolay ulaşılabilen bir görüntüye sahip olmalıdır. 
 • Pek çok kullanıcı web sitelerine bilgisayar üzerinden değil, mobil cihazlardan erişim sağlamakta. Bu nedenle tasarlanan sitenin mobil cihazlara uyumlu olması gerekmektedir.
 • Siteye ait sosyal medya hesaplarının mutlaka siteye entegre edilmesi gerekmektedir. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların site üzerinden kolaylıkla sosyal medya hesaplarına ulaşabilmesi gerekmektedir. 

Bu özellikler web sitesinin yüksek sayıda ziyaretçi çekmesine yarayan önemli unsurlardır. İyi bir web tasarımının bu özellikleri mutlaka barındırması gerekmektedir. 

web-tasarım-öğrenme

Kullanılan Web Tasarım Programları Nelerdir?

Web tasarımı nedir sorusunun yanında site tasarımında kullanılan programlar da seçiminde dikkat edilmesi gereken konulardandır. Kullanılan web tasarım programları özellikle tasarıma yeni başlayacak kişiler tarafından sıklıkla merak edilmekte. Tasarımın görsel ve yazılım alanlarından oluştuğu baz alındığında iki alan içinde farklı ve popüler programlar bulunmaktadır. Yazılım alanında yukarıda da bahsettiğimiz gibi HTML dili tercih edilmektedir. Grafik tasarım alanı baz alındığında tasarımcının tercihine ve tasarımın gerekliliklerine göre çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Popüler ve kaliteli tasarım olanağı sunan site kurma programları şu şekilde sıralanabilir:

 • Swish HTML
 • Adobe Freehand MX
 • Corel Draw
 • Adobe Fireworks
 • Adobe Dreamweaver
 • Adobe Illustrator
 • Notepad++
 • Sublime Text
 • MySQL
 •  Filezilla
 • Adobe Photoshop
 • Microsoft Frontpage HTML

Bahsedilen programlar kullanılarak ziyaretçi trafiğinizi arttıracak, kaliteli ve profesyonel web tasarım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Profesyonel web sitesi fiyatları için linke tıklamanız yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarımcısı ne kadar maaş alır?

Web tasarımı fiyatları ortalama olarak 4.270 TL ile 11.850 TL arasında değişiklik göstermektedir. Çalışacağınız şirket ya da firmaya göre ücretler artabilir veya azabilir. Herhangi bir şirkete bağlı olarak çalışabileceğiniz freelancer çalışarak da ortalama maaşlardan daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Web tasarım nedir nasıl yapılır?

Web tasarımı bir web sitesinin görsel, metin ve video gibi içeriklerle kullanıcılara sunulmasıdır. Web tasarımı yapılırken kullanıcılara sunulan içeriklerin belirli bir düzen içinde olması gerekmektedir. Göze hitap eden, kullanıcıyı içeriklere ulaşırken yormayan ve güven verici nitelikte olması gerekmektedir. Web tasarımı temelde iki ana daldan oluşur. Bu dallar grafik tasarımı ve yazılımdır. Bir web tasarımcısının bu dallarda uzman ve tecrübeli olması gerekmektedir.

Web tasarım yapmak zor mu?

Web tasarımı yapmak zor mu sorusu kişiden kişiye değişebilmektedir. Her işin bir zorluğu olduğu kadar web sitesi tasarlamanın da kendi içinde zorlukları vardır. Tasarımın grafik ve görsel kısmıyla ilgileniyorsanız yeni ve yaratıcı görseller çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Sitenin tasarımının yazılım kısmıyla alakalı olarak çalışacaksınız düzenli proje geliştirmeniz ve hızlı olmanız gerekmektedir. Her iki açıdan da incelendiğinde uzun süre masa başında oturmaya alışkın olmanız gerekmektedir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar