Web Tasarım Programları

İçindekiler

Bir web sitesinin yayın hayatına başlayabilmesi için öncelikle teknik ayrıntılarının temin edilmesi ve sonrasında web tasarımı işlemlerinin tamamlanması gerekir. Tasarım, web sayfasının nasıl bir görüntüye sahip olacağını, kullanışının nasıl olacağını ve neler içereceğini belirleyerek bu yönde uygulanmasını sağlamaktır. Bu işlemi yerine getirmek için de web tasarım programları kullanılır.

Web site tasarım programları bir web sayfasının tasarımının gerçekleştirilmesi ve hazırlanan bu tasarımın kodlar vasıtasıyla gerçeğe dönüştürülmesi için hazırlanmış yazılımlardır. Bu işlemleri gerçekleştirirken, bir web sitesi tasarımı yapılmakta olup, yazılım; attığınız her adımı bir sonuca ulaştırırken, size dijital bir araç sunar. Bu nedenle web sitesi tasarımı gerçekleştirmek isteyen herkesin bu programları ve programların nasıl kullanıldığını bilmesi önemlidir.

web-tasarım-programı

Web Tasarım Programları Neden Kullanılır?

Bir internet sitesinin tasarlanması ve aklınızdan geçen her fikirle birlikte sonuca ulaşması için web tasarım programları kullanılmalıdır. Çünkü tasarım yazılımları görsellerin, menülerin, metinlerin, grafiklerin, videoların, menü renklerinin veya yerleşiminin nasıl olacağını belirlemek için içerisinde onlarca farklı araç bulundurur. Birkaç örnek verilmesi gerekirse adobe dreamweaver, Adobe Photoshop, Freehand, Microsoft Frontpage, Wix, WordPress veya Swish gibi birçok web tasarım programı bu amaç ile kullanılabilir.

Eğer web tasarımı yapılırken, kodlu/kodsuz ya da ücretli/ücretsiz bir tasarım yazılımı kullanılmaz ise aklınızdan geçen fikirleri gerçeğe dönüştürmeniz mümkün olmayacaktır. Çünkü tasarımda istediğiniz her ayrıntının kodlar vasıtasıyla görünür bir hale gelmesi gerekir. Gerçeğe dönüşecek bu kodların çevrimiçi veya çevrimdışı kullanılacak bir dijital araç olan web sitesi tasarım programları üzerinden geçirilmesi gerekir.

Web-Tasarım-Programları

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Bugün dünya genelinde onlarca farklı teknoloji firması ve yazılım şirketi geliştirmiş oldukları yazılımlar ile insanlara birçok farklı web tasarım aracı sunmaktadır. Bu bağlamda web tasarım programları nelerdir sorusu için dikkat çekici, sınırları zorlayacak şekilde yönetici, özgür ve kimliğe sahip web sayfaları oluşturmak için kullanılama sunulmuş yazılımlardır cevabı verilebilir.

Bugün popüler olarak Türkiye’ye genelinde de yaygın şekilde kullanılan web tasarım programları değişen özellikleri ile onlarca farklı sayıya ulaşmaktadır. Kimileri iyi bir eğitim sonrasında gayet teknik detaylı bir kullanım imkanı sağlarken, kimileri tamamen ücretsiz ve çok pratik komutlar kullanılmasıyla kodsuz web tasarım programları olarak kullanıma sunulmaktadır. Önemli olan nokta, tasarımcının yapacağı işlemin boyutlarına, niteliklerine ve istediği sonuçlara bağlı olarak bu yazılımlar arasında seçim yapabilmesidir. Web tasarım şirketlerinin kullandığı programlar için yazımızı okuyabilirsiniz.

Web tasarım program araştırmalarında en önemli noktada online olarak kullanılabilecek ücretli veya ücretsiz yazılım imkanları bulunduğu görülebilir. Çünkü çok uzun yıllardır bilgisayar üzerinde yaygın bir şekilde kullanılan yazılımların artık online ortamda da kullanılabilecek bir hale geldiğinden bahsetmek mümkündür. Yazılım firmaları yıllardır kullanıma sunduğu yazılımları insanların her noktada ve her bilgisayar üzerinde kolaylıkla ulaşılabileceği bir hale getirme hedefi bulunmaktadır.

web-tasarım-aracı

Online Kullanılabilecek 10 Web Tasarım Aracı

Günümüzde internet çok pratik bir hale gelerek akıllı telefonlarda dahi her an kullanılabilecek bir yapı kazanmıştır. Bu nedenle tasarımcılar tarafından da en çok aranan ve istenilen araçlar arasında online web tasarım programları yer almaya başlamıştır. Hızlı, her an kullanılabilecek ve tasarımı çok daha kolay bir noktaya taşıyacak online web tasarım programları daha düşük bilgisayar konfigürasyonlarında bile pratik bir kullanım sağlamanız için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. 

Temel olarak web tasarım aracı kullanılan diğer programlara göre tasarım için istediğiniz herhangi bir işlevi yerine getirecek önemli bir özelliğe sahiptir. Bazen de seçtiğiniz bir web tasarım programı size internet üzerinde kodlama gerekmeksizin pratik bir şekilde tasarım işlemlerini tamamlamanızı sağlar. Ayrı ayrı özelliklerinden yararlanabilmeniz açısından da bu en iyi web tasarım programları kısa kısa incelenebilir.

 • Wix

  İsimli yazılım, bir online tasarım aracı olması ile birlikte çok sık reklamları ile karşılaşabileceğiniz bir yapıya sahiptir. Günümüze kadar milyonlarca kişinin kullandığı bu araç, kar amacına sahip olmadan reklam yayınları yapılabilecek, sadece size ait bir domain ile yayına sokmak istediğiniz bir site için seçilebilir. Araç özellikle web tasarım programları ücretsiz seçenekleri içerisinde de yer alırken, alan adınızı kullanmak istediğinizde, yıllık 120 TL ücret ödeme koşuluyla sayfanızı hazır hale getirme izine sunmaktadır.

 • Webflow

  Online olarak kullanılabilecek bir web tasarım aracı olarak, tasarımlarınız için bir hosting planı dahi sunmaktadır. Sadece bir hesap oluşturmanız ve sonrasında tasarım işlemlerinize başlamanız mümkündür. Tasarım tamamlandığında ise yayına almak için sayfanız karşılığında 16$ gibi bir ödeme yapmanız ve yayına başlamanız gerekmektedir. Platformda sürükle bırak sayesinde tüm tasarımlarınızı kolayca yapabilir ve referansları incelediğinizde de NASA, Twitter ya da MTV gibi sayfaların bu aracı kullandığını görebilirsiniz.

 • Bisite

  Türkçe dil desteği ile birlikte 200 üzerinde tema sunan ve e-ticaret sayfaları gibi imkanlar da sağlayan profesyonel web sitesi tasarımı için seçilebilecek araçlar arasında görülebilir. Platform aylık 0,99$ gibi çok düşük bir ödeme sonrasında size ücretsiz hosting ve ücretsiz domain sahibi olma şansı da sağlarken, iyi bir imaj elde etmek için ek bir ödeme ile daha yüksek bir tema imkanı da sunmaktadır.

 • Webnode

  Web tasarımı gerçekleştirmek için sıklıkla tercih edilen araçlar arasında yer alırken, Çek Cumhuriyeti merkezli hizmet vermektedir. Ücretsiz sürüm kullanıldığında, reklam yayınları yapmayan bu platformda ücretsiz pakette alan adı için siteadi.webnode.com.tr gibi bir domain belirlemek zorunda kalıyorsunuz. Ancak kendinize ait bir alan adıyla sadece 100 MB barındırma alanı sunan bir paket için yaklaşık 100 TL ve 500 MB bir paket için yaklaşık 200 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekebilir.

 • Macaw

  En önemli özelliği ile birlikte kodsuz web tasarım programları arasında bulunduğu için tercih edilmektedir. Kullanımı çok pratik bir yapıya sahip olan ve kolaylıkla çizme vasıtasıyla sürükle bırak yöntemi ile tasarım yapabileceğiniz bu araçta tamamen ücretsiz bir kullanım yer almaktadır.

 • Jimdo

  İse Almanya merkezli bir web tasarım aracı olarak, 10 milyonlarca sitede kullanılmış bir araçtır. Ancak ücretsiz sürümlerde reklamlı tasarım ile birlikte siteadi.jimdosite.com şeklinde bir alan adı alma şansına sahipsiniz. Ücretli sürümlerde ise basit bir akıllı telefon uygulaması sayesinde de kullanımı daha rahat hale getirse de yüksek bir barındırma alanı ve SSL sertifikası elde edemeyebilirsiniz.

 • Origami

  Masaüstü kullanımı ile birlikte çevrimiçi uygulamalar arasında çok başarılı bir araç olarak görülebilir. Yazılımın tasarımı yani kodlaması Facebook geliştiricileri tarafından yapılmış olmakla birlikte kullanımı için MacOS işletim sistemi talep edilmektedir. Ancak pratik bir şekilde Android ve IOS akıllı telefonlarda ön izleme uygulamaları yer alırken, tasarımınızın prototipini akıllı telefonda rahatlıkla test edebilirsiniz. Ayrıca android ve ios için vpn nedir diye link üzerinden yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Weebly

  Amerikan merkezli ve dünyanın en fazla kullanılan web sitesi tasarımı için online araçlarından biri olması ile birlikte bu araç siteadi.weebly.com şeklinde bir subdomain kullanma şansı sunuyor. İsterseniz peşin yıllık 60$ bir ödeme ile kendi alan adınızı da seçebiliyorsunuz. Ancak e-ticaret sitelerinde 144$ gibi yüksek bir ücret talebi bulunması durumu da yer alırken, hiçbir sürümde reklam gösterme zorunluluğu dayatılmamaktadır.

 • Uxpin

  Hayal eden herkesin tasarım yapabileceği iddiasını öne sürerken, bu iddia ile birlikte Photoshop projelerinizi dahi hazır web sitesi haline getirme imkanı sunmaktadır. Yani 14 günlük deneme süresi ile birlikte web site tasarım programları arasında en avantajlı yazılımlardan biri olarak temel veya gelişmiş modlarıyla 19$ veya 29$ şeklinde tercih edilebilir.

 • Marvel

  İse listenin son noktasında yer alırken, bir çevrimiçi araç olarak hem Android XML hem de Apple Watch tasarım desteği sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Android Studio ile sıfırdan android uygulama yapma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çizimlerinizi HTML ve CSS kodlarına çok kolay bir şekilde çevirebileceğiniz bu araçta tek kullanıcı ve tek proje için ücretsiz bir paket temin edebilirsiniz. Bir ajans için ise ayda 42$ karşılığında aynı anda sınırsız 3 kullanıcının projeler üzerinde çalışması mümkün hale gelmektedir.

wix-ve-weebly

Kodsuz Web Tasarım Programları İle Kendi Web Sitenizi Nasıl Kurarsınız?

Genellikle online kullanım imkanına sahip olan kodsuz web tasarım programları tasarımı çok daha pratik bir hale getirmek için özel bir şekilde geliştirilmiştir. İster kurumsal ister kişisel web sayfaları hazırlamak için bu yazılımlar pratik web tasarım eğitimi çalışmaları sonrasında kolaylıkla öğrenilebilir. Kendi içlerinde dahili olarak kullanılan özgün, dikkat çekici temaları ve araçlarıyla bu yazılımlarda web sayfanızı kolaylıkla kurabilirsiniz.

Kodsuz tasarım araçlarında size sunulan imkanlar ile birlikte sürükle bırak yöntemi, kopyala yapıştır yöntemi, hazır temalar içerisinde gerçekleştirdiğiniz pratik değişiklikler ile web sayfası kurulumu yapmak mümkündür. Bu araçlar içerisinde özellikle en iyi ücretsiz web tasarım programları size çok daha büyük bir avantaj sağlarken, örneğin ücretsiz bir şekilde domain ve hosting paketleri verilebilir. Bazen de çok basit ücretler karşılığında kendinize ait bir alan adı ve hosting paketi satın almanız mümkün olmaktadır. Bu sayede çoğu zaman sunulan hazır web site imkanlarını dahi kullanarak tek bir gün içerisinde dahi istediğiniz web sayfasını yayına alabilirsiniz.

En İyi Web Tasarım Programları Ve Yazılımları

Bugün dünya genelinde bilinen yapıları ile birlikte en iyi web tasarım programları arasında birçok değişen yazılımı göstermek mümkündür. Kısa bir liste içerisinde bahsetmek gerekirse;

 • Adobe firması tarafından kullanıma sunulan profesyonel tasarım araçlarından biri olan adobe dreamweaver bugün HTML, PHP, Javascript araçları için eşsiz yapısı ile çok sık kullanılmaktadır. Yine Adobe sayesinde vektörel tasarımlar hazırlayarak sayfanızda kullanmanız için Adobe İllüstratör, gelişmiş özellikler ile jpg dosyalarını HTML ve CSS kodlarına çevirmek için Adobe Firefox ya da görselleri sınırsız bir şekilde düzenleyebilmeniz için Adobe Photoshop gibi yazılımlar kullanabilirsiniz.
 • Önemli bir görsel düzenleme ve web tasarım işlemleri gerçekleştirme yazılımı olarak hem Windows hem MacOS sistemlerde Corel Draw vektör illüstrasyonu için seçilebilir.
 • Yıllardır değişmeyen kalitesi ile her Microsoft tabanlı bilgisayarda metin, görsel ve slayt tasarımları için Microsoft Frontpage HTML kullanılabilir.
 • Notepad++ yazılımı ücretsiz kaynak kodu düzenleyicisi olarak farklı dillerde bir not defteri şeklinde Windows ortamında genel kamu lisansıyla yani ücretsiz yapısıyla kullanılabilir.
 • Swish HTML, animasyonlar hazırlamanız ve sayfanızda yayınlamanız için tercih edilebilir.
 • FileZilla hazırladığınız dosyaları PDF sunucularına yüklemek için kullanılabilecek ücretsiz bir yazılımdır.
 • MySQL ise web sunucusunda açık kaynak kodlu bir şekilde kullanılabilecek bir veri tabanı yazılımı olarak meta verilerinizi tanımlamak ve yönetmek için hem Linux hem Windows hem de Unix tabanlı sistemlerde kullanılabilir. 

adobe-dreamweaver

En İyi Ücretsiz Web Tasarım Programları

Profesyonel bir web tasarım eğitimi gerekmeden pratik bir şekilde öğrenebileceğiniz ve yıllarca kullanmaya devam edebileceğiniz ücretsiz tasarım programları açısından da bugün birçok örnek yer almaktadır. Bu örnekler içerisinde özellikle daha önce de bahsedilen Wix platformu, bulut tabanlı çalışma sistemi ile web geliştirmede birçok avantaj sunmaktadır.

Günümüzde en iyi ücretsiz web tasarım programları arasında özellikle WordPress her zaman ön plana çıkmaktadır. WordPress, web tasarım programları içerisinde en popüler uygulamalardan biri olarak hazırlanan sayfalar hızlı açılan, farklı ve güzel temalar sayesinde kurulabilen, hem tasarımda hem yönetimde kolaylık sağlayan bir araçtır. Üstelik WordPress sayfalar Google tarafından listeler içerisinde çok hızlı bir şekilde kabul edilmektedir.

Web Tasarım Programları İle Para Kazanılır Mı?

Bireysel veya kurumsal bir kullanıcı olarak kurumsal web ve arayüz tasarımı, web tasarım programları üzerinde tecrübe elde ettikçe ve farklı programları kullanmaya başladıkça önemli avantajlar elde edebilirsiniz. Çünkü temel olarak da web sitesi tasarımı için bu yazılımları kullanmayı öğrenen kişiler, yazılımlar sayesinde dikkat çekici, yaratıcı, hedef kitleye daha güçlü ulaşan, potansiyelin beğenisini kazanan ve arama motorlarında sıralama elde eden sayfalar hazırlayabilir.

Web tasarım programları sayesinde elde edilen avantajlara bakıldığında da bu yazılımları öğrendiğinizde bir tasarımcı olabilir ve bu sayede de kazanç elde edebilirsiniz. Maliyeti hesaplamak içinde site değeri ölçmeye göre yapılabilir. Yani tasarım programları günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri olan web sayfalarının hazırlanmasında en temel ihtiyaçlar arasında yer aldığı için bu bilgiye ve kullanım yeteneğine sahip olan herkes bir meslek sahibi olma şansına da sahiptir.

web-tasarım-ile-para-kazanma

Sıfırdan Web Tasarım Aracı Oluşturmak Mümkün Mü?

Online veya masaüstü şekilde kullanılan ücretli ücretsiz web tasarım aracı örnekleri elbette ki bir yazılım uzmanı veya bir yazılım şirketi tarafından tasarlanarak kullanıma sunulmuştur. Bu çerçevede düşünüldüğünde de iyi bir bilgisayar eğitimine sahip, web tasarım kodlama bilen ve insanların aradıklarına cevap sunabilecek her yazılımcı kendi imkanları ile sıfırdan bir web tasarım aracı oluşturabilir. Bu aracı ücretli veya ücretsiz bir şekilde kullanıma sunmak, insanların her seferinde daha fazla gelişen ve kullanışlı bir araç bulmasını sağlamak da yine yazılım uzmanının elinde olacaktır.

sıfırdan-web-tasarım-aracı

Sıkça Sorulan Sorular

Web Sitesi Kurmak İçin Hangi Programlar?

Web sitesi kurmak için grafik tasarımı gerçekleştirmek, metin tasarımları yapmak, sayfada kullanılacak temaları elde etmek gibi amaçlar için programlar kullanmak gerekir. Bu açıdan ücretli veya ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan adobe dreamweaver, Adobe Photoshop, Microsoft Frontpage, Notepad++, WordPress, Corel Draw gibi programlar kullanılabilir.

Tasarım Programları Nelerdir?

Günümüzde web sitesi tasarımı için popüler bir şekilde kullanılan tasarım programları aklınızdan geçen tasarım hayalini gerçeğe dönüştürmek için kullanılma sunulmuş yazılımlardır. Bu yazılımlar istediğiniz görselleri, menüleri, renkleri ve ayrıntıları kodlara dönüştürerek nihai bir sonuç haline getiren yazılımlardır.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi tasarımı için; Öncelikle bir alan adı ve hosting sahibi olmanız gerekir. Sonrasında ücretli veya ücretsiz bir tasarım aracı kullanılmalıdır. Tamamlanan tasarım yayına alınarak kullanıcılara sunulmalıdır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar