Profesyonel Web Sitesi Tasarımı ve Site Fiyatları

Profesyonel web sitesi tasarımı dijital dünyanın gelişmesiyle büyük önem taşımaya başlıyor. Teknolojinin her geçen gün daha fazla ilerlediği ve daha fazla günlük hayatın içerisinde yer aldığı günümüzde web sitesi tasarımı son derece önemli bir konu olmaktadır. Firma ya da markaların kendilerini en doğru şekilde ifade edebilmelerini sağlayan bu özel alanda doğru bir sistem kurulması başarırsa işletmelerin ya da markaların başarılarına büyük katkı sağlamaktadır. Bunun gerçekleştirilmesi için ise web sitesinin güncel, donanımlı, kullanılabilir, sektörüne uyum sağlayan ve dikkat çekici özelliklerinin bulunması gerekmektedir. Profesyonel web tasarım sürecinin doğru bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için ise sürecin tüm noktalarında profesyonellikle hareket edilmesi ve karar verilmesi gerekmektedir. 

Profesyonel web tasarımı nasıl yapılır?

Profesyonel web sitesi yapma nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce marka ya da firmaların neden profesyonel bir web sitesine ihtiyacı olduğunu açıklamak gerekir. Markaların web sitelerinin profesyonel bir şekilde tasarlanması sayesinde site arama motorlarında üst sıralarda listelenebilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilir.

Profesyonel web siteleri markaların ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olarak hazırlanmaktadır. Bu sayede hem markaları yansıtmak istedikleri imajı istedikleri şekilde bildirebilirler hem de markaların ticari açıdan ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır. 

Ayrıca profesyonel web sayfa tasarımı sayesinde sitenin arama motorlarında taranabilmesi için gereken özellikleri taşıması sağlanmaktadır. Bu durum da markaların daha fazla kullanıcıya ulaşması için en önemli faktörlerden birisi olmaktadır. 

Profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan web sitelerinin bir diğer özelliği ise kullanıcı geri dönüşlerini maksimum seviyede sağlamasıdır. 

Profesyonel web sitesi tasarımı ise bu amaçların sağlanabilmesi için gerekli görsel ve alt yapı bileşenlerinin hazırlanmasıdır.

Web-Tasarım-Firmaları

Profesyonel web tasarım hizmetleri nelerdir?

Profesyonel web sitesi hizmetleri birçok farklı bileşenden oluşmaktadır. Çünkü web sitelerinin başarılı olması için birçok detaya azami özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de verilen hizmette ilk öncelik kullanılan tasarım ve renklerinin firma ile uyumlu olması gerekliliğidir. Ayrıca hazırlanan web sitesinin hızlı bir şekilde açılması gerekmektedir. İnternet kullanıcıları için en önemli konulardan birisi de hız olmaktadır. Ziyaretçiler ürün veya hizmetlere kolay bir şekilde ulaşılması sağlanmalıdır. 

Web tasarım hizmetleri içerisinde hazırlanan web sitesinin yönetici tarafından kolay bir şekilde yönetilebilir olması da sağlanmalıdır. Ayrıca sitenin dinamik bir yapıya sahip olması da firmanın ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilebilir olmasını sağlayacaktır. Bunların sağlanabilmesi için ise web sitesinin kodlama dilinin ve yazılımının en iyi seçenek ile hazırlanması gerekmektedir. 

Ayrıca hazırlanan profesyonel web sitesi tasarımının tüm ekranlar da ve elbette ki mobil cihazlarda da sorunsuz bir şekilde görüntülenebilmesi gerekmektedir. Çünkü internet kullanıcılarının büyük bir kısmı interneti akıllı cihazlarından kullanmaktadır.

Profesyonel web sitesi sayfa tasarımı yapan firmanın site sahiplerini detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi ise sitenin sorunsuz bir şekilde yönetilebilmesi ve olası aksaklıkların önlenebilmesi açısından son derece önemli olmaktadır. Bunun yanında web sitesinde yer alan ürün ya da hizmetler hakkında internet kullanıcıların detaylı bir şekilde bilgi almasını sağlayacak alanlara da yer verilmesi ve özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu alanlarda yer alan içeriklerin %100 özgün bir şekilde hazırlanmasına ve doğru anahtar kelimelerin kullanılmasına da dikkat edilmesi gerekir. 

Son olarak hazırlanan web sitesinin arama motorlarına uygun olan yazılım alt yapısına sahip olması gerekmektedir.

Web-Tasarım-Hizmetleri

Profesyonel web sayfası tasarımına sahip sitelerin özellikleri nelerdir?

Markaların ve firmaların web sitelerini tasarımlarının iyi olması marka imajları için son derece önemli olmaktadır. Ancak bunun gerçekleştirilebilmesi için web sitesinin profesyonel ellerden çıkması gerekmektedir. Çünkü iyi tasarlanmış olan bir web sitesi sayesinde ziyaretçiler ile etkileşim de yüksek olmaktadır. 

Profesyonel web sitesi tasarımında bulunması gereken ilk özellik web site ile firmanın kurumsal kimliğinin birbirini desteklemesidir. Bu sebeple de öncelikle firmanın sahip olduğu ya da yaratmak istediği kurumsal kimliğin ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Kullanılan kurumsal kimliğe uygun olarak web sitesi senaryosunun kurulması gerekmektedir. Bu sayede marka kimliğinin kullanıcılara ulaşması sağlanacaktır. 

Profesyonel web sitesi tasarımlarında bulunması gereken bir başka özellik ise kullanıcıların istek ve beklentilerinin odak noktasına alınmasıdır. Bunun için de firmanın ya da markanın hedef kitlesinin detaylı analizinin yapılması ve bu raporlar sonucuna uygun olarak tasarımın yapılması gerekmektedir. Kurumsal web site hem kullanıcıların aradıklarını hızlıca bulabilecekleri kolay kullanılabilir yapıda olmalıdır hem de SEO kriterlerine dikkat edecek şekilde tasarlanmalıdır.

Profesyonel web tasarım hizmetleri içerisinde önemli olan bir diğer özellikte web sitesinin ara yüzü olmaktadır. Web sitesinin ara yüzünün basit ve kolay kullanılabilir olması kullanıcıların web sitesinde daha uzun süre geçirmelerini sağlayacaktır. Web sitesi iskeletinin oluşturulması, görselleştirme ve web sitesinin tasarımı ortak bir noktada buluşması gerekmektedir.

Son olarak profesyonel web site tasarımlarının içerikleri de hem kullanıcı dostu hem de SEO açısından önemli olmaktadır. İyi kurgulanmış, kaliteli ve özgün içerikler daha fazla kullanıcıya ulaşmayı sağlamaktadır.

Kurumsal-Web-Tasarım

Profesyonel web sitesi tasarımı fiyatları nedir? Neye göre değişir?

Profesyonel web tasarım fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca yaptırmak istediğiniz web sitesi türünden bağımsız olarak en doğru fiyatı belirleyebilmek için kullanılan bir yöntem bulunmaktadır. Bu yönteme medyen adı verilmektedir. Bu yönteme ile istediğiniz profesyonel web sitesi tasarımı için en azından 5 farklı freelancerdan ya da firmadan teklif almak gerekmektedir. Bunun için freelance web tasarım yapan uzmanlarla görüşmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise alınan tekliflerin ortalaması bulunur. Bu ortalamaya göre aşırı pahalı ya da ucuz olan fiyatlar elenir. Daha sonrasında elde kalan fiyatları veren seçenekler üzerinde istek ve ihtiyaçlara göre eleme yapılır.

Ancak profesyonel web sitesi tasarım hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Web sitesi tasarımları süre ve emek isteyen hizmetlerdir. Bu sebeple de web site tasarımı için ücret belirlenirken birçok farklı faktör etki etmektedir. Ayrıca sektörde bulunan korsanlar da hizmetlerin ücretlendirilmesini daha karmaşık hale getirmektedir. Profesyonel web site tasarım fiyatlarını bu etkenleri  göze alarak değerlendirmeliyiz.

Web tasarım ücretleri etkileyen birçok faktörün bulunduğunu belirtmiştik. Bu faktörleri ise genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • SSL sertifikası veya benzeri güvenlik önlemleri, 
 • Kurumsal kimliğin hazırlanması,
 • Veri tabanı,
 • SEO,
 • Site için eklentiler ya da tercih edilen paketler,
 • İsteğe göre tasarım,
 • Özgün tasarım,
 • Mobil uyumluluk,
 • Sitenin yazılım dili veya platformu,
 • Hosting, server gibi hizmetler,
 • Alan adı

Profesyonel-Web-Sitesi-Fiyatları

Kurumsal web tasarım ve profesyonel web tasarım arasında fark var mıdır?

Kurumsal web tasarım marka ya da firmaların hedef kitleleri ile etkileşime girerek ürün ya da hizmetlerini tanıtmak amacı ile oluşturulmaktadır. Profesyonel web siteleri ise hem firmalar hem de kişisel olarak tasarlanabilmektedir. Bu açıdan da birbirlerinden ayrılmaktadır. Ancak genel olarak profesyonel web tasarımı nedir sorusuna verilecek cevap ile kurumsal web sitesi nedir sorusuna verilecek cevap hemen hemen aynı olmaktadır.  

Profesyonel web site tasarımları yapan firmalar hangileridir?

Ülkemize her geçen gün sayıları hızla artan profesyonel web sitesi yapan firmaların değerlendirilmesi ve aralarından en iyilerinin seçilmesi için sektör bağımsız web teknolojileri organizasyonu olan Altın Örümcek Web Ödülleri’ne güvenmektedir. Altın Örümcek Ödülleri’nde en iyi web sitesi iki ödüle ayrılmaktadır. Bu ödüllerden ilki Halkın Favorisi ödülü olmaktadır. Bu ödülü almaya hak kazanan profesyonel web tasarım firmaları halk oylaması ile seçilmektedir. Altın Örümcek Web Ödüllerinin bir diğer klasmanı ise jüri ödülü olmaktadır. Bu ödülü almaya hak kazanan firma ise ödül gecesi jüri tarafından seçilmektedir. Birçok alt başlığı bulunan ödüllere sahip olan web sitelerini tasarımcıları da doğal olarak en iyi profesyonel web sitesi tasarımcıları veya kurumsal web site tasarımı ve kurumsal web tasarımı yapan firmalar olmaktadır. 

En iyi web tasarım firmaları nelerdir?

Profesyonel web sitesi tasarımı hem uzun bir süreç gerektirir hem de hazırlanmasında birçok farklı uzmanın bir arada çalışması gerekmektedir. Bu sebeple de en iyi web tasarım ajansları bünyelerinde SEO uzmanlarından yazılımcılara, grafikerlerden analizcilere kadar birçok uzmanı çalıştırmaktadır. Ayrıca en iyi firmalarda sürekli olarak değişen ve güncellenen Google algoritmalarını yakından takip ve analiz ederek web tasarımlarını gerçekleştirirler. Çünkü ancak tüm bu uzmanlar bir araya geldiğinde ortaya kaliteli, istek ve ihtiyaçları karşılayabilen profesyonel web siteleri çıkmaktadır. 

Web tasarım firmaları başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her noktasında ki markalar için profesyonel web sitesi hazırlayabilirler. Ancak profesyonel web sitesi hazırlamak zannedildiği kadar kolay bir süreç olmamaktadır. Başarılı bir web sitesinin oluşturulabilmesi için sadece doğru uzmanların bir araya gelmesi yeterli olmamaktadır. Ayrıca müşterilerin istek ve ihtiyaçlarının tam olarak anlaşılabilmesi ve bu istek ve ihtiyaçlara yönelik olarak en uygun web sitesinin de tasarlanması gerekmektedir. Bunların yanında firma ya da markanın hitap ettiği müşteri profilinin de ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü profesyonel web siteleri kullanıcıları merkeze almaktadır. 

En iyi web tasarımının yapılabilmesi için yukarıda bahsettiğimiz tüm bileşenlerin bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu sebeple de en iyi web sitesi yapan firmalar tüm bu faktörleri bir araya toplayabilen ve her zaman müşterilerinin yanında olan web tasarım firmaları olmaktadır.

Web-Sitesi-Uzmanı

 

Sıkça Sorulan Sorular

Neden bir web siteniz olmalı?

Web siteleri firma ya da markaların hedef kitleleri ve potansiyel müşterileri ile doğrudan iletişim kurabildikleri ve onlara doğrudan ulaşabildikleri en önemli kanallardan birisi olmaktadır. Özel yazılım web sitesi firma veya markaların ihtiyaçlarını ve isteklerini tam olarak karşılayarak gelecekte de ihtiyaçlara yönelik güncellemelerini sağlamaktadır. Profesyonel web siteleri günümüz pazarlama anlayışının en önemli parçalarından birisi olmaktadır. Ayrıca pazarlama araçları içerisinde fayda ve maliyet açısından da en etkili kanalların başında gelmektedir.

Profesyonel web sitesi nasıl kurulur?

Profesyonel web sitesinin hazırlanması için profesyonel web sitesi yapan firmaları başvuran firmaların tasarlama aşamasında gerekli tüm bilgileri web tasarım firması ile paylaşılması gerekmektedir. Bu bilgilerin içerisinde iş kolu ve sektörden istenilen web sitesinin özelliklerine, potansiyel müşterilerin analizinden kurumsal kimliğe kadar birçok farklı alan bulunmaktadır. Daha sonrasında profesyonel web sitesi tasarımı yapan firmalar müşterilerin istek ve ihtiyaçlarının yanı sıra arama motorlarının algoritmalarına uygun bir şekilde web sitesi taslağını oluştururlar ve web sitesinin son aşamasına gelmeden önce müşterileri ile birlikte analizlerini yaparlar. Profesyonel web tasarımının son aşaması ise daha teknik konular olmaktadır. Buna göre istenilen web sitesine uygun özelliklerde yazılım dili kullanılır, görseller hazırlanır ve içerikle oluşturulur. Test aşamasını da tamamlayan profesyonel web sitesi yayınlanmaya hazır olur.

En iyi web tasarım siteleri nelerdir?

Dünya çapında en iyi web tasarımı olan siteler Awwwards ödülleri ile ödüllendirilmektedir. Buna göre 2021 yılının en iyi 10 sitesini şu şekilde sıralamak mümkündür. QED Group André do Amaral Vangarde Music Anakin Design Studio Avenir Clinic Kaspersky SBS The Boat Blitz Agency Suspended Animations 2015 WWF | Run 4 Tiger

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar