Web Tasarımcısı Ne İş Yapar? Web Tasarımcılığı Nedir?

Web tasarımcısı ne iş yapar; web tasarımı, grafik tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımı, arama motoru optimizasyonu ve içerik oluşturmayı içerir. Bu öğeler, web site tasarımcısının yaptığı işin kısa bir özetidir. Yani sitenin farklı cihazlarda nasıl göründüğünü ve çalıştığını belirler. Web tasarımcı nedir sorusu için okumaya devam edebilirsiniz.

Web tasarımcısı , görünümün düzenini oluşturan ve sitenin kullanımını kolaylaştıran bir BT uzmanıdır. Metin ve görüntü, grafik ve video tek bir bütün halinde birleştirilir. Kurumsal web sitesi tasarımı, özel web tasarımı, hazır web sitesi gibi birçok konuda deneyimli olurlar. Profesyonel bir web tasarımcısı yaratıcı olmalı, tasarım ilkelerini, renk teorisini bilmeli ve birden çok dilde programlayabilmelidir. Kısacası web tasarımcısı ne iş yapar diye düşündüğümüzde site tasarımı diyebiliriz. Bunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu da web tasarımcısı ne kadar maaş alırdır. Bu konu için sitemizden yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazıda web tasarımcısı nasıl olunur cevabını da kısaca almış olacaksınız.

web-tasarımcısı-ne-iş-yapar

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımı, sitenin güzel, işlevsel ve kullanıcı dostu olmasını sağlayacak şekilde içerik planlamak ve oluşturmaktır. Bu hedeflerin her birine ulaşmak için web tasarımcıları çok çeşitli araçlar kullanır. Bir web tasarımcısı olarak web tasarım ajansları ne yapar diye araştırmanız önemlidir. Buna göre web tasarımcılığının ne iş yaptığını daha net öğrenirsiniz.

  • Bir siteyi güzelleştirmek için web tasarımcıları doğru renk şemasını seçer, doğru yazı tiplerini seçer, siteye fotoğraf, resim ve animasyonların yanı sıra paralax gibi özel efektler ekler.
  • Bir siteyi işlevsel hale getirmek için web tasarımcıları sayfaların yapısını dikkatlice düşünür, gezinme geliştirir, bölümleri bilgilendirici ve alakalı içerikle doldurur ve anketler, abonelik formu, sosyal medya widget’ları, etkileşimli haritalar ve çok daha fazlası gibi ek öğeler ekler.
  • Bir siteyi kullanıcı dostu yapmak için web tasarımcıları kullanıcı davranışını analiz eder. Bu, siteyle etkileşimi sezgisel hale getirmenize ve karışıklığı önlemenize olanak tanır. Örneğin, web tasarımının temel kurallarından biri, kullanıcının sayfayı aşağı kaydırmak zorunda kalmaması için en önemli bilgileri ekranın üst kısmına yerleştirmektir.

Web tasarımı ve kodlama ne iş yapar öğrenmek için sitemizden yazımızı okuyabilirsiniz.

web-tasarımcılığı-nedir

Web tasarımcılığında önemli hususlarından diğeri de web sitesi tasarım fiyatları hakkında bilgi sahibi olmaktır. O nedenle piyasada ki web site fiyatları araştırılmalıdır.

Web Tasarımcılığı Nedir?

Web tasarımı, teknik geliştirme, bilgi yapılandırması, görsel (grafik) tasarım ve web dağıtımını içeren web siteleri üretme sürecidir.

Web tasarımı ne terimi, web sitelerinin ve web mağazalarının veya rezervasyon sistemlerinin ön uçlarının tasarımını ifade eder. Bununla birlikte, terim düzenli olarak daha geniş bir anlamda kullanılmaktadır, bu sayede web sitesinin veya web mağazasının arka ucunun geliştirilmesine de özen gösterilir. Bu iki bölüm her zaman aynı kişi tarafından gerçekleştirilmediğinden, iki dünyayı ayırmak bir seçenektir. Tasarım bir tasarımcıya ve geliştirme bir geliştiriciye yaptırılır. 

Her iki parça da bir müşteri tarafından sunuluyorsa, tüm iş sürecini dışarıdan temin edebilirsiniz.

Tasarımcının İş Akışı Nedir?

  • Tasarımcı iş ile alakalı gerekli bilgileri alır. Siteye neden ihtiyaç duyuluyor?, nasıl çalışıyor?, hangi kullanıcılar onu ziyaret ediyor? Müşteri tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu biliyorsa oldukça şanslı sayılırsınız. Ancak bu süreç her zaman böyle işlemez. Çoğu zaman tasarımcının kendisine bazı sorular sorması ve doğru cevapları vermesi gerekir. Elde ettiği cevapları ise önemli bir not olarak aklının bir köşesinde tutar.
  • Web tasarımcısı sitenin eskizlerini ve önemli detaylarını bir kağıt üzerine not alır. Bunu belirli programlar sayesinde de yapabilir. Çizdiği prototipler site yerleşimi hakkında önemli ipuçları içerir.
  • Sitenin oluşturulması, öğelerin konumu için tüm seçenekleri görmek ve müşteriyle anlaşmak için prototiplerle başlar.

Bu iş akışına baktığımız zaman bir web tasarımcısının ne iş yaptığını temel hatlarıyla görmüş oluyoruz.

Web Tasarımcısının İş İçin Bilmesi Gereken 5 Temel Gereklilik

Bu temel gereklilikleri bilen bir web tasarımcısı ne iş yaparsa yapsın kaliteli işler çıkaracaktır.

Tasarım ilkeleri.

Tasarım ilkeleri, Görsel olarak çekici bir tasarım yaratmada önemli bir anahtar faktördür. Çoğu zaman, orantı, denge, tekrar, vurgu, gruplama, karşıtlık, orantı, ritim ve yardımcı boşluk içerir (ancak diğer kaynaklar ek ilkeler ekleyebilir veya bunlardan bir veya daha fazlasını atlayabilir).

Bu ilkelerin nasıl etkileşime girdiğini ve kullanıcılar üzerinde ne gibi etkileri olduğunu anlamak, kullanıcıların etkileşimde bulunmaktan keyif aldığı bir tasarım oluşturmak için çok önemlidir. Ayrıca önemlidirler çünkü tasarımcılara nasıl başlayacaklarını ve öğeleri nasıl gruplayacaklarını göstererek tasarım sürecini düzene sokabilirler.

Temel HTML ve CSS becerileri.

Tüm tasarımcılar doğrudan HTML ve CSS ile çalışmayacak olsa da, nasıl çalıştıklarını iyi anlamak önemlidir. HTML ve CSS’yi nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, sınırlarını anlayacak ve gerçek dünyada kullanım için uygun şekilde kodlanabilen çalışan web tasarımları oluşturabileceksiniz.

UX Bilgisi.

Kullanıcı deneyimi (UX), olağanüstü ve etkili bir web sitesi kurmanın en önemli parçalarından biridir. Büyük projelerde dar bir UX uzmanı (veya tasarımcısı veya araştırmacısı) çalışabilir, küçük projelerde bir web tasarımcısı UX tasarımcısı olarak da görev yapabilir.

Duyarlı tasarım.

Dünyanın dört bir yanındaki çoğu insan artık web’e mobil cihazlardan erişirken, duyarlı tasarım her zamankinden daha önemli. Farklı ekran boyutları için nasıl tasarlanacağını anlamak çok önemlidir. Bir sitenin ayrı masaüstü ve mobil sürümlerini oluşturmak bir seçenek olsa da, duyarlı tasarım, küçük akıllı telefonlardan tabletlere, dizüstü bilgisayarlara ve masaüstü bilgisayarlara kadar piyasadaki çok çeşitli ekran boyutlarını kapsamayı kolaylaştırır.

İçerik yönetim sistemleri.

Çoğu modern web sitesi bir içerik yönetim sistemine (CMS) dayanmaktadır. WordPress en popüler olmasına rağmen, dünyada yüzlerce CMS vardır. Hepsini nasıl kullanacağınızı öğrenmek zorunda değilsiniz, ancak nasıl çalıştıklarının ve ne yaptıklarının temellerini öğrenmek ve ardından en sık kullanılanlarda uzmanlaşmak iyi bir fikirdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarım iyi bir meslek mi?

Web tasarım, günümüzde teknolojinin ve internetin hızla gelişmesi nedeniyle en çok rağbet gören mesleklerden biridir ve bilmeniz gereken bir şey var ise kesinlinkle gelecek vaad ettiğidir. Web tasarım iş alternatifleri çok seçeneklidir ve ülkemizde de hızla artan nitelikli web tasarımcısı ihtiyacı bulunmaktadır.

Bir web tasarımcısı ne yapar?

Bir web tasarımcısı, Adobe Photoshop, Figma ve diğer grafik düzenleyicilerde web sayfalarını modern, akıllı ve güzel bir şekilde tasarlar. Bir web tasarımcısının ana görevi, arayüzü site ziyaretçisi için kullanışlı ve çekici hale getirmektir.

Web tasarımcısı olmak için ne yapmalıyım?

Yetenekli ve nitelikli bir web tasarımcısı olmak için ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerini iki senelik veya dört senelik olarak tercih edebilir ve bu mesleğin teorik eğitimini alabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli şey kendinizi sürekli geliştirmeniz gerektiğidir. Bunun dışında çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla da kendinizi eğitebilir, yerel kurslara katılabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar