Serbest Web Tasarımcı Nedir? Freelance Web Tasarım Fiyatları

Serbest web tasarımcı nedir, freelance web tasarım fiyatları genel olarak bir firmaya bağlı kalmadan ve serbest bağımsız çalışan web tasarımcıların yaptığı iş olmaktadır. Serbest web tasarımcılar herhangi bir ajans veya kuruma bağlı olmazlar, bununla birlikte neredeyse pek çok sektöre ve hizmetlere aşina olmaktadırlar. Serbest web tasarımcı ile çalışmak pek çok yönden avantajlı olmaktadır bunlar,

 1. Ajanslar ile karşılaştırıldığı zaman aynı bir işi freelance web tasarımcı göre daha az fiyatta yapabilirsiniz. Freelance web tasarımcıları düşük maliyetlerde hizmet verir bunun sebebi ofis kirası, vergi gibi durumlara para vermez.
 2. Freelance web tasarımcıları, genel olarak sonucu görmek için sabırsızlanırlar, bunun sebebi sırada bir iş olmamasıdır.
 3. Freelance web tasarım nedir konusunda freelance web tasarımcılar site içi grafik tasarımlarına kadar pek çok tasarım tek bir kişinin elinden çıkar. İhtiyacınız olan tasarımı ve fonksiyonu tek bir kişi ile yapılır.
 4. Eğer çalıştığınız ajansın özel bir müşterisi değilseniz sürekli olarak işinizi tekrar tekrar anlatmanız gerekebilir. Fakat tek bir freelance ile çalışırsanız bu tarz sorunlarınız olmaz ve muhatap olduğunuz kişi tek bir kişi olacaktır.
 5. Bir ajans ile çalışıyorsanız bu noktada ufak değişiklik için bile ödeme yaparsınız fakat freelance web tasarımcıları daha esnek bir şekilde çalışır.
 6. Freelance Web Tasarım Ankara hizmetlerinden yararlanabilir, sadece Ankara değil İstanbul üzerinden de web sayfası için hizmet alabilirsiniz.
freelance-web-tasarimci
freelance-web-tasarimci

Web tasarımcı olan kişilere özellikle son dönemde yoğun bir talep bulunmaktadır, bunun sebebi teknolojinin gelişmesi ve artık internete herkesin erişimi olmasıdır. Web tasarımı ile birlikte özellikle pazarlama çalışmaları iç içe olmaktadır, bununla birlikte artık firmalar web tasarımı yaptırıyor ve müşteri ağını genişleterek kendi markalarını internet üzerinde popülerleştirebiliyorlar.

Freelance (Serbest) Web Tasarımcı Nedir?

Web tasarımı, metinler ve görsellerden oluşan web sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçilerine düzen içerisinde sunulmasıdır Freelance (serbest) web tasarımcı nedir konusu ile tüm bu hizmetlerin bir kuruma veya firmaya bağlı olmadan tek başına yürüttüğü işlemler olmaktadır. Kişiler web tasarım hizmetleri için freelance kişiler ile çalışabilmektedir. Web tasarımın yapılması genel olarak şu şekilde ilerlemektedir,

 1. Projelerin belirlenmesi konusunda serbest web tasarımcı planlama yapar. Bu noktada firmaların ihtiyaçları göz önüne alınır ve firmaların ticari faaliyetleri daha ön plana çıkartılır. Kapsamlı rakip firma analizleri yapılır ve web sayfası içerikleri belirlenir.
 2. Web sayfanız için kurumsal kimlik çalışması yapılır, web tasarım projesi hayata geçirilmeden öncesinde firma logosu, kullanılacak renkler, kurumsal kimlik ögeleri web tasarımında kullanılır.
 3. Sayfanın ana düzeni ile birlikte grafik tasarım çalışması yapılır. Grafik tasarım çalışmalarında genel olarak kurumsal kimlik çalışmaları esas alınır ve web sayfalarının görsel tasarımları yapılır. Resim, grafik, videolar gibi materyaller hazırlanarak konumlandırılır.
 4. Web sayfasının kodlanması yapılır. JavaScript, PHP, HTML gibi çeşitli programlama dilleri web sayfalarının kodlamasında kullanılır.
 5. İçerik yönetim entegrasyonu konusunda çalışmalar yapılır. CMS web sitesi sahibinin web sayfalarına resim, fotoğraf, grafik, tablo gibi içerikler eklenir.
 6. Web sitesi test sürecinden geçer ve test süreci başarılı bir şekilde tamamlanırsa web site yayınlanır. Bu süreçte çalışmaların doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığı gösterilir ve teknik konularla beraber tüm ince detaylar kontrol edilir.
 7. Freelance web tasarım İstanbul ile bilgi alabilir ve İstanbul civarında web tasarımı hizmetini rahatlıkla alabilirsiniz.

İnternet üzerinde ziyaret ettiğiniz her site, e-ticaret sayfaları, mobil sayfaların tümü web tasarımcıların işidir. Bu sebeple firmalar ve hatta bireysel firmalarda kendi hizmetlerini tanıtmak, yayınlamak ve müşterilerine ürün, hizmet satmak için web sayfası tasarımı yaptırıyorlar.

freelance-web-tasarim-fiyatlari
freelance-web-tasarim-fiyatlari

Freelance Web Tasarım Fiyatları Nedir?

Web tasarımları firmaların ziyaretçileri için hazırlanan ve karşılıklı bir fayda sağlayacak platformun oluşturulması olmaktadır. Freelance web tasarım fiyatları nedir konusunda bu tamamen web sayfasının tasarımına ve harcanacak olan zamana göre farklılık gösterebilmektedir.

Web tasarım maliyetinin çıkartılması için öncelikle proje ile alakalı tüm detaylar incelenmelidir. Web sayfası üzerinde bulunan fonksiyon, ziyaretçi imkanları, nitelik gibi pek çok durum fiyatları etkiler. Freelance web tasarım fiyatları konusunda,

 1. Freelance web tasarım fiyatları web sitenizin yayınlanması ile birlikte alacağınız teknik destekle birlikte yaşanılan sorunlarda sunulan etkili ve hızlı çözümler fiyatları etkilemektedir.
 2. Web sayfa tasarımı konusunda pek çok kriter göz önüne alınır, bununla birlikte freelance web tasarımları normal ajanslara göre daha az maliyetli olabilmektedir.
 3. Web tasarımcının kullandığı yazılım teknolojisi ve araçları, fiyatlar konusunda farklılık sağlayabilmektedir.
 4. Bazı freelance tasarımcılar verdiği hizmetin yanına ek olarak kurumsal kimlik çalışmaları veya SEO çalışmaları yapmaktadır. Bu sebeple ek hizmete göre freelance web tasarım fiyatları değişiklik gösterebilir.
 5. Web sayfasının türüne göre fiyatlar farklılık gösterebilir, bu fiyatlar e-ticaret sitesi, blog sitesi gibi farklı projeler olabilmektedir.
 6. Web sayfası içerisindeki içerik miktarı ile birlikte web tasarımda yapılacak olan iş yoğunluğu fiyatı belirlemektedir.
freelance-web-tasarimci-secimi
freelance-web-tasarimci-secimi

Freelancer web tasarımcıları ile çalışırken sadece tasarımcının güven sağlaması değil müşterilerinde güven sağlaması önemlidir. Web sayfa tasarımlarının ucuz fiyatlı olanı da vardır pahalı olanı da vardır. Bu sebeple kişiler bir freelance web tasarımcı ile anlaştıkları zaman hem müşteriler hem de tasarımcılar bir güven içerisinde çalışmalarına başlamalıdır.

Bunun dışında freelance web tasarımcısı ne kadar maaş alır diye merak ediyorsanız sitede yazımızı okuyabilirsiniz.

Freelance Web Tasarımcı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Freelance web tasarımcı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur, böylece markanız veya firmanız için en iyi tasarıma sahip olabilirsiniz. Freelance web tasarımcısı seçerken nelere dikkat edilir konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler şu şekildedir,

 1. Freelance tasarımcılar bir firmaya bağlı değildir bu sebeple projenizi ve çalışma şartlarını detaylı bir şekilde konuşarak anlaşmanız ve gerekirse sözleşme imzalamanız gerekebilir.
 2. Freelance web tasarımcının çalışma şekli ile beraber projenizi teslim ederken ve proje sonrasında destek sistemini öğrenmelisiniz.
 3. Freelance tasarımcıları ile anlaşırken daha öncesinde yaptığı işleri inceleyin, işi bilen tasarımcılar varsa yardım alın. Yapılan çalışmaların çalıntı mı yoksa hazır mı olduğunu öğrenin.
 4. Freelance web tasarımcı eğer fiyat olarak saatlik bir ücretlendirme yapılıyorsa bu noktada proje için gereken azami zaman dilimini öğrenin ve proje yönetim sistemini sorgulayın.
 5. Serbest web tasarımcılar genellikle bilgi birikimi olan kişilerdir bununla birlikte en son yazılım dili ve bilgisine sahip olmalı, sürekli olarak kendilerini geliştirmelidir.
 6. Mobil web sitelerini kurmayı bilmeli ve bununla birlikte sektör analizini iyi bir şekilde yapmalıdır.
 7. Mobil yazılım ve web yazılım dillerine hakimiyeti olmalı, müşterilerin isteklerini çalışmalarına yansıtmalıdır.

Gibi durumlar önemlidir bununla birlikte en önemli şey güven sorunu olmaktadır. Freelancer tasarımlar bir kurum kadar sorumluluk sahibi olamayabilir bu sebeple web tasarım projelerinizi teslim etmeden önce müşteri hizmet güveninin sağlanması önemlidir.

Freelance web tasarım fiyat listesi için yazımıza göz atabilirsiniz.

web-tasarimcinin-bilmesi-gerekenler
web-tasarimcinin-bilmesi-gerekenler

Proje Başlamadan Web Tasarım Uzmanına İletilmesi Gereken Bilgiler Nelerdir?

Projeye başlamadan öncesinde bir projeye ihtiyaç olmaktadır. Projeye başlamadan web tasarım uzmanına iletilmesi gereken bilgiler konusunda firmaların veya şahısların marka veya ürün konusunda esas konu belirtilir. Örnek olarak bir firma web sitesi, doktor veya diş hekimi sitesi, otel web sitesi gibi proje olmaktadır. Proje başlamadan web tasarım uzmanlarına iletilmesi gereken bilgiler şu şekildedir,

 1. Kurum veya kuruluşları tanıtmak amacı ile yapılan web sayfalarının konusu ve genel teması belirtilmelidir.
 2. Web tasarım uzmanı ihtiyaca göre marka çalışması içerisinde yer alan logo, slogan, renk palet, misyon ve vizyon, kurumsal kimlik, stiller gibi tasarım özeti yapabilir.
 3. Amaç belirtilmelidir, yani neden bir web tasarım ihtiyacı olmaktadır, sonucu ne olmalıdır nasıl bir kitleye hitap edilmeli gibi.
 4. Markaların daha bulunabilir olmasını sağlamak, değer katmak için tasarımcıların hedeflerine daha kolay ulaşmasını sağlanması önemlidir.
 5. Web tasarımı konusunda müşterilerin örnek alması istenilen bir site varsa örnek siteler incelenir.
 6. Web site için bir renk paleti önemli olmaktadır bununla birlikte markalar için belirli bir imaj sahibi olmak önemlidir.
 7. Site haritası konusunda müşterilerden web sayfası ve kategoriler konusunda bilgi alınır ve tasarımcılar örnek web sayfalarını sizlere göstererek bir seçim yapılabilir.
 8. Ödeme planı, proje yükümlülükler, gizlilik hakkı gibi pek çok durum halledilir ve site hakkında gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Web tasarım uzmanına iletilecek bilgiler konusunda kişiler freelance web tasarımcı ile birlikte konuşarak detayları öğrenebilirler. Bir web tasarımının tamamlanma süreci konusunda revizelerinizi iletebilir ve sonrasında beğenmediğiniz noktaları web tasarımcı ile konuşarak halledebilirsiniz.

freelance-web-tasarimci-egitimi
freelance-web-tasarimci-egitimi

Freelance Web Tasarımcı Olmak İçin Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Web tasarımcı olmak için öncelikle mesleki eğitim önemlidir. Freelance web tasarımcı olmak için hangi eğitimler alınmalıdır konusunda özel kurslardan da eğitim alınabilir. Bu eğitimler üniversite bölümü olabilir, özel kurslar olabilir veya türevi eğitimler olabilir. Bu tarz eğitimler sonucunda diploma veya sertifika alınabilir.

Çoğu freelance tasarımı işi tamamen kendisi öğrenir ve kendini yetiştirir. Bununla birlikte iyi bir web tasarımcı olmak sürekli olarak pratik yapmak, bolca site incelemek ve sürekli bilgilendirici eğitimler izlenmelidir. Freelance web tasarımcı olmak için alınabilecek eğitimler,

 1. Web tasarımcı olmak isteyen kişiler öncelikle mesleğini sevmelidir, bununla birlikte freelance bir web tasarımcı olmak disiplin ister ve işe başladığından bitene kadar özenle üzerinde çalışılmalıdır.
 2. Web tasarım mesleği freelance olarak rahatlıkla yapılabilir, hatta freelance çalışmak bir kurumda çalışmaktan daha avantajlıdır. Tamamen kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
 3. Web tasarım uzmanları, bir firmaya bağlı olarak çalışabilirler fakat freelance olarak çalışıldığı zaman da aynı bir kurum gibi özverili çalışılmalıdır.
 4. Freelance web tasarımcı olan kişiler her ne kadar kendi kendini yetiştirebilse de bu noktada kişilerin mutlaka bilen birinden işin inceliklerini öğrenmesi gerekebilir.
 5. Web tasarımcının iyi bir grafik yeteneği olmalı bununla birlikte bil bilişim yazılım diline hakimiyeti olmalıdır.
 6. Sürekli olarak güncel teknoloji takip edilmeli ve başarılı olan web sayfalarında ne yapıldığına bakılmalıdır.
 7. Freelance web tasarımcıları, aldıkları eğitimi çalışmalarına uygulamalı ve müşteri bulmadan önce kendi portföylerini hazırlamalıdır.
 8. Web tasarımcı olunduktan sonra kişiler e-ticaret firmaları, web tasarım stüdyoları, reklam ajanslar, multimedya şirketleri, medya kuruluşları gibi pek çok alanda çalışabilirler.
serbest-web-tasarimci
serbest-web-tasarimci

Kısaca freelance web tasarımcı olmak adımında web sayfası tasarımından, yayınlanmasına ve yönetime kadar olan süreçte web sitesine uygulanması önemli olmaktadır. Bununla birlikte uygun hosting ve domain seçeneklerini bilmeli ve imkânı varsa bir web tasarım eğitimi almak için kurslara başvurulabilir.

Web tasarımları firmaların markalaşma adında kendilerini internete duyurması açısından önemli bir platform olmaktadır. Web tasarımı ile birlikte markalar ziyaretçilerine ürün tanıtımlarını yapabilir, müşteri potansiyeli oluşturabilir ve internet ortamında hizmetinizi sağlayabilirsiniz. Bu noktada fiyat teklifi için bizlere ulaşarak bilgi alabilir ve web sayfa tasarım hizmetlerinizi alabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar