Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

by web-tasarim Temmuz 15, 2019
web sitesi nasıl yapılır

Web sitesi nasıl yapılır:

 • Sitenin kapsamı belirlenir ve içeriği oluşturulur
 • Domain adı belirlenip, satın alınır
 • Hosting yani sunucu hizmeti satın alınır
 • Daha önce belirlenen kapsam ve içeriğe uygun web tasarımı yapılır veya web tasarım hizmeti alınır
 • Sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak için SEO ya da reklam hizmeti alınır

Siz de Web sitesi nasıl yapılır? İnternet sitesi nasıl açılır? Site nasıl kurulur? İnternet sitesi kurma maliyeti nedir? sorularının cevabını mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse bu yazımızda sizlere web sitesi nasıl kurulur sorusunun cevabını vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra konuyla ilgili aklınıza gelen tüm noktaları aydınlatmış olmayı umuyoruz. Mobil web sitesi nasıl yapılır, kişisel web sitesi nasıl yapılır, hazır web sitesi, etkili web sitesi nasıl oluşturulur soruları hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz hazırsanız başlayalım….

Web siteleri İnternet üzerinden arama motorları aracılığı ile erişim sağlanan firmaların, kurumların ve kişilerin sunduğu hizmetlerin ve ürünlerin tanıtılmasını sağlayan özel olarak tasarlanmış grafikler ve metinlerden oluşur. Web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevabını verdiğimizde bu hazırlanan grafik yazıların nasıl bir internet sitesi olarak sizlere gösterildiğini anlayacaksınız. Son zamanlarda sayısı hızla artmakta olan web siteleri ticari veya kişisel amaçlar içim kurulabilmektedir. Artık iletişimin ve hizmet sektörünün internet dünyasında yer almasıyla web sitesi yapma büyük önem kazanmıştır. Web sitesi kurulum aşaması birçok farklı alt kategorilerden oluşmakta olup uzman kişiler tarafından kaliteli tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Web sitesi yapmak isteyen firmalar veya kişiler bu konuda alanında uzman kişilere veya tasarım öğrencilerine başvurmaktadır. Bunun içinde hizmet bedeli olarak belirli bir bütçe ayrılması gerekmektedir. Hayal edip planladıklarınıza uygun özellikte bir Wen sitesine sahip olmak isterseniz işi tecrübeli kişilere bırakmanız yararlı olacaktır. Bizde Web sitesi kurmak isteyen kurumlara veya özel kişilere yol göstermesi bakımından Web sitesinin kurulum aşamalarını ve web sitesi nasıl yapılır sorusunu ele alacağız.

web sitesi yapma

Web Sitesi Kurmak İçin Seçenekler

Web sitesi nasıl yapılır dediğimizde, internet sitesi kurmak için tercih edebileceğiniz üç adet yöntem bulunmaktadır. Bunları sizler için açıklamaya çalışacağız.

 • Site Kurucusu Kullanmak: Web sitesi yapma konusunda deneyimi olmayan kişiler için oldukça uygun bir seçenek olan site kurucusu kullanmak görsel tasarım şekilleriyle kullanıcılara dikkat çekici içerikler sunmaktadır. Site kurucusu kullanarak site açmak hızlı ve kolay aynı zaman da kullanışlıdır.
 • CMS – İçerik Yönetimi Sistemi Kullanmak: CMS alanında akla ilk gelen piyasanın iyileri WordPress, Joomla ve Drupal olmaktadır. Bunlar içinde de en gelişmiş olanı WordPress olarak karşımıza çıkmaktadır. Web sitesi kurmak isteyen ancak yazılım ve kodlama konusunda hiçbir fikri olmayan kurum veya kişilerin teknik bilgiye gereksinim duymadan kolaylıkla Web sitesi yapma yöntemlerinden bir tanesidir. WordPress açık kaynak koduna sahip olup diğer seçenekler gibi tamamen ücretsizdir. Tek yapmanız gereken sitenizin tasarım ve şablonlarını belirlemek. WordPress bunun içinde çok sayıda gelişmiş özellikler sunmaktadır. Oldukça kullanışlı, kolay ve basit olan bu yöntemle herkes istediği tasarımda Web sitesi kurabilir.
 • Temelden Web Sitesi Kodlamak: Web sitesi açmak için son yöntem ise sıfırdan site kurmaktır. Bu yöntem yazılım, kodlama ve site tasarımı konusunda bilgi sahibi olan uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Web site yapma konusunda bu seçenek profesyonel hizmet almayı gerektirir. Bu alanda kullanılan teknolojiler olarak karşımıza HTML ve CSS çıkmaktadır. Bu yolla Web sitesi kurmayı bilmeyenler bütçe belirleyerek bu hizmeti alabilirler.

Web Sitesi Yaparken İzlenecek Adımlar

Size uygun yukarıdaki platformlardan seçim yaptıktan sonra Domain ve Hosting alma işlemini yapmalısınız. Web sitesi nasıl yapılır sorusunun en önemli parçası birazdan bahsedilecek olan domain ve hosting seçimidir. Daha sonrasında ise sitenize alan adı seçmek zorundasınız. Alan adı seçme kısmı oldukça önemlidir çünkü siteniz arama motorunda bu isimle aranacaktır. Site adı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey dikkat çekici ve kısa olmasıdır. Ayrıca kulağa hoş gelen ve kolay okunabilir akılda kalıcı olması da önemlidir. Genelde .com herkesin kullandığı domain olarak karşımıza çıksa da siteden beklentinize ve ihtiyaçlarınıza göre farklı seçenekler de tercih edebilirsiniz. Sitenizin alan adı aynı zamanda yaptığınız işin veya kullandığınız markanın özelliklerini yansıtmalı ve içerik hakkında bilgi verici olmalıdır.

Günümüzde hem herkes tarafından kullanılmasının kolay olması hem de güzel seçenekler sunması bakımından WordPress çok sık tercih edilmektedir. Bu Web sitesi yapma yöntemini tercih eden kişilerin WordPress uygulamasının kurulumundan başlayarak siteye isim seçme ve tasarımını özelleştirme kısımlarına kadar her detayı kendi oluşturması gerekmektedir. Ciddi anlamda emek ve zaman harcama sonucunda ortaya güzel işler çıkacaktır. Web sitesi nasıl yapılır hangi basamaklar izlenir, şimdi bu sorunun cevabına bakalım:

Adım Adım Web Sitesi Yapımı Sırasında İzlenecek Basamaklar

 1. Bir domain adı seçilmelidir. Web sitesi yapma için ilk ve en önemli adım domain seçimidir. Domain adı yaptığınız iş ile ilgili, firmanızın adı veya akılda kalıcı bir isim seçilebilir. Eğer kurumsal bir firmaysanız ve firma adına yakın bir domain adı seçecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikli olarak siz bir firma olabilirsiniz fakat “patent bürosundan” isim tescil yaptırmamışsanız firma adınızın kullanımı başka bir firmaya geçmiş olabilir. Yani özetle bir firmanız olabilir bunun bir adı olabilir fakat siz bu adı Ankara’da Türk Patent de tescil ettirmemişseniz, bunu başka firma tescil ettirmişse ne yazık ki kullanım hakkı bu firmaya geçmiş olur. Dolayısıyla çok çok önemli bir nokta eğer kurumsal bir yapıysanız muhakkak almak istediğiniz domain adını türk patentte tescil ettirmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili kendiniz Ankara’daki Marka Patenet Enstitüsüne başvurabileceğiniz gibi, bizim gibi aracı kurumlar ile de belli ücret karşılığında başvuru yapabilirsiniz. Aracı kurumlar yasal süreçleri sizin adınıza takip etmekte ayrıca çıkabilecek çıkar çatışmalarında başvurulabilecek yasal yolları size göstermektedir. Yine bizi üzerimizden marka tescile başvurmanız halinde sizin tescil ettirmiş olduğunuz isme çok benzer isimler alan ve hatta sizin tescil ettirdiğiniz ismi domain ismi olarak alan firmalara karşı başvurulabilecek yasal yollarda sizlere yardımcı olmaktayız.

Domain satın almak için bize başvurabilirsiniz. Bunun dışında .tr domain satın almak için nic.tr adresinden başvurabilirsiniz. Bu sayfayı ziyaret ettiğinizde com.tr mi net.tr mi, org.tr gibi hangi domain tipine başvuracağınıza dair gerekli belgeleri listelemektedir. Bu belgeleri hazırlayıp .tr domain ismi de satın alabilirsiniz.

2. Web sitesi nasıl yapılır sorusunun ikinci basamağı hosting yani sunucu hizmeti alımıdır. Hosting yani sunucu kiralamanız gerekmektedir. Web sitesi dediğimiz aslında bir bilgisayar (sunucu) üzerinde çalışan bir yazılımdır. Bahsettiğimiz web sitesi yazılımının insanlar istek yaptığında müşterilere cevap verebilmesi için internete açık bir bilgisayarda müşterilerin cevaplarına hazır verebilecek şekilde sürekli online (internete bağlı) olarak bulunması gerekmetedir. İnternet sitenizi kendi evinizdeki, iş yerinizdeki bir bilgisayardan veya sunucudan sunmanız için herhangi bir engel yoktur fakat bu genelde böyle yapılmamaktadır. Bunun sebebi ise web sitesini sunan bilgisayarın sürekli açık kalması, dahası sürekli internete bağlı kalması gerekmektedir. Eğer sunucun bağlı olduğu internet bağlantısı koparsa siteniz de internette yayından düşer. Yani erişilemez. Tüm bunlarla birlikte sunucunun internet üzerinden gelen saldırılara ve virüslere karşı sürekli korunması, zararlı bir yazılım sızdığında bunun temizlenmesi, gerekli yazılım güncellemelerinin yapılması, fiziksel olarak da bakımının ve güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. İşte bu gibi sebeplerden hemen hemen hiçbir kimse internet sitesini kendi sunucularında barındırmamakta bunun yerine bu hizmeti veren bizim gibi hosting sağlayıcısı firmalardan hizmet almaktadır. Biz sizler adına oluşabilecek tüm sorunlara çözüm üretmekte ve güçlü bir internet alt yapısı ile sitenizin hızlı bir şekilde erişilebilir olmasını sağlamaktayız. Dolayısıyla bizim gibi bir hosting sağlayıcısı firmayla çalışmanız kendiniz bunun için personel tutup sunucu ayırmanızdan kat be kat ucuza gelmektedir. Hosting hizmetini aylık ve yıllık paketler olarak kiralamaktayız. Müşterilerimiz sitesinin yayında durmasını istediği süre kadar sunucularımızı kiralamakta ve internet sitelerini bizim sunucularımız üzerinden yayına almaktadır. Oluşabilecek hatalara karşı kısa süre içinde müdahale etmekteyiz ayrıca dışardan gelen saldırılara karşı sitelerinizin güvenliğini sağlamaktayız. Bu konuyla ilgili hizmet almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir.

3. Web tasarım firmasıyla anlaşmanız ya da kendiniz web sitenizi yapmanız gerekmektedir. Öncelikle sizin nasıl bir web sitesi istediğinize dair kafanızda bir yapının oluşması gerekmektedir ki bunu tarif edebilin. Tamamen size özgü bir yapı tasarlatabileceğiniz gibi, sektörde beğendiğiniz 2 veya 3 siteyi örnek site olarak gösterebilirsiniz. Bu durumda size o sitelere benzer bir site tasarlanacaktır. Burada önemli olan bu örnek sitelerden ne gibi farklılıklar istediğinizi baştan belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü site tasarlanıp teslim edildikten sonra sil baştan değişiklikler istemek ayrı bir ücretlendirme gerekmektedir. Onun yerine ne istediğinizi net olarak en başından belirlemeniz. Sizin için web tasarımında kritik öneme sahip noktaları belirtmeniz işlemlerinizi kısaltacaktır. Tabi ki bu web sitesi teslim edildikten sonra bizden hiç değişiklik talep edemezsiniz anlamına gelmez. Ama zaten adım adım ilerlediği için en teslimden sonra değişiklik talebi doğal olarak düşük olmaktadır. Web sitesi tasarımı sırasında gözünüzü rahatsız eden tasarım unsurlarını ve tabi ki tasarımcının sehven yaptığı hataları bildirip değişiklik talep edebilirsiniz.

4. Siteniz tasarlandıktan sonra aylık olarak reklamlar veya seo çalışması için web tasarım firmasıyla anlaşmanız internet sitenizin karlılığın çok çok artırmaktadır. Yani bir sitenizin olması otomatik olarak yeni müşteriler bulacağınız anlamına gelmez. Çünkü bu sitenin size yeni müşteriler kazandırabilmesi için sitenizin Google gibi arama motorlarında görünür olması gerekmektedir. Çünkü müşteriler bir şey ararken büyük çoğunluğu arama motoruna derdini yazıp sonuçları incelemektedir. Dolaysıyla aramalarda ilk sayfada yer almanız çok fazla kritik öneme sahiptir. Bunun için 2 yöntem vardır:

 • Birincisi internet reklamlarıdır ki, bu google siteniz aramalarda üstte çıktığı sürece para ödemeniz anlamına gelmektedir. Yani google’a tıklama başına belli bir ücret ödediğiniz sürece siteniz üstte durur. Ödeme yapmayı kestiğinizde ise siteniz aramalarda doğal olması gerektiği yerde, muhtemelen arka sayfalarda, gösterilmeye başlar. Bu da para ödediğiniz sürece yeni müşteriler bulmanız, para ödemeyi kesiiğinizde müşterilerinizin kesilmesi anlamına gelmektedir.
 • İkincisi ise SEO çalışmasıdır. Bu çalışma ile sitenizin doğal olarak durması gereken yer Google gözlerinde yükseltilir. Bu çalışma deneyimli SEO uzmanları elleriyle yapılmakta ve kaliteli referans linkler, içerikler, sosyal medya paylaşımları, kaliteli eğitim (edu) ve hükümet (gov) sitelerinden alınan referanslar ile sitenizin Google algoritması gözündeki yeri yükseltilmektedir. Yani sadece SEO çalışmasına sabit bir ücret ödeyerek siteniz doğal olarak Google birinci sayfasına çıkartılmakta, dolayısıyla her tıklamada reklama para ödemeden ve sürekli yeni müşterilere erişme imkanı bulmaktasınız. Özellikle internet üzerinden müşteri bulan firmalar buna kritik önem vermekte ve SEO çalışması için aylık düzenli bütçe ayırmakta. Fakat ayrılan bu bütçenin kat be kat fazlasını yeni müşterilerinden kazanmaktadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles