Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

by web-tasarim Temmuz 15, 2019
web sitesi nasıl yapılır

Web siteleri İnternet üzerinden arama motorları aracılığı ile erişim sağlanan firmaların, kurumların ve kişilerin sunduğu hizmetlerin ve ürünlerin tanıtılmasını sağlayan özel olarak tasarlanmış grafikler ve metinlerden oluşur. Son zamanlarda sayısı hızla artmakta olna Web siteleri ticari veya kişisel amaçlar içim kurulabilmektedir. Atık iletişimin ve hizmet sektörünün internet dünyasında yer almasıyla Web sitesi yapma büyük önem kazanmıştır. Web sitesi kurulum aşaması birçok farklı alt kategorilerden oluşmakta olup uzman kişiler tarafından kaliteli tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Web sitesi yapmak isteyen firmalar veya kişiler bu konuda alanında uzman kişilere veya tasarım öğrencilerine başvurmaktadır. Bunun içinde hizmet bedeli olarak belirli bir bütçe ayrılması gerekmektedir. Hayal edip planladıklarınıza uygun özellikte bir Wen sitesine sahip olmak isterseniz işi tecrübeli kişilere bırakmanız yararlı olacaktır. Bizde Web sitesi kurmak isteyen kurumlara veya özel kişilere yol göstermesi bakımından Web sitesinin kurulum aşamalarını ele alacağız.

web sitesi yapma

Web Sitesi Kurmak İçin Seçenekler

Web sitesi kurmak için tercih edebileceğiniz üç adet töntem bulunmaktadır. Bunları sizleriçin açıklamaya çalışacağız.

  • Site Kurucusu Kullanmak: Web sitesi yapma konusunda deneyimi olmayan kişiler için oldukça uygun bir seçenek olan site kurucusu kullanmak görsel tasarım şekilleriyle kullanıcılara dikkat çekici içerikler sunmaktadır. Site kurusucu kullanara site açmak hızlı ve kolay aynı zaman da kullanışlıdır.
  • CMS – İçerik Yönetimi Sistemi Kullanmak: CMS alanında akla ilk gelen piyasanın iyileri WordPress, Joomla ve Drupal olmaktadır. Bunlar içinde de en gelişmiş olanı WordPress olarak karşımıza çıkmaktadır. Web sitesi kurmak isteyen ancak yazılım ve kodlama konusunda hiçbir fikri olmayan kurum veya kişilerin teknik bilgiye gereksinim duymadan kolaylıkla Web sitesi yapma yöntemlerinden bir tanesidir. WordPress açık kaynak koduna sahip olup diğer seçenekler gibi tamamen ücretsizdir. Tek yapamanız gereken sitenizin tasarım ve şablonlarını belirlemek. WordPress bunun içinde çok sayıda gelişmiş özellikler sunmaktadır. Oldukça kullanışlı, kolay ve basit olan bu yöntemle herkes istediği tasarımda Web sitesi kurabilir.
  • Temelden Web Sitesi Kodlamak: Web sitesi açmak için son yöntem ise sıfırdan site kurmaktır. Bu yöntem yazılım, kodlama ve site tasarımı konusunda bilgi sahibi olan uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Web site yapma konusunda bu seçenek profosyonel hizmet almayı gerektirir. Bu alanda kullanılan teknolojiler olarak karşımıza HTML ve CSS çıkmaktadır. Bu yolla Web sitesi kurmayı bilmeyenler bütçe belirleyerek bu hizmeti alabilirler.

Web Sitesi Yaparken İzlenecek Adımlar

Size uygun yukarıdaki platformlardan seçim yaptıktan sonra Domain ve Hosting alma işlemini yapmalısınız. Daha sonrasında ise sitenize alan adı seçmek zorundasınız. Alan adı seçme kısmı oldukça önemlidir çünkü siteniz arama motorunda bu isimle aranacaktır. Site adı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey dikkat çekici ve kısa olmasıdır. Ayrıca kulağa hoş gelen ve kolay okunabilir akılda kalıcı olması da önemlidir. Genelde .com herkesin kullandığı domain olarak karşımıza çıksa da siteden beklentinize ve ihtiyaçlarınıza göre farklı seçenekler de tercih edebilirsiniz. Sitenizin alan adı aynı zamanda yaptığınız işin veya kullandığınız markanın özelliklerini yansıtmalı ve içerik hakkında bilgi verici olmalıdır.

Günümüzde hem herkes tarafından kullanılmasının kolay olması hem de güzel seçenekler sunması bakımından WordPress çok sık tercih edilmektedir. Bu Web sitesi yapma yöntemini tercih eden kişilerin WordPress uygulamasının kurulumundan başlayarak siteye isim seçme ve tasarımını özelleştirme kısımlarına kadar her detayı kendi oluşturması gerekmektedir. Ciddi anlamda emek ve zaman harcama sonucunda ortaya güzel işler çıkacaktır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles