İnternet Sitesi Kurma ve Kurumsal Web Sitesi Açma Maliyetleri 2022

İnternet sitesi kurma maliyeti ve nasıl site açılacağı konusunda bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aynı zamanda internet sitesi kurma hizmeti almak istiyorsanız da bu yazı size yardımcı olacaktır. Öyleyse burada yazanlar size internet sitesi kurma maliyeti, internet sitesi nasıl açılır, .comlu site kurma, web sitesi nasıl kurulur konularında yardım edecektir. Gelişen teknoloji ile birlikte şirketlerin tanıtım ve reklam çalışmaları da değişkenlik göstermek zorundadır. Çağın teknolojisine ayak uyduramayan ve dijital ortama geçmeyen şirketlerin birçoğu yeterli düzeyde müşterilerine ulaşamadığından dolayı ciddi ekonomik sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeplerle web sitesi kurma günümüz firmaları için, tanıtım ihtiyacı olan herkes için bir zorunluluk haline gelmiştir. Öncelikle bu yazımızda anlatacağımız kısımları maddeler halinde listeleyelim, böylece daha çok ilginiz çeken bir bölüm varsa doğrudan o bölüme atlayabilirsiniz, bu yazımız internet sitesi kurmak konusunda aklınıza takılan tüm sorulara cevap vereceğini tahmin ediyoruz:

Kolları Sıvamadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

İnternet sitesi kurma pek çok yöntemi ve özellikleri olan bir iştir. Web sitesi kurmak istediğinizde önünüze sınırsız seçenek çıkacaktır. Önünüze çıkan bu seçenekleri daraltmak için her şeyden önce ne istediğinizi bilmeniz lazım. Yani sadece firmam için bir web sitesi ihtiyacım var demeniz yeterli değil. Öncesinde rakiplerinizin sitelerine bakarak nasıl bir web sitesi istediğinizi belirleyin. En az 3 tane alternatif web sitesi belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü beğendiğiniz bir site çok maliyet ve emek gerektiren bir site olabilir bu durumda alternatif olan diğer bir web sitesi örnek alınarak çalışılabilir. İkinci en önemli konu ise web sitesi, yani internet sitesi kurmak için ayırdığınız bütçedir. Bir milyon türk lirası ve üzerine de bir web sitesi yaptırabilirsiniz beş bin türk lirasına da bir web sitesi yaptırabilirsiniz. İnternet sitesi kurma maliyeti istediğiniz yazılımsal ve tasarımsal özelliklere göre değişecektir.

Yaklaşık Bütçeniz Nedir?

internet-sitesi-kurma-maliyeti

Unutmamanız gerekir ki, web sitesi kurma maliyeti kesinlikle her zaman dikkate almanız gerekir. Yazılım ve tasarım gerekleri açısından kurulumu milyonlarca liraya mal olan gittigidiyor.com, ebay.com gibi siteler de bir web sitesi iken moda konusuna meraklı bir yazarın giyim üzerine yazdığı bir blog da bir web sitesidir. Dolayısıyla kesinlikle web sitesi kurma için ayırdığınız bütçenin minimum ve maksimum değerlerini belirlemelisiniz. Aklınızdaki minimum bütçe ne kadar, bu iş için maksimum kaça kadar çıkabilirsiniz. Minimum bütçe ise şu açıdan önemlidir, çok düşük fiyatlara sizlere site kurduğunu iddia eden ilanlara rast gelebilirsiniz. Bu ilanların hemen hepsi sizi hayal kırıklığına uğratacaktır, çünkü bir firmayı temsil eden bir internet sitesi kurmak bir müşteri için kullanılan siteyi aynen başka bir müşteriye kurmak değildir. Genellikle bu tür ilanlarda baştan savma, sıradan ve sonrasında çok sorunlar çıkaracak web tasarımları alırsınız. Özellikle bu tarz web ajansları daha önce aynı konuda faaliyet gösteren bir müşterisi için yaptığı internet sitesini hiçbir değişiklik yapmadan doğrudan sizin sitenize kopyalayarak yapmaktadır. Tabi böyle bir internet sitesi kurmak istiyorsanız düşük maliyetli web sitesi çözümleri bulabilirsiniz. Fakat bu tür çalışmalarda sorun çıktığında ise ya ilgili kişilere ulaşamazsınız ya da size her seferinde çeşitli şeyleri bahane ederek yeni faturalar çıkartırlar. Dolayısıyla gerçekçi yaklaşıp, aynı bir araba alır gibi eğer bir araba çok ucuzsa kesin bir problemi vardır dediğimiz gibi web sitesi kurmak işinde de çok düşük fiyatlar için dikkatli olunuz.

Hangi Özellikleri İstiyorsunuz?

İnternet sitesi kurma sürecini ve maliyetleri doğrudan etkileyen unsur internet sitesinde istediğiniz özelliklerdir. WordPress site kurma, wix site kurma gibi hizmetlerde özellikler değişebileceğinden önce buna karar vermelisiniz. Bir internet sitesi için karşınıza çıkabilecek özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Sitenizin mobil uyumlu (responsive) olmasını istiyor musunuz?
 • İnternet sitenizin içerik ve resimlerini kolayca değiştirebilmek için bir yönetim paneli istiyor musunuz?
 • Web sitenizi kaç dilde yayınlamak istiyorsunuz?
 • Web sitenizde kullanıcı girişi olacak mı?
 • İnternet sitenizde online alışveriş olacak mı?
 • Sitenizin animasyon ağırlıklı ve görsel ağırlıklı bir sitemi yoksa içerik ağırlıklı bir site mi olmasını istiyorsunuz
 • İnternet sitenizde kullanıcı girişi olacak mı?
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar üye olabilecek mi?
 • Web sitesi üyelerine hangi bilgileri ve yetenekleri sunmak istiyorsunuz?
 • Web siteniz ziyaretçileri ve kullanıcıları hakkında çeşitli görsel raporlar istiyor musunuz?
 • Web siteniz dışa açık bir web sitesi olarak mı kullanılacak yoksa perakendeciler ile tedarikçiler arasında çalışan kapalı devre bir site mi olacak?

Web sitenize ekleyeceğiniz özellikler tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. İlham almak için özel web tasarım örneklerini ele alabilirsiniz. Ajansımız hayal ettiğiniz her türlü özelliği gerçekleyebilecek know-how ve tasarım kadrosuna sahiptir. Burada önemli olan hangi özelliği istediğiniz, istediğiniz internet sitesi özelliğinin nasıl çalışacağını karşı tarafa doğru aktarmanız ve karşı tarafın bunu anladığını size bildirmesi gerekmektedir. Mümkünse site özelliklerini yazılı olarak bildirmeniz sonradan çıkabilecek anlaşmazlıkların önüne geçecektir. Web tasarım ajansımız zaten belli büyüklüğün üzerindeki projelerde sizlere yazılı özellikler listesini iletecektir. Bu durumda siz gerekler dokümanını inceleyip projeye başlamadan değişik yaptırabilirsiniz.

Nasıl Bir Yönetim Paneli İstiyorsunuz?

İnternet sitesi kurma aşamasında karar verilmesi gereken diğer önemli konu yönetim panelini belirleyecek olan içerik yönetim sisteminin belirlenmesi ya da özel bir içerik yönetim paneli isteniyorsa bu yönetim panelinde bulunmasını istediğiniz özelliklerin belirlenmesidir. İstediğiniz gibi özel bir yönetim paneli tasarlanabilir fakat bu internet sitesi kurma maliyetinize ayrı bir kalem olarak eklenecektir. Bu sebeple eğer çok büyük bir proje değilse ve standart en çok kullanılan ve talep edilen özelliklerden başka (resim ekleme çıkarma, video ekleme çıkarma, menü ekleme çıkarma, yazı ekleme çıkarma gibi…) özelliklere ihtiyacınız yoksa internet sitesi kurma maliyetini düşürmek için dünyaca kullanılan ve hacker saldırılarına karşı güvenli olan içerik yönetim sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Aşağıda dünya üzerinde internet sitesi kurmak en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri be bunların dünya çapında kullanım oranlarını gösteren bir grafik paylaşıyoruz. Bu grafik tercihiniz yönünde size yol gösterebilir:

icerik-yonetim-sistemleri-kullanim-oranlari
İçerik Yönetim Sistemleri Dünya Çapında Kullanım Oranları: kaynak builtwith.com

Daha net görülmesi açısında dünyadaki ilk 40 milyon internet sitesi içerisinden içerik yönetim sistemleri kullanım sayıları aşağıdaki gibidir:

 WordPress27,021,750
 Wix3,800,881
 Progress Sitefinity2,782,663
 Squarespace1,962,786
 Joomla!1,605,414
 GoDaddy Website Builder1,121,694
 CPanel935,612
 Weebly893,029
 Drupal553,877
 Google Search Appliance470,262

Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilir?

alanadi-domain

Alan adı (domain) browserda siteye erişmek için yazdığımız adrestir. Kullanıcıların kolay hatırlaması için konunuzla ilgili, kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Uzantı olarak ticari amaçlı işlerde .com veya .com.tr uzantıları alınması tercih edilmelidir. Dernek vakıf gibi bir yapı ise .org ve .net uzantıları tercih edilebilir. Alan adı uzantısına göre alan adına ödediğiniz miktar değişebilmektedir. Genellikle com.tr alan adları en pahalı sonra .com ve sonra da .org ve .net uzantılı alan adları fiyat olarak gelmektedir. Bir alan adına yıllık 20 dolar ile 8 dolar arasında bir maliyeti olmaktadır. .com.tr alan adı almak için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar ticaret odası faaliyet belgesi, ticari sicil belgesi, sicil tasdiknamesi ve imza sirküleridir. .com ve diğer alan adlarının alınması için herhangi bir belgeye gerek yoktur. İnternet sitesi kurmak için web sitesi satın almanız yeterlidir. Bu arada .com, .org ve .net dışında yüzlerce farklı uzantı vardır. Örneğin .istanbul, .biz bunlardan bazılarıdır. İhtiyaca göre bu alan adları da tercih edilebilir.

Alan Adı (Domain) Tescili Yaptırmalı Mısınız?

alan-adi-Marka-tescil

Eğer ciddi ticari bir proje kurmak istiyorsanız ve sizin için özel ve değerli bir alan adınız (domain) varsa patent tescilden alan adı tescili yaptırmanız sizin avantajınıza olur. Patent tescil bürolarından (örneğin bizden) veya Ankara Türk Patent Enstitüsü’ne bizzat dilekçe ile başvurarak markanızı tescil edebilirsiniz. Marka tescil ettirmenin avantajı nedir, web sitesi kurmak açısından önemi nedir? Örneğin sigortax markasını tescil ettirdiniz. Bu durumda başka birisi sigartax.com, sigortax.net, sigortax.org gibi alan adının değişik uzantı versiyonlarını aldığında  BTK’ya şikayette bulunup söz konusu marka adının size ait olduğunu beyan edip, söz konusu siteleri erişime kapattırabilirsiniz. Daha vahim bir durum siz markanızı tescil ettirmediğinizde başınıza gelebilir. Birisi sizin kullandığınız fakat tescil ettirmediğiniz markayı tescillettirip sizin yıllardır kullandığınız sitenizi kapattırabilir.

Ne Tür Bir Hosting Seçmelisiniz?

Site kurma aşamasında kullanacağınız çok değişik hosting (sunucu) türleri vardır. Kafanızı fazla karıştırmadan bunlardan en çok kullanılanlarını aşağıda listeleyeceğiz:

 • Paylaşımlı Linux Hosting: Büyük bir projesi olmayan yeni başlayan bütün müşterilerimize tavsiye ettiğimiz hosting türüdür. Bizden satın alabilirsiniz. Bu hosting (sunucu) türünde aynı sunucu 20-30 civarı site tarafından ortak kullanılır. Her site sahibi sadece kendi alanına erişebilir ama tüm siteler aynı sunucu üzerinde barınmaktadır. Trafiğin yoğun olmadığı projelerde bununla başlanıp trafik yoğunlaştıkça diğer hosting türlerine geçilebilir.
 • Paylaşım Windows Hosting: Windows hosting sadece ASP ile geliştirilen sitelerde kullanılması mecburidir. Hem sunucu maliyeti, hem bakım maliyeti hem personel giderleri yüksek olduğu için ASP ile hazırlanmış siteleri özel bir nedeni yoksa herhangi bir müşterimize tavsiye etmiyoruz. Bunun giderlerinin yüksek olmasının sebebi kendini konuyla ilgili geliştirmiş personelin az olması, windows sunucularda işletim sistemi için aylık lisans ücreti alınması daha da önemlisi web tasarım ajansından yine Microsft firmasının ASP yazılımını ticari amaçlarla kullanımından ötürü yıllık yüksek miktarda lisanslama bedeli almasıdır. Şayet web tasarım ajansı lisanslama bedeli ödemeden ASP yazılımını kullanıyorsa zaten yasa dışı bir iş yapmaktadır, ve her an çok yüklü miktarda kaçak yazılım kullanma cezası yeme riskini üstüne almaktadır. Sonuç olarak herhangi bir web uygulama projesi için en son tercih ettiğimiz yöntemdir.
 • VPS – Sanal Sunucu: Bu hosting tipinde büyük bir sunucu içerisinde hosting firması size belli bir bellek miktarı(RAM) ve belli bir işlemci gücünü (CPU) size garanti eder. Siz rezerve ettiğiniz bellek ve CPU miktarına göre ödeme yaparsınız. İsteğiniz kadar siteyi sunucunuz kaldırdığı sürece barındırabilirsiniz. Genellikle paylaşımlı sunuculara göre çok daha performanslıdır. Yani sunucuya istek geldiği anda cevap verme süresi paylaşımlı sunuculara göre daha düşüktür. Bu da müşterinizin daha az beklemesi ve sitenizde daha uzun süre durması demektir.
 • VDS – Sanal Ayrılmış Özel Sunucu: Sizin için daha geniş yetkilerle sunucuda daha geniş bir alanın ayrılmasıyla ya da sunucunun tamamının sizin hizmetinize verilmesiyle oluşturulmuş hosting tipidir. VPS hostingin bütün özelliklerini sağlar ve daha performanslıdır.

Sonuç olarak projenizin büyüklüğüne ve beklediğiniz trafik yoğunluğunun büyüklüğüne göre bir paket seçmelisiniz. Paketlerde sunucu yetenekleri arttıkça sunucu fiyatları da artmaktadır. Bunlar göz önüne alınarak bir seçim yapılabilir. Başlangıç aşamasında internet sitesi kurma projeniz için eğer ciddi bir reklam bütçeniz ve ciddi bir trafik beklemiyorsanız paylaşımlı linux hosting tavsiye ediyoruz.

Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?

Güvenlik konusu daha çok büyük çağlı internet sitesi kurma projelerinde karşımıza çıkmaktadır. Kuracağınız web sitesi eğer dikkat çekecek ve dolayısıyla hackerların gözü önünde olacak bir web sitesi ise, öncelikle bunu korumak için sunucu tarafında tedbirler almak gerekmektedir. Site açma aşamasında bu tehditler göz önünde bulundurularak bir sunucu ve hosting seçilmedir. Sunucu tarafında karşı konulacak saldırı tipi DDOS olarak bilinen hizmet dışı bırakma saldırılarıdır. Bu saldırıdan korunmak için sunucunuzun önünde gerekli firewall ayarlarının yapılmış olması, DNS’inizin önünde keza yine DDOS saldırılarına karşı firewall (güvenlik duvarı) kurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca her ihtimale karşı değişik sunucunuzun cevap vermeme durumuna karşı bir CDN networküne (cloudflare.com örneğin) sitenizin taşınıp oluşabilecek cevap vermeme durumunda sitenizin görüntüsünün bu CDN üzerinden gönderilmesi sağlanabilir. Bu konuda bizimle irtibata geçerseniz sizlere, internet sitesi kurmak ve güvenlik tedbirlerini almak noktasında gerekli yönlendirmelerin yapılmasında yardımcı olabiliriz.

İnternet Sitesi Tipleri Neden Önemlidir?

İnternet sitesi tipleri neden önemlidir ? Web sitesi türleri veya internet sitesi tipleri; amaca yönelik çalışmalarda bulunma aşamasında oldukça önem taşımaktadır. İnternet sitesi türleri hakkında bilgi vermeden önce web site kurulumu hakkında bilinmesi gerekenler üzerinde durmak daha açıklayıcı olacaktır. Web sitesi kurulumu genel itibari ile birçok amaca yönelik olarak gerçekleştirilebilir. Bu amaç ister ticaret yapmak olsun ister yazılı ve görsel içerik paylaşımı olsun, her türde web sitesi oluşturmak oldukça kolaydır.

Web sitesi genel itibari ile anlık olarak yüzlerce kullanıcıya erişim imkanı sağlamaktadır. Kullanım amacına yönelik olarak oluşturulan web siteleri ise; trafik ağı, içerik yapısı veya site tasarımı gibi birçok alanda detaylı çalışmalar gerektirmektedir. Bu durum ise internet sitesi kurulum süresini oldukça etki etmektedir. Bu noktada günlerce kod yazma ile zaman kaybetmek yerine içerik oluşturma platformlarının doğmasına ve çeşitlenmesine neden olmaktadır.

Web sitesi türleri genel itibari ile iki kategoride incelenmektedir. Statik web sitesi ve dinamik web sitesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Web sitesi tipleri önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Kullanım amacına uygun olarak tasarlanmayan veya etkileşimi düşük olan web sayfalarının başarılı olması oldukça zordur. Bu nedenler statik web sayfası yerine dinamik web sayfaları oldukça tercih edilmektedir. Web sayfa türleri hakkında ilerleyen bölümlerde detaylı bilgi verilecektir.

İnternet Sitesi Açma Süresi

Bir web sayfa oluşturma aşamasında oldukça önem taşıyan faktör zaman unsurudur. Bu durum ise kullanıcıları internet sitesi açma süresi hakkında bilgi edinmeye yöneltmektedir. İnternet sitesi açma yöntemleri iki ayrı kategoride gerçekleşmektedir. Birincisi yazılım aracılığı ile ikincisi ise içerik oluşturma platformlarından faydalanılarak mümkün olmaktadır. Web sitesi türleri; sayfa oluşturma süresine oldukça etki ettiği görülmektedir. Web sitesi açma yasal gereklilikler ve teknik çalışmaları olarak iki ayrı alanda eş zamanlı olarak gerçekleşmektedir.

Bir web sitesi oluşturmak için öncelikli hosting ve domain işlemlerinin sağlanmış olması gerekmektedir. Burada gerçekleşen faaliyetler ticari faaliyetler olarak değerlendirilmesinden dolayı oldukça zaman alan çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. Hosting ve domain süresi ise kullanılan hizmete bağlı olarak değişmektedir. Fakat genel itibari ile internet sitesi kurmak ile ilgili işlemler bir hafta veya azami bir ay içinde tamamlanmaktadır. Ayrıca site taşıma işlemlerinde daha fazla zaman aldığı da görülmektedir. Bu yüzden site oluşturmaya başlamadan önce hosting ve domain hizmetlerinin tamamlanmış olması, kullanıcıya oldukça zaman kazandıracaktır.

Kullanılan web sitesi türleri veya içerik oluşturma platformları ile oldukça kısa süre içinde web sayfası kullanıma sunulabilmektedir. Sayfa açma süresi, teknik çalışmalara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Profesyonel alanda web site kurulum hizmetleri sağlayan kurumlar, ihtiyaca en uygun şekilde karşılık veren içerik yönetim sistemlerini tercih ederek kısa süre içinde çalışmaları tamamladığı görülmektedir.  Web sitesi açma süresi bu noktada; site özelliklerine, diğer gereksinimlerin hazırlığına ve disiplinli bir çalışma düzenine bağlı olarak değişmektedir.

Site Açma Bütçesi

Site açma maliyeti tercih edilen web sayfa türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıca site aktif kullanım süresi, talep edilen diğer hizmetler veya site tasarım ve tema seçenekleri gibi birçok maliyet unsuru oluşmaktadır. Bu noktada web sitesi açmak isteyen kullanıcıların ise oldukça kafa karıştıran nokta maliyetlerin tek bir başlık altında toplayamamış olmalardır. Bu bölümde temel olarak  web sitesi oluşturma maliyet hakkında bilgi verilecektir.  Web sitesi açma maliyetine etki eden en büyük faktör web sitesi türleri olarak değerlendirilmektedir. Sitenin; e-ticaret sitesi, blog, haber yayın veya diğer kişisel içerik yönetimi gibi amaçlar doğrultusunda farklı maliyetler ile karşılaşılmaktadır. Nasıl bir web sitesi kurmak istiyorsanız, bu yazılımsal hem tasarımsal karmaşıklığı etkileyerek fiyatın şekillenmesini sağlayacaktır. Yani internet sitesi kurma maliyeti isteklerinizle ve site tipinizle alakalı olarak artacak veya azalacaktır.

Temelde bir web sitesi oluşturma maliyeti oldukça düşük fiyatlandırmalar ile sağlanmaktadır. Genel itibari ile içerik yönetim sistemleri platformları aracılığı ile oluşturulması sebebi ile teknik aşamalarda herhangi bir maliyet unsuru oluşmaz. Fakat hosting ve domain satın alma işleminde maliyetler ile karşılaşılması kaçınılmaz olmaktadır. Bu durumda kullanıcıların izlemesi gereken yol; hosting ve domain ücretlerini birlikte sağlayan içerik yönetim sistemleri platformlarını tercih etmesi olmalıdır.

Web sitesi kurulumu için karşılaşılan maliyet unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Web sitesi oluşturmaya başlamadan önce, öncelikli olarak bütçeyi belirlemekte fayda olacaktır. Bu durum site kurma aşamasında istenmeyen maliyetlerin oluşmasını engellemektedir. Bütçe oluşturulmak istene web sitesine uygun olarak belirlenmelidir.
 • Web sitesi oluşturma aşamasında web sitesi türleri maliyetleri hakkında detaylı araştırma yapmak gerekmektedir. Genel itibari ile blog veya kişisel bir web sayfası oluşturulması amaçlanıyorsa tema ve eklenti gibi maliyetleri asgari düzeyde bütçe ayırmak yeterli olacaktır. Fakat e-ticaret sitesi veya kurumsal bir firmaya ait site oluşturma amaçlandığında, kullanıcılı istek ve taleplerine uygun tasarım çalışmaları gerçekleştirilmelidir.
 • Web sitesi oluşturma da veya ücretsiz bir web sitesi açma sürecinde kaçınılmaz olarak hosting ve domain hizmetleri alınmalıdır. Domain sitenin adı ve varlığını tescil eden kullanıcıların erişimine imkân tanıyan hizmetlerdir. Hosting ise verilerin depolanma hizmetidir. Bu noktada yapılan analizler sonucunda hedeflenen kullanıcı trafiğine bağlı olarak ağ seçimi gerçekleştirilmesi, site faaliyet sürecinde istenmeyen durumların önüne geçmektedir.
 • Web sitesi türleri içinde yer alan kişisel kullanım web siteleri ve kurumsal web siteleri için tema ve eklenti seçimi oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca kullanılan içerik yönetim sistemi platformuna bağlı olarak sahip olduğu modüller, kullanıcıları için ek maliyet oluşmasını engellemektedir. Bu nedenle ücretsiz web sitesi kurulumu için gelişmiş ve birçok özelliği aynı anda kullanım imkanı tanıyan platformları tercih etmek oldukça önem taşımaktadır.

internet sitesi kurma seçenekleri

İnternet Sitesi Kurma Seçenekleri

İnternet sitesi kurma, hızla gelişen ağ yapısı ve teknolojik ilerlemeler sebebi ile oldukça kolay bir hâl almıştır. Site kurma işlemleri genel itibari ile derin kodlama bilgisine sahip yazılımcılar tarafından sağlanmaktadır. Fakat geliştirilen platformlar sayesinde herhangi bir kodlama diline ihtiyaç duymadan, kısa sürede içinde web sayfası oluşturmak mümkündür.

Web sayfaları genel itibari ile kullanıcıların gerçekleştirmek istedikleri faaliyetlere göre farklı özelliklerde tasarlanmaktadır. Bu durum ise web sitesi çeşitleri hakkında bilgi edinmenin bir gereklilik olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca web sayfasının ücretli mi ücretsiz mi olacağına karar vermek de yine bu aşamada belirlenmelidir. Zira tercih edilen site kurma platformu tam olarak ihtiyaçlara en uygun şekilde karşılık vermelidir. İnternet sitesi kurma işlemleri ile ilgili olarak izlenmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken adımları altı başlık halinde açıklama daha faydalı olacaktır.

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Web sitesi çeşitleri iki ayrı kategoride ele alınması gereken bir konudur.  Web sitesi oluşturma sırasında kullanılan kodlama yapısına bağlı olarak tercih edilen programlama diline göre web sitesi ve belirli bir amaç doğrultusunda oluşturulmuş içeriğe göre web sitesi şeklinde incelenmektedir.  Programlama diline göre web sitesi ise; dinamik ve statik olmak üzere iki ayrı yapıda gerçekleşmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse:

Statik web sitesi; HTML yapısı ile oluşturulan ve kaynak yapısı kendi içinde gerçekleştirilen yani veri tabanından veri alamayan web siteleridir. Durağan ve oldukça basit bir kullanımı bulunmaktadır.  Sayfa içinde güncelleme veya etkileşim düzeyi oldukça düşüktür.

Dinamik web sayfası; İnternet sitesi kurma işlemlerinin ağırlıklı olarak gerçekleştiği bölümdür. Statik web sayfaları yerini dinamik web sayfalarına bırakmaktadır bu da internet sitesi kurmak için kullanılan yazılımsal araçları ve site kurma karmaşıklığını değiştirmektedir. Statik siteler dinamik sitelere göre çok daha basit ve düşük maliyetlidir. İnternet sitesi kurmak için kullanılan pek çok programlama dili bulunmaktadır. Kullanıcı trafiği yüksek internet siteleri bu tarz dinamik internet sayları oluşturma yöntemini tercih etmektedir. Çünkü bu tarz internet siteleri hem yönetimi kolay hem de her kullanıcıya has ayrı öneriler sunma imkanına sahiptir. İçeriğe yönelik oluşturulan web sitelerinin neredeyse tamamı dinamik web sayfası aracılığı ile gerçekleşmektedir.

İçeriğe yönelik web siteleri ise genel itibari ile web sitesi kurma platformları aracılığı ile gerçekleşmektedir.  Amacına göre; ticaret yapma, kitlelere ulaşma, görsel içerik oluşturma veya tanıtım faaliyetleri gerçekleştirme gibi birçok amaçlar için oluşturulabilir. Bu noktada amacına göre web siteleri şu şekilde sıralanabilir:

 • E-ticaret siteleri
 • Pazaryeri Siteleri
 • Kurumsal Siteler (Dernek, Şirket, Firma Web Sitesi, Holding Web sitesi)
 • Haber siteleri
 • Blog
 • Sosyal medya (Sosyal medya paylaşım sitesi, forum siteleri)
 • Mobil siteler gibi birçok alanda kullanıma sunulabilmektedir.

Ücretsiz Web Sitesi Kurma

İnternet sitesi kurma faaliyetlerinde oldukça karşılaşılan durumlardan bir tanesi de maliyet unsuru olmaktadır. Genel itibari ile yazılım ve teknik faaliyetleri kurucu kendisi karşılamış olsa bile katlanması gereken bazı maliyetler bulunmaktadır. Ücretsiz web sitesi kurma ise bu maliyetlerin ortadan kaldırılması anlamına gelmeyebilir. Zira hosting ve domain ücretleri gibi maliyet oluşturacak aşamalar da bulunmaktadır. Fakat WordPress veya diğer web sitesi kurma platformlarında bu maliyetler oluşmaz. Ancak site kurma aşmasında, tema seçiminde veya eklenti ekleme gibi aşamalarda hizmet bedeli talep edilebilmektedir.

Ücretsiz web sitesi genel itibari ile açık kaynak kodlu programlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Program geliştirmesi ise gönüllü kullanıcılar tarafında sağlanmaktadır. Ücretsiz bir web site kurulum hizmeti ile her ihtiyaca yönelik yönelik web sayfaları oluşturmak mümkündür.  Ücretsiz web sitesi kurmak için tasarlanan platformların başında ise WordPress yer almaktadır.

WordPress Sitesi Kurdurmak

İnternet sitesi kurma için oldukça tercih edilen WordPress tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanım yönüyle oldukça kullanışlı ve basit bir kullanımı bulunmaktadır.  WordPress kurulumu için öncelik domain ve hosting işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.  Daha sonra WordPress kurulumu bu işlemler üzerine taşınmalıdır. Burada gerçekleşen işlemler ücretsiz olarak gerçekleşmektedir.

WordPress sitesi kurdurmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • WordPress site kurulumu için dikkat edilmesi gereken en önemli unsur;  site üzerinden, sayfa oluşturulmamalıdır.  Bu durumda .org uzantısı yerine .com uzantılı bağlantıyı kullanmak gerekmektedir. Ana sayfa üzerinde yer alan kurlum dosyalarının indirilmesi ile ilk adım atılmış olmaktadır. Burada gerçekleşen işlemler teknik çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. Kurulum dosyaları yönlendirilmesi soncunda kısa süre içinde WordPress, kullanıma hazır hale gelmektedir.
 • İkinci adım içeriği veya kullanım amacını belirlemek olarak gerçekleşmektedir. WordPress ile birçok amaca yönelik web sayfası oluşturmak mümkündür. E-ticaret sitesi, blog veya diğer amaçlara yönelik her türlü web sitesi oluşturmaya imkân tanımaktadır.
 • Son adım olarak içeriğe uygun tema seçimi olarak son bulmaktadır. Tema seçimi internet sitesi kurma için oldukça önem taşımaktadır. Zira kullanıcıların site değerlendirmesine oldukça büyük etki etmektedir.

WordPress site kurmak için bu alanda uzman ve deneyim sahibi kişilerden yardım almak gerekebilir. Herhangi bir kodlama bilgisi gerekmemesine rağmen SEO hizmetleri için yardım almakta fayda olacaktır. Site trafiğini yönetmek, kullanıcı profil analizi gerçekleştirmek veya site tasarım gibi aşamalarda uzman görüşü alınmalıdır.

Shopify, Drupal, Joomla, Magento, Wix Sitesi Açma

Web sayfası oluşturmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Genel itibari ile bütün internet sitesi oluşturma platformları içerik oluşturma uygulamaları olarak tek bir başlık altından incelenmektedir. İçerik oluşturma platformları ise ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. İnternet sitesi kurma seçenekleri ise hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler sayesinde oldukça farklılaşmıştır. İçerik yönetim sistemleri içinde oldukça yoğun kullanılan platformlar ise şu şekilde sıralanabilir.

Shopify

Shopify dijital dünyada küçük ve orta çapta ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen kullanıcılar için oluşturulmuş platformdur. Kurulumu ve kullanımı sırasında herhangi bir yazılım bilgisi gerektirmez. Ayrıca bulut tabanlı hizmet sunması sebebi ile hosting veya domain ücreti gibi maliyetlerin oluşmasını engeller. Fiyatlandırma işlemi ise ürün kullanım tercihine bağlı olarak değişmektedir. Ücretlendirme işlemi, deneme sürümünün sona ermesi sonunda gerçekleşmektedir.

Drupal

Drupal açık kaynak kod yapısına sahip içerik oluşturma platformları arasında yer almaktadır. Kullanım özelliği itibari ile orta seviyede kodlama diline hâkim olunması gerektiren platformdur. Bu yönü ile profesyonel olarak site tasarımında bulun web sayfaları oluşturan yazılımcılar tarafından tercih edilmektedir. Tercih edilme sebebi ise; oldukça fazla genişletilmiş modül ve yüzlerce tema seçeneği barındırmasıdır. İnternet sitesi kurma aşamasında ihtiyaca en uygun şekilde karşılık vermektedir. Gönüllü kullanıcılar tarafından geliştirilmeye edilmektedir. Ayrıca herhangi bir olumsuz durum meydana gelmesinde, gelişmiş destek ağı ile kısa süre içinde çözüm sağlanabilir.

Joomla

Joomla PHP kodlama dilimi ile oluşturulmuş içerik yönetim sistemidir. Genel itibari ile kurulumu ve kullanımı oldukça teknik bilgi aracılığı ile mümkün olmaktadır.  MySQL veri tabanı kullanmaktadır. Kullanıcılar için her yerden erişim imkânı sağlar. Yerleşik fonksiyonlar sayesinde, dahili eklenti ve uzantı ihtiyacı oldukça düşüktür. Mobil optimizasyon gibi faaliyetlerin kısa süre içinde gerçekleşmesine olanak sağlar.  Ayrıca SEO çalışmaları içinde oldukça kullanışlı bir platformdur. E-ticaret siteleri, reklam ve tanıtım siteleri veya haber siteleri gibi birçok web sayfası tarafından kullanılmaktadır.

Magento

Magento online satış yapmak isteyen kullanıcılar için oluşturulmuş açık kaynak kod sistemli içerik oluşturma platformudur. Açık kaynak kod yapısına sahip olmasına rağmen ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenekte kullanıma sunulmaktadır. İnternet sitesi kurma faaliyetlerine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, içerik ve tasarımın uyumlu olmasıdır. Ayrıca platform içinde bulundurulan modüller, ticari faaliyetlere yönelik olarak zenginleştirilmiş olması gerekmektedir. Bu modüller genel itibari ile ödeme yöntemleri, muhasebe programları entegrasyonu, kargo takip modülleri gibi uygulamalardan oluşmaktadır.

Wix

Wix müşterilerine kendi sunucuları üzerinden kendi sistemlerini kullanarak, daha önceden tasarlamış olduğu şablonlardan birini seçerek kurulum yapmasına izin veren bir sistemdir. Wix site kurma aslında oldukça basittir, sistemde var olan bir şablon seçildikten sonra sitedeki yazılar değiştirilerek site tamamlanmış olur fakat wix siteleriyle ilgili temel problem görsellikten uzak olmalarıdır. Evet pek çok şablon vardır fakat şablonlar genelde eski yılların tasarım alışkanlıklarını yansıtan demote tasarımlardır. Ayrıca özelleştirme imkanı da kısıtlıdır. Wix genel olarak görselliğe önem vermeyen acil olarak bir siteye ihtiyacı olan kişilerin nadiren de kurumların tercihidir. Wix kullanıcıları genellikle internet üzerinde ciddi olarak büyümeyi düşündüklerinde bizim gibi bir ajansla irtibata geçerek modern, etkileyici ve kurumsal web sitesi yaptırmayı tercih etmektedir. Yani wix bir nevi geçiş dönemi sitesi gibi kullanılmaktadır. Wix ücretleri, örnekleri ve adım adım Wix’te site kurmayla ilgili bilgilere sitemizdeki ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

internet sitesi tipleri

PHP Tabanlı Framework (Laravel, CodeIgniter, gibi…) İle Site Kurma

PHP web sitesi tasarlamak ve geliştirmek için oluşturulmuş kodlama dilidir. Temel itibari ile kodlama dil bilgisine hakim olunması yeterli olmaktadır. Fakat gelişmiş bir web sitesi tasarlamak ve kullanıma sunmak için bazı kodlama dillerinden faydalanmak gerekmektedir. Genel itibari ile kullanımı barındırdığı kütüphane sayesinde gerçekleşmektedir. PHP tabanlı Framework, web site kurulumu için gerekli olan yapıları bu kütüphanelerde saklar. İnternet sitesi kurma için oldukça tercih edilen bazı Framework çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Larevel; PHP tabanlı web siteleri için oldukça tercih edilen Framework. Kullanımı oldukça basittir. Nesne yönelimli programlama yani diğer adıyla OOP sayesinde en karmaşık kodları bile sıralı dizin haline getirebilmektedir. Site içinde ki kullanımı ise kodların derlenerek, kısa süre içinde anlamlı hale gelmesini sağlamaktır.
 • CodeIgniter; web site tasarlama çalışmalarına yeni başlayan veya basit web sitesi tasarlamak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlıdır. Kullanımı genel itibari ile temiz kod oluşturma, geniş doküman desteği veya ücretsiz olması sebebi ile oldukça artmıştır.
 • SYMFONY; lisanslı olarak kullanıcılara sunulan sayılı Framework uygulamaları arasında yer almaktadır. Oluşturulan bileşenleri test etme, bileşenlerin kontrolünü sağlama veya hızlı erişim imkânı sunma gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

İnternet sitesi kurma çalışmalarında Framework kullanımının temel sebebi, yazılımcıların sayfaya istedikleri şekilde müdahale edebilmesinden kaynaklanmaktadır. Site kurma işleminde, yazılımcıların ataması gereken nesneleri veya modülleri içeriğinde barındırarak oldukça kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca açık kaynak kod yapısına sahip olması sebebi ile oldukça esnek çalışma imkânı tanımaktadır.

Özel Web Sitesi Kurmak

Web sayfaları bir işletmenin veya bir kurumun dijital dünyada ki yüzüdür. Bu yüzden birçok firma web sitesi oluştururken firma ilke ve misyonuna uygun hareket etmektedir. Bu durum ise özel web sitesi kurmak şeklinde tanımlanmaktadır. Genel itibari ile kurumsal kimliğe sahip firmalar için web sitesi olmazsa olmaz unsurlar arasında yer almaktadır. Fakat aynı zamanda bu durum bireysel kullanıcılar içinde geçerli hale geldiği görülmektedir.

İnternet sitesi kurma çalışmaları birçok amaca yönelik gerçekleştirilebilir.  Bir e-ticaret sitesi, blog, haber sitesi gibi birçok alanda web sitesi oluşturulabilir. Web sitesi oluşturmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar iki aşamada değerlendirilebilir. Birincisi teknik unsurlar, ikincisi içeriğin oluşturulmasıdır. Bir plan dâhilinde gerçekleştirilen bu aşamalar, zaman kaybının önüne geçecektir.

Web Site Tasarlayıcı Programlar Kullanmak

Web site tasarlama, başarılı bir sayfası oluşturmak için oldukça önem taşımaktadır. Web tasarımı genel itibari ile yazılım ile mümkün olmaktadır. Fakat bu durum web sayfası tasarlama programlarının gelişmesi ile birlikte değişmiştir. Web sayfası tasarlama programları herhangi bir yazılım diline ihtiyaç duymadan kısa süre içinde oldukça kaliteli siteler oluşturmak için kullanıma sunulmuştur. İnternet sitesi kurma aşamalarına önceki başlıklarda değinilmişti. Burada tasarlama aşamasında oldukça yoğun olarak kullanılan programlardan bahsetmek daha faydalı olacaktır.

Web sayfası tasarlamada kullanılan programlar şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Adobe Dreamweaver CC; Görsel olarak zenginleştirilmiş içerik sunmak isteyen kullanıcılar tarafından oldukça kullanılmaktadır. Ara yüzü karışık bir tasarlanmış olsa da kısa süre içinde öğrenilebilir bir yapıda bulunmaktadır. Mobil uyumlu içerikler üretmek için oldukça kullanışlıdır.
 • Atom Text Editor; Birçok yazılım dili ile desteklenen web sayfa tasarlama programları arasında yer almaktadır. Üstelik bunu uygulama içinde dil tanıma özelliği eklenerek, kullanıcın herhangi bir işlem gerçekleştirmesine gerek duymadan yapmaktadır.
 • Google Web Designer; SEO çalışmaları doğrultusunda oldukça tercih edilen editörler arasında yer almaktadır. Kullanımı oldukça basittir. Görsel grafiklerin oluşturulması, ikon tasarımları veya diğer çizili içerik tasarımları için kullanılmaktadır. Uygulama henüz beta aşamasında olması sebebi ile bazı kodlama dilleri tarafından desteklenmez.
 • İnternet sitesi kurma çalışmalarında kullanılan diğer tasarım programları ise; Webflow, Bluefish, Color Wheel, Balsamiq gibi uygulamalardan oluşmaktadır.

Ziyaretçilerin Siteyi Ziyaret ve Kalma Süreleri Nasıl Arttırılır?

Web sitelerin genel itibari ile temel hedefi, görünür olarak kullanıcı trafiğini arttırmaktır. Bu sayede içeriğe yönelik geri dönüşlerde artış meydana gelmektedir. Sitede kalma süresi ise Google algoritmaları tarafından tespit edilerek arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını gerçekleştirmektedir. Bu da sitenin temel hedefi olan görünürlük amacına ulaşılmasına oldukça katkı sağlamaktadır. Site ziyaretçi arttırma da yine aynı çalışmaların bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda öncelikli olarak site içeriklerinin kaliteli ve özgün olması sonucunda ziyaret süresi artacak daha sonra Alexa sıralaması ile arama motorlarında üst sıralarda yer alacaktır. Genel itibari ile site hiti arttırma şeması bu şekilde oluşturulabilir.

Site ziyaretlerinin veya tıklamaların organik olması oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca site ziyaret süresi belirlenen zaman aralığının altında gerçekleşmesi durumunda arama motorları algoritmaları bu durumu sahte tıklama olarak tanımlayacaktır. Bu da sitenin kaliteli içerikler üretmediği yönünde değerlendirme ile sonuçlanacaktır. Sitede kalma süresi içerikler hakkında veri toplanmasına ve kullanıcılar için faydalı olma gibi kriterlerde oldukça önem taşımaktadır. Site ziyaretçi arttırma çalışmaları da içerik kalitesine bağlı olarak sayfada kalınan süreye göre başarılı olacaktır.

Site ziyaret süresini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Genel itibari ile içeriğe yönelik olarak araştırma çalışmalarında bulunan kullanıcılar sayfadan kısa süre içinde ayrılmalarında ise arama motorları bu durumu; kullanıcıları yanıltma, sahte etiket kullanma veya alakasız içerik üretme gibi değerlendirmeler ile sonuçlandırmaktadır. Bu durumda sayfa ziyaret süresini etkileyen unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaliteli ve özgün içerik oluşturma; arama motorları algoritmaları tarafından baz alınan temel kriter özgün içerik üretimi olmaktadır. Blog sayfaları, reklam ve tanıtım siteleri veya haber siteleri gibi birçok platformun değerlendirilmesinde bu kriter baz alınmaktadır.
 • Sayfa tasarımı; bir web sayfasının kullanıcılara uygun olarak tasarlanması sitede kalma süresi için oldukça önem taşımaktadır. Verilen bağlantılar, sekme özellikleri veya en genel olarak sayfa ara yüz görünümü ziyaretçilerin sitede kalma süresini etkileyen unsurlardan oluşmaktadır.
 • Başarılı SEO çalışmaları; SEO çalışmaları, bir web sayfasının tanıtımında ve görünür olmasında oldukça önem taşıyan faaliyetlerdir. SEO çalışmaları ile site ziyaretçi arttırma faaliyetleri amaçlanmaktadır.
 • Son olarak sayfa performansı ve optimize edilmiş bir site, ziyaret süresini etkileyen temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Arama motorları kullanıcı politikası olarak içeriklerin özgün, uzun, kaliteli, görsel olarak destekleme ve okunabilir yazı formatı kullanma gibi ögeleri baz alarak sayfa içeriğine yönelik değerlendirme işlemlerini tamamlar. Bu durumda üzerinde durulması gereken iki ana faktör hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır. Bunlar; hedef kitleye uygun olarak içerik üretmek ve görünüme önem vermektir. Sitede kalma süresi arttırma çalışmaları bu şekilde başarıya ulaşabilmektedir.

İnsanlar İçin İçerik Üretin

Bir web sayfası oluşturmanın temel amacı içerik üreterek kullanıcılara sunmaktır. İçerik oluşturma süreci ise oldukça yorucu ve zaman alıcı faaliyetlerden oluşmaktadır. Sayfanın başarılı olabilmesi ise ancak kaliteli ve özgün içerikler oluşturmak ile mümkündür. Site ziyaretçi arttırma çalışmalarına başlamadan önce hedef kitleye yönelik olarak; içerik nasıl oluşturulur, içerikler hakkında bilinmesi gerekenler veya içerikte bulunması gereken unsurlar hakkında bilgi vermek daha faydalı olacaktır. Bu durumda içerik oluşturmaya başlamadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk adım olarak içeriğin türü hakkında karar verilmesi gerekmektedir. İnsanların güncel olarak ilgilendiği bir konu içerik oluşturma sürecinde her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu durumda spor, müzik, günlük haber veya diğer her türlü konularda güncel alanlara ışık tutmak sitede kalma süresi atmasında etkili olacaktır.
 • İkinci adım olarak herkese hitap eden bir içerik oluşturmak ziyaret sayısını oldukça arttıracaktır. Hedef kitleye uygun olarak oluşturulmuş bir içerikte anlaşılır, sade ve net ifadeler herkesin okuyabileceği şekilde oluşturulması gerekmektedir. Örneğin spor alanında içerik üreten bir blog sayfası, kullanmış olduğu dil ne kadar kolay anlaşılabilir nitelikte olursa o kadar rekabet avantajı kazanmış olacaktır. Bu durum ise site ziyaretçi arttırma çalışmalarının başarılı bir şekilde tamamlanması şeklinde sonuçlanacaktır.
 • Bir içerikte dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur başlık seçimidir. Başlık seçimi içerikle uyumlu olmasının yanı sıra; dikkat çekici ve çarpıcı olması sayfa hitine katkı sağlayacaktır.
 • Son olarak içeriklerin paylaşılabilir özellikte oluşturulması daha geniş kitlelere ulaşmada kolaylık sağlayacaktır. Bu durum genel itibari ile SEO çalışmaları kapsamında Backlink olarak sağlansa da kullanıcılar arasında gerçekleştirilen link paylaşımı sitede kalma süresi ve diğer çalışmalar üzerinde oldukça büyük etki yaratacaktır.

Görünüme Önem Verin

Görünüme önem vermek bir web sayfası için olmazsa olmaz özellikteki bir gereksinimdir. Web siteleri kişilerin veya kurumsal firmaların dijital dünyada ki yüzüdür. Kullanıcıların firma veya kişiler hakkında bilgi edindikleri veya ön fikir kazandıkları ilk alan web sayfaları olmaktadır. Ayrıca ticari veya diğer amaçlı oluşturulan web sayfaları, görünüm açısından kullanıcıya uygun olarak tasarlanması site ziyaretçi arttırma çalışmalarında katkı sağlayacaktır. İçeriklere uygun olarak tasarım işlemi gerçekleştirmek, renk planlarını hedef kitleye uygun olarak sağlamak veya kategori sekmeleri ve arka plan çalışmalarını basitleştirmek ziyaretçi trafiğinin artmasında etkili olan unsurlar olarak değerlendirilmektedir.

Web sayfaları genel itibari ile sunucularda depolanan veriler ile kullanıma sunulmaktadır. Bu noktada kullanıcıların içeriklere hızlı erişmesi veya site performansı kullanılan tema ve diğer eklentilere karşı oldukça önem taşımaktadır. Görünüm olarak yüksek özelliklerde ki tema seçimi ile ağ yapısı seçimine göre yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda ise sitede kalma süresi düşerek, çalışmalar istenmeyen şekilde sonuçlanacaktır. Web sitesi görünüme önem vermek, en az kaliteli içerikler oluşturmak  kadar etki yaratmaktadır.

Günümüzde İnternet Sitesi Kurma Neden Önemli?

İnternet sitesi kurmak, günümüzde bir firmanın kurumsal kimliğinin bir parçasıdır. Kaliteli ve modern bir web sitesine sahip olan şirketler müşterileri gözünde site tasarımının kalitesine göre konumlandırılmaktadır. 5 sene öncesine ait bir web sitesine sahip olan firmanın yeniliklere uyum sağlamadığı ya da bütçesi olmadığı için sitesini yenileyemeyen zayıf bir firma imajı oluşturur. Web sitesi kurmak bir firmanın eksik kalan kurumsal imajını tamamlamasını sağlar. Web sitesi kurmak günümüzde olmazsa olmaz firma gereklerindendir çünkü web sitesi olmayan firmalar tamamen garip karşılanmaktadır. Karşı tarafta yeniliklerden bir haber ve bütçesi olmayan köksüz bir firma imajı uyandırmaktadır.

Günümüzde firmalar hızla reklam ve satış platformlarını klasik ortamlardan internet ve online ortama taşımaktadır. Bunun sebebi müşterilerin gün geçtikçe internet ortamında daha çok vakit geçirmeye başlaması, televizyon, radyo gibi klasik medya araçlarının popülerliğinin azalması, bunun yerini internet kullanımının almasıdır. İnternet sitesi kurma işte tam bu sebeplerden öne taşımaktadır. Öncelikle şirketinizin dijital ortama taşınması yani web tasarımı yaptırılarak web dünyasına giriş yapılmalıdır. Şirketiniz ile ilgili tüm bilgileri yayınlayacağınız web sitesi için öncelikle bir alan adı satın almalısınız. Örneğin sirketadi.com.tr şeklinde bir alan adı satın aldıktan sonra İstanbul veya başka bir şehirde yaşıyorsanız bile istanbul web tasarım firmaları ile iletişime geçerek şirketinizin bilgilerini aktardıktan sonra gerekli yazılım ve kurumlarını yaptırabilirsiniz. Web sitesi kurmak, bilgi ve deneyim gerektiren bir hizmettir. Deneyimsiz ve yetersiz ajanslar veya kişiler ile çalışırsanız web sitesi kurma çalışmalarınız bitmek bilmeyen bir yılan hikayesine döner. Bu çalışmayı hızlandırabilmek için sizin de web kurulum hizmeti veren firmaya sunacağınız bazı şeyler vardır. Bunlar, tam olarak nasıl bir site istediğiniz konusunda kendinizin bir karara varmış olması gerekmektedir. Web tasarım işlemine başladıktan sonra ajans ile deneme yanılma usulü çalışmak hem zaman ve emek kaybına sebep olmakta hem de maddi olarak sizlere ekstra külfet getirmektedir. Diğer bir konu ise site içerikleri konusunda elinizde hazır bir dosyanın olmasıdır. Yani hangi sayfada nasıl bir resim, video ve yazı olacak bununla ilgili bir ön çalışma yapmış olmanız tasarım sürecini hızlandırıcı etki yapmaktadır.

Web tasarım firması sizden aldığı şirket bilgileriniz ile tamamen size ait bir web sitesi tasarımı hazırlayarak fotoğraflarınızı, ürünlerinizi ve kurumsal kimliğinizi internet sitenize yükleyeceklerdir. İstanbul web ajans firmaları web tasarım hizmetleri konusunda sadece tasarım hizmeti değil, aynı zamanda şirketinizin potansiyel müşterilerinize ulaşması için farklı birçok alanda da hizmet sağlamaktadır. Web-tasarimci olarak bizler çok geniş yelpazede, tamamen özel tasarımlardan, hazır web site paketlerine kadar değişen web site tasarım paketlerimiz mevcuttur.

Web Sitesi ve Web Tasarımının Önemi

Web sitesi olan bir firma web sitesi olmayan firmalara göre sektörde hep bir adım öndedir. Günümüzde bir firmanın web sitesi yok ise firmanın güvenilir ve kurumsa bir firma olduğu düşünülür. Bir e ticaret sitemiz varsa yani internet üzerinden satış yapıyorsak web sitemizin olması ilk şarttır. Dilovası web tasarım hizmeti veren firmalar e ticaret sektöründe doğru müşteri ve doğru hedef kitleye ulaşmak için hızlı ve güvenilir web tasarım hizmeti vermektedirler. Dilovası ve Dilovası dışında da müşterilere ulaşmak için internet sitesi kurma çalışması yapan firmalara bir web sitesi yaptırmak gerekir.

Web tasarımı ile web sitesi yapılıp aktif edildikten sonra da web tasarım firmalarıyla beraber çalışmakta fayda vardır. Çünkü web sitesinin belli sürelerde güncellenmesi gerekmektedir. Firmamız ile ilgili güncel bilgileri, ürettiğimiz ürünleri web sitemizde güncel olarak sergilemeliyiz. E-ticaret sitemiz var ise yani internet üzerinden ürün ve hizmet satıyorsak ürün ve hizmet fiyatlarını ve ürün/hizmet portföyümüzü güncellememiz gerekmektedir. Bu işlemleri yapacak vaktimiz yok ise web tasarım şirketleri bizim yerimize bu güncellemeleri yapmaktadır. Dilovası’ndaki firmalar da web sitesi kurma hizmeti veren şirketlerden bu güncellemeler ile ilgili yardım alabilirler.

En Etkili Reklam Web Sitesi

Bulunulan coğrafi bölgenin dışına çıkıp sınırları aşıp şirketinizi ya da kendinizin reklamını yapmanın en etkili yolu internet ve size ait bir web sitesinin olmasıdır. Dilovası’nda bulunan firmaların Dilovası dışında da bilinirliliğini sağlamak ve Dilovası dışına açılmak için web sitelerinin olması ilk adımdır. Bu sebeple de internet sitesi kurma hizmeti veren firmalar web sitesi yaptırmak isteyenlere destek olmaktadırlar.

Web Sitesi Kurma Hizmeti Almak

İnternet sitesi kurma hizmeti alırken seçeceğiniz ajansa dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler ayrılmaksızın bir web sitesine ihtiyaç duymaktadır. Ürünlerinizin dünyanın her yerinden online olarak sergileyebilmeniz için en iyi web tasarım firmaları İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinde hizmet vermektedirler. Web tasarım firmaları İstanbul için oldukça önemli firmalardır. Gelişen teknoloji ile birlikte binlerce şirket çağa ayak uydurmak için web tasarım firmaları ile anlaşmalar sağlayarak dijital dünyaya geçiş için hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlamaktadır. Kadıköy web tasarım ve Ataşehir web tasarım firmaları bu sektörün en fazla üretim yapan bölgeleri olarak bilinmektedir.

Firmalar için bir imaj olarak düşünüldüğünde firmalar için oldukça önemlidir. Doğru bilgileri barındıran, düzenli ve kolay ulaşılabilir web tasarımları ile şirketlerin çalışma alanlarındaki hâkimiyeti de iyi yansıtıldığından dolayı firmalar için hem bir imaj hem de web dünyasındaki kimlikleri olarak düşünülebilir. Şirketler kendi üretmiş oldukları hizmet veya ürünleri internet sitelerine ekleyerek şirketleri hakkında bir ön bilgi vermiş olurlar ve daha sonra internet siteleri sayesinde telefon görüşmesi veya e-posta hesapları üzerinden iletişim kurarak müşterilerine en uygun ürünün satışını gerçekleştirebilirler.

Web Sitesi Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Web sitesi tasarımını yapan firma ile işimiz web sitesini yaptıktan sonra bitmemektedir. Web sitesinin sunucusu, web sitesinin güncellemeleri için devamlı irtibat halinde olmamız gerekmektedir. Web sitesi yapma bir firma için çok önemli bir adımdır. Bu sebeple güvenilir, profesyonel ve işinde uzman bir web tasarım firması ile çalışmalıyız. Dilovası web tasarım firmaları hem web sitesi hazırlama aşamasında hem de sonraki süreçlerde firmalara uzman ekip personeli ile destek vermektedir. Sonraki süreçte bizi yalnız bırakan bir firmadan aldığımız web tasarım hizmeti ile web sitemiz bize yarardan çok zarar getirir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve adım adım web sitesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermek istiyorsanız, yandaki link takip edebilirsiniz. Web sitesi yapma hakkında daha detaylı bilgiye o yazımızdan ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar