2020 İnternet Sitesi Kurma ve Maliyetleri Rehberi

2020 İnternet Sitesi Kurma ve Maliyetleri Rehberi

by web-tasarim Haziran 09, 2019
web-tasarım-firmaları

İnternet sitesi kurma maliyeti ve nasıl site açılacağı konusunda bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aynı zamanda internet sitesi kurma hizmeti almak istiyorsanız da bu yazı size yardımcı olacaktır. Öyleyse burada yazanlar size internet sitesi kurma maliyeti, internet sitesi nasıl açılır, .comlu site kurma, web sitesi nasıl kurulur konularında yardım edecektir. Gelişen teknoloji ile birlikte şirketlerin tanıtım ve reklam çalışmaları da değişkenlik göstermek zorundadır. Çağın teknolojisine ayak uyduramayan ve dijital ortama geçmeyen şirketlerin birçoğu yeterli düzeyde müşterilerine ulaşamadığından dolayı ciddi ekonomik sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeplerle web sitesi kurma günümüz firmaları için, tanıtım ihtiyacı olan herkes için bir zorunluluk haline gelmiştir. Öncelikle bu yazımızda anlatacağımız kısımları maddeler halinde listeleyelim, böylece daha çok ilginiz çeken bir bölüm varsa doğrudan o bölüme atlayabilirsiniz:

Kolları Sıvamadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar?
Yaklaşık Bütçeniz Nedir?
Hangi Özellikleri İstiyorsunuz? 
Nasıl Bir Yönetim Paneli İstiyorsunuz?
Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilir?
Alan Adı (Domain) Tescili Yaptırmalı Mısınız?
Ne Tür Bir Hosting Seçmelisiniz?
Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?
İnternet Sitesi Tipleri Neden Önemlidir?
İnternet Sitesi Açma Süresi
Site Açma Bütçesi
İnternet Sitesi Kurma Seçenekleri
WordPress Sitesi Kurdurmak
Shopify, Drupal, Joomla, Magento Sitesi Açma
PHP Tabanlı Framework (Laravel, CodeIgniter, gibi…) İle Site Kurma
Özel Web Sitesi Kurmak
Web Site Tasarlayıcı Programlar Kullanmak
Web Sitesi Kurma ve Site Açma Maliyeti Özeti

Kolları Sıvamadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

İnternet sitesi kurma pek çok yöntemi ve özellikleri olan bir iştir. Web sitesi kurmak istediğinizde önünüze sınırsız seçenek çıkacaktır. Öününüze çıkan bu seçenekleri daraltmak için herşeyden önce ne istediğinizi bilmeniz lazım. Yani sadece firmam için bir web sitesi ihtiyacım var demeniz yeterli değil. Öncesinde rakiplerinizin sitelerine bakarak nasıl bir web sitesi istediğinizi belirleyin. En az 3 tane alternatif web sitesi belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü beğendiğiniz bir site çok maliyet ve emek gerektiren bir site olabilir bu durumda alternatif olan diğer bir web sitesi örnek alınarak çalışılabilir. İkinci en önemli konu ise web sitesi için ayırdığınız bütçedir. Bir milyon türk lirası ve üzerine de bir web sitesi yaptırabilirsiniz beş bin türk lirasına da bir web sitesi yaptırabilirsiniz. İnternet sitesi kurma maliyeti istediğiniz yazılımsal ve tasarımsal özelliklere göre değişecektir.

Yaklaşık Bütçeniz Nedir?

internet-sitesi-kurma-maliyeti

Unutmamanız gerekir ki, web sitesi kurma maliyeti kesinlikle her zaman dikkate almanız gerekir. Yazılım ve tasarım gerekleri açısından kurulumu milyonlarca liraya mal olan gittigidiyor.com, ebay.com gibi siteler de bir web sitesi iken moda konusuna meraklı bir yazarın giyim üzerine yazdığı bir blog da bir web sitesidir. Dolayısıyla kesinlikle web sitesi kurma için ayırdığınız bütçenin minimum ve maksimum değerlerini belirlemelisiniz. Aklınızdaki minimum bütçe ne kadar, bu iş için maksimum kaça kadar çıkabilirsiniz. Minimum bütçe ise şu açıdan önemlidir, çok düşük fiyatlara sizlere site kurduğunu iddia eden ilanlara rast gelebilirsiniz. Bu ilanların hemen hepsi sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Genellikle bu tür ilanlarda baştan savma, sıradan ve sonrasında çok sorunlar çıkaracak web tasarımları alırsınız. Sorun çıktığında ise ya ilgili kişilere ulaşamazsınız ya da size her seferinde çeşitli şeyleri bahane ederek yeni faturalar çıkartırlar. Dolayısıyla gerçekçi yaklaşıp, aynı bir araba alır gibi eğer bir araba çok ucuzsa kesin bir problemi vardır dediğimiz gibi web sitesi kurmak işinde de çok düşük fiyatlar için dikkatli olunuz.

Hangi Özellikleri İstiyorsunuz?

İnternet sitesi kurma sürecini ve maliyetleri doğrudan etkileyen unsur internet sitesinde istediğiniz özelliklerdir. Bir internet sitesi için karşınıza çıkabilecek özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Sitenizin mobil uyumlu (responsive) olmasını istiyor musunuz?
 • İnternet sitenizin içerik ve resimlerini kolayca değiştirebilmek için bir yöentim paneli istiyor musunuz?
 • Web sitenizi kaç dilde yayınlamak istiyorsunuz?
 • Web sitenizde kullanıcı girişi olacak mı?
 • İnternet sitenizde online alışveriş olacak mı?
 • Sitenizin animasyon ağırlıklı ve görsel ağırlıklı bir sitemi yoksa içerik ağırlıklı bir site mi olmasını istiyorsunuz
 • İnternet sitenizde kullanıcı girişi olacak mı?
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar üye olabilecek mi?
 • Web sitesi üyelerine hangi bilgileri ve yetenekleri sunmak istiyorsunuz?
 • Web siteniz ziyaretçileri ve kullanıcıları hakkında çeşitli görsel raporlar istiyor musunuz?
 • Web siteniz dışa açık bir web sitesi olarak mı kullanılacak yoksa parekendiciler ile tedarikçiler arasında çalışan kapalı devere bir site mi olacak?

Web sitenize ekleyeceğiniz özellikler tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlıdır. Ajansımız hayal ettiğiniz her türlü özelliği gerçekleyebilecek know-how ve tasarım kadrosuna sahiptir. Burada önemli olan hangi özelliği istediğiniz, istediğiniz internet sitesi özelliğinin nasıl çalışacağını karşı tarafa doğru aktarmanız ve karşı tarafın bunu anladığını size bildirmesi gerekmektedir.Mümkünse site özelliklerini yazılı olarak bildirmeniz sonradan çıkabilecek anlaşmazlıkların önüne geçecektir. Web tasarım ajansımız zaten belli büyüklüün üzerindeki projelerde sizlere yazılı özellikler listesini iletecektir. Bu durumda siz gerekler dökümanını inceleyip projeye başlamadan değişik yaptırabilirsiniz.

Nasıl Bir Yönetim Paneli İstiyorsunuz?

İnternet sitesi kurma aşamasında karar verilmesi gereken diğer önemli konu yönetim panelini belirleyecek olan içerik yönetim sisteminin belirlenmesi ya da özel bir içerik yönetim paneli isteniyorsa bu yönetim panelinde bulunmasını istediğiniz özelliklerin belirlenmesidir. İstediğiniz gibi özel bir yönetim paneli tasarlanabilir fakat bu internet sitesi kurma maliyetinize ayrı bir kalem olarak eklenecektir. Bu sebeple eğer çok büyük bir proje değilse ve standart en çok kullanılan ve talep edilen özelliklerden başka (resim ekleme çıkarma, video ekleme çıkarma, menü ekleme çıkarma, yazı ekleme çıkarma gibi…) özelliklere ihtiyacınız yoksa internet sitesi kurma maliyetini düşürmek için dünyaca kullanılan ve hacker saldırılarına karşı güvenli olan içerik yönetim sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Aşağıda dünya üzerinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemleri be bunların dünya çapında kullanım oranlarını gösteren bir grafik paylaşıyoruz. Bu grafik tercihiniz yönünde size yol gösterebilir:

Daha net görülmesi açısında dünyadaki ilk 40 milyon internet sitesi içerisinden içerik yönetim sistemleri kullanım sayıları aşağıdaki gibidir:

 WordPress 27,021,750
 Wix 3,800,881
 Progress Sitefinity 2,782,663
 Squarespace 1,962,786
 Joomla! 1,605,414
 GoDaddy Website Builder 1,121,694
 CPanel 935,612
 Weebly 893,029
 Drupal 553,877
 Google Search Appliance 470,262

Alan Adı (Domain) Nasıl Seçilir?

alanadi-domain

Alan adı (domain) browserda siteye erişmek için yazdığımız adrestir. Kullanıcıların kolay hatırlaması için konunuzla ilgili, kısa ve akılda kalıcı bir alan adı seçmeniz size avantaj sağlayacaktır. Uzantı olarak ticari amaçlı işlerde .com veya .com.tr uzantıları alınması tercih edilmelidir. Dernek vakıf gibi bir yapı ise .org ve .net uzantıları tercih edilebilir. Alan adı uzantısına göre alan adına ödediğiniz miktar değişebilmektedir. Genellikle com.tr alan adları en pahalı sonra .com ve sonra da .org ve .net uzantılı alan adları fiyat olarak gelmektedir. Bir alan adına yıllık 20 dolar ile 8 dolar arasında bir maliyeti olmaktadır. .com.tr alan adı almak için gerekli bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar ticaret odası faaliyet belgesi, ticari sicil belgesi, sicil tasdiknamesi ve imza sirküleridir. .com ve diğer alan adlarının alınması için herhangi bir belgeye gerek yoktur. Sadece satın almanız yeterlidir. Bu arada .com, .org ve .net dısında yüzlerce farklı uzantı vardır. Örneğin .istanbul, .biz bunlardan bazılarıdır. İhtiyaca göre bu alan adları da tercih edilebilir.

Alan Adı (Domain) Tescili Yaptırmalı Mısınız?

Eğer ciddi ticari bir proje kurmak istiyorsanız ve sizin için özel ve değerli bir alan adınız varsa patent tescil’den alan adı tescili yaptırmanız sizin avantajınıza olur. Patent tescil bürolarından (örneğin bizden) veya Ankara Türk Patent Enstitüsü‘ne bizzat dilekçe ile başvurarak markanızı tescilletebilirsiniz. Marka tescillettirmenin avantajı nedir? Örneğin sigortax markasını tescillettirdiniz. Bu durumda başka birisi sigartax.com, sigortax.net, sigortax.org gibi alan adının değişik uzantıı versiyonlarını aldıgında  BTK’ya şikayette bulunup söz konusu marka adının size ait olduğunu beyan edip, söz konusu siteleri erişime kapattırabilirsiniz. Daha vahim bir durum siz markanızı tescillettirmediğinizde başınıza gelebilir. Birisi sizin kullandığınız fakat tescillettirmediğiniz markayı tescillettirip sizin yıllardır kullandığınız sitenizi kapattırabilir.

Ne Tür Bir Hosting Seçmelisiniz?

Site kurma aşamasında kullanacağınız çok değişik hosting (sunucu) türleri vardır. Kafanızı fazla karıştırmadan bunlardan en çok kullanılanlarını aşağıda listeleyeceğiz:

 • Paylaşımlı Linux Hosting: Büyük bir projesi olmayan yeni başlayan bütün müşterilerimize tavsiye ettiğimiz hosting türüdür. Bizden satın alabilirsiniz. Bu hosting (sunucu) türünde aynı sunucu 20-30 civarı site tarafından ortak kullanılır. Her site sahibi sadece kendi alanına erişebilir ama tüm siteler aynı sunucu üzerinde barınmaktadır. Trafiğin yoğun olmadığı projelerde bununla başlanıp trafik yoğunlaştıkça diğer hosting türlerine geçilebilir.
 • Paylaşım Windows Hosting: Windows hosting sadece ASP ile geliştirilen sitelerde kullanılması mecburidir. Hem sunucu maliyeti, hem bakım maliyeti hem personel giderleri yüksek olduğu için ASP ile hazırlanmış siteleri özel bir nedeni yoksa herhangi bir müşterimize tavsiye etmiyoruz. Bunun giderlerinin yüksek olmasının sebebi kendini konuyla ilgili geliştirmiş personein az olması, windows sunucularda işletim sistemi için aylık lisans ücreti alınması daha da önemlisi web tasarım ajansından yine Microsft firmasının ASP yazılımını ticari amaçlarla kullanımından ötürü yıllık yüksek miktarda lisanslama bedeli almasıdır. Şayet web tasarım ajansı lisanslama bedeli ödemeden ASP yazılımını kullanıyorsa zaten yasa dışı bir iş yapmakatadır, ve her an çok yüklü miktarda kaçak yazılım kullanma cezası yeme riskini üstüne almaktadır. Sonuç olarak herhangi bir web uygulama projesi için en son tercih ettiğimiz yöntemdir.
 • VPS – Sanal Sunucu: Bu hosting tipinde büyük bir sunucu içerisinde hosting firması size belli bir bellek miktarı(RAM) ve belli bir işlemci gücünü (CPU) size garanti eder. Siz rezerve ettiğiniz bellek ve CPU miktarına göre ödeme yaparsınız. İsteğiniz kadar siteyi sunucunuz kaldırdığı sürece barındırabilirsiniz. Genellikle paylaşımlı sunuculara göre çok daha performanslıdır. Yani sunucuya istek geldiği anda cevap verme süresi paylaşımlı sunuculara göre daha düşüktür. Bu da müşterinizin daha az beklemesi ve sitenizde daha uzun süre durması demektir.
 • VDS – Sanal Ayrılmış Özel Sunucu: Sİzin için daha geniş yetkilerle sunucuda daha geniş bir alanın ayrılmasıyla ya da sunucunun tamamının sizin hizmetinize verilmesiyle olusturulmuş hosting tipidir. VPS hostingin bütün özelliklerini sağlar ve daha performanslıdır.

Sonuç olarak projenizin büyüklüğüne ve beklediğiniz trafik yoğunluğunun büyüklüğüne göre bir paket seçmelisiniz. Paketlerde sunucu yetenekleri arttıkça sunucu fiyatları da artmaktadır. Bunlar göz önüne alınarak bir seçim yapılabilir. Başlangıç aşamasında internet sitesi kurma projeniz için eğer ciddi bir reklam bütçeniz ve ciddi bir trafik beklemiyorsanız paylaşımlı linux hosting tavsiye ediyoruz.

Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?

Güvenlik konusu daha çok büyük çağlı internet sitesi kurma projelerinde karşımıza çıkmaktadır. Kuracağınız web sitesi eğer dikkat çekecek ve dolayısıyla hackerların gözü önünde olacak bir web sitesi ise, öncelikle bunu korumak için sunucu tarafında tedbirler almak gerekmektedir. Site açma aşamasında bu tehditler göz önünde bulundurularak bir sunucu ve hosting seçilmedir. SUnucu tarafında karşı konulacak saldırı tipi DDOS olarak bilinen hizmet dışı bırakma saldırılarıdır. Bu saldırıdan korunmak için sunucusnuzun önünde gerekli firewall ayarlarnın yapılmış olması, DNS’inizin önünde keza yine DDOS saldırılarına karşı firewall (güvenlik duvarı) kurulmuş olması gerekmektedir. AYrıca her ihtimale karşı değişik sunucunuzun cevap vermeme durumuna karşı bir CDN networküne sitenizin taşınıp oluşabilecek cevap vermeme durumunda sitenizin görüntüsünün bu CDN üzerinden gönderilmesi sağlanabilir. Bu konuda bizimle irtibata geçerseniz sizlere gerekli yönlendirmelerin yapılmasında yardımcı olabiliriz.

Günümüzde İnternet Sitesi Kurma Neden Önemli?

İnternet sitesi kurmak, günümüzde bir firmanın kurumsal kimliğinin bir parçasıdır. Kaliteli ve modern bir web sitesine sahip olan şirketler müşterileri gözünde site tasarımının kalitesine göre konumlandırılmaktadır. 5 sene öncesine ait bir web sitesine sahip olan firmanın yeniliklere uyum sağlamadığı ya da bütçesi olmadığı için sitesini yenileyemeyen zayıf bir firma imajı oluşturur. Web sitesi kurmak bir firmanın eksik kalan kurumsal imajını tamamlamasını sağlar. Web sitesi kurmak günümüzde olmazsa olmaz firma gereklerindendir çünkü web sitesi olmayan firmalar tamamen garip karşılanmaktadır. Karşı tarafta yeniliklerden bir haber ve bütçesi olmayan köksüz bir firma imajı uyandırmaktadır.

Günümüzde firmalar hızla reklam ve satış platformlarını klasik ortamlardan internet ve online ortama taşımaktadır. Bunun sebebi müşterilerin gün geçtikçe internet ortamında daha çok vakit geçirmeye başlaması, televizyon, radyo gibi klasik medya araçlarının popülerliğinin azalması, bunun yerini internet kullanımının almasıdır. İnternet sitesi kurma işte tam bu sebeplerden öne taşımaktadır. Öncelikle şirketinizin dijital ortama taşınması yani web tasarımı yaptırılarak web dünyasına giriş yapılmalıdır. Şirketiniz ile ilgili tüm bilgileri yayınlayacağınız web sitesi için öncelikle bir alan adı satın almalısınız. Örneğin sirketadi.com.tr şeklinde bir alan adı satın aldıktan sonra İstanbul veya başka bir şehirde yaşıyorsanız bile istanbul web tasarım firmaları ile iletişime geçerek şirketinizin bilgilerini aktardıktan sonra gerekli yazılım ve kurumlarını yaptırabilirsiniz. Web sitesi kurmak, bilgi ve deneyim gerektiren bir hizmettir. Deneyimsiz ve yetersiz ajanslar veya kişiler ile çalışırsanız web sitesi kurma çalışmalarınız bitmek bilmeyen bir yılan hikayesine döner. Bu çalışmayı hızlandırabilmek için sizin de web kurulum hizmeti veren firmaya sunacağınız bazı şeyler vardır. Bunlar, tam olarak nasıl bir site istediğiniz konusunda kendinizin bir karara varmış olması gerekmektedir. Web tasarım işlemine başladıktan sonra ajans ile deneme yanılma usulü çalışmak hem zaman ve emek kaybına sebep olmakta hem de maddi olarak sizlere ekstra külfet getirmektedir. Diğer bir konu ise site içerikleri konusunda elinizde hazır bir dosyanın olmasıdır. Yani hangi sayfada nasıl bir resim, video ve yazı olacak bununla ilgili bir ön çalışma yapmış olmanız tasarım sürecini hızlandırıcı etki yapmaktadır.

Web tasarım firması sizden aldığı şirket bilgileriniz ile tamamen size ait bir web sitesi tasarımı hazırlayarak fotoğraflarınızı, ürünlerinizi ve kurumsal kimliğinizi internet sitenize yükleyeceklerdir. İstanbul web ajans firmaları web tasarım hizmetleri konusunda sadece tasarım hizmeti değil, aynı zamanda şirketinizin potansiyel müşterilerinize ulaşması için farklı birçok alanda da hizmet sağlamaktadır.

Web Sitesi Kurma Hizmeti Almak

İnternet sitesi kurma hizmeti alırken seçeceğiniz ajansa dikkat etmeniz gerekmektedir. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler ayrılmaksızın bir web sitesine ihtiyaç duymaktadır. Ürünlerinizin dünyanın her yerinden online olarak sergileyebilmeniz için en iyi web tasarım firmaları İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinde hizmet vermektedirler. Web tasarım firmaları İstanbul için oldukça önemli firmalardır. Gelişen teknoloji ile birlikte binlerce şirket çağa ayak uydurmak için web tasarım firmaları ile anlaşmalar sağlayarak dijital dünyaya geçiş için hızlı bir şekilde işlemlerini tamamlamaktadır. Kadıköy web tasarım ve Ataşehir web tasarım firmaları bu sektörün en fazla üretim yapan bölgeleri olarak bilinmektedir.

Firmalar için bir imaj olarak düşünüldüğünde firmalar için oldukça önemlidir. Doğru bilgileri barındıran, düzenli ve kolay ulaşılabilir web tasarımları ile şirketlerin çalışma alanlarındaki hâkimiyeti de iyi yansıtıldığından dolayı firmalar için hem bir imaj hem de web dünyasındaki kimlikleri olarak düşünülebilir. Şirketler kendi üretmiş oldukları hizmet veya ürünleri internet sitelerine ekleyerek şirketleri hakkında bir ön bilgi vermiş olurlar ve daha sonra internet siteleri sayesinde telefon görüşmesi veya e-posta hesapları üzerinden iletişim kurarak müşterilerine en uygun ürünün satışını gerçekleştirebilirler.

En Etkili Reklam Web Sitesi

Bulunulan coğrafi bölgenin dışına çıkıp sınırları aşıp şirketinizi ya da kendinizin reklamını yapmanın en etkili yolu internet ve size ait bir web sitesinin olmasıdır. Dilovası’nda bulunan firmaların Dilovası dışında da bilinirliliğini sağlamak ve Dilovası dışına açılmak için web sitelerinin olması ilk adımdır. Bu sebeple de internet sitesi kurma hizmeti veren firmalar web sitesi yaptırmak isteyenlere destek olmaktadırlar.

Web Sitesi ve Web Tasarımının Önemi

Web sitesi olan bir firma web sitesi olmayan firmalara göre sektörde hep bir adım öndedir. Günümüzde bir firmanın web sitesi yok ise firmanın güvenilir ve kurumsa bir firma olduğu düşünülür. Bir e ticaret sitemiz varsa yani internet üzerinden satış yapıyorsak web sitemizin olması ilk şarttır. Dilovası web tasarım hizmeti veren firmalar e ticaret sektöründe doğru müşteri ve doğru hedef kitleye ulaşmak için hızlı ve güvenilir web tasarım hizmeti vermektedirler. Dilovası ve Dilovası dışında da müşterilere ulaşmak için internet sitesi kurma çalıması yapan firmalara bir web sitesi yaptırmak gerekir.

Web tasarımı ile web sitesi yapılıp aktif edildikten sonra da web tasarım firmalarıyla beraber çalışmakta fayda vardır. Çünkü web sitesinin belli sürelerde güncellenmesi gerekmektedir. Firmamız ile ilgili güncel bilgileri, ürettiğimiz ürünleri web sitemizde güncel olarak sergilemeliyiz. E-ticaret sitemiz var ise yani internet üzerinden ürün ve hizmet satıyorsak ürün ve hizmet fiyatlarını ve ürün/hizmet portföyümüzü güncellememiz gerekmektedir. Bu işlemleri yapacak vaktimiz yok ise web tasarım şirketleri bizim yerimize bu güncellemeleri yapmaktadır. Dilovası’ndaki firmalar da web sitesi kurma hizmeti veren şirketlerden bu güncellemeler ile ilgili yardım alabilirler.

Web Sitesi Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Web sitesi tasarımını yapan firma ile işimiz web sitesini yaptıktan sonra bitmemektedir. Web sitesinin sunucusu, web sitesinin güncellemeleri için devamlı irtibat halinde olmamız gerekmektedir. Web sitesi yapma bir firma için çok önemli bir adımdır. Bu sebeple güvenilir, profesyonel ve işinde uzman bir web tasarım firması ile çalışmalıyız. Dilovası web tasarım firmaları hem web sitesi hazırlama aşamasında hem de sonraki süreçlerde firmalara uzman ekip personeli ile destek vermektedir. Sonraki süreçte bizi yalnız bırakan bir firmadan aldığımız web tasarım hizmeti ile web sitemiz bize yarardan çok zarar getirir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve adım adım web sitesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermek istiyorsanız, yandaki link takip edebilirsiniz. Web sitesi yapma hakkında daha detaylı bilgiye o yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!