Web Tasarımı ve Kodlama

Web tasarım ve kodlama iki farklı şeydir. Web tasarımı, bir web sitesinin iyi görünmesini sağlama sürecidir, kodlama ise web sitesinin iyi çalışmasını sağlama sürecidir. Web tasarımcıları, web sitenizin görünümünü oluşturmak için yazılım kullanan uzmanlardır. Ayrıca web sitenizi kullanılabilirlik ve erişilebilirlik konusunda geliştirmektedir.

Web sitesi yazılımcıları sayfaların hızlı yüklenmesini ve kullanıcı girdilerine sezgisel bir şekilde yanıt vermesini sağlayan kod yazarak sitenizin gerçek işlevselliğini oluşturan programcılardır. Web tasarımı ve kodlama nedir?  Web siteleri oluşturma sürecine web tasarımı ve kodlama denir. Web tasarımcıları bir web sitesinin yapısını veya düzenini oluşturmaktan sorumludurlar. Web tasarımı ve kodlama geliştiricileri internet sitesini geliştirecek kodları profesyonel düzeyde kullanmaktadır.

Web tasarımı ve geliştirme birbiriyle yakından ilişkili alanlardır, ancak bunlar bir ve aynı değildir. Web tasarımcıları, çekici siteler oluşturmak için Photoshop gibi grafik tasarım yazılımlarını kullanır; web geliştiricileri, etkileşimli siteler oluşturmak için HTML ve CSS gibi programlama dillerini kullanır.

Web tasarımcıları genellikle HTML ve CSS’nin gibi programları üst düzeyde kullanmaktadır. Bununla birlikte çoğu web siteleri ve uygulamalar için görsel olarak çekici düzenler oluşturmaya odaklanır. Web tasarımı ve kodlama uzmanları HTML, CSS, JavaScript ve diğer programlama dillerinin yanı sıra PHP veya Python gibi dilleri de kullanmaktadır. Böylece karşımıza son derece teknik detayları bulunan bir çalışma alanı çıkmaktadır.

web-tasarım-ve-kodlama-nedir

Web tasarımı ve kodlama nedir? 

Web tasarımı ve kodlama, müşteriler için web siteleri oluşturma süreci olarak tanımlanmaktadır. Web tasarımcıları, web sayfaları oluşturmak için HTML, CSS, JavaScript ve diğer programlama dillerini kullanmaktadır. Kodlama, bu web programları yazma işlemine verilen isimdir. Web tasarımı ve kodlama dersleri sayesinde bu tür teknik uygulamalar konusunda uzmanlaşan tasarımcılar, yeni nesil web sitelerini oluşturmaktadır.

Web tasarım, bir web sitesinin iyi görünmesini sağlamaktan daha fazlasıdır. Web sitesindeki tüm öğelerin uyumlu bir bütün olarak birlikte çalışmasını sağlayan web tasarımı, tam anlamıyla profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Profesyoneller tarafından yapılırsa onlara en iyi web sitesi tasarımları kategorisine sokabiliriz. Web tasarımı ayrıca; web sitelerinin erişimini de pratik hale getirmektedir. Böylece dijital dünyada çok daha dinamik yapıya sahip olan internet sitelerini hayata geçirmektedir.

Kodlama web siteleri açısından hayati öneme sahiptir. Kodlama, bir web sitesi oluşturmak için birkaç farklı teknoloji ve dil kullanmayı içermektedir. Bugün web geliştiricileri tarafından kullanılan birçok farklı dil vardır. Bu dillerden bazıları diğerlerinden daha popülerdir. Burada her bir dilin kendine özel birtakım farklılıkları içerdiğini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Bir web tasarımcısı Photoshop vb. programları üst düzeyde kullanmak durumundadır. Web tasarımları oluşturmuş oldukları ön tasarımları Dreamweaver veya FrontPage gibi bir program kullanarak koda dönüştürmektedir. Ayrıca web tasarımcıları, WordPress veya Drupal gibi popüler üçüncü taraf araçlarını nasıl kullanacaklarını da öğrenirler. Böylece müşterilerinin bir web sitesi oluşturulduktan sonra bakımını yapma konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.

web-tasarım-ve-kodlama-bölümü

Web tasarım ve kodlama bölümü nedir?

Web tasarımı ve kodlama bölümü; tipik olarak bilgisayar bilimi veya bilgi teknolojisi gibi geniş kapsamlı bir alanda faaliyet gösteren özel bir uzmanlık alanıdır. Web tasarımı ve kodlama bölümü bir ön lisans programına sahiptir. Öğrenciler 2 yıllık bir eğitim süreci sonrasında web tasarım uzmanı ya da kod uzmanı olarak sektörde yer almaktadır. Peki, web tasarımı ve kodlama teknik bölüm mü? Elbette ki web tasarımı ve kodlama teknik bölümünden mezun olanlar tekniker unvanını kazanırlar. Dolayısıyla bu bölümün teknik bir bölüm olduğunu ifade etmek de mümkündür.

Web tasarım ve kodlama bölümünde öğrencilere farklı programlama dillerini kullanarak sıfırdan web siteleri ve uygulamalar oluşturma işlemi öğretilmektedir. Ayrıca web tasarımı ve kodlama öğrencileri web geliştirme ve tasarım alanında kariyer yapmaya hazırlayan sınıflarda web tasarım eğitimi görürler. Öğrenciler ayrıca web siteleri için grafikler oluşturmak için Adobe Photoshop veya Illustrator gibi grafik yazılımlarının nasıl kullanılacağını öğrenirler. Ayrıca internet sitesi nasıl kurulur onuda temelden öğrenmiş olurlar.

Web tasarımı, birisinin kendisine uzman diyebilmesi için önce çeşitli yazılım türleriyle uzun yıllara dayanan deneyim gerektiren çok özel bir çalışma alanı olabilir. Bu noktada öğrencilerin, web sitelerini ihtiyaca göre kurmalarına yönelik donanımlara sahip olması sağlanmaktadır. Peki, Web tasarımı ve kodlama dersleri neleri kapsar? İşte detaylar!

Web tasarım ve kodlama dersleri neleri kapsar? 

Web tasarımı ve kodlama kaç yıllık? Dahası web tasarımı ve kodlama derslerinin kapsamı nasıldır. Bu bölümün dersleri söz konusu olduğu zaman karşımıza Temel Bilgi Teknolojileri dersi gibi en temel bir ders çıkar. Bu dersin kredisi 3 kredidir. Aynı zamanda web tasarım ve kodlama dersleri gündeme geldiği zaman; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I –  Kredi ve Türk Dili I gibi temel dersler de karşımıza çıkmaktadır. Bu derslerin kredi sayısı da 3’tür.  Ayrıca görsel estetik, kullanıcı deneyimleri tasarımı ve yeni iletişim teknolojileri de web tasarımı ve kodlama dersleri arasında yer almaktadır.

Web tasarımı ve kodlama dersleri, web sitesi yapmayı, uygulama oluşturmayı ve yazılım geliştirmeyi öğrenmenin en iyi yoludur. Bu tür dersler web siteleri ve uygulamalar tasarlamak için Photoshop ve Illustrator gibi yazılımları nasıl kullanacağınızı ve HTML ve JavaScript kullanarak bunları nasıl kodlama yapılacağını öğretmektedir. Web tasarımı dersleri genellikle bir lise veya üniversite düzeyinde verilirken, kodlama kursları genellikle çevrimiçi öğreticiler veya yüz yüze dersler aracılığıyla verilmektedir. 

web-tasarım-ve-kodlama-dersleri

Web tasarımı ve kodlama ne iş yapar? 

Son zamanların popüler alanı olarak karşımıza çıkan web tasarım ve kodlama ne iş yapar, web tasarımcılığı nedir? Şayet web tasarım ve kodlama bölümünden mezun olduysanız web tasarım uzmanı ya da kodlama uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Yine görsel web tasarımcısı ya da arayüz geliştiricisi olarak da görev almanız mümkündür. Günümüz koşullarda web tasarımı ve kodlamanın son derece yoğu bir düzeyde talep gören bir alan olması, bu alanda geniş bir iş hayatının karşımıza çıkmasını da mümkün kılmaktadır.

Özellikle web tasarımı ve kodlama iş ilanları söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkmaktadır. Web tasarımı, bir web sitesinin iyi görünmesini sağlama sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Web tasarımcıları, görsel olarak çekici web siteleri oluşturmak için yaratıcılıklarını ve becerilerini kullanır. Bundan dolayıdır ki web tasarımı iş ilanlarının sayısı günden güne artış göstermektedir.

Kodlama, işlerin bilgisayarda olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için kodun yazıldığı web tasarımının teknik yönüdür. Kodlama, yeni başlayanlar için karmaşık ve öğrenmesi zor olabilir. Ancak bu sektörde bir tasarımcı veya geliştirici (veya her ikisi) olarak çalışmak istiyorsanız bu çok önemlidir. Çünkü bu sayede çok sayıda farklı iş alanında pratik bir şekilde iş hayatının içerisinde yer almanız da mümkün olacaktır. Üstelik web tasarım ve kodlama maaşları da standardın üzerindedir. Yani normalde bir web tasarımı ve kodlama uzmanı ortalama olarak 6 bin TL’den başlayan miktarlarda maaşlar almaktadır. Web tasarım şirketlerinde deneyime göre junior ve senior olarak alacağınız maaşta değişecektir. 

web-tasarımcısı-ne-iş-yapar

Web tasarım ve kodlama kaç yıllık bir bölümdür? 

Web tasarım ve kodlama okuyanlar 2 yıllık bir eğitim – öğretim süreci sonrasında mezun olmaktadır. Türkiye’de 6 farklı üniversitede bu bölüm yer almaktadır. TYT puan türüne göre tercihlerin yapıldığı Web tasarım ve kodlama bölümünün son zamanlarda oldukça yoğun bir şekilde ilgi gördüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz. Web tasarımı ve kodlama dersleri, tasarım araçları, içerik yönetim sistemi, arama motoru optimizasyonu (SEO) teknikleri, duyarlı tasarım vb. gibi web tasarımının tüm temel kavramlarını kapsamaktadır.

Web tasarımı ve kodlama iş imkanları söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı iş olanakları çıkar. Web tasarım uzmanı, kodlama uzmanı ya da arayüz uzmanı gibi çok sayıda farklı alanda çalışabilen web tasarım ve kodlama öğrencileri, gelecek vaat eden bir sektörde yer almaktadır. Bu durum son zamanlarda web tasarım ve kodlama alanına olan ilginin de artış göstermesini mümkün kılmaktadır. Burada web tasarım ve kodlamanın öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılıyor olması da etkili olmaktadır.

Web tasarım ve kodlama okuyanlar ne yapar? 

Günümüz itibariyle web tasarımı ve kodlama açık öğretim alanında en fazla talep gören bölümler arasında yer almaktadır. Peki, Web tasarım ve kodlama okuyanlar ne yapar, web tasarımcısı ne iş yaparWeb tasarım ve kodlama okuyanlar; web tasarımcısı, kodlama uzmanı olarak görev alırlar. Bir web tasarımcısı, sıfırdan bir web sitesi oluşturmak için grafikler oluşturur, kod yazar ve hepsini bir araya getirir.

Web tasarımı web siteleri tasarlama sürecidir. Bu kavram ayrıca genellikle bir web sitesinin içeriğinin geliştirilmesiyle ilgili çalışmalara atıfta bulunmak için kullanılır. Web sitesi tasarımı kişisel, kurumsal web tasarımı veya ticari kullanım için olabilir. Web tasarım ve kodlama okuyanlar bu tür işlemlerin profesyonel düzeyde hayata geçirilmesi konusunda sorumluluk üstlenirler.

Web tasarımı firmalarında staj  gördükten sonra çalışma hayatına da giriş sağlarlar. Web tasarım şirketleri ve kullandıkları programları önceden araştırmakta her zaman fayda vardır. En azından kendinizi hangi web tasarım programlarında geliştirebileceğinizi bilmiş olursunuz.

web-tasarımcısı

Web tasarım ve kodlama maaşları ortalama ne kadardır? 

Web tasarım ve kodlama maaşları farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 2022 yılı itibariyle web tasarımı ve kodlama alanında çalışan web tasarımcı maaşları ortalama olarak 7 bin TL civarındadır. Bu maaş miktarı farklı durumlara göre daha da fazla olmaktadır. Burada Web tasarımı ve kodlama alanındaki uzmanlık seviyesi ve işin kapsamı gibi kriterler alınan maaş miktarını da doğrudan etkilemektedir. Çalışılan web tasarım firmasına göre de değişir. Bunlar da kurumsal web tasarım ajansı önemi, profesyonel web tasarım ajansı, freelance iş olanakları olarak belirtebiliriz.

Web tasarımı ve kodlama bölümünden mezun olanlar; web tasarımı ve geliştirme, web yöneticileri, arayüz tasarımcıları, kullanılabilirlik uzmanları, kullanıcı deneyimi (UX) uzmanları, bilgi mimarları ve içerik geliştiricileri gibi alanlarda görev alırlar. Web tasarımcıları, ekranda veya basılı olarak görüntülenecek işaretleme metni ve grafiklerin hazırlanmasını içeren web sitesinin ön yüzünden sorumludur. 

Web geliştiricileri, HTTP protokolü aracılığıyla sunucudan bilgisayar tarayıcısına bilgi iletmek için kod yazmayı içeren web sitesinin arka tarafından sorumludur.  Burada sunulan hizmetin kapsamı ve uzmanlık seviyesi alınan maaşın miktarına da doğrudan etki eder. Ayrıca Web tasarımı ve kodlama maaşları söz konusu olduğu zaman çalışılan kurumun maaş politikası da önem kazanmaktadır.

web-tasarımcı-maaşları

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarımı ne kadar zamanda öğrenilir?

Web tasarımı öğrenme süreci son derece titiz bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bu durum kodlama için de geçerliliğini korumaktadır. Şayet web tasarım öğrenmeyi istiyorsanız ve sıfırdan başlıyorsanız; ortalama 1 yıllık süreç içerisinde web tasarımına dair pek çok bilgiye hakim olabilirsiniz. Esasında birkaç aylık kurslar aracılığıyla da web tasarımının temel dinamiklerini pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Web tasarım nedir ne iş yapar?

Web tasarımcıları, web sitelerinin oluşturmaktan sorumludur. Bir siteyi görsel olarak çekici kılmak içim kapsamlı bir düzeyde hizmet sunarlar. Web geliştiricileri, sıfırdan bir web sitesi oluşturmaktan veya mevcut siteleri düzgün çalışacak şekilde değiştirmekten sorumludurlar. Bütün bu bilgiler ışığında web tasarımı, bir web tasarım sürecinin baştan sona oluşturma sürecinin başarılı bir şekilde yönetilmesi işlemidir.

Web tasarım mı daha iyi yazılım mı?

Hem web tasarım hem de yazılım işlemleri web siteleri için olmazsa olmaz iki farklı alandır. Her iki alan da birbirini tamamlayıcı bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla hem web tasarımı hem de yazılım konusunda kendisini geliştirenlerin, bir web tasarımını çok daha güçlü ve dinamik bir yapıya kavuşturduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar