Web Sitesi

Bir bilgisayar web tarayıcısı veya bir akıllı cihazın internet tarayıcısı üzerinde internet kullanımı gerçekleştirirken, ulaştığınız her bilgi bir web sitesi üzerinde yer alır. Yani internette bir bilginin yer alması için bir defter, kitap veya ansiklopedi gibi web site sayfaları yer almaktadır. Bu sayfalar insanların bilgi, belge, görsel, video, ses ya da grafikleri yüklemek ve insanlara ulaştırmak için internette kullandıkları alanlardır.

Web Sitesi Nedir?

İnternetin hayatımıza girdiği günden itibaren teknoloji anlamında günlük hayatta en fazla kullanılan kelimeler arasında web sitesi kavramı yer alır. Bu nedenle gelişigüzel bir şekilde her gün defalarca kullanılsa da web site kavramının tanımlaması net bir şekilde de yapılabilir. Bu açıdan net olarak internet üzerinde yer alan web yazılım ve grafik tasarım vasıtasıyla bir biçim verilmiş tanıtım ve paylaşım platformudur denilebilir.

İnternet sitesi internet alanında bir adres vasıtasıyla yayına girdikten sonra herkes tarafından ulaşılabilir bir hale gelir. Bu kullanımın ve teknolojinin oluşturulması için aslında çok geniş bir teknolojik altyapı uzun yıllar öncesinde kurulmuştur. Bu altyapı gündelik kullanıcılar tarafından bilinmese de tıpkı bir şehirdeki mahalleler, caddeler, sokaklar, işletmeler ve tabelalar gibi her internet sitesi de kendine ait bir tanımlamaya ve adı üstünde bir adrese sahiptir.

Adresi ne olursa olsun ve niçin kullanılırsa kullanılsın her web sitesi internet üzerinde bir barındırma sunucusu içerisinde yer alır. Bu sayfa için bilindiği üzere aaabbbccc.com gibi bir adres belirlenir ve kullanıcılar bu adresi tarayıcı satırına yazdığında çözümleme yapılarak sayfaya ulaşmaları sağlanır. Bu sayede çözümlenen sayfa bilgisayar ekranı, telefon veya mobil cihazlarda görülür hale gelir.

İnternet sitesi bazen tek bir sayfadan bazen birbiri içerisindeki yüzlerce hatta binlerce sayfadan oluşabilir. Bazen statik yapıda bazen çok zengin içerikler ile dinamik ve güçlü bir şekilde hazırlanmış sayfalar yer alabilir. Sayfaların tasarımında, kodlanmasında ve renklendirilmesinde birçok farklı yazılım ve tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak çok zengin sonuçlar elde edilebilir.

Web tasarım ise bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için en önemli alanlardan biri olurken, web tasarımcı nedir sorusuna da, işlemi gerçekleştiren kişi de tasarımcı olarak adlandırılır. Bu durumda web tasarımcısı bir sayfanın hazırlanması için HTML, JS veya PHP gibi birçok farklı yazılım kullanabilir. Bazen de profesyonel platformlarda sunulmuş ve daha kolay bir şekilde işlenerek hazır hale getirilen hazır web sitesi gibi imkanlardan yararlanılabilir.

web-sitesi-nedir

Hazır Web Sitesi Nedir?

Tasarımcılıkta hazır web sitesi olarak adlandırılan, kavram teknik açıdan template şeklinde de bilinmektedir. Yani tasarımı gerçekleştirilmiş ve boşlukların doldurulması ile hazır hale getirilebilecek bir siteyi ifade etmektedir. Bu sistemde kurulmuş olan sayfa, bir defa ana hatlarıyla oluşturulduktan sonra birden fazla kullanıcı bu çerçeveyi satın alarak, kendi içerik ve temalarıyla sayfasını hazır hale getirebilir.

Hazır internet sitesi günümüzde çok pratik, hızlı ve ekonomik bir yapıya sahip olduğu için tercih edilen bir yöntemdir. Çünkü bu siteler kodlama ve tasarımı önceden gerçekleştirilmiş bir yapıya sahip olduğu için kurulumu çok hızlı bir şekilde tamamlanarak kullanıma sunulabilir. Sayfa sahibi bir hazır web site sahibi olduğunda, kendisine sunulan içerik yönetim paneli kullanımı sayesinde sayfasına kolayca içerik, görsel, video veya bilgi ekleme işlemlerini sağlayabilir.

Profesyonel Hazır İnternet Sitesi Nedir?

Özellikle internet dünyasına ilk aşamadan hızlı bir giriş gerçekleştirmek isteyen işletmeler, markalar veya şahıslar hazır web sitesi konusunda tamamen profesyonel noktaları tercih edebilirler. Çünkü günümüzde bu açıdan profesyonel hazır web sitesi sunumlarını kodlama veya grafik tasarımları gerekmeden hazır bir şekilde sunan platformlar yer almaktadır. Bu noktalarda elde edilen hazır web tasarım sitesi işletme, marka veya şahsınızı internet üzerindeki müşterilerinize ve hedef kitlenize tanıtmak için en kısa sürede hazır hale gelmektedir.

Profesyonel içeriğe sahip olan bu web sayfaları, bugün bir şirket web sayfası, kişisel bir sayfa blog sayfası, haber sayfası, e-ticaret sayfası veya akla gelebilecek birçok farklı alanda kullanım için tercih edilebilir. Çünkü site kurmak için profesyonel ve hızlı bir şekilde sunulan bu sistemler, dahili olarak tasarlanmış bir sayfa, kurumsal hosting paketleri, kurumsal e-posta ve temel ihtiyaçlardan biri olan SSL güvenlik sertifikası gibi tüm ihtiyaçları içerisinde barındırmaktadır.

Google Sites Nedir?

Son yıllarda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de hazır web tasarım sitesi ve pratik sayfa tasarımlarına sahip olmak için birçok markalı web tasarım firmaları hizmet vermektedir. Bu konuda önemli örneklerden birisi de google sites sitesi olarak bilinmektedir. Bu hizmet bir diğer ismi ile birlikte “Google Sites” olarak da adlandırılırken, Google şirketi tarafından ücretsiz ve pratik kullanımlı şekilde sunulmuş bir yapıya sahiptir.

Google internet sitesi ücretsiz olması ile birlikte son yıllarda birçok farklı platformun önüne geçmeyi başarmış ve daha fazla kullanılır bir hale de gelmiştir. Bu pratik web sitesi kurma platformu üzerinde Google tarafından sunulan diğer araçlar olan Google Dokümanlar, Google E-tablolar, Google Slaytlar ve Google Workspace araçlarının hepsi entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Google web site kurma imkanlarından yararlandığınızda, tüm bu araçları da kullanarak herhangi bir kodlama ya da web geliştirme bilgisine ya da tecrübesine sahip olmadan işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabiliyorsunuz. Diğer bir noktada ise Google Sites, diğer web sitesi kurma sistem ve firmalarına göre kısmen daha düşük kapsamlı görünse de iş sunumları, küçük işletme sayfaları veya yerel sayfalar için ücretsiz olması ile birlikte birçok kişi için yeterli olarak da kabul edilmektedir.

İnternet Sitesi İçin Ne Gereklidir?

Bir blog sayfası kurmak, e-ticaret sayfası kurmak, firmanız için bir tanıtım sayfası ya da ileriye dönük çok büyük bir platforma sahip olmak gibi planlar ile internet sitesi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Amacınız her ne olursa olsun site kurmak belirli adımlar ve ihtiyaçların karşılanması ile gerçeğe dönüşebilecek bir işlemdir. Yani isterseniz hazır bir sayfa isterseniz özel bir tasarımcı üzerinden ya da bir ajans üzerinden hizmet alınarak bir sayfa kurulacak olsun mutlaka belirli ihtiyaçlar yer alacaktır.

Web site kurma fikrine sahip olduğunuzda, öncelikle kendi açınızdan belirli yeterliliklere sahip olmanız gerekir. Yani profesyonel şekilde bir web site tasarımcısı olmasanız dahi en azından temel bilgisayar okuryazarlığı becerisine sahip olmanız gerekir. Yani pratik işlevleri ile bilgisayarı kullanabilmek, internet tarayıcısını kullanabilmek, metin düzenleme ve temel düzeyde grafik düzenleme bilgisine sahip olmak gerekir.

Eğer bir profesyonel web sitesi tasarımı için hazır platformlar veya Google Sites gibi bir noktadan yararlanmayacaksanız, mutlaka web tasarımı ve kodlama bilgilerine de sahip olmanız gerekir. Bu durumda temel olarak HTML, CSS, WordPress ve JS bilgilerine sahip olmanız vasıtasıyla siz de bir web tasarımı gerçekleştirmeyi başarabilirsiniz. WordPress web sitesi fiyatları için sitemizden yazımızı okuyabilirsiniz.

İşin teknik kısmında kendi web site tasarımı işlemlerinizi gerçekleştirmeyi veya bu konuda hazır platformlardan ya da ajanslardan yararlanmayı seçtiğinizde farklı ihtiyaçlarınız da olacaktır. Web site tasarımında dikkat edilmesi gerekenlere göz atmak için link üzerine tıklayabilirsiniz. Bu ihtiyaçlardan kısa kısa bahsetmek gerekirse;

  • Öncelikle web sayfasının adresini oluşturması açısından kısa, akılda kalıcı ve benzersiz bir alan adı yani domain temin edilmesi gerekir. 
  • Web sitesi için hazırlanan tüm dosyaların muhafaza edileceği bir barındırma alanı yani hosting hizmeti alınması gerekir. 
  • Kolay tasarımlar ve hazır web sitesi kullanımları için WordPress veya Joomla gibi bir içerik yönetim sistemi gerekir. 
  • Dosyalarınızı sunucuya yüklemek için FileZilla gibi bir ftp istemcisi kullanmanız gerekebilir.

internet-sitesi-ne-için-gerekli

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Belirtilen ihtiyaçları tamamladığınızda, site kurmak açısından artık bir eksiğiniz kalmayacaktır. Öncelikle kurmak istediğiniz sayfanın türünü, amacını ve hedef kitlesini belirlemeniz gerekir. Sonrasında bu ayrıntılara bağlı olarak sitenin web tasarım işlemlerinin hazır bir platform üzerinde veya yazılımlar üzerinde tamamlanması gerekir. 

Tasarım işlemleri tamamlanmış olan bir web tasarımı site sahip olduğunuz alan adı ve hosting hizmetleri ile birlikte artık internete yüklenebilir. Yükleme işlemlerinin tamamlanması sonrasında ihtiyaç duyacağınız SSL sertifikası gibi eklentilerin de uygulanması ile birlikte güvenilir bir sayfa yayına alınarak kullanım aşaması başlatılır. 

Eğer web sitesi tarafınızdan kodlama ya da tasarım işlemleri yapılmadan bir  ajans üzerinden temin edilecekse, sayılan bu aşamaların hepsinde ajans ya da tasarımcı işlemleri kademeli bir şekilde gerçekleştirecektir. Bu çerçevede de mutlak bir şekilde web tasarımcısı sizinle karşılıklı görüşme gerçekleştirerek, sayfada istediğiniz tüm ayrıntılar üzerinde durarak ilerleyiş sağlayacaktır.

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir web site tasarımı mutlak bir şekilde belirli özelliklere sahip olmalıdır. Örnek olarak eğer bir blog sayfası veya kişisel tanıtım amaçlı bir sayfa kurulmuş ise ana konuyu veya sizi gerçekten doğru şekilde anlatabilmeli, okunaklı, sade ve ilgi çekici olmalıdır. Eğer sayfanız bir ürün veya hizmeti insanlara sunmak için e-ticaret sayfası veya tanıtım sayfası şeklinde kurulmuş ise mutlak bir şekilde anlaşılabilir olmalıdır.

Ürün veya hizmet sayfalarında tasarım bu ürün veya hizmeti kullanışlı hale getirmelidir. İnsanlara bu ürün veya hizmetin doğru olduğunu, iyi olduğunu ve onların faydasına olduğunu gösterebilmelidir. Sayfa mutlak bir şekilde cezbedici bir yapıya sahip olarak insanların uzun süre kalmak isteyeceği, tekrar ziyaret etmek isteyeceği ve yenilikleri takip etmek isteyeceği bir yere sahip olmalıdır. İyi bir web tasarım sonucunda ortaya çıkan sayfa, istediği mesajı verebilen, dikkat dağıtmayan, yeterli seçeneklere sahip, düzeni doğru ve akılda kalıcı olmayı başarmalıdır. 

web-site-tasarımı

Web Tasarım Sitesi Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Günümüz koşullarında bir web sayfası kurulumu gerçekleştirmek için öncelikle bir domain alınması ve ardından bir hosting paketi alınması gerekir. Sonrasında bir hazır sayfa ya da özel bir şekilde web tasarımı gerçekleştirilmiş bir sayfa için tasarım fiyatları değişiklik gösterebilir. Bu konuda özellikle profesyonel web tasarım fiyatları sayfanın e-ticaret, blog, firma tanıtımı veya kurumsal bir sayfa olması gibi noktalara göre değişiklik gösterebilir.

İdeal olarak günümüzde internet sitesi fiyatları genellikle ortalama 2000-5000 TL arasında değişiklik oluşturabilir. Bazen çok daha pratik yapılı tek sayfadan oluşan web sayfaları daha düşük fiyatlarda olsa da özgür tasarımlarda çok daha kapsamlı web sayfaları da 10.000 TL hatta daha üstü fiyatlara kadar ulaşabilmektedir. Bu noktada doğru web site fiyatları için isteklerinizi net bir şekilde belirleyerek, profesyonel platformlar ile görüşme sağlanabilir.

Site Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Kural

En iyi web tasarım firmaları site kurarken en çok dikkat ettikleri unsurları sizin için toparladık.

İyi bir internet sitesi sahibi olmak için yola çıkan herkesin mutlak bir şekilde aklında tutması gereken 5 farklı kural bulunmaktadır. Bu kurallar üzerinde teker teker durmak gerekirse;

  1. Öncelikle site kurmak için amacınızın ne olduğunu yani bu sitenin neye hizmet edeceğini bilmeniz gerekir. Sayfa blog yayınları, haber veya e-ticaret için kurulacaksa, buna göre hareket edilmelidir.
  2. Amaç belirlendikten sonra planın ikinci aşamasında bu sayfa için mutlaka iyi bir bütçe planlaması yapılmalıdır. Bu sayede alan adı temini, hosting temini ve web sitenin tasarımı gibi hizmetler doğru rakamlar ile temin edilebilir.
  3. İyi bir internet sitesi mutlaka iyi bir site adresine sahip olmalıdır. Bu açıdan mutlaka kısa bir alan adı, benzersiz yani özgür bir isim ve “.com” ya da “.net” gibi popüler uzantılar seçilmelidir.
  4. Bugün herkesin temel amacı, sayfanın kurulumu sonrasında popüler olmak, yüksek sayıda ziyaretçi almak ve kazanç elde etmektir. Bu açıdan da mutlak bir şekilde sayfanızı her zaman güncel tutmanız, özgün içerikler, az sayıda nitelikli reklamlar ve estetik bir sayfa ile bu amaca ulaşabilirsiniz.
  5. Bir sayfa tıpkı bir işletme gibi görüntüsü ile kullanıcıya değer verdiğini ifade etmelidir. Bu nedenle sayfadaki resimlerden butonlara, menülerden renklere kadar her ayrıntı mutlaka estetik, ilgi çekici ve düzenli olmalıdır.

Site-Kurmak-İsteyenlerin-Bilmesi-Gerekenler

Web Siteden Para Kazanma İçin Ne Yapılır?

Bir web sayfası sadece gelir amaçlı yani para kazanmak için kuruluyorsa, elbette ki sayfa kurulduğu andan itibaren kazanç elde etmek mümkün olmayacaktır. Bunun için hatırı sayılır düzeyde emek vermek, sayfaya dikkat etmek ve sayfayı her zaman güncel tutmak gerekir. Sonrasında ise değişen yöntemlerden yararlanarak web sitesi üzerinden para kazanmak mümkün olacaktır.

İnternet sitesi üzerinden para kazanmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz yöntemler arasında Google Ads üzerinden para kazanma sistemi yer almaktadır. Google Ads için üst sıralara ulaşmış popüler bir web sayfası reklamlarda tıklama başına ödeme alabilir. 

Sayfanızda insanların reklam verebileceği alanlar oluşturarak, bu alanları satmayı deneyebilirsiniz. Yine sayfanızda satış ortaklığı gerçekleştirmek ve sayfanızda ürün ya da hizmet satarak e-ticaret yapmak gelir elde etmenizi sağlayabilir. Eğer sayfanızda yaratıcı içerikler oluşturmayı başarırsanız, bağış vasıtasıyla para kazanma yöntemini deneyebilirsiniz. 

Bazı sayfa sahipleri internet sitesi üzerinde kazanç elde edebilmek için indirim kuponları yayınlamayı, kupon satışları yapmayı veya site üzerinde tanıtım yazısı ya da link yayınlamayı tercih etmektedir. Bazı web sayfalarında üyelik satışları gerçekleştirilirken, bazı sayfalarda ise web site tasarımı eğitimi yapılmakta veya danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Web Siteleri Nelerdir?

Web sitesi amacına ve yapısına bağlı olarak değişen türlere ayrılabilir. Yazılım veya programlama gibi noktalarda dinamik ya da statik sayfalar olabileceği gibi kullanım noktasına göre de haber sayfaları, tanıtım sayfaları, blog sayfaları, kişisel sayfalar, forum sayfaları, kurumsal sayfalar, oyun sayfaları veya e-ticaret sayfaları gibi çeşitler yer almaktadır.

Bir Web Sitesi Nasıl Çalışır?

Alan adı ve hosting seçimi sonrası tasarımı tamamlanarak sunucuya yüklenen bir web site pratik bir yöntem ile çalışır. Tarayıcı satırına web sitesi adresini veya IP adresini yazdığınızda, uzak sunucuya bağlanarak çözümleme gerçekleştirilir. Bu sayede sunucuda yer alan site ile ilgili tüm dosyalar tarayıcı sayfasında kullanıcının karşısına çıkar.

Web Sitesi Nedir Ne İşe Yarar?

Şahıslar, işletmeler veya kurumların sahip oldukları ürün hizmet ya da bilgiyi dünyadaki tüm kullanıcılara ulaştırmak için kullandıkları dijital alanlara web sitesi denir. Her internet sitesi bulundukları kategoriye göre ürün/hizmetin insanlara sunulması, satış yapılması, bilgi sunulması, eğlence veya para kazanma gibi amaçlara hizmet eder.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar