Web Tasarımcı Nedir?

Web tasarımcı nedir sorusuna verilebilecek en temel cevap web sitelerini tasarlayan kişi olmaktadır. Tanımının bu kadar basit olmasına rağmen web sitesinin başarılı bir şekilde yapılması birçok farklı disiplinin ve estetik anlayışının bir arada bulunması gerekir. Web tasarımcıların aklındaki fikirleri estetik kaygılar ışığında ve belirlenen ilkeler doğrultusunda web sitelerini hazırlamaları ve sorunsuz bir şekilde yayınlanması gerekir.

Web Tasarımcı Nedir Kime Denir?

Web tasarımcı nedir sorusuna daha ayrıntılı bir cevap vermek gerekirse şu şekilde açıklanabilir. Web tasarımcısı şahıs ya da firmaların web sitelerini kullanıcıların beklentilerine ve arama motorlarının algortimalarına yönelik olarak hazırlayan ve web sitelerin sürekli olarak internet kullanıcısı çekmesi için gerekli çalışmalarda bulunan kişiye verilen ünvan olmaktadır. Web tasarımcıları freelance olarak veya bir kurumsal web tasarım firmasında çalışabilmektedirler.

Web tasarımcıları teknik bilgilere sahip olması gerektiği gibi estetik bakış açısına da sahip olması gerekir. Çünkü web sitesi tasarımları teknoloji ve sanatı birleştiren bir nokta da durmaktadır. Web tasarımcı nedir sorusuna cevap verdikten sonra sıra web tasarımı mesleği ile ilgili ayrıntılı bilgiler hakkında bilgi vermeye geldi.

web-tasarımcısı

Freelance Web Tasarımcı Nedir?

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz freelance web tasarımcısı hem pandeminin hem de değişen teknolojinin bizlere bir armağanı olmaktadır. Freelance web tasarımcı nedir sorusunun cevabı ise herhangi bir kuruma ya da şirkete bağlı olmayan web tasarımcısı olarak verilebilir. Kısaca freelance web tasarımcısı serbest olarak çalışan web tasarımcısı anlamına gelmektedir. Bu sebeple de kendi iş planlarını kendileri oluştururlar. Freelance web tasarımcısı olarak çalışmanın birçok artısının bulunmasının yanı sıra bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bunların başında ise freelance web tasarımcısının işin pazarlamadan web sitesinin yayınlanmasına kadar olan tüm süreçlerde tek başına hareket etmesidir. 

Freelance web tasarımcıları da müşterilerinin ihtiyaçlarını ve bütçelerini göz önüne alarak web sitelerini tasarlar. Ancak potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlara kendilerini tanıtabilmek için iş portfolyosu oluşturmaları ve sektör bağlantılarını kullanarak bir girişimci gibi çalışmaları gerekmektedir.

freelance-web-tasarımcısı

Web Tasarımı Nedir Nasıl Yapılır?

Web tasarımcı nedir sorusunun ardından web tasarımı nedir ve nasıl yapılır sorularının cevaplarının verilmesi gerekir. Web tasarım bir fikirle başlar. Daha sonrasında bu fikri belirlenmiş ilkeler çerçevesinde ve belirli bir amaç için düzenlenmesi ve uygulanması ile web sitelerine dönüşmektedir. Fikrin web sitesine dönüşme aşamasında ise kodlama dili kullanılır. Ancak web sitesi tasarımı farklı basamaklara sahip olan ve her basamağın üzerinde titizlikle durulması gereken bir konudur. Web tasarımı genel hatları ile şu adımlardan oluşmaktadır. 

 

 • Web tasarım planlaması,
 • Rakip araştırması,
 • Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX),
 • Web sitesi içeriği oluşturma,
 • Kullanıcı arayüzü tasarımı (UI),
 • Prototip oluşturma,
 • Test etme,
 • Web sitesini yayınlama,

Web tasarımı ne işe yarar sorunun en temel cevabı ise web sitelerinin daha fazla ziyaretçi çekmesine ve dolayısıyla daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmaya yardımcı olmasıdır.

Web Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Web tasarımı nedir , web tasarımcı nedir ve  web tasarımı nasıl yapılır konularını açıkladıktan sonra sıra sıra web tasarımcısının nasıl olunur sorusunun cevaplamasına geldi. Web tasarımcısı olmak isteyen kişiler için 3 farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki çekirdekten yetişme olmaktadır. Diğer seçenekler ise kurslar ve yüksek öğrenim olmaktadır.

Çekirdekten Yetişme

Genellikle alaylı olarak adlandırılan grup olmaktadır. Herhangi bir web tasarım ve kodlama eğitimi almadan sektörün içerisinde çalışarak bilgi ve deneyim edinmektedir. Bu kişiler sahip oldukları yeteneğe sıfırdan gelerek ve web tasarımının her katmanında geniş ve yeterli bilgi ve deneyim edinerek gelmektedir. Ancak bunun için önemli olan doğru yerde ve doğru kişiler ile bu işe başlamaktır. Bilgi ve tecrübesinden emin olunan ve sektörde kendisine önemli bir yer edinen kimselerin yanında hiç tecrübe olmadan dahi başlansa zaman içerisinde yetkinliğe erişilmektedir. 

Özel Kurslar

Web tasarım kursu web tasarımcılar için farklı bir yol olmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok web tasarım kursu bulunmaktadır. Bunlardan önemli bir kısmı ise özel kurslar olmaktadır. Devlet tarafından verilen kurslar da bulunmakla birlikte bunların sayısı sınırlıdır. Bu sebeple de web tasarımı alanında çalışmak isteyen kimseler genellikle özel kurslara yönelmektedir.

Ancak web tasarımı alanında herhangi eğitimi ya da bilgisi olmayan kişilerin sadece özel kurslar ile bir yere gelmeleri çok mümkün değildir. Bu kurslarda temel terimler ve prensipler öğrenilse de başarılı bir web sitesi tasarlamak için daha sonrasında deneyim edinilmesi gerekmektedir. Deneyimin eksik olması durumunda ise en iyi kurslar dahi yetersiz kalmaktadır.

Yüksek Öğrenim

Web tasarımcılığı eğitimi için tercih edilecek bir diğer yol ise yüksek öğrenim olmaktadır. Ancak ülkemizde henüz web tasarımı üzerine bölüm bulunmamaktadır. Bu sebeple de web tasarımı ile ilgili konular güzel sanatlar fakültelerinin görsel iletişim fakültelerinde ders olarak verilmektedir. Ancak bu bölümlerde verilen dersler de web tasarımı alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler için yeterli olmamaktadır. Çünkü görsel iletişim bölümlerinde genellikle basılı tasarım üzerine ders verilmektedir. Ancak kendisini web tasarımı alanında geliştirmek isteyen kişiler için elbette ki yüksek öğretimde alınan derslerin büyük katkısı bulunacaktır. 

Meslek Yüksek Okulları

Web tasarım eğitimi için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden birisi meslek yüksek okulları olmaktadır. 2 yıllık eğitim veren bu okullarda bulunan web tasarım eğitimi alarak mesleğe donanımlı bir şekilde başlanabilir. Bu bölümü bitiren öğrenciler web tasarımının nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgiler edinmektedir. Ayrıca web tasarım süreçlerinde dikkat etmeleri gereken konuları ve tasarımların nasıl koda aktarılacağı da yine bölüm öğrencilerine verilen eğitim içerisinde yer almaktadır. Web tasarım bölümü nedir sorusunun kısa cevabı bu şekilde açıklanabilir.

web-tasarımcı-nasıl-olunur

Web Tasarım Eğitimi veya Web Tasarım Kursu Nasıl Alınır?

Web tasarımcı nedir ve web tasarımcılığı nedir sorusuna ayrıntılı bir şekilde er verdiğimiz bu yazıda web tasarımcısı olmak için eğitim almayı düşünen kişiler için bunu nasıl gerçekleştirebilecekleri konusuna da değinmek gerekmektedir.

Web tasarımcılığı eğitimini meslek yüksek okulunda almak isteyen kişilerin öncelikle lise mezunu olmaları ve üniversite sınavına girerek bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Daha sonrasında ise üniversite tercihlerinde bu bölümlere yer vererek meslek yüksek okuluna yerleştirilebilirler. Son olarak ise okulun belirlediği tarihlerde ve belirlediği evraklar ile kesin kayıtlarının yapılması gerekir.

Web tasarım eğitimi için özel kursları tercih edecek olanlar için ise herhangi bir sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Özel kursların öğrencilerinden bekledikleri ise farklılık göstermektedir. Genellikle temel bilgisayar bilgisinin yeterli olduğu bu kurslar diğer bir yandan kursun içeriğine göre farklı yeterlilikler de isteyebilmektedir. Bunun için seçtiğiniz kurs ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekir. 

Uzman Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Web tasarımcı nedir sorusunun ayrıntılarından sonra bu işin uzmanı olmak isteyenlerin takip etmeleri temel rota ise şunları içermektedir. Web tasarımı alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler temel olarak web sitesinin nasıl tasarlandığını en ince ayrıntısına kadar bilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla grafik tasarım teknolojisine hakim olan ve web yayıncılığı alanında tecrübe sahibi olan kimseler basit bir şekilde uzman web tasarımcısı olabilir. Uzman web tasarımcısı nasıl olunur sorusunun cevabının içerisinde temel noktalar ise şunlar olmaktadır.

 

 • Öncelikle web tasarımı ile ilgili tüm temel bilgilere vakıf olması gerekmektedir.
 • CSS ve HTML gibi programlama dillerine hakim olunması da gerekmektedir. Ayrıca bu program dilleri ile biçimlendirmelerinin de yapılması gerekir.
 • Bunların yanında görüntüleri işleme yazılımlarının da bilinmesi ve bu yazılımlar ile düzenlemelerin de yapılması gerekir. 
 • Uzman web tasarımcılarının tek başlarına bir şirket gibi çalışabilmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla da web tasarımının her alanında yetkinliklerinin bulunması gerekir.
 • Web sitelerinin daha fazla ilgi çekmesi ve ziyaretçilerin web sitelerinde daha uzun süre kalmalarını sağlamak için ise animasyon konusunda da uzman olması gerekmektedir.
 • Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için ise SEO algoritmalarına hakim olunması gerekmektedir. Çünkü SEO algoritmalarının önemli bir kısmı web tasarımı ile ilgili olmaktadır.
 • Son olarak uzman web tasarımcısı olabilmek için web tasarımı alanında uzun bir deneyime sahip olunması ve bu alanda kendini kanıtlamış olmak da gerekmektedir.

uzman-web-tasarımcı

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı ne iş yapar sorusunun en temel cevabı dijital ortamda yer alan uygulamaların ve web sitelerinin hayata geçirilmesini sağlayan çalışmaları yürütmek olmaktadır. Bir başka deyişle web tasarımcıları teknik özellikleri tasarımsal detaylar ile bir araya getirmektedir. Bu birlikteliğin sağlanması sayesinde ise ortaya internet kullanıcılarının web sitelerine ulaşabilmesi sağlanmaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için ise web tasarımcılarının hayal güçlerinin ve estetik anlayışlarının gelişmiş olması gerekmektedir. Çünkü web sitelerinin ya da uygulamaların günümüzde işlevselliğinin yanı sıra estetik olmaları da gerekmektedir. Sonuç olarak web tasarımcıları internet sitesi sahiplerine hayallerini gerekli teknik bilgi ile gerçeğe dönüştürme imkanı sunmaktadır.

Web Tasarımcısı Olmadan Önce Web Tasarım İçin Öğrenilmesi Gerekenler

Web tasarımcı nedir sorusunun yanı sıra web tasarımcısı olmadan önce web tasarımı için öğrenilmesi gerekenler de önemli olmaktadır. Web tasarımcısı olmak için kişilik özelliklerinin ve eğitimin bir araya gelmesi gerekir. Web tasarımcısı olabilmek için gerekli eğitimleri daha önce bahsettik. Peki web site tasarımcısı olabilmek için gereken kişilik özellikleri içerisinde neler bulunmaktadır?

Yetenek ve Yaratıcılık

Web tasarımcısı olmak için kişinin kesinlikle yetenekli olması gerekmektedir. Çünkü dijital grafiler yetenek isteyen bir alan olmaktadır. Ancak sadece yeteneğin bulunması yeterli olmamaktadır. Yeteneğin geliştirilebilmesi için aynı zamanda çok çalışılması gerekmektedir. Diğer bir yandan arayüz konusunda da ilgili olunması gerekilir. Ayrıca arayüz konusunda da yaratıcı davranmak önemlidir. Son olarak web tasarımı sadece iyi görüntüler ile internet kullanıcılarının dikkati çekmek değil aynı zamanda deneyimlerini de iyileştirmektir. 

Bilgi

Web tasarımcısı olmak için bulunması gereken bir diğer özelliğiniz bilginiz olmalıdır. Çünkü yeterli bilgi olmadan tasarımlarınızı hayata geçirmeniz mümkün olmayacaktır. Web tasarımcılarının bilmesi gereken konular ise son derece geniş olmaktadır. 

Disiplin

Web tasarımcılarında bulunması gereken bir diğer özellik ise disiplin olmaktadır. Özellikle freelance çalışmak isteyen kişiler için disiplin olmadan çalışmanın olmayacağı da aşikardır. Çünkü çalışmak istemediğiniz dönemler de dahi işlerinizi aynı profesyonellik ve mükemmellik ile yapmanız gerekmektedir.

Web Tasarımcılarının Kullandıkları 5 Popüler Program

Web tasarımciları tasarımlarını hayata geçirmek için birçok farklı amaçla kullanılan programdan yararlanmaktadır. farklı amaçlara hizmet eden birçok farklı program bulunsa da bazı programlar daha fazla tercih edildiği için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu programlar ayrıca grafik tasarım programları olarakta karşımıza çıkmaktadır. En sık kullanılan web tasarım programları içerisinde şunlar yer alır. 

 

 • Adobe Dreamweaver,
 • Photoshop,
 • Notepad,
 • Fireworks,
 • Corel Draw,

web-tasarım-programları

 

Bir Web Tasarımcısı Ne Kadar Kazanır?

Web tasarımcısı ne kadar kazanır sorusu web tasarımcisı olmak isteyenler için en önemli konulardan birisi olmaktadır. Bunun için net bir rakam vermek zor olsa da kariyerinin başında olan bir web tasarimcisi genellikle asgari ücret ile işe başlamaktadır. Daha sonrasında bilgi ve tecrübesi arttıkça web tasarımcısının geliri de artmaktadır. Ayrıca freelance çalışan web tasarımcıları için de durum hemen hemen aynı olmaktadır. Freelance web tasarımciları networklerini geliştirdikçe kazançları artmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarımcısı ne kadar maaş alır?

Web tasarımcı maaş çalışılan ajansa ve networkünün genişliğine göre değişiklik göstermektedir. ayrıca web tasarımcıları uzmanlaştıkça ve bilgi birikimlerini artırdıkça gelirleri de yükselmektedir.

Web tasarım ve programlama nedir?

Web tasarım programlama web tasarımı üzerinden dinamik yapıda web sayfalarının oluşturulmasını sağlayan programlama dilleri olmaktadır.

Web tasarım nerede çalışır?

Web tasarımcısı ne iş yapar sorusunun cevapları içerisinde web tasarımcılarının nerelerde çalıştığı da sıklıkla yer almaktadır. Web tasarımcıları ajanslarda görev almalarının yanı sıra serbest olarak da çalışmaktadır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar