Google Web Sitesi Kurma

Günümüzün internet çağında her işletmenin bir web sitesinin bulunmasının yanı sıra artık neredeyse herkesin de bir web sitesi olmaya başladı. Gerçek dünyada var olmanın anahtarlarından birisi olan anal dünyada var olma zorunluluğu sebebiyle her geçen dakika web dünyasına yeni bir site eklenmeye devam ediyor. Peki web tasarımı nedir? Kısacası, internet sitesini ziyaret eden potansiyel müşterilere hizmet veya ürünü belirli düzen içerisinde sunan yazılar ve görsellerden oluşan dijital bir platformdur.  Bu çılgınlığı son derece farkında olan Google ise google web sitesi kurma hizmetini sunarak ücretsiz ve kolay web sitesi kurabilmenin önünü açıyor. İlk olarak 2008 yılında ürün yelpazesinin içine aldığı Google Sites, zaman içerisinde değişen ihtiyaçları karşılamak için revize edildi ve günümüzde en çok kullanılan web sitesi yapma araçlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Hiçbir teknik bilgisi olmayanların dahi kullanabileceği kadar basit, ancak web sitesi sahiplerinin ihtiyaç ve isteklerinin neredeyse tamamını karşılayacak kadar kapsamlı olan Google Sites ile web sitesine sahip olmak çok kolay.

Google web sitesi nedir?

Google tarafından sunulan ürünlerden birisi olan ve Google Apps üretkenlik paleti içerisinde yer alan google web sitesi wiki ve web sitesi oluşturma aracı olmaktadır. Google sitelerinin temel amacı ise herkesin bir ekip olarak web sitesine katkı sağlamasıdır. Bu sebeple de birden fazla kişinin işbirliği içerisinde web sitesine dosya yüklemesine izin verir. Bu şekilde de kodsuz bir biçimde web tasarım yapmış olursunuz.

Excite şirketi tarafından HotSpot olarak başlatılan Google Sites 2006 yılında Google tarafından alınarak Google’ın ürünlerinin arasına dahil edildi. Google bu ürünü kullanıma açması ise 28 Şubat 2008 tarihinde gerçekleşti. 2016 yılına gelindiğinde ise Google Sites’ta yenilikler yapıldı ve tanıtımı da tekrarlandı. Google Sites ile google web sitesi kurmak bir nevi kolaylaştı.

Google tarafından sunulan bu hizmeti kullanmak tamamen ücretsiz olmasının yanında etkili bir alan adının alınması için 10 Dolar gibi bir ödemenin yapılması gerekiyor. google sites ücretli mi borusunun yanı sıra sağladığı özellikler içerisinde ise özel alan adı eşleşme ve çok katmanlı izinleri ve erişilebilirlikleri bulunuyor.

Google Sites’ın kısıtlamaları içerisinde ise şu özellikler bulunuyor. 

 

 • Ücretsiz hesaplar için 100 Mb depolama alanı,
 • Google Apps kullanıcıları için 10 Gb depolama alanı,
 • CSS veya JavaScript için açık kullanımı bulunmuyor,
 • JavaScript gömülü gadget sınırları ya da HTML kutusu içinde kullanıma izin vermektedir. 
 • Inline CSS web sayfası içinde kullanılabiliniyor,
 • Sınırlı e-mağaza yeteneklerine sahip,
 • Alışveriş sepetinin eklenebilmesi için Google i-mağaza eklentisinin kullanılması gerekiyor. 
 • Ancak üçüncü taraf e-mağaza sağlayıcıları Google Hemen Al düğmesini kullanabiliyor.
 • HTML kodlamalarında sınırlı kullanım imkanı sağlıyor.
 • HTML kontrolü ve değiştirmelerinin güvenli bir şekilde yapılmasına izin veriyor,
 • .html/ veya .htm olarak hizmet vermemektedir. 
 • Google sitelerde yer alan siteler Google sitelerin yasaklandığı ülkelerde kullanılmamaktadır. 

google-sites-nedir

Google web sitesi kurma nasıl olur?

Hem kişisel hem de ticari kullanım için oluşturulabilen google sites sayesinde yeni web siteleri kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Bunun için öncelikle yeni Google Sites’ı açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında üstte yer alan “yeni bir site hazırlamaya başlayın” başlığının altından bir şablon seçilmesi gerekir. Sol üstte yer alan alan adı bölümüne belirlediğiniz alan adını girdikten sonra Enter tuşuna basın. Oluşturduğunuz siteye içerikleriniz ekledikten sonra ise sol üst köşede yer alan Yayınla butonunu tıklamanız Google sites oluşturmanız için yeterli olacaktır.

google-web-site-kurma

Google sites ne için kullanılır?

Şirketiniz ya da kendiniz için bir web sitesi oluşturmayı planlıyor ancak bunun için yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz o zaman Google ürünlerinden birisi olan google web site kurma ile bu isteğinizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Google Sites sayesinde dinamik bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Sahip olduğu özellikler sebebiyle web sitesi ihtiyaçlarını önemli bir ölçüde karşılayan Google Sites ayrıca Google Analytics ve Search Consol gibi ürünleri ile de çalışabiliyor. 

Bunların yanında son derece kolay bir kullanıma da sahip olan Google Sites, yardım sayfası da ile de ilk defa kullanacaklara son derece faydalı oluyor. 

Google’ın sağlamış olduğu google internet sitesi kurma sayesinde e-ticaret sitelerinden kişisel web sayfalarına ve ekiplerin iletişim kurabilmesi için birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Google Sites’ın özellikleri arasında en öne çıkan özelliği ise diğer internet kullanıcılarının içeriklerinizin hangilerine ulaşıp, hangilerine ulaşamayacağınıza karar verebilmenizdir. Bu sebeple de özellikle ortak paylaşımı yüksek olan ekiplerin birlikte çalışmasını son derece kolaylaştırmaktadır.

Ancak kurumsal bir şirket iseniz kesinlikle profesyonel web sitesi tasarımına ihtiyacınız vardır. Google web sitesi kurma ile markanızın imajını yükseltmeniz zor olacaktır.

Google sites nasıl kullanılır?

Google web tasarım sitesi yapma konusuna geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var ki ebeveyn gözetiminde olan Google hesapları Google Sites’ı kullanamazlar. Ancak mevcutta var olan web sitelerini Google Sites üzerinden görüntüleyebilir ve düzenleyebilirler. 

Google sites’ı kullanmak için öncelikle bir site oluşturmanız gerekmektedir. Bunun içinde öncelikle Google Sites sayfasını açmanız ve daha sonrasında yeni bir site hazırlama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Google wep sitesi kurmak için öncelikle stilinize uygun olan bir şablon seçtikten sonra ise sitenizi düzenleyerek yayınlamaya başlayabilirsiniz. 

Sitenizi hazırladıktan sonra ise sitenize içerik eklemeniz gerekmektedir. Bunun içinde kullanacağınız Google Sites özellikleri içerisinde sayfa ekleme, silme ve sayfaları organize etme, metin ve resim ekleme veya düzenleme ve Google dosyaları, video ve daha fazlasını ekleme özelliklerini kullanmanız gerekecektir. 

Sayfa ekleme, silme ya da organize etme özelliğini kullanmak için öncelikle sağda yer alan sayfalar sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Eğer web sitenize yeni bir sayfa ekleyecek iseniz o zaman yeni sayfa sekmesini tıklayarak sayfa adını girmeniz ve ardından da bitti tuşunu tıklamanız yeterli olacaktır. 

Eğer hali hazırda var olan bir sayfayı kopyalamak isterseniz o zaman kopyalamak istediğiniz sayfaya gelerek üç nokta simgesini tıklamalı ve sonrasında sayfayı çoğalt seçeneğini seçmeniz gerekir. Sayfayı silmek isterseniz de sayfayı sil seçeneğini seçerek kolaylıkla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için ise yayınla butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Web sitenizde var olan bir sayfayı organize etmek istiyorsanız o zaman sayfayı taşıma, ana sayfa seçme, özel URL oluşturma, site menüsüne bağlantı ekleme, sayfayı gizleme, sayfaları açılır menüsüne ekleme ve sayfa yolu karakter sınırlandırmaları ile alakalı sorunları çözme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Klasik Google Sites’da kullanılamayan özelliklerden birisi olan metin ve resim ekleme özelliğini kullanmak için ise sağda yer alan ekle alanını kullanabilirsiniz. Bu alandan web sitenize hem istediğiniz metinleri hem de resimleri ekleyip düzenleyebilirsiniz.

Eğer web sitenize takvim, Youtube videoları ya da google maps gibi özellikler eklemek istiyorsanız bunun için de ekle alanını kullanmanız gerekmektedir. Ekle başlığı altında yer alan ve istediğiniz özelliği seçerek web sitenizi zenginleştirebilirsiniz. Youtube kanal açarak youtube videolarınızı bu şekilde yükleyebilirsiniz.

Google web sitesi yerine profesyonel hazır internet sitesi satın alarakta kodlamayı çok bilmeden şablon üzerimden değişiklik yaparak internet sitenize sahip olabilirsiniz.

google-web-sitesi

Google web sitesi, hazır web sitesi midir?

Google web sitesi kurma işlemlerini son derece basite indirgeyen Google Sites özellikle yeni versiyonu ile birçok özelliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Kod bilgisi ya da programlama deneyimi olmadan da web sitesi kurmayı kolay bir hale getiren Google sites bu özelliği sebebiyle hazır web sitesi benzemektedir. Ayrıca gerçek zamanlı ve ortak çalışmaların yapılabilmesine olanak tanıması da diğer hazır web sitelerinden bir adım öne geçmesini sağlamaktadır. Oluşturulan web sitelerinin masaüstü ve mobil olarak otomatik olarak optimize eden Google Sites, bu ve buna benzer birçok özelliği ile hazır web sitelerinden çok daha fazla özelliği kullanıcılarına sunmaktadır. 

hazır-web-sitesi

Web sitesi kurma fiyatları nasıldır?

Site kurma denildiğinde akla birçok ajans gelse de Google Sites’ın yeri her zaman ayrı olmaktadır. Özellikle yaptığı güncellemeler ile daha fazla kişiye ve işletmeye hitap etmeye başlayan Google sites dışında da özel istekleri olan işletmeler ve kişiler özel web sitesi kurmak için ajanslarla ya da freelancer çalışan kişilerle birlikte çalışmaktadır. Ancak bu şekilde çalışan kişiler doğal olarak web sitelerinin hazırlanması için ücret ödeme yükümlülüğü altına girmektedir. 

İnternet sitesi kurmak için ortaya çıkan maliyetler ise farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların oluşmasına neden olan birçok faktör bulunur. Bu faktörlerin başında ise web sitesi sahiplerinin hedefledikleri web sitesinin özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca birlikte çalışılan ajans ya da freelancerın sahip olduğu özellikler de web tasarım fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Bunların yanında güvenlik ya da e-ticaret sitesi gibi özellikler de fiyat üzerinde ilk elden etkili olan etmenler arasında yer almaktadır. 

Web sitelerinin işletmelere ya da kişilere getirmiş olduğu bu mali yük sebebiyle de google web sitesi kurma ücretsiz web sitesi kurmak isteyenler için cazip bir seçenek olmaktadır.

Web sitesi yaptırmak için web tasarım firmaları ile görüşebilirsiniz.

3 madde ile Google web sitesi avantajı

Google web sitesi kurma sağlamış olduğu ilk avantaj şüphesiz ki web tasarım ve kodlama ya da programlama bilgisi olmayanların dahi web sitesi hazırlayabilmesine olanak tanımasıdır. Daha önceki dönemlerde web sitesinin hazırlanabilmesi hem zahmetli hem de işin profesyonelleri tarafından yapılması gereken bir konusu idi. Ancak günümüzde Google Sites sayesinde bu bilgilere sahip olmayan kişiler de kolaylıkla kendi web sitelerini hazırlayabiliyorlar. Ancak bu web siteleri maalesef kurumsal web tasarımı kategorisine girmiyor.

Google internet sitesi kurma kullanıcılarına sunmuş olduğu bir diğer avantaj ise 15 dakika gibi kısa bir süre içinde web sitesinin kurulmasına olanak tanımasıdır. Sunmuş olduğu bu ürün ile Google web sitesini kendi hazırlamak isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor.

Son olarak Google Sites’ın avantajlarından birisi de web siteleri için zorunlu olan hosting ve sunucu masraflarını ortadan kaldırması. Google Sites ile yapılan tüm web siteleri Google’ın sunucularında ücretsiz bir şekilde saklanmaktadır.

google-internet-sitesi-kurma

Google web sitesini kimler ve ne için kullanır?

İnternetin vazgeçilmezlerimiz arasında yer almasından bu yana web siteleri de çoğu kişi ve hatta tüm işletmeler için zorunlu oldu. Bu sebeple de gerek şirketler gerekse de kişisel olarak google web sitesi kurma sıklıkla kullanılan Google ürünlerinin başında yer almaya başladı. 

Google Sites’ı kullanan işletmelerinin amaçları içerisinde markalarını daha geniş bir kitleye tanıtmak ve internet alışverişi ile daha fazla ürün satışı sağlamak olurken, kişisel olarak web sitesi açan kişilerin de amaçları benzerlik göstermektedir. Kendi isimlerini ya da fikirlerini duyurmak isteyen ya da iş yaşamında bir adım öne geçmek isteyen kişilerin tercih ettiği web siteleri Google Sites ile çok daha ulaşılabilir olmuştur.

Ancak google web sitesinden daha kurumsal bir web site istiyorsanız, kurumsal web site tasarım ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google'da web sitesi nasıl açılır?

Google’da web sitesi açabilmek için öncelikle google web sitesi kaydı yapılması gerekmektedir. Google hesabınızla kolaylıkla yapabileceğiniz bu kayıttan sonra web sitesi oluştur seçeneğini tıklamanız ve önünüze çıkacak adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Web sitesi nasıl açılır?

Web sitesi açmak için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunun için hazır web siteleri kullanılabileceği gibi ajanslar vasıtası ile sıfırdan bir web sitesi de tasarlanabilir. Ancak google site kurma ürünü sayesinde kendi başınıza da istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir web sitesi kurmanız son derece kolay olacaktır.

Google web sitesi ücretli mi?

Google web sitesi kurma ücretsiz bir hizmet olmakla birlikte bazı özelliklerinin kullanılabilmesi için ücret talep etmektedir

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar