Web Tasarım Eğitimi Nereden Başlamalı?

Web tasarım eğitimi almak istiyor, fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yere geldiniz. Günümüz dünyasında web tasarımının nasıl yapıldığını bilmek giderek daha önemli hale geliyor ve artık tasarımcılar için vazgeçilmez bir beceri haline geldi. Web tasarım oldukça karmaşık ve göz korkutucu olabilir, ancak İnternet ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte web tasarımı günümüzde hiç olmadığı kadar kolay olabilir. İnternette birçok kaynak var ve herkes kendi başına harika bir web tasarımcısı olmayı öğrenebilir. Web tasarım kursu online bir şekilde alınabilir ve web tasarım sertifikasını online bir şekilde elde edebilirsiniz. Eğer online ders tercih etmiyorsanız, size en yakın halk eğitim merkezi web tasarım kursuna kaydolabilirsiniz. Halk eğitim merkezi web tasarım kursları, başarılı öğrencilerine, MEB onaylı web tasarım sertifikası vermektedir. Web tasarım sertifikası ise oldukça işinize yarar.

Web tasarımcısı olmanın en iyi ilk adımı, HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili), CSS (Basamaklı Stil Sayfaları) ve JavaScript’i anlamak da dahil olmak üzere web geliştirme temellerini öğrenmeye başlamaktır.

Pek çok hevesli web tasarımcısı, web tasarım eğitimi sürecini hızlandırmak için artık kodlama ön yükleme kamplarını kullanıyor. Kodlama eğitim kampları, kısa oldukları, kapsamlı oldukları ve sonuçlara ve istihdama odaklandıkları için başarılı oldular – amaçları, işe hazır becerileri mümkün olduğunca verimli bir şekilde geliştirmek ve onları olası bir Web tasarımcısı için giderek daha değerli bir yatırım haline getirmektir. Nitekim iş sitesine göre, ABD’deki beş şirketten dördü bir kodlama eğitim kampından mezun birini işe aldı.

Aslında, kodlama eğitim kamplarının pratik avantajları zamanla daha da netleşiyor. Bir kere, web tasarım alanı doğal olarak diğer tüm alanlardan insanları kendine çekiyor ve bunların çoğu kariyer ortası geçişler yapıyor. Ayrıca, işverenler eğitimden ziyade becerilere ve deneyime giderek daha fazla değer vererek, yeteneklerini kanıtlayabilen herkesi üniversite diplomasına sahip tasarımcılar ile daha eşit bir zemine yerleştiriyor.

Web tasarımcılarının, web geliştirme ve programlama dilleri, araçları ve trendlerindeki değişikliklerden haberdar olmak için sürekli öğrenmeye bağlı olması gerektiğini belirtmek önemlidir. Bu, başladığınız iş kolu olsun ya da olmasın, kariyer ortasında yeniden eğitimi bir zorunluluk haline getirir. Web sitesi nasıl yapılır, web site tasarım, web tasarımcısı nasıl olunur gibi konularla ilgiliyseniz bu makale tam size göre.

Web tasarım eğitimi ve kodlama eğitimi nedir?

Bir web tasarımı dersi, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim alanına aittir. Web sayfaları oluşturmak ve sürdürmek için öğrencilerin çeşitli teknikleri, araçları ve web tasarım programları dillerini öğrenmelerini sağlar. Bu alanda sertifika ve Diploma kurslarından UG, PG ve PGDM programlarına kadar bir dizi kurs bulunmaktadır. Peki web tasarım öğrenmeye nasıl başlarım diye arıyorsanız link üzerine tıklayabilirsiniz.

Web tasarım konularını Sketching ve Design Fundamentals olmak üzere 2 kategoriye ayırabiliriz. Eskiz, Bilgi Sistemi Tasarımı, Grafik Tasarıma Giriş, LAB HTML ve VBScript ve HTML kodlarını kullanarak Web Tasarımı gibi konuları içerir. Temel Bilgiler, Kullanıcı arayüzü Grafikleri, Komut Dosyası Dili, ASP ile İnternet Programlama ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımına Giriş gibi konuları içerir.

Kodlama, öğrencilerin sistematik akıl yürütme, problem çözme ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Web tasarım eğitimi ilk başta wep tasarımı nedir konusu ile başlayarak kodlama ile devam eder. Kodlama veya bilgisayar programlama, bilgisayara ne yapacağını söylemesi için adım adım komutlar vermektir. Bu, web siteleri, oyunlar ve uygulamalar yapmayı içerebilir. Yaygın kodlama dilleri arasında HTML ve JavaScript bulunur.

web-tasarımı-ve-kodlama

Online web tasarım kursu nereden alınabilir?

Eğer online bir şekilde web tasarım eğitimi veya web tasarım kursu almak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Ücretsiz online web tasarım kursu alabileceğiniz pek çok yer ve içerik var. 21. Yüzyılda yaşamanın bir diğer avantajı bu ücretsiz web tasarım kurslarına tek tıkla ulaşabilmek.

İnternet, hemen her türlü beceriyi öğrenmek için harika bir yerdir. Yeni şeyler öğrenebilir ve hatta kariyerinizi bile değiştirmenize yardımcı olabilirsiniz. İçlerinden  tercih edebileceğiniz çok sayıda çevrimiçi web tasarım kursu var. İyi bir eğitim almak istiyorsanız, en iyi online web tasarım kursunu bulmanız gerek. ne yaptığınız bu noktada önemsiz doğru yerden aldığınız bir eğitimle siz de bir web tasarımcısı olabilirsiniz. Web tasarım nasıl öğrenilir, web tasarım kursları nelerdir bir bakalım;

  • WebFlow Üniversitesi: ihtiyacınız olan Web Tasarım Kursu

Bu  Web Tasarım Kursu, CMS ve tasarım aracı WebFlow tarafından konumlanan ve geliştirilen bir çevrimiçi öğrenme platformu olan WebFlow üniversitesi tarafından sunulan ücretsiz bir kurstur. İçerdiği videolu ders süresi 5 saatten daha fazladır ve web tasarımına ilişkin öğrenmek isteyebileceğiniz her şeye harika bir giriş niteliğindedir.

  • Coursera: Ücretsiz Web Tasarımı Sertifika Kursu

Tavsiye ettiğimiz, online web tasarım kurslarından bir diğeri ise Coursera. Bu başlangıç seviyesi için en iyi ücretsiz web tasarım kurslarından biridir. Bu ücretsiz sertifikalı kurs, Amerika’nın Michigan üniversitesi tarafından sağlanmaktadır. Başlangıç için oldukça idealdir. Başarılı olduğunuz takdirde size sertifika sağlar. Her ücretsiz web tasarım kursunda, test ve ödevlendirme bulunmaz. Fakat coursera içeriğinde, yeni başlayanlara uygun projeler bile içermektedir. Kursun tamamını başarıyla bitirdiğinizde web tasarım sertifikası edineceksiniz. Ücretsiz web tasarım sertifikasına sahip olmak, kariyeriniz için attığınız bir adım olacaktır. Bu kursa kaydolmak, sizin CV’nizde ve portföyünüzde iyi gözükecektir. Profesyonel ve ileri anlamda iş imkanları açacaktır. Aradığınız ücretsiz web tasarım kursu, bu olabilir.

  • Alison: Web Tasarım Kursunda Ücretsiz Diploma

Web tasarım eğitimi için ücretsiz sertifika edinme için idealdir. Genellikle web tasarımına yeni başlayanlar ve orta seviyede web tasarım bilgisine sahip olanlara hitap eder. Bu kursu barındıran Advance Learning Academy’dir. Ücretsiz web tasarım kurslarından bir diğeri olan Alison ile, HTML ve JavaScript ile çarpıcı ve duyarlı web siteleri tasarlamayı öğreneceksiniz.

Web tasarımına dair ipuçlarını öğreneceksiniz. Kullanılan geniş kavramları kelime bilginize ekleyeceksiniz. Web tasarımında, web sitesi oluşturmak için belli başlı programlar kullanılır. Bunlardan bazıları  HTML, CSS, JavaScript ve Flash’dır. Bunları yapabilmek içinse ileri bir Adobe Dreamweaver bilgisine sahip olmanız gerekir. Bu kursla birlikte en yetkin şekilde bunu da kullanmayı öğreneceksiniz. Alison bunun yanı sıra çevrimiçi en iyi web tasarım kurslarından biridir. Online bir şekilde web tasarımı öğrenmek istiyor ve  ücretsiz web tasarımı kursları arıyorsanız, bu kursa bakmalısınız. Toplamda bu kurs sadece 15 saat sürüyor. Kurs bitiminde ücretsiz web tasarımı sertifikasına sahip olacaksınız.

  • OpenClassrooms: Ücretsiz Web Sayfası Oluşturma Kursu

Listemizdeki bir diğer kurs ise OpenClassrooms platformudur. Bu kurs yeni başlayanların arayıp da bulamadığı bir kurstur. En temelden başlayarak her şeyi eksiksiz bir şekilde öğretmeyi hedefler. Bu kurs, başlangıç seviyesine hitap ettiği için, başlamadan önce web tasarım bilgisine sahip olmanızı gerektirmiyor. HTML ve CSS3’ün temellerini öğretir. Bu, en iyi çevrimiçi web tasarım kurslarından bir diğeridir.

Alabileceğiniz online web tasarım kurslarından en iyi seçeneklerden biridir. Bu çevrimiçi web tasarım kursu, yeni başlayanlar için oldukça idealdir. Bu ücretsiz web tasarım kursu, size her şeyi detaylı şekilde aktarmaktadır. HTML ve CSS bilginizi genişleteceksiniz. Sayfa düzenine dair önemli bilgileri ve püf noktalarını öğreneceksiniz. Neyi nerede nasıl kullanmanız gerektiğini öğreneceksiniz. OpenClassrooms, özellikle başlangıç seviyesi için çevrimiçi en iyi web tasarım kurslarından biridir, bu nedenle yeni başlıyorsanız mükemmel bir kurstur.

online-web-tasarım-kursu

 Web tasarım sertifikası ne işe yarar?

Peki web tasarım sertifikası ne işe yarar? Bu sertifika bu işi profesyonel anlamda yapmanıza vesile olur. Diyelim ki, web tasarımının oldukça ustası oldunuz. Sayfalarınız harika görünüyor ve yaşamak için yapmak istediğiniz şeyin bu olduğundan oldukça eminsiniz. Ayrıca, gelecekteki bir işverenin masasındaki özgeçmiş yığınında becerilerinizi öne çıkarmanın bir yolunu arıyorsanız, bir web yöneticisi sertifikası almayı düşünebilirsiniz. Web sayfalarını ve sitelerini tasarlama, web tasarım ve kodlama uygulamada sizin kabiliyetinizi test edecek birkaç web tasarım sertifikası vardır. Bunlar genelde web tasarımına yeni adım atanlara göre olsa da, sizi Web Master seviyesine yükseltecek çok gelişmiş birkaç sertifika da vardır.  Bu  tamamen web tasarım sertifikasının ne için alındığıyla ilgilidir. Genelde eğitimler kişinin ihtiyaçlarına odaklanan, eğitim ve pratik arasında bir denge kuran kurslar verilir. Web siteleri esasen tasarlamak ve oluşturmakla ilgilidir. Bu işe girdiğiniz andan itibaren, zihinsel modeller ve hedef kitle kişiliklerinin fikirlerini keşfedeceksiniz. Bu sertifika iki yıldan fazla iş tecrübesi gerektirir. Web tasarım sertifikası, size pek çok yeni iş kapısı açabilir. Beraberinde gelişen dünyada pek çok anlamda fayda sağlayabilir. CV’nizde ve portföyünüzde oldukça iyi gözükecektir.

 Web-tasarım-sertifikası

Web tasarım sertifikası nasıl alınır?

Bir diğer soru ise web tasarım sertifikasının nasıl alınacağıdır. Web tasarım eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra, web tasarım sertifikasını elde etme hakkına sahip olursunuz.

Web sayfalarını ve sitelerini tasarlama, kodlama ve uygulama yeteneğinizi test edecek birkaç web tasarım sertifikası vardır. Bunların büyük bir kısmı, web tasarım eğitimine yeni başlayanlar için tasarlanmıştır. Fakat sizi web tasarımında master konumuna çıkarabilecek başka sertifikalar da vardır. Sertifikanızı veya diplomanızı aldıktan sonra isterseniz freelance web tasarımcı olarakta çalışabilirsiniz.

Web tasarım sertifikasını alabileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Online olanlar dışında, web tasarım sertifikasını ücretsiz bir şekilde başka yollardan da elde edebilirsiniz. Web tasarım sertifikasını elde etmenin bir diğer yolu da, Halk Eğitim Web Tasarım Kursuna katılmaktır. Bu kursu başarıyla tamamladıktan sonra, size MEB onaylı web tasarım sertifikası verilecektir. Halk eğitim web tasarım kursu ücretsizdir

Sertifikayı aldıktan sonra veya almadan önce online site kurmak yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ücretsiz web tasarım kursu nereden bulunabilir?

Web tasarım eğitimi için düzinelerce öğrenme platformu, yüzlerce blog ve YouTube arasında, çevrimiçi olarak sunulan sonsuz sayıda web tasarım kursu ve öğrenme materyali var. Fakat bunların hepsi aynı kaliteye sahip değildir. Eğer yanlış bir web tasarım kursu alırsanız, vaktinizi ve paranızı çöpe atmış olursunuz. Online bir web tasarımı kursu tamamlayarak, web tasarımı sertifikasına sahip olabilirsiniz. Ücretsiz web tasarım kursu için işmek halk eğitim web tasarım kursuna bakabilirsiniz. Bir diğer ücretsiz tasarım kursu seçeneğiniz ise ankara web tasarım kursu olacaktır. Web tasarım kursuna ihtiyaç duymadan web sitesi kurmak istiyorsanız o zaman google web sitesi kurma ile internet sayfasına sahip olabilirsiniz.

web-tasarım-kursu

 

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarım kursu ne işe yarar?

Tipik olarak, bu eğitim, tasarım teorisi, web sitesi tasarımı, duyarlı tasarım ve kullanıcı araştırmasının yanı sıra bir Web Tasarımcısının işinin teknik yönünü, modern bir Web Tasarımcısının gelişmesi gereken belirli programlar, araçlar ve diğer yetkinlikler de dahil olmak üzere kapsayacaktır.

Web tasarım dersinde ne yapılır?

Bir Web Tasarımı dersi, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim alanına aittir. Web sayfaları oluşturmak ve sürdürmek için öğrencilerin çeşitli teknikleri, araçları ve programlama dillerini öğrenmelerini sağlar. Bu alanda sertifika ve Diploma kurslarından UG, PG ve PGDM programlarına kadar bir dizi kurs bulunmaktadır.

Web tasarım öğrenmek zor mu?

Zor olup olmadığından emin olmadığınız için web tasarımına girmekte tereddüt ediyorsanız, endişelenmeyin. İş için ilginiz, dürtünüz, tutkunuz ve doğru araçlara sahipseniz, web tasarımı zor değildir. Tonlarca iş teklifi ve cazip maaş ile kazançlı bir kariyerdir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar