Web Site Tasarımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi tasarımı günümüz dünyasının en olmazsa olan olgularından bir tanesidir. Web site tasarımında dikkat edilmesi gerekilen önemli noktalar vardır. Eğer siz web site tasarımında bu unsurlara dikkat etmezseniz istediğinizi sonucu alma süreci uzayabilir.  Birçok insanın bu konuda az ya da çok bir fikri olmakla birlikte kimi zaman insanların bu konuda kafası son derece karışıktır. Bu yazıda da insanların kafasına takılan sorulara yanıtlar verilmektedir. Böylece kişiler istedikleri tüm bilgilere net bir biçimde, en doğru şekilde ulaşacaktır.

Web Tasarım

 

Web Tasarım Nedir? Web Tasarım İle Ne Yapılır? 

İşin alfabesinden başlayarak öncelikli olarak  web tasarımı ne sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Web tasarım: Tasarıma dair olan fikirlerin estetik çizgisinde, bir amaç doğrultusunda  belirli  ilkeler tarafından yönlendirilen, düzenlenen  ve bunların uygulamaya dönüştürülmesi  işlemi olarak adlandırılabilir. Şimdi de bu basic bilgiden sonra  web tasarım nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir:

Öncelikle ne tür bir web tasarımı yapılacak ise onunla ilgili tüm bunlar toplanır. Sonra ikinci aşamada tasarımın nasıl yapılacağı konusunda eskizler taslaklar oluşturulur. Sonra web tasarım yapma için kullanılacak olan yazılıma karar verilir. Bunun akabinde de web tasarım yapılır. Web tasarımı yapmak için kişilerin kendi bilgileri, deneyimleri noktasında farklı özellikleri olan yazılımlar vardır. Bu yazılımlar aracılığı ile web tasarımlar yapılır. Web tasarım yapılması son derece özel bir iştir. Deneyim, vizyon, estetik bakış açısı gerektirir.

Bu noktada bir diğer merak edilen olgu grafik web tasarım nedir sorusudur. Grafik web tasarım grafik bazlı olarak yapılan bir web tasarımdır. Yine bir diğer merak edilen olgu ise Bilişim web tasarım nedir olup bu sorunun yanıtı ise kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı üzere bilişim bazlı olarak yapılan web tasarımlardır. Kısaca web tasarım olgusu son derece geniş kapsamlıdır. 

Çok daha basit bir web tasarımı yapmak için ise hazır satılan şablon siteler üzerinden böylesi bir işlem yapılabilir. İstenen şablon seçilir ve web tasarım kolay ve zahmetsiz bir biçimde yapılır.

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Şimdi de gelelim bir diğer merak edilen sorunun yanıtını vermeye.  Nasıl wep tasarım öğrenme yapılır diye merak ediyor iseniz bunun çok farklı yöntemleri vardır. Bunların en başında web tasarımı eğitimi almak vardır. Ülkemizde bu alanda değişik kurum ve üniversitelerde açılan web tasarım ve geliştirme bölümü olan yerler vardır. Bunlara devam ederek web tasarımcılığı nedir sorusunun yanıtı verilmiş olur. Yine bu okullara bir nedenden dolayı devam edemeyenler ise web tasarımcısı nasıl olunur derseniz bu noktada yapacakları şey ise internet üzerinden web tasarımı noktasında olan videoları takip etmek, içerikleri okumak ve bol deneme yapmaktadır. 

Yine bu noktada web tasarım bölümü nedir sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise web tasarım bölümü ilgili eğitim kurumunda web tasarımı öğreten bölüme verilen isimdir.

Web Tasarım Nedir

 

Web Tasarım Yapmak İçin Gerekenler?

Web tasarımı yapılması için ilk olması gereken doğru bir web tasarımı programıdır ve web tasarımı öğrenme sürecidir. Tam da bu noktada çok değişik web tasarım programlar insanların karşısına çıkar. Bu programları bilen insanlar rahatlıkla web tasarımı yapar. Lakin kapsam bununla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra bir diğer önemli olan kişi bireyin web tasarımı yapmaya istekli ve hevesli olmasıdır. Çok okuması, çok geniş bir vizyonunun olması, bu alanda yapılan çalışmaları bilmesi, takip etmesi gerekir. Yine elbette web tasarımı yapmak için web tasarımı yapmaya uygun yeterlilikte bir bilgisayar olması gerekir.  Son olarak da yapılacak olan web tasarıma dair bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir.

En Güzel Web Sitesi Örnekleri Nelerdir? 

Web tasarım örnekleri arama motorlarında araştırma yapıldığı zaman insanların karşısına çok değişik seçenekler çıkar. Web site tasarımı yapmadan ya da yaptırmadan önce web site örneklerine göz atabilirsiniz. Bu şekilde web site tasarımında ne istediğinizi kafanızda şekillendirmiş olursunuz. Burada örnek olarak bakılabilecek olan bazı siteler şunlardır:

 • Web Tasarımcı
 • Web Tasarım Örnekleri / WS
 • Wix Web Sitesi Örnekleri
 • Web Site Örnekleri / İthak

Web Tasarım Örnekleri

 

Web Tasarım Örnekleri

Web Tasarım Örnekleri

 

 

Burada yer alan örnekler incelendiğinde görüleceği üzere çok değişik amaçlar için yer alan, farklı gereksinimlere hitap eden özel web site örnekleri vardır. Bu örnekler gerek web tasarımı yapacaklara, gerek yaptıracak olan kişiler ayrıntılı bir biçimde bilgi verecektir.

En İyi Web Tasarım Firmaları Nelerdir? 

Üstte verilen bu bilgiden sonra şimdi de en iyi web tasarım firmaları hakkında bilgi vermek gerekir ise öncelikle bu soruyu şu şekilde değiştirmek gerekir. En iyi web tasarım firması nasıl olmalıdır sorusudur. Bunun yanıtı ise aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

 • İyi bir web tasarım firması etik değerleri olan bir firma olmalıdır.
 • Termine sadık kalmalıdır.
 • Müşterinin tüm beklentilerine yanıt vermelidir.
 • Güvenli alt yapısı olan siteler hazırlamalıdır.
 • Kitsch çalışmalar yapmamalıdır. 
 • Sektörel tecrübesi bulunmalıdır.
 • Kesinlikle ilklere imza atan, domino etkisi yaratan çalışmalar yapmalıdır.
 • Yapılan sitenin her anlamda bir farkı olmalıdır.
 • Web site tasarımı yapmadan önce referans olarak gösterebileceği birkaç tane web site tasarımı olmalıdır.

Tüm bu yeterlilikleri karşılayan firmalar en iyi web tasarım firmalarıdır diyebiliriz. Ülkemizde bu alanda en iyi firmalardan bir tanesi de web-tasarimci.com isimli firmadır.  Yine arama motorlarında araştırma yapıldığı zaman  bu firmalar net bir biçimde görülecektir.

Web Tasarım Öğrenme Nasıl Olur?

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi de adım adım web tasarım öğrenme nasıl olur sorusunun yanıtını vermeye. Öncelikli bu alanda olan web tasarım programlarından bir tanesi öğrenilir. Bu programların öğrenilmesi sürecin en temel adımıdır. Bu adım tamamlandıktan sonra sırada artık web tasarımı yapmak için ufak ufak alıştırmalar yapmak vardır. Burada üstte verilen sitelerde olan en iyi web tasarımı örnekleri incelenerek örneklemeler yapılır. Yapılan her bir web tasarım uygulaması kişinin kendisini geliştirmesini ve böylece de web tasarım uzmanı olmasını sağlar. İşin özünde öğrenme bir yoldur ve bu yol asla bitmez. İnsanın web tasarımını öğrendim bitti demesi ise asla mümkün değildir. Sürekli olarak bu alanda yaşanan gelişmeler vardır. O yüzden süreci çok net bir biçimde takip etmek gerekir. 

Kurumsal Web Site Tasarımda Nelere Dikkat Edilir? 

Kurumsal web tasarımı nasıl olmalı diye baktığımızda kurumsal web site tasarımında dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar şunlardır:

 • Yapılan web tasarımı satış noktasında siteye girenleri teşvik etmelidir.
 • Hedef kitlesine uygun bir biçimde hazırlanmalıdır.
 • Sitede girenlerin sitede uzun süre kalmasını sağlamalıdır.
 • Site anlaşılır olmalıdır.
 • Diğer web tasarımlarına benzememelidir
 • Renk ve harfler doğru şekilde seçilmelidir.
 • Kesinlikle güvenilir bir alt yapısı olmalıdır.
 • Fotoğraflar başka sitelerden alınmamış ve özgün olmalıdır.
 • Grafik çözünürlüğü yüksek olmalıdır.
 • Yapılan web tasarımı pazarlama olgusunun bir parçası olmalıdır.
 • İlgi çekici ve akılda kalıcı olmalıdır.
 • Tam anlamı ile fark yaratmalıdır.
 • Kurumsal kimlik öne çıkmalıdır.
 • Profesyonel bir biçimde hazırlanmış olmalıdır.
 • Hakkımızda sayfası doğru bir biçimde hazırlanmalıdır.
 • Feedback yapılabilen bir web tasarım olmalıdır.
 • Akıcı, ilgi uyandıran bir mimari olmalıdır.
 • Elbette estetik olmalıdır.

Kurumsal Web Tasarım

Profesyonel Web Tasarım Fiyatları Nasıl Değişir?

İnsanların en çok merak ettiği olgulardan bir tanesi web tasarım ücretleri konusu olmaktadır. Bu noktada asla baştan net bir rakam verilebilmesi mümkün değildir. Çünkü bu web site tasarımını yaparken verilen web site tasarım hizmetleri de fiyatlar konusunda değişkenlik gösterir. Web tasarım fiyatları aşağıda belirtilen parametrelere göre değişir. Burada fiyatları belirleyen başlıca unsurlar şunlardır:

 • Öncelikli olarak web site tasarımını yapan firmanın fiyatlandırma politikası fiyatları belirleyen birincil unsurdur.
 • Fiyatları belirleyen en temel unsurlardan bir tanesi ki bu aynı zamanda fiyatların değişmesine sebebiyet vere faktörlerdir. Yapılan web site tasarımının özellikleri nasıl bir yapısı olduğu rakamları değiştirir.
 • Toplam web tasarım sayfası da rakamları değiştiren bir unsurdur.
 • Son derece tematik bir web site tasarımı yapıldığı zaman da rakamlar doğal olarak değişiklik gösterir durumdadır.
 • Ana sayfa son derece önemlidir. Doğru bir biçimde hazırlanmalıdır.
 • Web tasarımda harekete geçirici mesajlar olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarım ne iş yapar?

- Web tasarım internet dünyasının olmazsa olmazlarından bir tanesidir. - Web tasarım webde gezinmenin en aktif yöntemidir. - Web tasarım kullanılan sistemlerin düzgün bir biçimde çalışmasını sağlar.

Web tasarımı nedir kısa?

Web tasarım nedir ne iş yapar sorusuna verilebilecek olan kısaca şöyledir: - Web tasarım kullanılacak olan internet sayfalarının görünen yüzüdür. - Web tasarım günümüz dünyasının en olmazsa olan olgularından bir tanesidir. - Web tasarım internet sayfalarının kullanılmasını sağlayan görüntülerdir.

Web tasarım ve kodlama nerede çalışır?

Web tasarım ve kodlama sıralama noktasında verilebilecek olan bilgiler şunlardır: - Web tasarımlar alınan hosting üzerinde çalışır. - Web tasarım ve kodlama bilgisayar ortamında arayüzde olan uygulamalardır. - Yazılan web kodlarının üzerinde görüntü olarak yer alırlar. Kendi içlerinde farklı parametrelere göre sıralaması vardır.

 

Web Tasarım Ne İş Yapar

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar