HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

by web-tasarim Şubat 28, 2020
HTML5-Nedir

HTML5 Nedir?

Web Tasarımcı olarak bu yazımızda sizlere HTML5 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Web Sitesi kurmak isteyen herkesin karşısında ilk olarak programlama dilleri çıkmaktadır. Dünyanın en kolay öğrenebilen programlama dilleri arasında yer alan HTML, internet ile hemen hemen aynı yaştadır. Sürekli olarak kendisini yenileyen ve geliştiren HTML günümüzde 5. versiyonunda kullanılmaktadır. Web Sitesi Nasıl Yapılır sorusunun yanıtını HTML ile ilgili detayları öğrendikten sonra öğrenebileceksiniz.

Günümüzün en yeni web teknolojisi olarak gösterilen HTML5, CSS ve JavaScript gibi araçlarla kullanıldığında istenilen sonuçları vermektedir. Bir internet sayfası oluşturabilmek için gerekli olan bu yazılım dili aslında betik bir metin düzenleyicidir. İnternet sitesi kurma yolunda ilerlediğiniz şu yolda sizlere çok güzel, ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız.

HTML5 Dilinin Faydaları

HMTL5 hakkında bilgi verirken sizlere bu programlama dilinin faydalarından bahsedeceğiz. Bu esnada internet sitesi yapımında gerekli olan tüm teknik bilgiler öğreneceksiniz. Web Sitesi kurma yolunda ilerlerken girdiğiniz bu yolda iken teknik yolunu da öğreneceksiniz.

Video Oynatabilme

HMTL çok ama çok eskiden bu yana web sektörü içerisinde yer alıyor. HMTL5 öncesinde bir internet sitesi üzerinden video açabilmek için harici bir uygulamaya gereksinim duyulurdu. Adobe Flas Player, SilverNight ya da Quictime olmadan videolar maalesef açılamıyordu. Bu durum internet kullanıcıları tarafından zaman zaman büyük bir sorun haline geliyordu. HTML, bu gibi sıkıntıları çözebilmek için HTML5 sistemini duyurdu. Artık ses ve video dosyaları herhangi bir ek yazılıma gerek duymadan oynatılabiliyor.

Çevrimdışı Önbellek

HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

Bir internet sitesini defalarca kez ziyaret ettiğinizi varsayalım. HTML5, Çevrimdışı Önbellek özelliği sayesinde daha önce ziyaret ettiğiniz bir internet sitesi internet bağlantınız olmasa bile görüntüleyebilirsiniz. Hatta internet bağlantınız kopsa bile o internet sitesini kullanmaya devam edebilirsiniz. HTML5 sistemini kullanan bir internet sitesine girdiğinizde çerezlerinizin ve ön belleğinizin kullanıldığına dair bir bildirim size sunulmaktadır.

Temiz Kodlama

Dağınık, uzun sayfalardan oluşan HTML kodlar, internet sitelerinin yavaş hızda açılmasına neden olmaktadır. Kötü kodlamadan oluşan bir web sitesi içerisinde düzenleme yapmak bile neredeyse imkansızdır. HTML5 başta web geliştiricileri olmak üzere internet sitesi sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Tertemiz bir kodlama yapısına sahip olan HTML5, arama motorları tarafından da kolay anlaşılmaktadır. Özellikle SEO çalışmalarında internet sitelerinin HTML 5 alt yapısına sahip olup olmadığına bakılmaktadır. Büyük oranda tasarruf meydana getiren HTML5 günümüzün en büyük teknolojilerinden birisidir.

Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu

HTML5 Nedir?

HTML5 Nedir?

HTML5 teknolojisinin bir diğer avantajı ise tüm tarayıcılarda aktif olarak çalışabilmesidir. HTML5 teknolojisi başta Google Chrome olmak üzere Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari ve Opera’da çalışmaktadır. Ancak HTML5’in tüm özellikleri tüm tarayıcılarda eşit bir şekilde çalışmaz. Uyumluluk için Google Chrome ya da Opera kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mobil Optimizasyon

HTML5 kullanmak için sizlere son bir neden daha sunuyoruz. HTML5, web sürümünde olduğu gibi mobilde de oldukça başarılı işlere imza atıyor. Duyarlı, responsive web sitesi oluşturmaya imkan tanıyan HTML5, tüm akıllı telefon ve tabletlerde sorunsuz bir şekilde açılabilmekte. Bugün dünyanın önde gelen birçok internet sitesi HTML5 altyapısını kullanmaktadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.