CSS3 Nedir?

CSS3 Nedir?

by phantaso Şubat 28, 2020
CSS3 Nedir?

CSS3, CSS’in geliştirilmiş üçüncü versiyonu olarak karşımıza çıkmakta. Cascading Style Sheets anlamına gelen CSS, bir internet sitesinin görsel açıdan iyi görünmesine olanak sağlar. HTML ile beraber kullanılan CSS, metin ve format biçimlendirmelerinin daha iyi görünmesi için tercih edilmektedir. HTML tek başına kullanıldığında oldukça sade tasarımlar ortaya çıkarmaktadır. Oysa CSS, HTML’nin kısıtlılığını ortadan kaldırarak web dizayn işleminin daha modern hale gelmesini sağlamakta. Web Tasarım sektörünün kalbi olan CSS, tasarım içerisinde bulunan tüm kısıtları ortadan kaldırarak istenilen görünümlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

CSS3 Nedir?

CSS3 Nedir?

İnternet sitesi tasarım işlemleri sırasında CSS kodlarını hem HTML içerisinde kullanabilir hem de CSS için ayrı bir dosya, klasör oluşturabilirsiniz. Ancak bu yöntemin çok fazla tercih edilmediğini, CSS’in her zaman HTML içerisinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Web sayfası tasarım dersleri alan birisiyseniz sizlere bu konuda her 2 yöntem de anlatılacaktır. CSS3 ne zaman çıktı diye merak ediyorsanız, CSS3 standardının ilk taslağı 22 Haziran 1999’da yayınlandı. Dolayısıyla CSS3 bu tarihte çıktı diyebiliriz. Fakat Chrome, Firefox, Opera, Safari ve Internet Explorer gibi browserlar tarafından yaygın olarak desteklenmeye başlaması 2010 yıllarına dayanmaktadır. Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde bizler CSS3 hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

CSS3 Nedir? CSS3 Avantajları Nelerdir?

CSS ve CSS2 basit bir şekilde objeler üzerine stil özellikleri tanımlayan bir özelliğe sahipti. İlk iki versiyonun oldukça stabil, basit özellikleri bulunuyordu. İnternet sitesi tasarım işlemi sırasında CSS’in belirli bir süreden sonra yeterli gelmemesi, bizlerin JavaScript gibi ekstre programlama dillerine geçmemize neden oldu. Durumun gidişatından memnun olmayan CSS, yeni bir versiyon geliştirmesi gerektiğinin farkındaydı.CSS3 ile beraber artık daha dinamik, her ihtiyaca uygun mobil destekli bir sistemin hayata geçirildi. Özellikle mobil uyumu web sayfası taleplerinin artması, bu teknolojiye olan ilginin artmasına neden oldu. CSS3’ün avantajları hakkında daha fazla bilgi verecek olursak;

CSS3 Nedir?

CSS3 Nedir?

Text Properties: Tarayıcı uyumlu olacak şekilde yazılı metinler üzerinde her türlü değişiklik CSS ile yapılabilmektedir. Web Sitelerde yazılar üzerinde meydana getirdiğimiz tüm değişiklikler, yazıya gölge verme gibi işlemler Text Properties sayesinde yapılabilmektedir.

Layout Properties: Başta kenarlıkları oval yapma, gölgelendirme, çoklu yazı kolonları, donukluk gibi teknik özelliklerin tamamı CSS3 ile beraber web tasarım dünyasına girmiştir. CSS ve CSS2’de bu tarz özellikler maalesef bulunmamaktaydı.

Animated Property Transitions: CSS3’ün getirmiş olduğu bir diğer yenilik ise animasyonlu geçiş özelliğidir. Bu sayede elinizde bulunan HTML dosyalarına animasyon efektleri tanımlanarak oynatılmaktadır. İşte bu özellik birçok websitesi tasarımını daha işlevsel hale getirmiştir.

Border Image: Daha önceden objeler üzerinde herhangi bir değişiklik CSS üzerinden istenildiği gibi yapılamıyordu. Border Image özelliği sayesinde artık kenarlıklar için resim tanımlanabilir hale geldi.

Gradients: Geçişler olarak adlandırılan Gradients, web tasarım sırasında resim ve doğrusal objelerin istenilen şekilde geçiş ekranına sahip olmasını sağlamakta. Modern web site görünümleri CSS3 aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde yapılabilmekte.

CSS3 Nedir?

CSS3 Nedir?

2D / 3D Transformations: CSS3 ile beraber herhangi bir nesne ve objeye 2 boyutlu ya da 3 boutlu dönüşümler ekleyebilirsiniz. Dönüşüm efektleri sayesinde istediğiniz tasarımları daha iyi bir şekilde ortaya çıkaracaksınız.

Web Fontları: Web Tasarımcı olarak son olarak CSS3 ile beraber gelen Web Fontları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Her internet browser’ı için ayrı ayrı yazı fontları uyarlayabilen CSS, mobil cihazlarda da gözle rahat okunabilen fontları CSS3 ile beraber hayata geçirmiştir. Günümüzün en yeni teknolojisi olan CSS3, her internet sitesinde ufak da olsa bir paya sahip durumda.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.