Youtube Kanal Açma

Google’dan sonra Dünya’nın en çok ziyaret edilen web sitesi Youtube’dur. 2005 yılında Google tarından satın alınan Youtube kısa süre içerisinde resmen televizyonun yerini aldı. İçerisinde müzik başta olmak üzere film, dizi gibi içeriklerin yer aldığı Youtube bizlere artık televizyondan daha eğlenceli içerikler sunuyor. Üstelik herkesin video yükleyebildiği bu alan özgün içerik üreticilerine aylık düzenli gelir de getirmektedir. Youtube’a video yüklemek isteyen birçok kişi nasıl kanal açılacağını merak etmekte. Bu yazımız içerisinde Youtube Kanal Açma hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız.

Youtube Kanal Açma İçin Gerekenler

Youtube Kanal Açma
Youtube Kanal Açma

Youtube kanal açma işlemi hem akıllı telefonlar üzerinden hem de bilgisayar tarayıcıları üzerinden oldukça kolay bir şekilde açılabilmekte. Aslında günümüzde birçok kişinin Youtube kanalı bulunmaktadır. Ancak çoğu kişi bunun farkında değildir. Şöyle düşünün; eğer bir Youtube kullanıcısının kanalına abone olabiliyor, videolarını beğenip yorum atabiliyorsanız Youtube kanalınız var demektir. Eğer Youtube kanalınız yoksa yapmanız gereken ilk iş bir Gmail hesabı açmanız gerekmektedir. Youtube ile ilgili tüm işleyiş Gmail hesabı üzerinden yürümektedir. Yapılacak şeyler;

 • Mevcut Gmail kullanılarak ya da yeni bir Gmail adresi alınarak Youtube’a girmek
 • Kanal adı başta olmak üzere Youtube hesap ayarlarını yapmak
 • Youtube’a kanal sahibi olarak giriş yapmak

Şeklinde bir sıralama yapabiliriz. Yapılacak işler karışık gibi görünebilir ama gerçekten çok basit işler olduğunu bilmelisiniz. Sadece birkaç dakika uğraşarak açtığınız Gmail sayesinde Youtube hesabı açma ve kapama işlemleri açabilirsiniz.

 • Youtube Kanal Açma
  Youtube Kanal Açma

  Tarayıcınız üzerinden Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Youtube giriş yapınız.

 • Sağ üst bölümde yer alan Oturum Aç bölümü üzerinden Gmail hesabınız ile oturum açın.
 • Oturum Açtıktan sonra Youtube hesabını hangi isim ya da isimle kullanacağını belirlemeniz gerekiyor. Buraya isim yazdıktan sonra kaydet tuşuna bastığınız an artık bir kanal sahibi olacaksınız.
 • Kanal sahibi olduğunuzu anlamak için sevdiğiniz bir videoya beğeni atabilir, yorum atabilirsiniz. Eğer yorum atıp fotoğrafları beğenebiliyorsanız kanal sahibi olmuşsunuz demektir.
 • Ayarlara giderek kanal resmi ekleyebilir, isterseniz kanal adını değiştirebilirsiniz.

Youtube Kanalı Açmak Ücretli Midir?

Google, Youtube üzerinden tüm hizmetleri ücretsiz vermektedir. Youtube kanalı açmak, video yüklemek tamamen ücretsizdir. Youtube’un tek geliri videolar içerisinde yer alan reklamlardır. İzleyicilerin izlediği her reklam hem Youtube’a hem de içerik sahibine para kazandırmaktadır. Youtube kanal sahipleri istemeleri durumunda aboneliği aylık ücretli olarak sunabilirler.

Youtube’dan para kazanmak isteyen kişilerin sadece özgün video yüklemeleri yeterli değildir. Öncelikle 1,000 aboneye ulaşmaları ve videolarının 4,000 saat izlenmeleri gerekmektedir. Bu şartı yerine getiremeyen kişilerin maalesef videolarının para kazanma özelliği pasif haldedir. Kanalınızın para kazanma özelliğini daha hızlı açmak için youtube reklam verme işlemi yapabilirsiniz.

Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür?

Youtube Kanal AçmaYoutube’dan aylık düzenli gelir elde etmek isteyen kişilerin aklında birçok soru bulunmaktadır. Para kazanma özelliğinin açılabilmesi için 1000 abone ve 4,000 saat izlenmenin dolması gerekmektedir. Youtube kanalını büyütmek isteyen kişilerin yapması gerekenler ise;

 • Rakiplerinizi analiz ederek neler yaptıklarına bakın.
 • İçeriklerinizi doğru, hedef kitlenize uygun olacak şekilde planlayın.
 • Paylaşımlarınız belirli bir düzen dahilinde olsun. Haftada kaç video paylaşacağınız, videolarınızın paylaşım saati daima bir düzen dahilince olsun.
 • İçerikleriniz daima özgün olsun. Daha önce Youtube’da yer almayan içerikler daima dikkat çekmektedir.
 • İçeriklerinizi dikkat çekici ama yanıltıcı olmayan türlerden seçin. Dikkat çekici başlıkların her zaman daha fazla izlendiği görülmektedir.

Daha hızlı para kazanma sürecine girmek isterseniz web tasarım yapan firmalar ile görüşerek SEO ve reklam çalışmalarıyla daha hızlı yükselebilirsiniz.

Web Tasarımcı olarak sizlere bu yazımız içerisinde Youtube Kanal Açma hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalıştık. Aklınızda yer alan soruları bizlere aşağıda yer alan yorum bölümü üzerinden sorabilirsiniz.

Eğer ayrıca profesyonel bir youtube kapak tasarımı yaptırmak istiyorsanız sosyal medya yönetimi sayfamıza bakabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar