WordPress Site Kurma

WordPress nedir?

WordPress site kurma, site oluşturma sistemidir. Dünyada en çok kullanılan sistemlerden biridir. Dünya üzerinde ki sitelerin %40’ı WordPress ile oluşturulmaktadır. WordPress sunduğu tema ve eklenti tercihleriyle kullanıcılarının işini kolaylaştırıyor. WordPress web sitesi yapma için kodlama bilmem gerekiyor mu diye telaşa düşmenize gerek yok çünkü hiçbir kodlama ve yazılım bilgisine gerek kalmadan dilediğiniz wordpress site kurma işlemi yapabilirsiniz. WordPress ile istediğiniz çeşitte istediğiniz temada web sitesi bulabilirsiniz. WordPress ile E-ticaret siteleri, Haber siteleri, blog web tasarım siteleri tamamen ücretsiz bir şekilde kurulabilir. WordPress sitesi nasıl olur? Sorusunun cevabını yazımızın devamında alabilirsiniz.

WordPress’in;

 1. Sitenin beş dakika içinde kurulabilmesi
 2. Herhangi bir kod bilgisine gerek olmaması
 3. Ücretsiz tema ve eklentiler
 4. Tamamen ücretsiz olması
 5. Seo desteği ile Google’da üst sıralara çıkmak
 6. Adsense kodlarını otomatik olarak siteye yerleştirmesi,
 7.  Ücretsiz sunduğu birçok tema eklentisiyle tasarım desteğinde bulunması
 8.  Google Search gibi konsolların kolayca kurulabilmesi, özellikleri kullanıcıların, WordPress’i tercih etme sebeplerdir. WordPress sitesi nasıl olur sorusunun cevabını yazımızın devamında alabileceksiniz.

WordPress site kurma aşamaları nelerdir?

Site kurma aşamaları wordpress için şu şekildedir;
WordPress site kurma için öncelikle hangi alanda içerik üreteceğinizi seçin.(Örneğin; E-ticaret, blog, fotoğraf çekimi v.b). Hangi alanda içerik üreteceğinize karar verdiyseniz;
Haydi Başlayalım!

WordPress’e giriş yapalım
1)https://wordpress.com/ sitesine girerek hesabınızı oluşturun.
wordpress site kurma aşamaları2)WordPress site kurma için bir alan adına ihtiyacınız var. Domain sağlayıcısı sitelerden alan adınızı oluşturun.

alan adı wordpress

3)WordPress  site kurma için alan adına ihtiyacınız vardır . Alan adınızı seçtikten sonra devam edin..2 Çeşit paket bulunuyor. Başlangıç Ve Pro paketleri. WordPress başlangıç paketi 70 TL, WordPress Pro paketi ise 175 TL’den oluşuyor. WordPress site kurma için önünüze çıkan ekrandan size uygun olan paketi seçin.

wordpress paket fiyat

Ve artık bir web siteniz var. Artık size uygun temayı seçip içerikler üretmeye başlayabilirsiniz.

4-Bu adımda üreteceğiniz içeriğe özel tema seçeceksiniz.

Tema nasıl seçilir?

WordPress site kurma yaparken ücretsiz tema seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Tema seçmek için panel kısmında ki görünüme basın.

wordpress tema

Ardından önünüze çıkan temalara tıklayın.

wordpress tema seçimi

Temalar seçeneğine bastıktan sonra temalar önünüze çıkıyor. Ücretli ve ücretsiz bir çok tema var. İçeriği üreteceğiniz temaya göre seçim yapmanız oldukça önemli.
Temalar kısmından dilediğiniz temayı seçin.

wordpress temalar

Artık sitenize temanızı kurdunuz. Önünüze çıkan pencereden ana sayfayı düzenle seçeneğine basarak artık anasayfanızı kurmaya başlayabilirsiniz.

wordpress tema seçim

WordPress site kurma da en önemli olan şeylerden biri eklentilerdir. Eklentileri kurmanız ve seçmeniz gerekir. Uygun eklentileri kurmasanız temanız güzel görünmez siteniz sağlıklı çalışmaz. Eklentiler, site güvenliğiniz, Seo ayarları ve site hızınız için önemlidir.
Sitenize ekleyebileceğiniz önemli eklentiler şunlardır:

WooCommerce WP Eklentisi

WooCommerce eklentisi E-ticaret sitesi kuracaklar için önemli bir eklentidir. Eklenti diğer eklentilerle uyum içinde çalışarır, kurulumu oldukça kolaydır ve kullanıcı dostu bir eklentidir.

woocoomerce

Yoast SEO eklentisi

Arama motoru optimizasyonunu sağlayan eklentidir. Bu eklenti siteniz için hayati derecede öneme sahiptir. Sitenizi üst sıralara çıkarmak için SEO uyumlu içerikler hazırlamanız gerekmektedir. Eklenti site haritanızı oluşturarak Google tarafından optimizasyonu yapılır.

yoast seo

W3 Total Cache

Kullanıcılar kullandıkları sitelerin hızlı olmasını isterler. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar hızı yavaş olan siteyi %75 oranında terk ediyor. bu eklentide tam buna göre. Sitede ön bellek temizleyerek sitenizi hızlandırır. Sitenizin mobil entegrasyonunu geliştirir. Sitenizde ki yüksek trafiği yönetir.

w3 total cache

Keyy Two Factor Authentication (like Clef)

Gelişen teknoloji çağında site güvenlikleri önemli bir yere sahiptir. Eğer site güvenliğini sağlayamazsanız verileriniz kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir. Bu eklentimiz sitemizin güvenliğini sağlıyor.

key two factor

Eklenti Nasıl eklenir?

Sitenizin paneli üzerinden eklentiler kısmına gelin.

wordpress site paneli

Sayfanızın üst kısmında ki yeni ekle seçeneğine tıklayın. Ardından önünüze birçok eklenti çıkacak.

Editörün Seçimi

wordpress eklenti

WordPress site kurma işleminde temalar da olduğu gibi ücretli ve ücretsiz seçenekler mevcut. Ücretsiz eklentiler de işinize oldukça yarayabilmekte.
Kuracağınız eklentiye gelerek şimdi yükle seçeneğine basın yükledikten daha sonra eklentiyi etkinleştire basın ve eklentilerinizi etkinleştirin.
Artık WordPress sitenizi hayata geçirebilir yazılarınızı yazabilirsiniz.

WordPress site kurma aşamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

WordPress site kurma kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

1) Doğru eklenti seçimi

Eklentiler doğru kullanıldığında siteniz için önemli bir yere sahiptir. Yanlış kullanıldığında ise sitenizin performansını hatta güvenliğini bile olumsuz etkilemektedir. Eklentilerin fazla kullanılması sitenizi yavaşlatır ve güvenlik problemlerine neden olur. Kötü amaçlı kişilerce siteniz ele geçirilebilir veya bilgileriniz çalınabilir. En fazla 8 eklenti kullanmanızı tavsiye ederim. Eklentileri sürekli güncel tutmaya çalışın.

2) Doğru Tema Seçimi

WordPress sitelerinde temalar eklenti kadar öneme sahiptir. Yanlış kullanılması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yapacağınız işe göre tema kurmanız önemlidir. Kuracağınız tema mobile uyumlu mu değil mi diye bakmanız gerekiyor. Bazı temalar mobile uyumlu olamayabiliyor ve siteniz mobil telefonlarda açılmıyor buda sitenizin trafiğini olumsuz etkileyebiliyor.

3)Sitenizin Güvenliği

WordPress sitelerini olumsuz yanlarından biri iste yüzde yüz güvenli olmaması. WordPress siteleri kolayca ele geçirilebilir. Bazı güvenlik eklentilerini sitenize kurmanız gerekiyor. Admin paneline www.siteadı/admin girişini değiştirerek admin değil de başka bir isim yapmanız gerekiyor. Admin paneli şifrenizi uzun ve tahmin edilemez koymanız gerekiyor. Eğer siteye kullanıcı ekleyecekseniz onlarında kullanıcı adı ve şifrelerini uzun yapmaları gerekmektedir.

4) Seo Ayarları

Sitemizi kurma amaçlarımızdan biride içeriklerimizi insanlara göstermektir. Sitemizin SEO ayarlarını yapmadan kullanıcılara ulaşmak imkansızdır. Sitemize mutlaka SEO eklentilerimizi eklememiz gerekiyor. Yazımızı SEO ayarlarına göre yazarak ön plana çıkarız ancak yazınız özgün olmaz ve SEO kurallarına uymazsa siteniz üst kısımlarda görünmez ve trafik çekemezsiniz.

5) Google Adsense kodlarını doğru yerleştirme

Google adsense, Sitenizde reklamlar göstererek sitenizin gelir elde etmesini sağlar. Sitenizi açtığınızda adsense başvurusunuz. Google sitenizi inceler ve eğer uygunsa size reklam yerleştirme izni verir. Reklamları Google’ın verdiği kodlara göre yerleştirirsiniz. Reklamların doğru yerde fazla olmasına dikkat edin. Araştırmalara göre kullanıcıların yüzde altmış beş’i fazla reklamlardan dolayı siteyi terk ediyor.

WordPress ile Kurumsal Site Yapmak Adım Adım Anlatım

WordPress ile kurumsal site nasıl yapılır?

1) WordPress ile oldukça profesyonel web tasarım , kurumsal web siteler yapabilirsiniz. WordPress site kurma ile kurumsal web site nasıl yapılır? Sorusunun cevabını yazımızın devamında alabilirsiniz?
Öncelikle WordPress hesabı oluşturacaksınız. https://wordpress.com/ adresine girerek kuracağız WordPress tabanlı kurumsal web sitenizin hesabınızı oluşturun.

wordpress kurumsal site

2) Kurumsal WordPress site kurma için öncellikle bir alan sağlayıcısına ihtiyacınız var. Kurumsal kimliğinize uygun olan bir alan sağlayıcı ismi kendinize belirleyin. Ardından alan sağlayıcı (domain) sitelerinden alan adınızı satın alarak aşağıda ki görselde yer alan kısma yazın.

kurumsal web sitesi alan adı

3)Kurumsal WordPress site kurma için sunucu edinmeniz gerekiyor Veya WordPress’in kendisine ait olan uygun fiyatlı hosting hizmetinden yararlanabilirsiniz.

4) Alan adınızı( Domain) ve sunucu sağlayıcınızı seçtikten sonra devam edin. Karşınıza 2 Çeşit paket çıkacak. Bu paketler başlangıç ve pro paketleri. WordPress başlangıç paketi 70 TL, WordPress Pro paketi ise 175 TL’den oluşuyor. Önünüze çıkan ekrandan size uygun olan paketi seçin.

wordpress paket fiyat

Kurumsal sitenizin ilk adımı tamamlandı. Şimdi kurumsal sitenize uygun tema ve eklentilerinizi seçelim.

Kurumsal siteniz için bazı temaları sizler için seçtim. Seçilen temalar şu şekilde:

AppTheme

AppTheme teması şık ve zarif tasarımıyla sitenizi güzelleştirir. Hızı ile kullanıcılara güzel bir deneyim sunar.

app theme

One Page

One page teması WordPress’in en çok kullanılan temalarından biri. Hızı sayesinde SEO ayarlarına öncelik veriyor. Kurumsal sitemiz için tavsiye edilen bir tema.

one page

Tema nasıl kurulur?

Kurumsal sitenizi kurmak için en önemli ilk adımlardan biri Tema kurulumudur. Tema seçmek için panel kısmında ki görünüme basın.

wordpress tema nasıl kurulur

Ardından önünüze dört adet seçenek çıkacak. Çıkan seçeneklerden temalara tıklayın.

tema kurulumu

Temalar seçeneğine bastıktan sonra temalar önünüze bir çok tema çıkıyor. Kurumsal kimliğinize uyan bir temayı seçin. Temanın üzerine basın ve etkinleştir deyin. Ve temanız hazır.

Kurumsal Siteye Eklenti Nasıl Eklenir?

Şimdi ki adımda kurumsal sitenize uygun eklenti kurmanız gerecek. Eklenti paneli üzerinden eklentiler kısmına gelin.

kurumsal site eklenti kurulumu

Sayfanızın üst kısmında yer alan yeni ekle seçeneği basın. Yeni ekle seçeneğine bastıktan sonra karşınıza birçok eklenti çıkacak.

wordpress eklenti

Kurmak istediğiniz eklentiye gelerek şimdi yükle seçeneğine basın. Ardından ekleniniz yüklenecek. Yüklenen eklentileri etkinleştirmeniz gerekiyor. Etkinleştire basın ve eklentilerinizi etkinleştirin.
Artık WordPress sitenizi hayata geçirebilir kurumsal sitenizi yayımlayabilirsiniz.

WordPress Blog Sitesi Yapma

WordPress’ten nasıl blog sitesi yapılır?
WordPress üzerinden blog sitenizi oluşturmak için öncelike WordPress’e kayıt olmanız gerekiyor https://wordpress.com/ sitesine girerek hesabınızı oluşturun.

wordpress blog sitesi

WordPrees ile blog sitesi oluşturmak için domain almanız gerekiyor. Domain sağlayıcısı sitelerden alan adınızı oluşturun. Aldığınız alan adını altta ki kısıma yazın.

blog sitesi alan adı

WordPress blog web sitesi kurma için sunucu barındırma hizmetlerinden yararlanmanız gerekiyor veya WordPress’in uygun fiyatlı sunucu barındırma hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Alan adınızı ve sunucu sağlayıcınızı satın aldıktan sonra devam edin.Karşınıza iki adet paket çıkacak. Bu paketler başlangıç be pro paketleri. WordPress başlangıç paketi 70 TL, WordPress Pro paketi ise 175 TL’den oluşuyor. Önünüze çıkan ekrandan size uygun olan paketi seçin.
wordpress paket fiyatWord Press blog sitenizin kurulumunun ilk aşaması tamamlandı. Şimdi blog sitemize özel temalar ve eklentilerle sitemizi özelleştireceğiz.

Sizlere blog siteniz için uygu birkaç tane tema seçtim. Bu temalar şu şekilde:

Olsen Light

Olsen light teması sade içeriğiyle kullanıcılarını çekiyor. Hızlı ve SEO, mobil optimizasyonunun da olması temayı kullanılır hale getiriyor.

olsen light

Hello Fashion

Hello Fashion teması en çok kullanılan blog temalarından biri. Mobil optimizasyonu var. Sade ve kullanışlı. Bu temaya dilediğiniz gibi görsel ekleyebilirsiniz.

hello fashion

WordPress Blog Sitesine Nasıl Yazı eklenir?

Sitenizin admin panelinden yazılar kısmına gelin.

wordpress yazı ekleme

Yazılar kısmından “Yeni ekle” ’ye basın
Karşınıza yazı ekleme paneli gelecek.

wordpress yazı paneli

Yazınızı tamamladıktan sonra yanında ki paneline geçiyoruz ve şu ayarları yapıyoruz.

Görünürlük kısmını: Genel
Yayımla: Hemen
Şablon: none
Kategoriler: İstediğiniz kategoriyi oluşturup seçebilirsiniz.
Etiket: Yazınıza uygun etiketler ekleyebilirsiniz
Öne çıkan görsel: Yazınıza uygun istediğiniz görseli seçebilirsiniz.

wordpress panel

Yazımızı sağ üst köşede yayınla tuşuna basarak yayınlıyoruz. Artık blog sitemizin ilk yazımızı yayınladık.

wordpress yazı yayınlama

Kurulan WordPress üzerinde nasıl değişiklik yapılır?

WordPress site kurma işlemini gerçekleştirdik. Kurumsal web tasarım ve Blog sitesi nasıl kurulur öğrendik. Şimdi de kurulan WordPress sitemizin üzerinde nasıl değişiklik yapılır? Onu öğreneceğiz. WordPress sitemizin üzerinde birçok değişiklik yapabiliriz. Temalar da, Eklentiler de, Yazılarımız da ve bir çok alanda değişiklik yapabiliriz. Ayrıca internet sitesi düzenleme için link üzerine tıklayabilirsiniz.

Eklediğiniz yazıyı güncelleme

WordPress sitenize yazı eklediniz ve yazıda hatalar var. Nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsunuz fakat bu yazıyı okuyunca artık öğreneceksiniz 😊.
Panelimizin yazılar kısmından, yazılarımızın olduğu bölüme geliyoruz.
wordpress yazı güncelleme

Yazıda ki hatalarımızı düzeltiyoruz. Düzelttikten sonra sağ üst kısımda bulunan güncelleye basıyoruz. Böylelikle WordPress sitemizde Blog yazımızda değişikli yapmış olduk.

wordpress yazı güncellemesi

WordPress sitesinde alan adı (Domain) değişikliği

WordPress site kurma işleminden sonra sitemizde yer alan yönetim paneline geliyoruz. Yönetim panelinde yer alan ayarlar kısmına basıyoruz.

wordpress yönetim paneli

Ayarlar kısmından genel kısmına basın.

wordpress ayarlar

Karşınıza çıkan panel sitenizin ayarlarının olduğu kısımdır. Bu panelden alan adını değiştirebilir ve yeni sunucu ekleyebilirsiniz.

site paneli

WordPress tema nasıl bulunur?

WordPress yazımızın önceki kısımlarında temanın bir site için ne kadar önemli olduğunu yazmıştık. Diğer sitelerle sizi ayıran en büyük seçeneklerden biri temalardır. Temalarınızın mobil uyumlu ve hızlı olması çok önemlidir. Bu koşulları değerlendirerek tema bulmamız gerekiyor. Nasıl tema bulurum diye endişelenmenize gerek yok sizler için bir çok tema bulucu bulunuyor. WordPress site kurma işleminden sonra sizler için birkaç tane tema bulucu derledim. Sizler için derlemiş olduğum popüler olan tema bulucular şu şekilde;

ScanWP

ScanWp uygulaması siteniz için oldukça yararlı bir uygulamadır. ScanWp sitesine giderek sitenizin “URL’sini giriyorsunuz. Uygulama sizler için sitenizi analiz ediyor ve size uygun temayı belirliyor. Üstelik tema ücretli mi değil mi diye belirtiyor.

scan wp

WordPress Theme Detector

WordPress Theme Detector uygulaması sizler için sitenizi analiz edip sizlere uygun temayı seçiyor.

wp theme detector

What Theme by CodeinWP

What Theme by CodeinWP uygulaması diğer uygulamaların biraz tersi. Bu uygulama sizin için tema bulmaz ancak bu temalar hakkında bilgi verir.

wordpress tema bulucu

WordPress tema nasıl kullanılır?

WordPress tema bulmak kadar doğru kullanmakta önemlidir. Eğer sitemizin temasını doğru kurmazsak mobil optimizasyonu gerçekleşmez, sitemizin hızı düşer ve SEO ayarlamasında sitemiz gerilere düşer. WordPress sitemize tema yüklemenin birkaç yolu vardır. Bu yollar; Kendi indirdiğimiz temayı kurmak, Hazır temayı kurmak. WordPress tema nasıl kullanılır? Sorumuzun cevabını almadan önce nasıl kurulduğuna bakalım.

WordPress tema yükleme

WordPress ücretsiz tema ile bir çok seçenek sunuyor bulunuyor. Bu temalardan birini seçip bilgisayarımıza indirelim. Görünüm kısmına gelip ekle seçeneğine basalım.

wordpress tema yükleme

Şimdi isteğiniz temayı seçebilir veya yükleyebilirsiniz. İstediğiniz temayı seçtikten sonra yan kısımda bulunan etkinleştir butonuna basın. Artık temanız sitenizde aktif hale getirildi.

WordPress tema kullanma

WordPress  site kurma veya tema kurmak için herhangi bir kod bilmemize gerek yok. Ancak WordPress temamızı özelleştirmek için CSS bilgimizin olması gerekiyor. CSS temalar için çok önemli ve faydalı bir yere sahip. Temanızın eksik yönlerini CSS yazılım dili ile tamamlayabilirsiniz.

CSS ile tema nasıl düzeltilir

Görünüm kısmına gelin. Ardından Ek CSS ekle kısmına basın.

CSS ile tema düzeltme

Ardından karşınıza böyle bir panel çıkacak.

css panel

Karşınıza çıkan css ekle tuşuna başara CSS kodlarınız ekleyebilirsiniz.
Kodlama bilmiyorum fakat CSS eklemek istiyorum nasıl ekleyebilirim?
Eğer kodlama bilmiyorsanız ama CSS kodu eklemek istiyorsanız css kodlarını yayınlayan birkaç siteden kopyala yapıştır yaparak sitenizi geliştirebilirsiniz.

Tema Özelleştirme

WordPress site kurma da en önemli maddelerden biri tema özelleştirmedir.

Tema Nasıl Özelleşir

Temalar kısmına gelin ve özelleştir seçeneğine basın.
wordpress tema özelleştirme

Tema Özelleştirici Kısımları:

 • Site kimliği: Bu kısımdan logonuzu ekleyebilirsiniz. Buradan eklediğiniz logo Google sekmesi açtığınızda gözükür. Bu kısımdan site başlığı ekleyebilirsiniz. Site kimliği kısmından slogan ekleyerek Google sekmesinde gözükmesini sağlayabilirsiniz.
 • Renkler ve arka planlar: Bu kısımdan sitenizin rengini belirleyebilirsiniz. Arka plan rengini belirleyebilirsiniz.
 • Menüler: Bu kısım WordPress sitenizin önemli kısımlarından biridir. Bu kısımdan menülerinizi belirleyebilirsiniz. Hangi kategorilerin olacağını belirleyebilirsiniz. Menü kısmından birincil kısmına bastığınızda alt kategorileri belirleyebilirsiniz. Menülerinizin konumlarını belirleyebilirsiniz.
 • İçerik Seçenekleri: İçerik seçenekleri kısmında sitenizde öne çıkacak olan görselleri belirleyebilirsiniz.
 • Bileşenler: Sitenize ekleyebileceğiniz içeriklerdir. Bileşenler şu şekildedir:
 • Metin: Sitenize ekleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz metin alanı oluşturur.
 • Galeri: Sitenize bir galeri eklemek için bu bileşeni ekleyebilirsiniz.
 • Ara: Sitenize giren ziyaretçinin aradığına bulmasına yardımcı olur
 • Ses: Sitenize giren ziyaretçinin sitenize eklediğiniz sesi dinlemesini sağlar
 • Sayfalar: Sitenizde oluşturduğunuz sayfaları görüntüler.
 • Kategoriler: Sitenizde yayınladığınız yazıların kategorileşmesini sağlar ve siteniz için son derece önemlidir.
 • En son yorumlar: Sitenizde yayınladığınız yazılara yapılan yorumları gösterir.
 • Son yazılar: Sitenizde yazılan son yazılardan birkaçını ön plana çıkartır.
 • Sayfa listesi : Kullanıcılarınızın siteye girdiğinde isteği kısıma gitmesini sağlar
 • RSS: RSS başka sitelerden veri çekmenizi sağlar. Faydalı bileşenlerden biridir.
 • Sosyal Simgeler : Sosyal medya hesaplarınızı sitenizde göstererek sitenize gelen ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarınıza gitmesini sağlar
 • Yazarlar: Yazarlar bileşeni sitenizde olan yazarları gösterir. Her yazıda hangi yazar hangi yazar yazdıysa o yazarın ismi yazar
 • Blog istatistikleri: Blogunuzda yazılan yazıların okunma, beğenme, yorum gibi istatistiki verilerini gösterir.
 • Facebook sayfası eklentisi: Bu bileşeni ekleyerek Facebook hesabınızda paylaştığınız gönderilerinizi sitenize çeker.
 • Google translate: Bu bileşende siteniz için oldukça önemlidir. Eğer sitenize yurt dışından ziyaretçi çekmek istiyorsanız bu bileşeni kullanılarak yazdığınız yazıların başka dillere çevrilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Yıldız Derecelendirmesi: Bu bileşen yazığınız yazılara yıldız puanlaması yaparak yazdığınız yazıların ne kadar beğenildiğini gösterir.
 • Takip düğmesi: Sitenize bu bileşeni eklerseniz hem sosyal medya hesaplarınız takip edilmesini sağlar hem de eğer haber sayfasıysanız Google News’te takip edilmenizi sağlayabilirsiniz.
 • Popüler yazılar: Sayfanızda ki en çok beğenilen yazıları ön plana çıkartır.
  Bileşenler bu şekildedir. Sayfanıza bunları ekleyerek sitenizi ve temanızı oldukça güzel bir hake getirebilirsiniz.

tema özelleştirici

 • Ana sayfa ayarları:
  Bu kısımdan ana sayfanızda hangi içeriklerin görünebileceğini ayarlayabilirsiniz. Hakkımda kısmını anasayfaya eklemeniz Google adsens’ten onay almanızı kolaylaştırabilir.
 • Yazı tipleri: Bu kısımdan sitenizde bulunan yazı tiplerini değiştirebilir temanızı özelleştirebilirsiniz.

WordPress Site Kurma Ücretsiz Bir Şekilde Yapılır Mı?

Yazımızın devamında, WordPress site kurma ücretsiz yapılır mı? onu anlatacağız.
WordPress ile ücretsiz wordpress site kurma yapabilirsiniz. WordPress ücretsiz versiyonuyla birçok kullanıcıyı kendine çekiyor. Ancak siteniz büyüdükçe ve trafik fazlalaştıkça pro versiyonlarına para ödemeniz gerekiyor. Ücretleri temalar ve ücretli eklentiler bulunuyor. Sıradan bir blog sitesi veya kurumsal bir site yapacaksanız WordPress ile ücretsiz bir site yapabilirsiniz. Eğer profesyonel bir şekilde wordpress site kurmak istiyorsanız mutlaka web tasarım firmaları ile görüşmeniz gerekecektir. Yazımızın önce ki kısımlarını inceleyerek ücretsiz bir şekilde WordPress site kurma nasıl yapılır sorusunun cevabını alabilirsiniz.

WordPress site kurma ücreti nasıldır, neye göre değişir?

WordPress kurulumu ücretsizdir. Fakat bazı seçenekleriyle ücretli bir şekilde alabilirsiniz. Yani WordPress web sitesi fiyatları bu ödeyeceğiniz eklentiler için geçerlidir diyebiliriz. Ücretsiz bir şekilde kurduğunuz sitede bazı ücretler ödemek zorundasınız. Ödeyeceğiniz ücretler şu şekilde:

Domain:

Domain alan adı demektir. Sitenizi kuracağınız siteye göre site adı almanız gerekiyor. Domain fiyatları alacağız hizmetlere göre değişir. 29 TL’den 1200 TL’ye kadar fiyatları değişiyor

Hosting:

Hosting sunucu demektir. Sitenizi yayınlamanız için bir sunucuda barındırmanız gerekiyor. Güvenilir siteleri araştırarak size uygun hosting’i alabilirsiniz. Hosting fiyatları 99 TL’den 1500 TL’ye kadar fiyatları değişiyor. Hosting alırken güvenilir bir siteden almanız son derece önemlidir.

Temalar

WordPress sitesinde binlerce tema bulunuyor fakat daha pro özelliklerde temayı parasını vererek alabilirsiniz.

Eklentiler

Siteniz için ücretli eklentilerden yararlanabilirsiniz

WordPress ücretli ve ücretsiz kısımlardan oluşuyor ve fiyatlar kuracağınız premium özelliklere göre değişiklik gösteriyor. WordPress site kurma tamamen ücretsiz diyemeyiz çünkü domain ve Hosting web tasarım hizmetlerine mutlaka ücret ödemek zorundasınız.

Tüm bu hizmetlerde fiyat değişikliği oluşmaktadır. Tam olarak fiyat değişikliklerini öğrenmek için web tasarım ajanslarından web tasarım fiyat listesi isteyebilirsiniz.

WordPress site örnekleri

Dünya üzerinde WordPress site kurma oranı %60’dır. Bu sitelerin birçoğu da milyonlarca trafik çekiyor.

WordPress ile yapılmış örnek siteler:
Dünyaca ünlü araba firması Mercedes Benz sitesinde WordPress’i kullanıyor. Güzel tasarımları ve sade görüntüsü ile son derece güzel bir site oluşturulmuş.
wordpress site örnekleri

Dünyaca ünlü yapım şirketlerinden olan The Walt Dısney Company şirketi sitesini WordPress ile oluşturmuş. Doğru tema seçimi ve güzel tasarımıyla çok güzel bir site yaratılmış.

wordpress site örnekleri walt disney

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Boston market de sitesini WordPress ile oluşturan şirketlerden. WordPress den E-Ticaret sitesi kurmak isteyenler için güzel bir örnek.
wordpress market sitesiDünyaca ünlü fotoğrafçılardan James Brandon sitesini WordPress ile oluşturmuş. WordPress ile fotoğrafçılık sitesi kurmak isteyenler için önemli bir örnek.

wordpress fotoğraf sitesi

Dünyaca ünlü sanatçılardan Katty Perry’de site kurmada WordPress’i tercih eden ünlü isimlerden biri. Sitesinde güzel tasarımlara yer vererek oldukça kullanışlı bir site yapılmış.

wordpress katy perry sitesi

Ünlü Televizyon şirketlerinden WGN TV’de WordPress ile site kuran şirketlerden biri. WordPress ile haber sitesi kurmak isteyen kişiler için güzel bir örnek.

wordpress haber sitesi

En iyi gezi sitelerinden biri olan bir hayalin peşinde sitesi de WordPress site kurma oluşturulan siteler arasında yer alıyor. Bu site Gezi sitesi oluşturacaklar için bir örnek teşkil ediyor.

wordpress gezi sitesi

Türkiye’nin en çok kullanıcı trafiğini çeken ve ziyaret oranı en yüksek olan sitelerden Sözcü sitesi de WordPress’i kullanan sitelerden beri. Haber sitesi yapacak olan kullanıcılar için bir örnek teşkil ediyor.

sözcü haber sitesi

YouTube’da teknoloji içerikleri üreten Webrazzi’de WordPress sitesi kullanan kuruluşlardan biri. Güze ve şık tasarımıyla kullanışlı bir site oluşturulmuş.

youtube sitesi

Türkiye’nin en çok izlenen kanallarından biri biz evde yokuz kanalı da sitesini WordPress’ten oluşturan içerik üreticilerden birisi.

wordpress biz evde yokuz

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress site kurmak ne kadar?

WordPress site kurmak ücretli ve ücretsiz kısımlardan oluşuyor. WordPress site kurma fiyatları oldukça uygun Eğer Başlangıç düzeyi bir site kuracaksanız domain ve hosting ücretleri için 90 ila 150 TL arasından ödeme yapıyorsunuz. Eğer her şeyiyle hazır bir site kurmak istiyorsanız da bu fiyat 300 TL ve 1500 TL arasında değişiyor. WordPress’te iki paket bulunuyor. Başlangıç paketi 90 pro paketi 175 TL’den oluşuyor.

WordPress Sitesi güvenilir mi?

WordPress sitesine tamamen güvenilir demek yanlış olur. WordPress sitesinden birçok zafiyet vardır ve kolaylıkla ele geçirilebilir. Ancak eklentileri kurup güvenilir temalar ile sitenizi kurarsanız bu risk düşecektir. Admin panelinizi de gizlemeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de fazla eklenti kurmamak. Her fazla kurulan eklenti hacklenme riskini daha fazla arttırmaktadır.

WordPress kullanmak zor mu?

WordPress site kurmak ve kullanmak için ileri derece de bilgisayar bilmenize gerek yoktur. WordPress sitesine geldiğiniz de eğitim yazımızın tamamını dikkatli bir şekilde okuyarak hiç zorlanmadan WordPress sitenizi kurabilirsiniz. WordPress kullanmak için bir çok eğitim bulunmakta bu eğitimleri ister inceleyerek isterseniz de sitede ki önergeleri takip ederek kurmuş olduğunuz siteyi kolayca kullanabilirsiniz.

WordPress ile ne tür siteler yapılır?

WordPress ile aklınıza gelebilecek her türlü site yapılabilir. Haber, magazin, spor, e-ticaret, blog, video izleme siteleri, hava durumu siteleri, ilan siteleri, emlak siteleri gibi birçok site WordPress ile kolayca yapılabilir.

WordPress site kurma nedir?

WordPress site kurma hazır kodlanmış sistem üzerine site açmaktır. WordPress hazır kodlanmış bir sistemdir. Açık kaynaklı kodlarla yazılmıştır. Bizde bu kodların üzerine sitemizi kurarak kendi kodlarımızı veya hazır kodları ile WordPress site kurulumunu gerçekleştiriyoruz. WordPress site kurma ücretsiz ve ücretli kısımlardan oluşur.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar