E-Ticaret Sitesi Kurma ve E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret sitesi kurma konusunda bir hizmet almayı istediğiniz mutlaka dikkatli bir araştırma sürecini yakından takip etmelisiniz. Çünkü e-ticaret sitesi kurmak istediğiniz zaman karşınıza son derece geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkacaktır. E-ticaret sitesi kuracaksanız bu konuya dair profesyonel bir hizmet almanız her zaman önerilmektedir. Çünkü bu sayede e-ticaret sitesi kurma aşamaları konusunda çok daha isabetli bir şekilde karar alabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesi kurmanın ilk adımı bir barındırma hizmeti sağlayıcısı seçmektir. İyi bir barındırma hizmeti sağlayıcısı birkaç temel özellik sunmalıdır. Bunlar; bant genişliği, depolama alanı, veritabanı desteği ve güvenlik önlemleri gibi kriterler olarak karşımıza çıkmaktadır.  Ziyaretçilerin web sayfalarının yüklenmesini çok uzun süre beklemeden ziyaret edebilmeleri için ana bilgisayarın yeterli bant genişliğine sahip olduğundan emin olmalısınız. Tam da bu noktada e-ticaret yapma konusunda bir karar verdiyseniz mutlaka profesyonel bir destek almanız her zaman önerilmektedir.

Web sitesi oluşturmayı istiyorsanız, sitenizle ilişkili resimleri veya diğer büyük dosyaları depolamaya çalışırken sabit sürücünüzde yer kalmaması için yeterli depolama alanı da gerecektir. Veritabanı desteği özelliği, web sitesinde satılan ürünler hakkında bilgileri saklamanıza olanak tanıyacaktır. Bu da güvenlik önlemleri virüslere karşı korunmaya yardımcı olacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında e-ticaret sitesi kurma aşamalarının oldukça detay gerektiren teknik aşamalar olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, e-ticaret sitesi nasıl yapılır? İşte detaylar!

 

e-ticaret-sitesi-nasıl-yapılır

E-ticaret nasıl yapılır?

Eğer online ortamda ticaret yapmayı istiyorsanız e-ticaret kurma aşamaları konusuna dikkat etmek durumundasınız! E-ticaret, ürün veya hizmetlerin internet sitesi üzerinden alınıp satılması işlemidir. Bu birçok şekilde yapılabilir. Ancak genellikle müşterilerin ürünlere göz atabileceği ve bunları alışveriş sepetlerine ekleyebileceği bir web sitesini içermektedir. 

Online alışveriş sürecinde bir müşteri ürünlere göz attıktan daha sonra beğendiği ürün ya da ürünler için ödeme yapmak için satın alma bölümüne geçer. Ardından ödeme yapıldıktan sonra sipariş numarası alır. Sipariş, daha sonra, ürünleri seçen ve nakliye için hazırlayan bir depo çalışanı tarafından işlenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra müşteri paketini postayla alır. Böylece online ticaret süreci tamamlanmış olur.

E-ticaret altyapıları nelerdir?

E-ticaret site kurma konusunda bir karar verdiyseniz nitelik bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir. Burada etkili bir içerik dağıtım ağına sahip olmanız gerekmektedir. Bir içerik dağıtım ağı, dünyanın her yerinde bulunan ve müşterileri adına resimler, videolar ve metin dosyaları gibi statik içeriği önbelleğe almak için kullanılan birçok sunucudan oluşmaktadır. 

Nitelikli bir içerik dağıtım ağı; daha hızlı yükleme süreleri sağlamaktadır. Çünkü tüm içerik, şirketinizin merkezindeki tek bir sunucu yerine dünya çapında birden çok sunucuda depolanır. Daha hızlı yükleme sürelerine ek olarak, ayrıca güvenlik avantajlarının yanı sıra yedeklilik de sağlamaktadır. Böylece bir sunucu bozulursa, sitenizin içeriğini sunmak için hala başka sunucularınız da hizmet sunmaya devam eder.

E-ticaret web sitesi tasarımı alt yapısını oluştururken hangi temayı kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Günümüz itibariyle çok sayıda farklı tema e-ticaret konusunda kapsamlı bir şekilde hizmet sundukları bilinmektedir. Temayı seçtikten sonra, onu bir sunucuya yüklemeniz gerekir. Burada sitenizi kendiniz barındırmayı veya bir üçüncü taraf barındırma hizmeti kullanmayı seçebilirsiniz. İkinci seçeneği seçerseniz, alan kaydı ve web barındırma için ayrı ödeme yapmanız gerekecektir.

e-ticaret-sitesi-altyapı

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?

Bir e-ticaret sitesi kurmak için karar verdiyseniz size pek çok farklı araç gerekecektir. Bu noktada e-ticaret sitesi kurarken aşağıdaki araçlara ihtiyaç duyarsınız;

  • Müşteriler tarafından verilen siparişleri takip eden sipariş yönetim sistemleri 
  • Şirketlerin müşterilere ürün göndermesine yardımcı olan sipariş karşılama sistemleri
  • Müşteri verilerini tek bir yerden yönetmenizi sağlayan müşteri ilişkileri yönetimi araçları
  • Sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini izlemenize yardımcı olan analiz yazılımları
  • Sosyal medya sitelerinde müşterilerle etkileşim kurmanıza olanak tanıyan sosyal medya pazarlama araçları
  • Müşterilere otomatik olarak e-posta ve mesaj göndermenizi sağlayan pazarlama otomasyon sistemleri

Görüldüğü üzere e-ticaret siteleri gündeme gediği zaman karşımıza pek çok farklı detay çıkmaktadır. Burada site kurulum işlemine başlamadan önce mutlaka kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almak her zaman önerilmektedir. Tam da bu noktada devreye e-ticaret sitesi yapan firmalar girmektedir. Bu şekilde hazır e-ticaret siteleri yaparak satabilirsiniz.

e-ticaret-sitesi-yapan-şirketler

E-ticaret sitesi kurma aşamaları

Bir e-ticaret sitesi kurarken yapmanız gereken ilk şey, işletmeniz için bir alan adı seçmektir. Burada insanların hatırlaması kolay olacak ve işinizin doğasını açıkça ifade eden bir isim seçmelisiniz. Örneğin, spor malzemeleri ve aksesuarları satıyorsanız, işletmenize “Spor Ekipmanları Dünyası” demek isteyebilirsiniz. Bu ad, potansiyel müşterilere web sitenizde tam olarak ne bulacaklarını söyleyecektir. Böylece müşterileriniz daha pratik bir şekilde sizi bulacaktır. 

şirket-alan-adı

Bir e-ticaret sitesi kurmanın en önemli aşaması; ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğinizi belirlemektir. İnternetten ürün mü satmak istiyorsunuz yoksa hizmet mi vermek istiyorsunuz? Ürün satıyorsanız, bir sonraki adım ne tür ürünler satacağınızı belirlemek daha isabetli bir şekilde adım atmanızı mümkün kılacaktır. Mesela, kitap, mobilya, giysi, elektronik vb. satacaksanız, web sitenizin tasarımını da ona göre şekillendirebilirsiniz.

Eğer bir e-ticaret web sitesi kurma konusunda kesin bir karar verdiyseniz; sahip olmanız gereken ilk şey bir web sitesidir. Web sitesi ana satış kaynağınız olacak ve bu amaç göz önünde bulundurularak tasarlanmak durumundadır. Web siteleri tasarlamada iyi olan uzmanları işe almalısınız. Böylece sizin siteniz diğerleri arasında öne çıkabilmek konusunda önemli kazanımlara sahip olacaktır. Ayrıca trafik ve arama motoru optimizasyonu SEO gibi çeşitli diğer hususları da göz önünde bulundurmanız da şarttır.

E-ticaret sitesi kurma süresi ne kadardır?

Bir e-ticaret sitesi kurmanın süresi; birçok faktöre bağlıdır. Burada göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Ürün kataloğunuz ve boyutu, web sitenizdeki ürün sayısı, kaç kategoriye sahip olmak istediğiniz, kullanıcı kaydı sunmak isteyip istemediğiniz gibi kriterler web sitesinin kurulma süresini doğrudan etkileyecektir.

Bir e ticaret web sitesi kurmanın süresi gündeme geldiği zaman bu ne sattığınıza ve ne kadar envantere sahip olduğunuza ve halihazırda bir web siteniz olup olmadığına bağlı olarak değişmektedir. Eğer sıfırdan başlıyorsanız, kapsamın bir e-ticaret sitesi kurma süresi 10 günden 3 aya kadar sürebilmektedir. Şayet mevcut bir siteniz varsa, muhtemelen daha az zaman alacaktır. Burada hazır e-ticaret sitesi paketlerini değerlendirmek mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

E-ticaret sitesi yapan firmalar hangileridir?

Günümüz itibariyle e-ticaret sitesi yapan firmalar söz konusu olduğu zaman karşımıza birbirinden farkı firma seçenekler çıkar.  Burada firma tercihini yaparken dikkatli davranmakta fayda vardır. Bir e-ticaret sitesi, ziyaretçilerin çevrimiçi olarak ürün veya hizmet satın almalarını sağlayan bir web sitesidir. Bundan dolayı web sitesinin nitelikli bir şekilde hizmet sunması için mutlaka alanında zaman olanlardan destek almak şarttır. 

İnternette fiziksel ürünlerden dijital indirmelere kadar her şeyi satabilirsiniz ve e-ticaret sitenizden para kazanmanın birçok yolu vardır. Burada tasarım yönü güçlü ve alanında uzman olan bir firmayı tercih ediyor olmanız, tam da talebinize uygun bir hizmeti almanızı mümkün kılacaktır. Web-tasarimci.com tam da bu noktada mükemmel fırsatları sizlerle buluşturmaktadır. Ayrıca Mediaclick yeni nesil çözümlerle iddialı bir konumda yer almaktadır. Güçlü tasarımlarla karşımıza çıkan Bilektasarım, üst düzeyde bir çalışmaya imzasını atmaktadır.

web-tasarimci

E-ticaret yapmak için hazır e-ticaret sitesi kullanımı nasıl olur?

E-ticaret için hazır bir e-ticaret sitesi kullanabilirsiniz. Hazır e-ticaret siteleri, herhangi bir kodlama veya tasarım becerisi gerektirmeden size kendi online mağazanızı oluşturma ve kişiselleştirme seçeneği sunan sitelerdir. Bu platformlar, özellikle tüm siteyi sıfırdan oluşturmak için gereken bütçeye veya zamana sahip değilseniz, çevrimiçi satışa başlamak için harika bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız, sıfırdan oluşturabilir veya hazır bir e-ticaret platformu kullanabilirsiniz. Hazır bir e-ticaret sitesi kullanmanın artıları ve eksileri vardır. İş dünyasında yeniyseniz ve e-ticaret sitesi nasıl oluşturulacağı hakkında hiçbir fikriniz yoksa, hazır bir siteye gitmek her zaman daha iyidir. Bu platformlarda kolayca online mağazanızı kurabilir ve ürünlerinizi online olarak satmaya başlayabilirsiniz.

E-ticaret yapmak için hazır e-ticaret sitesinin kullanımı çok kolaydır. Mağazanızı kolayca yönetmenize olanak tanıyan sağlam özelliklere sahiptir. Ayrıca, bu alanda herhangi bir teknik uzmanlığa sahip olmasanız bile mağazanızın yönetimini kolaylaştıran ihtiyaç duyulduğunda destek sağlarlar. Bu da e-ticaret sitesi kurma maliyeti konusunda önemli kazanımları beraberinde getirecektir.

e-ticaret-sitesi-kurma-fiyatları

E-ticaret sitesi fiyatları ne kadardır? 

Bir e-ticaret sitesi kuracaksanız mutlaka bütçenizi isabetli bir şekilde oluşturmalısınız. Özellikle e-ticaret sitesi fiyatları gündeme geldiği zaman gayet doğal olarak karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Bu kapsamda ayrıntılı bir fiyat araştırması yapıyor olmak tam da bütçenize uygun bir hizmeti almanızı mümkün kılacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında e-ticaret sitesi kurma fiyatlarının kuracağınız internet sitesinin kapsamına göre farklılıklar taşıyacağını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Ortalama e-ticaret web tasarım fiyat listesi için yazımızı okuyabilirsiniz.

E-ticaret web sitesi kurduktan sonra yapılması gerekenler

E-ticaret siteniz yayına girdikten ve siparişler aldıktan sonra, rahat bir nefes alabilmeniz için hala yapılması gereken birçok şey vardır. Web sitenizi kurduktan sonra mağazanızdan ürün satın almış ancak henüz geri bildirim bırakmamış müşterilere ulaşmalısınız. Yine stoktaki ürünlerin her zaman 24 saat içinde gönderilmeye hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu, özellikle aynı anda yalnızca bir ürün indirimdeyse önemlidir! Biri ürün satın almadan önce tükenirse, müşterinin ürüne ilgileri tamamen kaybolabilir! Bu noktada wix e-ticaret mantıklı seçenekleri de beraberinde getirecektir.

wix-e-ticaret-sitesi

E-ticaret sitelerinin ortak özellikleri nelerdir?

Bir  e- ticaret sitesi kurma şartları söz konusu olduğu zaman pek çok farkı detay karşımıza çıktığı gibi e-ticaret sitelerinin ortam özellikleri de bulunmaktadır. Eğer ortak özelliklerine bakmak için e-ticaret sitesi örnekleri istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Burada ön plana çıkan ortak özelliklerden bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Sipariş yönetimi
  • Gönderim seçenekleri
  • Güvenli ödeme işleme
  • Müşteri destek araçları

Sipariş yönetimi işlevi, müşteri siparişlerini izlemenize ve durumlarını yönetmenize olanak tanımaktadır. Ayrıca, müşterileriniz tarafından verilen yeni siparişlerin yanı sıra durumlarındaki değişiklikler hakkında da bildirim alabilirsiniz.

Gönderim seçenekleri, hazır e-ticaret çözümleri, “Ücretsiz Gönderim”, “Tahmini Teslim Süresi” gibi gönderim seçenekleri ve daha fazlasını, müşterilere çevrimiçi sipariş vermeden önce gönderim maliyetlerini göstermenize olanak tanıyan gönderim seçenekleri sunmaktadır. Müşteri destek araçları da tüm e-ticaret sitelerinin ortak özellikleri arasında yer almaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

En kolay e ticaret nasıl yapılır?

Şayet en kolay bir şekilde e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, hazır e-ticaret sitesi paketlerinden yararlanabilirsiniz. Burada satmak istediğiniz ürün ya da hizmetle ilgili doğrudan etkili olan bir ticaret sitesinin oluşturulması şarttır. Bir de e ticaret sitesi kurma kursu gibi yerlerden eğitim alarak da daha pratik bir şekilde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

E ticaret sitesi ne kadara mal olur?

Günümüz koşullarında e-ticaret sitesinin kurulum maliyetleri söz konusu olduğu zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Türkiye’de bir e-ticaret sitesi kurmayı istediğiniz zaman sadece web sitesinin hayata geçirilmesi sürecinin ortalama 3 bin, 3 bin 500 TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Burada e-ticaret sitesi kurma fiyatları kurulum özelliklerine bağlı olarak 10 bin TL üzerinde de oluşabilmektedir.

E ticaret yapmak için şirket kurmak gerekir mi?

İnternet üzerinden e-ticaret yapmayı istiyorsanız vergi ödemek durumundasınız. Vergi ödemek için de şirket kurulması gerekmektedir. Dolayısıyla e-ticaret yapmak istiyorsanız şirket kurmadan bu hayalinizi gerçeğe dönüştürmeniz imkansız gibidir. Bütün bu bilgiler ışığında e-ticaret sitesi kurarken profesyonel destek almak her zaman önerilmektedir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar