E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi

by web-tasarim Temmuz 15, 2019
e ticaret sitesi

E-Ticaret Sitesi

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla artık alışveriş yapmak da sanal dünyaya taşındı. İnternet üzerinden alışveriş yapımı hem kolay hem çok çeşitli hem de daha uygun fiyatlı olması sebebiyle daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. E-ticaret kavramı da tam bu rağbetten doğmuş olup giderek daha çok gelişmektedir. E-ticaret sitesi dükkanlarda yapılan alışveriş ortamının internet ortamına taşınarak buradan yapılması anlamına gelmektedir. Elektronik ortamda alım satım işlemlerinin yapılması hayatı da oldukça kolaylaştırmaktadır.

Masaüstü bilgisayarlarla olduğu kadar elimizde her alan ulaşılabilir durumda olan akıllı telefonlar aracılığı ile de yapılabilen E-ticaret sitesinin kurulumu ve işleyişi merak edilmektedir. Gerçekte olduğu gibi bir ürünün satın alınması ve ödeme işlemlerinin yapılması aynı zaman da da ürünlerin tanıtılması gibi tüm süreçler E-ticaret kapsamında yer almaktadır. Özellikle de internetten satış yapmak isteyenlerin merak ettiği konu olan E-ticaret sitesi konusunu bu yazımızda ele alacağız.

E-Ticaretin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

İnternet platformundaki ticaret siteleri üzerinden satış yapılması işletme sahiplerine bir çok avantaj sağlar bunlar şunlardır.

  • Tüketicilerin internetten alışveriş yaparken aktif durumda olup çok fazla sayıda ve çeşitte ürün görmesi sebebiyle uygun fiyat olanaklarıyla talepleri artmaktadır. Bu durum sayesinde de çok sayıda müşteri çekerek sitenin gelirleri artmaktadır.
  • E-ticaret sitesinin kaliteli altyapı hizmetleri nedeniyle stok sistemi daha rahat kontrol edilerek daha düşük seviyede stok maliyeti oluşacaktır.
  • Gerçek dükkan veya mağaza kiralamak ya da satın almak çok daha zor bir işlem olup hem de maliyeti daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle de E-ticaret sitesi satış yapmak isteyenlere avantaj sağlayarak daha düşük maliyetle ticaret yapılmasına olanak tanır.
  • İşletmelerin daha hızlı ve kısa sürede etkin olarak çalışmasını sağlayan E-ticaret sitesi sayesinde ürünler hakkında bilgilerin paylaşılması, tanıtılması, stokların kontrolü, ürün değişimi ve dağıtımı gibi tüm ticari işlemler en kısa sürede yapılarak zaman konusunda tasarrufa gidilmiş olur. Bu da işetmeciler için oldukça büyük bir artıdır.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapma sektörünün gelişmesiyle çok sayıda ticari site açılmaktadır. Bu durum yüzünden de piyasada rekabet artmakta olup ürünlerin satın alırkenki maliyetleri azalmaktadır. Aynı zamanda çok sayıda sitenin var olması tüketicilere araştırma ve seçme imkanı da tanımaktadır. Bu sayede de en uygun fiyatlı ürün neredeyse oraya rağbet çoğalacaktır.
  • Ödeme ve diğer tüm işlemlerin yapılması daha güvenilir ve sistemli bir ortamda gerçekleşir usulsüzlük engellenmiş olur.
  • Pazarlama, satış ve dağıtım aşamalarındaki maliyetler azaltılarak bunların en kısa sürede maksümüm yarra sağlaması şeklinde düzenlemeler yapılabilir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret online olarak müşterilere hizmet vererek ödemeleri anlık olarak elde etmektedir. Sizlerin de aklında satış yapacağınız bir ürün veya hizmet türü varsa ve E- ticaret sitesi hakkında sunmuş olduğumuz avantajlı seçeneklerden yararlanmak isterseniz ilk yapmanız gereken siteyi kuracağınız platformu belirlemektir. Bu konuda oldukça farklı yöntemlerle site açmanız mümkündür. Daha sonrasında ise sitenin kurulum maliyetin ne olduğunu hesaplamak planlı olmak açısından gereklidir. Maliyeti belirledikten sonra da mutlaka Domain ve Hosting alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu  almış olduğunuz Domain ve Hostingi birleştirip sonrasında cPanel kurmanız sıradaki adım olacaktır.

E-ticaret sitesi açılması için SSL Sertifikası mutlaka alınmalıdır. Bu SSL sertikası sadece alışveriş sitelerinin kurulumu için şart olmakla birlikte normal Web siteleri için gerekli değildir. Son olarak da sitesinizin genel görünümünü ve tasarımı seçmeniz dikkat çekip beğenilerek takip edilmesi için oldukça önem taşımaktadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!