Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

by phantaso Mart 04, 2020
Hosting Nedir?

Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde internet sektörünün kalbi olan Hosting hakkında bilgi vereceğiz. İnternet Sitesi açmak için girdiğiniz bu yolda sizlere yardımcı olacak yardımcılar hakkında net bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Nasıl ki bilgisayarınıza attığınız bir doküman, belge bilgisayarın hard diskine kaydediliyorsa internet ortamındaki tüm veri ve bilgiler hosting adı verilen devasa büyüklükteki bilgisayarlara kaydedilmektedir. İnternet ortamında oluşturulan dosyaları kendi bilgisayarınızda saklamanız mümkün değildir. Hosting adı verilen bilgisayarlar yüksek özelliklere sahip olup 24 saat açık durabilmekte. İnternet sitesi kurma işlemi için alan adı ile beraber Hosting’de gerekmektedir.

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting ile ilgili bilinmesi gereken oldukça fazla bilgi bulunmaktadır. Herhangi bir organizasyon ya da kişiye ait internet sitelerin kesintisiz olarak aktif olabilmeleri için gerekli olan Hosting oldukça güçlü yazılım ve donanımlara sahiptir. İnternet sitesinin görünümü, işlevi, özellikleri, içerikleri tamamen bu Hosting adı verilen bilgisayarlarda tutulur. Herhangi bir değişiklik yapılmak istendiğinde anlık olarak değişiklikler Hosting içerisindeki dosyalardan yapılabilmektedir. Site kurma çalışmalarında bilmeniz gereken diğer detaylar ise;

Hosting Ne Amaçla Kullanılır?

Site kurma çalışmaları sırasında kullanmış olduğumuz Hosting en temel anlamda bir internet sitesinin erişilebilir olmasını sağlayarak internet sitesinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Örneğin, kendinize ait bir blog adresi oluşturdunuz. Yaşadığınız, gözlemlediğiniz olayları internet sitesi üzerinden paylaşmak istiyorsunuz. Hatta kendinize ait, üretmiş olduğunuz ürünleri internet üzerinden satmak istiyorsunuz. İnternet üzerinden yapılabilecek en küçük şey için bile hostinge ihtiyacınız bulunmaktadır.

Hosting sektöründe birçok çeşitliliğin bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Hosting satın almadan önce alacağınız hosting’in hızlı olması gerekmektedir. Bununla beraber yeterli derece güvenlik önleminin alınmış olması ve saldırılara karşı korumalı olması gerekmektedir. Dünyanın dört bir yanından erişebilir olması gereken hostingler günümüzde en başarılı veri merkezlerinde barındırılmaktadırlar.

Hosting Seçenekleri Nelerdir?

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Web sitesi kurma işlemi sırasında Hosting satın almak istediniz. Alım işlemi yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Günümüzde her amaca, her sektöre, her projeye yönelik Hostingler bulunmaktadır. Basit bir kişisel blog için paylaşımlı Hosting adresleri yeterli oluyorken E-Ticaret ya da markaların internet siteleri için bulut sunucuların kullanılması gerekmektedir. Örneğin altyapı olarak WordPress kullanacaksanız, WordPress altyapısına sahip olacak internet siteleri için WordPress Hosting satın almanız gerekmektedir.  Web sitesi açmak için hosting ihtiyacınız varsa sizlere hosting çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

WordPress Hosting

WordPress, dünya üzerinde en çok kullanılan blog ve içerik yönetim sistemidir. WordPress sistemine sahip bir internet sitesi kuracaksanız hosting seçimini WordPress Hosting’den yana kullanmanız gerekiyor. Elbette diğer Hosting seçeneklerini de kullanabilirsiniz ancak iyi bir şekilde verim almak istiyorsanız WordPress Hosting kullanmanız gerekiyor. WordPress içerik yönetimi için özel olarak optimize edilmiş olan bu Hosting türü, %100 güvenlik ve hız sağlamaktadır. İnternet sitesi açma yolunda ilerlerken bu Hosting türünü kesinlikle denemeniz gerekmektedir. Gerekli kurulum ve ayarları yaptıktan sonra optimizasyon sorununun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Linux Hosting

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Web Tasarımcı olarak bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerin büyük bir kısmında Linux Hosting’den destekler aldık. Python, PHP, MYSQL gibi açık kaynak yazılımlara sahip internet sitelerinin barındırılması sırasında gerekli olan Linux Hosting, ilgili sayfaların çok hızlı bir şekilde yüklenmesine olanak sağlamaktadır. Mobil cihazlar üzerinden %100 optimizasyon ile açılan genel olarak ihtiyaçlarınızı başarılı bir şekilde karşılayacaktır.

Dünya üzerinde açık kaynaklı olarak birçok web site yönetim sistemi bulunmaktadır. Forum, Blog, CMS, E-ticaret gibi birçok yönetim sitemi Linux Hosting üzerinde rahatlıkla barındırılabilmektedir. Linux Hosting dünya üzerinde en çok satılan, tercih edilen Hosting türü olduğunu bilemelisiniz. Web sitesi açma işleminizde bu Hoting türünden de destek alabilirsiniz.

Windows Hosting

Herhangi bir Hosting satışı yapan yere girdiğinizde Linux Hosting ile beraber sizlere Windows Hosting de sunulur. Dünya teknoloji devi Microsoft, yazılım teknoloji alanında oldukça esnek çözüm önerileri üretmektedir. Başta asp.net olmak üzere .net, core, MSSQLile oluşturulmuş internet siteleri sadece ve sadece Windows Hostinglerde çalışabilmektedir. Windows Server İşletim Sistemine sahip bu hostingler, kesintisiz ve hızlı işlemler yapılabilmesine olanak sağlamakta.

Kurumsal Hosting

İşletmeler tarafından açılan kurumsal internet siteleri birçok internet sitesinden daha fazla ziyaretçi almaktadır. Standart hostinglerden daha fazla e-posta kotasına, daha fazla SSD Disk alanına sahip olması gereken bu internet siteleri oldukçe gelişmiş güvenlik sistemlerine de sahip olmaktadırlar. Aynı zamanda daha fazla RAM ve CPU gereksinimi duyan kurumsal siteler, kurumsa hosting çatısı altında barındırılmalıdırlar.

Bulut Sunucu

Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

İnternet sitesi açtıktan belirli bir süre sonra işler büyüdü. Yüzbinlerce ziyaretçi, binlerce sipariş aldığınızı varsayalım. Bu gibi durumlarda Linux Hosting ya da WordPress Hosting ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Belirli bir süreden sonra daha fazla disk alanına daha fazla işlemciye daha fazla hafıza ve daha fazla ram’a ihtiyaç duyacaksınız. Bu gibi durumlarda paylaşımlı Hosingler internet sitenizin yavaşlamasına, hatta ara ara kapanma durumları meydana gelecek.

Yüksek hosting ihtiyacı bulunan kişilere özel olarak tanımlanan bulut barındırma sayesinde yüksek trafik alan kişiler erişim sorunu yaşamadan yayın hayatına devam edecekler. Sanal sunucu olarak da adlandırılan bulut sunucularda donanımların ve yazılım teknik özellikleri kişilerin ihtiyacına göre özel olarak belirlenebilmektedir.

Kişiye özel olarak tasarlanan bulut sunucular aslında fiziksel bir sunucuların parçalara bölünmüş halidir. Her müşteriye özel olarak oluşturulan bulut sunucularda yüksek miktarda ziyaretçileri kaldırabilmek mümkündür.

Dedicated Server

Barındırma hizmetleri içerisinde en güçlü teknik altyapı Dedicated server hizmetleri içerisinde yer almaktadır. Müşterileriniz bu fiziksel sunucu sayesinde internet sitenize ışık hızında girebilirler. Oldukça güçlü altyapıya sahip olan bu sistemde maliyetlerin oldukça yüksek olduğunu bilmelisiniz. Ziyaretçi ve bütçe durumunuzu analiz ettikten sonra bu servise geçmenizi öneririz. Aksi halde maliyetler projenizin kapanmasına neden olabilir. Gelir gider durumu dedicated almaya elverişli ise paylaşımlı hostinglerden kesinlikle kurtulmanızı öneriyoruz.

Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde Hosting nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. internet sitesi kurma için gerekli olan Hosting’in hangi anlama geldiğini, hangi amaçla kullanıldığını ve türlerini anlatmaya çalıştık.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.