Domain Nedir?

Domain Nedir?

by phantaso Şubat 09, 2020
Domain Nedir?

Bu yazımız içerisinde sizlere Domain olarak bilinen alan adı hakkında merak ettiklerinizi sunmaya çalışacağız. İnternetin en kilit parçalarından birisi olan domain, ziyaret ettiğimiz internet sitelerinin yazılı halleridir. Kolay hatırlanabilir olunması açısından geliştirilen alan adlarının arkasında aslında bambaşka bir dünya bulunmaktadır. Ancak; alan adlarının oldukça iyi bir gücü bulunmaktadır. Doğru alan adı seçimi ile bir marka oluşturabilir, işletmenizi oldukça üst sıralara çıkarabilirsiniz. Bu konu hakkındaki ayrıntılar;

Alan Adı (Domain) Nedir?

Domain Nedir?

Domain Nedir?

İnternet içerisinde ziyaret ettiğimiz her internet sitesinin aslında oldukça uzun bir IP adresi bulunmaktadır. Alan adları olmadan önce ziyaretler İP adresleri üzerinden olmakta idi. İnternetin gelişmesi ile beraber İP adresi kullanmanın zor olduğunu bilen dijital dünya liderleri alan adı kavramını ortaya çıkarmışlardır. Domain denilen şey aslında bir internet sitenin adı veya adresi olarak gösterilmektedir.

Domainler aynı isimlere sahip olamaz fakat farklı uzantılara sahip olabilirler. Piyasalar içerisinde .com, .net, .org, .biz şeklinde olmak üzere yüzlerce uzantı yer almaktadır. İnsanların parmak izleri gibi domainler de birbirlerine göre benzersizdir. Domain sistemi olmasa idi Google’ı ziyaret etmek istediğimizde 64.198.223.221 gibi bir İP adresi yazmak gerekiyordu. Alan adı sistemi ile arama motoruna google.com yazmamız yetiyor. Arka planda arama motorları bu alan adına karşılık gelen İP adresi arama motorlarında araştırılmaktadır.

Domain Kayıt İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Domain Nedir?

Domain Nedir?

İnternet sitesi kurmak, yönetmek isteyen kişiler ilk olarak bir domain kayıt işlemi yürütmeniz gerekiyor. Bir alan adı almak istediğinizde satın aldığınız domain sizlere süresiz olarak verilmiyor. Kişi almış olduğu alan adını sadece 1 yıl kullanabilir. Eğer ücretini öderse 10 yıla kadar satın alımlar yapılabilmektedir. Türkiye’de alan adı alabileceğiniz birçok yerli ve yabancı firma bulunmaktadır. Bireysel ya da kurumsal bir internet sitesi kurmak istiyorsanız güvenilir kurumlardan alan adı kiralamanızı öneririz.

Domain Neden Önemlidir?

Domain, alan adı internet üzerinde nasıl görüneceğinizi etkileyen en önemli unsurdur. Bir kişi ya da işletme hakkında ilk izlenimi sunan alan adları bu nedenle özenli olarak seçilmelidir. Benzersiz, göz alıcı, akılda kalıcı bir alan adı sizi marka haline getirebilir. İyi bir şekilde seçilmiş alan adı oldukça güzel pazarlama seçeneğinin de oluşmasına zemin hazırlar. Hatta ürün ve hizmetlerinize güven dahi duyulmasını sağlar. Marka bilinirliği oluşmasına da ortam hazırlayan bu konuyu kesinlikle hafife almayınız.

Domain Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Alan adı satın almak 5 en fazla 10 dakika süren bir işlemdir. Ancak tescil işlemi sırasında doğru, kriterlere uygun bir domain seçmeye özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Dijital dünyada firma ve işletmenizden ziyade alan adınıza bakılmaktadır. Bu nedenle güven her şeyden önce gelmektedir. Domain seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bir sıralama yapacak olursak;

  • Domain Nedir?

    Domain Nedir?

    Bireysel internet sitenizi kuracaksanız alan adınız adsoyad.com ya da adsoyad.com.tr olmalıdır. Bunun dışında bir kelime ya da uzantı kesinlikle eklemeyiniz.

  • Kurumsal ve işletmeler ise marka adlarını, site içerikleri, ürün ve hizmetlerini yansıtacak bir isim seçmelidirler.
  • Alan adı tercihinizi daima kısa ve net kelimelerden oluşturmaya çalışınız. Tercihini en fazla 3 kelimeden oluşan alan adlarından yana kullanmayı deneyiniz.
  • Okunuşu kolay, anlamlı ya da marka değeri taşıyan alan adları kullanmayı tercih ediniz. Farklı anlamlara sahip olan alan adları kullanmaktan çekininiz.
  • Alan adı tercihlerinizi daima .com uzantısından yana kullanın. .com olarak alamadığınız domainler için .net ya da .com.tr gibi uzantılar kullanmaya çalışınız. Bu gibi hususlar domain seçimlerinize büyük oranda etki edecektir.
Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles