İnstagram Nedir Nasıl Kullanılır?

Teknoloji alıp başını gidiyor ve işin içinde olanlar bile kimi zaman yaşanan gelişmeleri takip etmekte zorlanabiliyor. İnternetin insanların yaşamına girmesine paralel olarak birbiri ardına insanların yaşamına giren olgulardan bir tanesi de sosyal medya uygulamalarıdır. İşin atası olarak kabul edilebilecek bir ilginç olay sonrası ortaya çıkan Facebook diğer benzer uygulamaların da tetikleyicisi olmuştur. Onlardan bir tanesi de Instagram isimli uygulamadır. Bu yazıda da web tasarım firması olarak  instagram nedir kısaca bunun yanıtı verilecektir. Bunun yanı sıra benzer bir kavram olarak meta instagram nedir sorusunun yanıtı da verilecektir.

Adım adım giderek öncelikli olarak Instagram nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Öncelikle İnstagram bir sosyal medya yönetim aracı olarak kabul edilebilir. Instagram cep telefonu ve tabletler üzerinden kullanılabilen bir mobil uygulamadır. Kullanıcılarının video, fotoğraf ve resim paylaşımı için olan bir platformdur. Kurulduktan sonra bilgisayar üzerinden de kimi paylaşımlar yapılabilmektedir.

Meta Instagram ise Metadan Instagram anlamına gelir. Bir diğer ifade ediş biçimi ile Facebook bir süre önce adını değiştirmiş idi. Adını Meta olarak değiştirdiği için artık bu isimle de Instagram adlandırılmaktadır. Yani Meta İnstagram olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira Instagram  sahibi artık Facebook şirketidir. Bugün dünyanın başta genç nüfus olmak üzere en çok kullanıcısı olan uygulamalarından bir tanesidir. Diğer uygulamalarının kullanıcı sayısı azalsa da Instagram için böylesi bir durum söz konusu değildir. Hatta giderek kullanıcı sayısı artmaktadır. Kısaca Instagram hakkında bilgi bu şekildedir. Ücretsiz bir uygulamadır.

İnstagram Kim Kurmuştur ? 

İşin alfabesinden başlayarak Instagram kim tarafından kurulmuştur sorusunun yanıtını vermek gerekir ise Instagram 6 Ekim 2010  senesinde Mike Krieger ve Kevin Systrom isimli yazılımcılar tarafından kurulmuştur. 2012 senesinde Instagram Facebook bünyesine geçmiştir. 

Instagram Nedir Nasıl Kullanılır ?

Şimdi de  instagram nedir ne işe yarar sorusunun yanıtını verelim. İşin özünde çok yönlü olarak kullanılabilmektedir. Kişiler fotoğraf, resim paylaşabilir, bu paylaşımların altına yazılar yazabilir. Canlı yayın yaparak takipçileri ile interaktif iletişime geçebilir. Ürün, hizmet tanıtımı yapabilirler. Ürün ve/veya hizmet satışı yapabilirler. Etkinlik vb. duyuruları yapabilir. Video paylaşabilirler.  Merak ettikleri kişi ve/veya kurumları takip ederek haklarında bilgi sahibi olabilirler. İstedikleri kişiler ile bu platform üzerinden  mesajlaşma yapabilirler. Kısaca instagram nedir ne için kullanılır sorusuna verilebilecek olan yanıt bu şekildedir.

Instagram Ne Anlama Gelmektedir ?

Instagram iki heceni bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunlardan ilki Insta diğeri gram heceleridir. Instant kelime anlamı olarak anında demektir. Eskiden çekilen fotoğraflar telgraflar ile ya da bir diğer deyiş ile telegramlar ile  bir yerden bir başka yere gönderiliyor idi. İşte Instagramı kuran kişiler bu iki sözcüğü bir araya getirerek ortaya Türkçede anında fotoğraf gönderimi anlamına gelen bir kavram ortaya koydular. İlk çıkış amacı da çekilen fotoğraflar ve video içeriklerinin paylaşımı biçimindedir. 

Instagram Nasıl Kullanılır ? 

Şimdi de instagram nedir nasıl kullanılır noktasında Instagram nasıl kullanılır sorusunun yanıtını adım adım açıklayalım

 • İlk olarak Instagram uygulaması indirilir. Bunun için Google Play Store ya da App Store kullanılır.
 • İkinci aşamada cep telefonuna indirilen Instagram cep telefonuna yüklenir.
 • Uygulama yüklendikten sonra ister Facebook hesabı ile ister mail adresi ile Instagram uygulamasına kaydolma işlemi gerçekleşir.
 • Akabinde kaydolur iken tanımlanan kullanıcı adı ve şifresi ile uygulamaya girilerek içerik paylaşımları rahatlıkla yapılabilir.
 • Eğer kişinin daha önceden bir Instagram hesabı var ise o zaman instagram giriş demesi yeterli olacaktır.
 • Bu noktada bir diğer husus Instagram kullanım öğrenme  diğer benzer uygulamaları kullananlar için son derece kolaydır. Mantık aynı şekilde ilerler.
 • Kişiler Instagram uygulamasını indirdikten sonra diledikleri gibi paylaşım yapabilir.

Eğer “instagram şifremi unuttum ne yapabilirim” diyorsanız link üzerine tıklayabilirsiniz.

İnstagram Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de instagram özellikleri hakkında bilgi verelim: Instagram hem ticari amaçlı, hem kişisel amaçlı olarak ayrı ayrı açılarak kullanılabilmektedir. Ticari amaçlı olarak kullanılacak ise o zaman firma hesabı ile hesap açılması çok daha mantıklıdır. Instagram üzerinden hashtag / etiket kullanımı ile çok daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. Kişiler istedikleri kişiyi takip edebilir. Eğer kişinin Instagram hesabı açık hesap ise herkes kendisini takip edebilir. Eğer kapalı olan bir hesap ise o zaman sadece izin verdiği kişiler kendisini takip edebilir. Bu durumda yaptığı paylaşımlar sadece kendisini takip eden kişiler tarafından görülebilir. Reels video özelliği sadece Instagrama özel olan bir özelliktir. Hikayelerde beğenme özelliği vardır. NFT ürünleri satışı yapılabilir. Müzikli içerik paylaşımları yapılabilir. Paylaşımlar yakın arkadaşlar özelliği ile belli bir gruba yapılabilir. Yapılan paylaşımlar silinmeden arşivlenebilir. Takip edilen kişilerin gönderilerini kaydetme özelliği vardır. İnstagram hesap silme ve kapatma özelliği de bulunmamaktadır.

İnstagram Hakkında Bilinmeyenler

Instagramın çoğu kişiler tarafından bilinmeyen özellikleri de vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde söylenebilir. İnstagram hakkında bilinmeyenler olguların en başında:

 • Fotoğraf etiketleri kaldırılabilir.
 • Instagram hikayeleri gizlenebilir. Bunun yanı sıra az veri kullanılarak internet kullanılabilir.
 • İnstagram hikayelerine gizli etiket konulabilir.
 • Instagram yorumları kapatılabilir.
 • Instagram filtrelerini favori olarak seçme şansı vardır. Her zaman için arşivleme yapılabilir.
 • Bir kişiyi takipten çıkmadan gönderiler gizlenebilir.
 • Takipçilere belli kısıtlamalar getirilebilir.
 • Instagramda istenildiği gibi renk kullanımı yapılabilir.
 • Instagramda olan filtrelerden istenilenleri favori olarak seçilebilir.
 • İnstagram hesap dondurma açma yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Faydaları Nelerdir?

İnstagramın temel faydaları şunlardır: Kullanan kişi veya kurumların bilinirliğini artırır Son derece iyi bir reklam aracıdır Çok daha geniş kitlelere ulaşılmasına olanak sağlar. Tüm bunların hepsi günümüzün popüler kültüründe son derece önemli olan birer argümanlardır.

Instagram Neden Kullanılmalı?

İnstagram kullanılması için başlıca gerekçeler şunlardır: Eğer kişi ve/veya kurumlar bir ürün tanıtmak istiyorsa ya da bir hizmet en doğru mecralardan bir tanesidir. Doğrudan ulaşılmayacak olan kitlelere Instagram sayesinde kolayca ulaşılabilir Çağın gereği olarak da doğal olarak kullanılması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Instagram Neden Bu Kadar Popüler?

Her yaşa her kesime hitap etmektedir. Kullanımı son derece kolaydır Hem iş amaçlı olarak hem özel amaçlı olarak istenilen her yerde kullanılabilmektedir.

İnstagram Nedir Videolu Anlatım

İnstagram Nedir

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar