Web Tasarımcılığı Nedir? Web Tasarımcı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı nasıl olunur günümüzde birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Güzel bir meslek olmasının yanı sıra eğlenceli ve estetiksel yapısı, birçok kişinin kariyer hedefi olarak bunu seçmesine neden olmaktadır.

Web tasarımı ana hatlarıyla internet sitelerinin tasarımlarıyla ilgilenmektedir. Bu bir takım kodlar, programlama dilleri aracılığıyla olur. Günümüzde yayın hayatına her yıl çok sayıda site başlamaktadır. Bunlar hem kurumsal hem de normal amaçlara sahip olabilmektedir.

Bir internet sitesinin kurulma amacı ne olursa olsun, hedefi daha fazla kişiye ulaşmak, tıklama sayısını arttırmaktır. Tasarıma dikkat etmek SEO uyumlu siteler elde edilmesine, böylece daha üst sıralarda görülmeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra kullanıcılara hitap ederek daha işlevsel bir yapı sunmaktadır. Web tasarımı nedir bu bakımdan büyük bir öneme sahiptir. Eğer kendinizi geliştirirseniz, büyük kazançlar elde etmeniz mümkündür.

Eğer bu hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız, tam da bu nedenle dikkatli araştırmalar yapmanız gerekir. Zira her firma ve her freelance web tasarımcı yapan size aynı kaliteyi sunmayacaktır.

web-tasarimciligi-nedir

Web Tasarımcılığı Nedir?

Her mesleğin bir tanımı vardır. Web tasarim nedir sorusuna bakıldığında, metin ve görsellerden oluşan internet sayfasının içeriklerinin, ziyaretçilere uygun bir şekilde sunulması olarak görülmektedir.

Bu hizmetleri almak istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır. Bu profesyonel şirketler ile görüşmek ve freelance çalışan bir kişiyle anlaşmaktır. Tercihiniz ne olursa olsun, bir projeye sahip olmanız, ne istediğinize dair fikrinizin olması şarttır.

Zira tasarımı yapanlar sadece sizin istekleriniz doğrultusunda hareket edecektir. Örneğin bir sağlık merkezi sitesine sahip olmak istemek, bir projedir. Sizin kendinizi müşterilerinize tanıtmak istediğinizi gösterir.

Eğer satış yapmak istiyorsanız, tasarımın ta buna özel şekilde yapılması gerekir. Web tasarımcı nedir tüm bu işlemleri gerçekleştiren kişilere denilmektedir.

Web Tasarımcı Ne İş Yapar?

Web tasarımcılar kendilerine gelen projeler kapsamında hareket etmektedir. Web tasarımcı ne iş yapar ana hatlarıyla projeden hareket eder. Dolayısıyla bir iş geldiğinde, ilk olarak müşterinin ne istediği, bunun nasıl olacağı öğrenilir.

Örneğin bir blog sayfası oluşturulmak isteniyorsa, bunun nasıl olması gerektiğine dair konular incelenir. Ancak kurumsal bir yapı oluşturulmak isteniyorsa, nasıl bir tanıtım olacağı, hangi mesajların verilmek istendiği anlaşılır.

Eğer satış yapılacaksa satılacak ürünlerin neler olduğu öğrenildikten sonra buna en uygun tasarımlar tespit edilir. Ardından da kodlamalarla gerçekleştirilir. Web tasarımcı ne iş yapar tüm işlemleri tamamladıktan sonra size son hali gösterecektir. Memnun kalmazsanız değişiklik talebinde bulunmanız mümkündür.

web-tasarimci-ne-is-yapar

Kimler Web Tasarımcı Olabilir?

Günümüzde birçok kişi web tasarımcısı olmak istemektedir. Kimler web tasarımcı olabilir sorusuna bakıldığında üniversitelerin bilgisayar, yazılım mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olma şartı arandığı görülür.

Ancak freelance çalışacaksanız kodlama bilgisine sahip olmak ve gerekli programları kullanabilmek de iş bulmanıza yardım edebilir. Buna karşılık ilgili bölümden mezun değilseniz, firmalara yapacağınız başvurular olumlu karşılanmayabilir. Bazı müşteriler tek başınıza çalışmanız, kurumsal ve profesyonel olmamanız nedeniyle size güvenmeyebilir.

Bunun haricinde kimler web tasarımcı olabilir için verilebilecek çok sayıda yanıt bulunmaktadır. Ana hatları ile şu şekilde belirtilebilir;

 1. Pazarlama departmanları ya da ajanslarda tasarım üzerine kariyer yapmak isteyenler

 2. Ajans ve kurumsal şirketlerde tasarımla ilgili çalışmalar yapmak isteyenler

 3. Web tabanlı yaptığı yazılımlar ile firmaların pazarlama gücünü arttırmak isteyenler

 4. Görsel tasarım alanında kariyer yapmak isteyenler

Web tasarımı hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda iş imkanına sahiptir. Ancak bunları değerlendirmek için ilgili olmanız, kendinizi geliştirmeniz gerekir. Yazılım dilleri her yıl güncellendiği için bunları takip etmeniz, dinamik olmanız ve web tasarımındaki trendleri bilmeniz gerekir.

Sıkıcı bir işte çalışmak da güzel sonuçlar sunmanızı engelleyecektir. Bu nedenle ilgili olmak da şarttır.

kimler-web-tasarimci-olur

Web Tasarımcı Olmak İçin Hangi Diller ve Programlar Bilinmelidir?

Web tasarımcısı olmak istiyorsanız, web tasarımcısı nasıl olunur konusunda ilgi, bilgilerini güncel tutma haricinde de bilmeniz gerekenler vardır. Eğer gerekli dilleri ve programları bilmiyorsanız veya profesyonel anlamda, tam yetkinlikte kullanamıyorsanız tasarımcı olmanız mümkün değildir.

Zira kurumlar konuya hakim olmadığı için sizi işe almayacak, Freelance olarak yaptığınız birkaç çalışmadan sonra memnuniyetsizlik oluşacağı için sizi kimse tercih etmeyecektir. Memnun olmayan bir müşteri, gelecekteki işlerinizi etkiler.

Bu nedenle ilk olarak bir takım dillerde uzmanlaşmanız gerekir. Bunlar uzmanlaşmak istediğiniz alana göre farklılaşır. Buna karşılık alanınız ne olursa olsun, bilinmesinin şart olduğu bazı diller de vardır. Bunlar,

 1. HTML,

 2. ASP,

 3. PHP,

 4. JavaScript,

 5. CSS şeklindedir.

Web tasarımcısı nasıl olunur diyorsanız, bunları bilmeniz şarttır. Bunların yanı sıra bir takım programlar da bulunmaktadır. Aralarından bazıları,

 1. Adobe Photoshop,

 2. Adobe Fireworks,

 3. Adobe Illustrator,

 4. Flash,

 5. JQuery,

 6. SQL şeklindedir.

Ancak bunlar farklılık gösterebilir. Temel olan bunları bilmeniz şarttır.

web-tasarimci-neler-bilmelidir

Web Tasarımcısı Neler Öğrenmelidir?

Günümüzde bir meslek seçerken, onunla nerelerde çalışılabileceği birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Web programcılığı nerede çalışabilir incelendiğinde hem kurumlarda hem de şirketlerde iş olanaklarının olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra Freelance, yani kişisel olarak çalışmanız da mümkündür.

Çalışma şekliniz ve türünüz nasıl olursa olsun, bilmeniz gereken birçok madde vardır. Kaliteli sonuçlar elde etmek, daha fazla kazanmanıza yardım eder. Bunun için de grafik tasarım teknolojilerinin tümünü, doğru şekilde öğrenmeniz gerekir.

Ayrıca Pixel tasarımı, vektörel tasarım, Flash, ActionScript, Photoshop, Dreamweaver, Illustrator, Fireworks, ASP, PHP bilinmelidir. Bunlara ek olarak şunlara da dikkat etmeniz gerekir;

 1. Web tasarımında ana ilkeler bilinmelidir.

 2. CSS ve XHTML gibi işaretleme dilleriyle web siteleri oluşturulabilmeli, şekillendirilebilmelidir.

 3. Web görselleri düzenlenebilmelidir.

 4. Standart içerik yönetim sistemleri bilinmelidir.

 5. Web projesinde etkin olarak çalışılmalıdır.

Eğer bu gibi konulara dikkat ederseniz, web tasarımcısı ne kadar kazanır için aylık maaşlarınız da artış gösterecektir.

web-tasarimci-neler-ogrenmeli

Web Tasarımcı Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Web tasarımcısı olmak istiyorsanız, görev ve sorumluluk olarak sizden neler bekleneceğini de bilmeniz gerekir. Bunlar da web tasarımcısı nasıl olunur için önemlidir. Bunlardan bir kısmı şu şekilde görülmektedir;

 1. Şahıslar ya da şirketler için web tasarımları yapmak

 2. Tasarlanan web sayfalarının güncelliğinden emin olmak

 3. Web sayfalarının güvenliğini test ettikten sonra yayınlamak

 4. Talepler kapsamında web sayfalarını güncellemek

 5. Web sayfaları için içerik sorumlusu belirlemek

 6. İdari ve akademik personellere, birimlere alan adları, web alanları ve FTP adresleri meydana getirmek

 7. Personellere interaktif servis modülleri hazırlamak

 8. İnteraktif servis eğitimi konusunda personele eğitim vermek

 9. Görev ve sorumlulukları prosedür ve hedeflere uygun yapmak

 10. Web sitesi tasarımlarını özgün yapmak ve analiz etmek

 11. Yeni trendleri ve teknolojileri takip etmek

 12. Sosyal medya görsellerini tasarlamak ve düzenlemek

 13. Web standartlarını öğrenmek ve uygulamak

Daha başarılı bir web tasarımcısı nasıl olunur bunları bilmek, daha iyi hazırlık yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra eşin size göre olup olmadığını anlamanıza, işte sizden neler bekleneceğini bilmenize yardım edecektir.

Web Programcılığı Nerelerde Çalışabilir?

Bir meslek sahibi olmak isteyenler bunun öncesinde çalışma alanlarını incelemektedir. Bilgisayar ve internet teknolojilerinin sürekli gelişmesi, web programcılığı için ileride de alanlar oluşturmaktadır. Web programcılığı nerelerde çalışabilir Freelance, şirkette ya da bir kurumda iş bulmanız mümkündür.

Eğer kendiniz çalışmak istiyorsanız, Freelance çok sayıda iş bulabilirsiniz. Ancak müşterileriniz tek olmanız nedeniyle size güvenmeyebilir. Bu nedenle ilk dönemlerde zorluk yaşanabilir. Lakin üniversite okumamışsanız ancak programlama dillerini ve ilgili programları öğrenmişseniz size çalışma fırsatı teklif edebilir.

Daha fazla kazanmak ve her ay düzenli maaş almak istiyorsanız firmalar tercih edilebilir. Ancak bunun için üniversite mezunu olmanız aranır. Yine gerekli tüm bilgileri bilmeniz şarttır. Eğer devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeniz gerekir.

web-programciligi

Web Tasarım Şirketleri Nedir?

Web tasarımı yaptırmak istiyorsanız bunun farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan en sık tercih edilen bir web tasarım şirketidir. Zira kurumsal ve profesyonel olarak çalışmaları, müşterilere doğal bir güven vermektedir. Web tasarım nedir konusunda şirketler, aynı hizmetleri daha kaliteli olarak sunar.

Hem blog sitelerinin hem de kurumsal sitelerin tasarlanmasına yardım ettikleri için her türlü projenizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için yalnızca iletişime geçmeniz ve aklınızda bulunan projeyi aktarmanız yeterlidir.

Web Tasarım Şirketleri Nasıl Çalışır?

Web tasarım nasıl yapılır için firmalar belirli aşamalara sahiptir. Ana hatlarıyla bunlar şu şekildedir;

 1. Proje belirlenmesi: Tasarım yaptırmak için bir projeye sahip olmanız gerekir. Ardından bir firma ile iletişime geçerek ne istediğiniz hakkında tüm ayrıntıları vermeniz, toplantı yapılması ve kesin kararlara bağlanması gerekir.

 2. Kurumsal kimlik çalışması: Eğer kurumsal hizmet yapılıyorsa, kurumsal kimlik çalışması yapılır. Böylece sitede hangi renklerin kullanılacağı, hangi mesajın iletileceği, logolar belirlenir.

 3. Grafik tasarım: Bu aşamada görsel, resim ve fotoğraf gibi unsurlar meydana getirilmektedir. Bunlar doğru yerde, doğru şekilde kullanılmalıdır.

 4. Kodlama: Tasarım tamamlandıktan sonra Phyton, HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP ve ASHP gibi diller kullanılarak, kodlama yapılır. Böylece site tarayıcılarda görünür hale gelir.

 5. İçerik yönetimi: Kodlama tamamlandıktan sonra içerik yönetim sistemi hazırlanır. Bu sistem içeriklerin, metinlerin, görsellerin kolay şekilde eklenmesine, site üzerinde değişiklik yapılabilmesine olanak tanır.

 6. Test: Tüm aşamalar yapıldıktan sonra testler gerçekleştirilir. Böylece bir hatanın olup olmadığı, eksik ve fazla yapılan işlemler tespit edilir. Gerekli durumlarda müdahale edilir. Müşteriye tanıtıldıktan sonra değiştirilmek istenen yer varsa düzeltilir.

 7. Yayınlama: Tüm bu işlemlerin tamamlanması ardından yayınlanma sürecine girilir. Bunun için bir domain ve hosting hizmetine gerek duyulur. Bunlar yerine getirilince site haritası da hazırlanarak yayınlanır.

Web tasarımı nasıl yapılır için tüm bu işlemler farklı sürelerde olabilir. Ne kadar süreceği istediğiniz projeye göre değişiklik gösterir.

Web Tasarım Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web tasarım hizmeti almak istiyorsanız, dikkatli bir araştırma yapmadan hizmet almamanız gerektiği bilinmelidir. Eğer bir Freelance ile çalışacaksanız, alanda yetkinliğine, güvenilirliğine, bildiği programlama dillerine, ne kadar süredir yaptığını, daha önceki projelerini bilmeniz gerekir. Mümkünse o kişilerle doğrudan konuşmak, aldıkları hizmetten memnun olup olmamalarını anlamanızı sağlar.

Web tasarımı nasıl yapılır firmalardan da alınabilir. Bu durumda doğrudan kurumun güvenilirliğini, tanınırlığını, tecrübesini, önceki projelerini, ekiplerinin alandaki uzmanlığını öğrenmeniz gerekir. Eğer düşünmeden hızlı tercihler yaparsanız, büyük olasılıkla kalitesiz sonuçlar alabilirsiniz.

Bu nedenle projenizi belirledikten sonra dikkatli hareket etmek, her zaman sizin yararınıza olacaktır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar