Web Tasarımcı Nasıl Olunur? Tasarımcı Neler Bilmeli?

İçindekiler

Web tasarım kolay mı sorusu her gün birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Özellikle üniversiteye hazırlanan öğrenciler bunların başında gelmektedir. Eğer bu konuya ilgiliyseniz, tasarım sizi çağrıştırıyorsa herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır. Her bir proje sizin için bir eğlence anlamına gelebilir.

Web tasarım, bir internet sitesinin tasarımından güncelleştirilmesine, içerik yönetiminden alandaki trendlerini takip etmeye kadar birçok konu ile ilgilenmektedir. Böylece bir web sitesinin daha verimli şekilde yayın hayatına başlaması/sürdürmesi sağlanır.

Bu siteler gerek normal bir proje, gerekse kurumsal bir çalışma olabilir. Bir web tasarımcı kendinden ne istenmişse, ona göre hareket eder. Bu konuya ilgi gösteriyorsanız, öncesinde bilmeniz gerekenleri araştırmak kendinizi daha iyi yetiştirmenize olanak tanıyacaktır.

Bunlardan biri SEO’dur. Tasarımın SEO odaklı olması, Google gibi arama motorlarında daha fazla görünür olmasına yardımcı olacak, böylece müşterilerinizin memnuniyeti artacaktır. Kodlama dillerine hakim olmak, programları ayrıntılı olarak bilmek ve iyi şekilde kullanmak da bunlar arasındadır.

web-tasarimcisi-nasil-olunur

Web Tasarım Projesi Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni bir web tasarımcı neler bilmeli konusu büyük bir önem taşımaktadır. Sektörde henüz yeniyseniz ya da girmeyi düşünüyorsanız, kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiği üzerine ışık tutar. Profesyonel olmak istiyorsanız gereksiz bilgiler ve kodlamalardan kaçınarak basit, sade ancak şık bir tasarım oluşturmanız gerekir.

Zira fazla kodlamalar SEO kurallarına uygun değildir. Ayrıca sitenin yavaşlamasına da bir nedendir. Tasarımın zor anlaşılması ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmayacak, tıklanma sayıları düşecektir. Bunun yanı sıra proje öncesinde şu gibi soruları sormanız ve cevaplar almanız da gerekir;

 1. Web sitesinin hitap ettiği kitle ne?

 2. Hedef kitlenin geri dönebilmesi için neler yapılmalı?

 3. Sitenin bakım ve güncelleme işlemlerini kim yapacak?

 4. Web sitesi tüketicinin hedeflerine ulaşmasını hangi yollarla sağlayacak?

 5. Web sitesi için hangi bilgilere gereksinimiz var?

 6. E-posta, sosyal medya ve diğer pazarlama metotlarından hangileri desteklenecek?

 7. Marka nasıl yansıtılacak?

Eğer projenin başında bu gibi sorulara yanıtlar alırsanız, daha doğru tasarımlar yapabilirsiniz. Web tasarımcısı neler bilmeli için bunlara dikkat etmek mutlu müşteriler elde etmenize, böylece maaşınızı arttırmanıza yardımcı olur.

web-tasarim-projesi

Profesyonel Web Tasarımcısı Olmak İçin Ne Bilinmeli?

Web tasarımcısı maaşları özel sektörde ve Serbest web tasarımcı çalışanlarda büyük farklılıklar göstermektedir. Eğer profesyonel olursanız, kısa sürede yükselmeniz mümkündür. Eğer bazı konulara dikkat eder ve kendinizi üzerine geliştirirseniz, mutlu geri dönüşler almanız mümkündür;

 1. UX ve UI: Kullanıcı deneyimini arttıran, kullanışlı ara yüzler hem sizin hem de ziyaretçilerin sitede dolaşmasını hızlandıracaktır. Modern bir görünüm, herkes tarafından tercih edilmektedir.

 2. Geri dönüşüm: Her insan bir hizmet veya ürün arıyorsa farklı siteleri inceler. Önemli olan onları yeniden geri döndürmeyi bilmenizdir. Bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmek size çözüm sunacaktır.

 3. Dijital pazarlama: SEO kuralları site tasarımlarında da geçerlidir. Bu kurallara uyum göstermek sitenin daha yukarıda sıralanmasına yardım edecek, böylece müşterilerinizin daha mutlu olmasına yardım edecektir.

 4. Web geliştirme: Tasarımın yanı sıra kodlamayı bilmek, tüm işleri yapabilmenize olanak tanır. Böylece daha fazla ön plana çıkabilirsiniz.

 5. Grafik tasarım: Grafik tasarımını doğru yapmak, hedef kitleye uygun bir yapıda olması, yazı tiplerinin ve boyutunun doğru olması daha iyi sonuçlar almanıza yardım edecektir.

Web tasarımcı nasıl olunur için bunları bilir ve üzerlerine kendinizi geliştirirseniz, çalışma hayatınıza daha güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Web Tasarımcısı Hangi Yazılım Dillerini Bilmelidir?

Web tasarımı yaparken kullanılan bazı yazılım dilleri vardır. Bunları bilmek, karşı tarafa daha fazla seçenek sunmanıza yardımcı olur. Web tasarımcı nasıl olunur için yazılım dilleri kapsamında bilmeniz gereken birçok seçenek vardır. Ancak,

 1. PHP,

 2. ASP,

 3. CSS,

 4. JavaScript,

 5. HTML bunların başında gelmektedir.

Bunların her biri sürekli güncellenmektedir. Dolayısıyla alanında profesyonel bir web tasarımcısı olmak istiyorsanız düzenli takip etmeniz şarttır. Bunların yanı sıra dikkat etmeniz bazı konular da vardır.

web-tasarimci-neler-bilmeli

Web Tasarımcısı Nelere Dikkat Etmelidir?

Web tasarımcısı neler bilmeli içinde birçok konu vardır. Bunlara önem vermek meslekte daha kolay ve daha hızlı şekilde ön plana çıkmanıza yardım edecektir. Bunlardan biri güçlü iletişim becerileridir. Müşteri ve yöneticilerle doğru irtibat kurabilmek hem hakkınızda olumlu görüşler uyandıracak, hem de projeyi daha iyi yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Ayrıca size kendinizi daha iyi pazarlamanıza da olanak tanır. Rakiplerinizden öne çıkmak istiyorsanız da dikkat etmeniz gereken bir husustur. İkinci olarak deneyime de dikkat etmeniz gerekir. Yeterli tecrübenizin bulunmaması, firmalar ve müşteriler tarafından olumsuz karşılanır.

Bazı durumlarda çok yetkin ve becerikli olsanız bile, tecrübenizin az olması sizin için bir olumsuzluktur. Zira firmalar ya da müşteriler sizin hangi firmalarda çalıştığınızı, katıldığınız projeleri, burada hangi işleri yaptığınızı bilmek isteyecektir.

Üçüncü olarak da takım çalışması yapabilmeniz gerekir. Her ne kadar site tasarımında tek kişi çalışıyor gibi görülse de web tasarımcısı neler bilmeli hakkında dikkat etmeniz gereken husus bir takımın olduğudur. Tek başına çalışmalar çok nadirdir.

Web Tasarımcısı Hangi Programları Bilmelidir?

Web tasarımcılarının kullandıkları bir takım programlar vardır. Bunlar hakkında sadece bilgi sahibi olmanız değil, profesyonel olarak kullanmanız gerekir. Böylece farklı projelerde rol alma olasılığınız da artacaktır. Bunlardan bazıları,

 1. Flash,

 2. ActionScript,

 3. Adobe Photoshop,

 4. SQL

 5. JQuery,

 6. Adobe Dreamweaver,

 7. Adobe Illustrator,

 8. Adobe Fireworks gibidir.

Ayrıca vektörel ve pixel tasarım da yapılabilmelidir. Böylece bir projede önerebilecekleriniz de daha fazla olacaktır.

web-tasarimci-hangi-programlari-bilmeli

Web Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Web tasarımcısı olmak istiyorsanız, öncesinde sizden nelerin bekleneceği mutlaka bilinmelidir. Bu durum işin size uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunlar genel hatlarıyla şu şekilde görülmektedir;

 1. Firmadaki personellere, interaktif servis modülleri üzerine eğitim vermek

 2. İnteraktif servis modülleri hazırlamak

 3. Site için bir içerik sorumlusu belirlemek

 4. Sayfaları test ederek, sorun bulunmuyorsa yayınlamak

 5. Web tasarımları oluşturmak

 6. Sosyal medya platformları için görsel içerikler meydana getirmek

 7. Alan adları, web alanları ve FTP adresleri meydana getirmek

Bunların yanı sıra web tasarımı hakkında en son trendleri de takip etmeniz, çalışmaları buna göre gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece alacağınız sonuçlar da iyileşecektir. Yapılan tasarımların hepsi prosedür ve proje hedeflerine uygun olmalıdır. web tasarımcılığı ne iş yapar sorusuna da böyle cevap verebilir.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Web tasarımcısı olmak istiyorsanız farklı seçenekler vardır. Bunlardan biri kendinizi yetiştirmektir. İnternette bulunan kurs ve eğitimleri takip ederseniz, öğrenmeniz gereken yazılım dillerini ve programlarını öğrenirseniz, iş bulmanız mümkündür. Ancak bunlar Freelance olacaktır. Zira bölümünü okumamışsanız, firmalarda işe başlamanız olası değildir. Kamu kurumları da bölümü bitirmeyi isteyebilir.

Eğer bölüm okumak istiyorsanız farklı seçenekleriniz vardır. Web tasarımcı nasıl olunur, web tasarım ve kodlama ne yapar için bazı bölümler şu şekildedir;

 1. Web tasarımı ve kodlama

 2. Grafik tasarımı

 3. Bilgisayar mühendisliği

 4. Yazılım mühendisliği

Bunlar haricinde de okuyabileceğiniz bir takım bölümler vardır. Eğer kariyerinizi firmaların pazarlama departmanlarında yapmak istiyorsanız, size büyük bir fırsat sunar. Aynı zamanda görsel tasarımları seviyorsanız, bu alan üzerine gelişmek ve üzerinde çalışmak istiyorsanız da size çözümler üretmektedir.

Tüm bunların yanı sıra mesleğin geleceğini de düşünmeniz gerekmez. Zira internete her geçen gün yeni web siteleri katılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, mesleğin de önünü sürekli açmaktadır. Bu nedenle alanda kendinizi geliştirseniz, web tasarımcı ne iş yapar için hem yurt içinde hem de yurt dışında kolayca iş bulabilirsiniz.

Bunlara ek olarak yabancı dil bilmek de sizin faydanıza olacaktır. Böylece rakiplerinizden daha fazla ön plana çıkabilirsiniz.

web-tasarimci-nasil-olur

Web Tasarımcı Nerelerde Çalışabilir?

Web tasarımcıları temel olarak üç farklı yerde çalışabilir. Bunlar Freelance web tasarimci projesi yapması, web tasarım firmalarına personel olarak girmesi veya kamu kurumlarına dahil olmasıdır.

Eğer kendiniz çalışmak istiyorsanız, kendinizi yetiştirdikten sonra web tasarımı nasıl yapılır için iş ilanlarına bakmanız, ardından bunlara başvurmanız gerekir. Aynı zamanda bir web sitesi oluşturabilir, bunun üzerinden de kişisel çalışabilirsiniz. Ancak kurumsal çalışmıyorsanız, vereceğiniz güven de az olacaktır.

Ayrıca bir projede çalışmıyorsanız, maaş almanız da imkansızdır. Firmalara daha fazla iş gelmesi nedeniyle onları tercih etmek size çözüm sunabilir. Üstelik yeteneklerinizi gösterirseniz, daha fazla kazanmanız da mümkündür. Ancak bölüm okumamışsanız, yetenekli ve tecrübeli olsanız bile kabul edilmeyebilirsiniz.

Kamu kurumlarına girmek istiyorsanız, KPSS’ye katılmanız gerekir. Zira bilindiği gibi devlete yapılan alımlarda adaylardan söz konusu puan talep edilmektedir. Bu çalışma şekillerinden hangisi size daha uygun ve cazip geliyorsa, onu tercih edebilirsiniz.

Web Tasarım Şirketleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Web tasarım şirketleri bir normal ya da kurumsal bir dijital tasarım projesini hazırlayarak müşterilere sunmaktadır. Kurumsal yapıları olması nedeniyle genelde tercih edilen seçenektir. Eğer onlar tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız, iletişime geçmeniz gerekir.

Bundan sonra bir takım görüşmeler ve toplantılar gelir. Eğer anlaşma yapılırsa, isteklerinize göre hareket edilerek hazırlanır. Bu süreç ana hatları ile şu şekilde ilerlemektedir;

 1. Proje tespiti: Firmalara başvururken öncelikle aklınızda bir proje olması, üzerinde düşünmüş ve kararınızı vermiş olmanız gerekir.

 2. Kurumsal kimlik: İş kesin olarak alınmışsa ve kurumsal yapıya sahipse, logoların ve resimlerin nerede, nasıl kullanılması gerektiği incelenir.

 3. Grafik tasarım: Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra görsel öğeler hazırlanır. Bunların nerede, nasıl kullanılacağı da hesaplanmaktadır.

 4. Kodlama: Tasarımlar bitirildikten sonra kodlamaya sıra gelir. Birçok yazılım dili olup projeye en uygun olan tercih edilmektedir.

 5. İçerik yönetim: Bu aşamaya gelindiğinde, yöneticinin siteyi daha kolay yönetmesi, metin ve görsel gibi içerikleri ekleyebilmesi için bir sistem hazırlanır.

 6. Test: İçerik yönetim sistemi tamamlanınca ortaya çıkarılan çalışma incelenir. Bu kapsamda nelerin eksik ve fazla olduğu gibi durumlar incelenir. Gerek duyulursa düzeltme yapılır. Müşterinin isteği kapsamında düzeltmeler olabilir.

 7. Yayın: Eğer sitenin tüm tasarım işlemleri bitmişse domain ve hosting işlemleri tamamlanarak yayınlanır.

Web tasarımı için ne bilmek gerekir ana hatlarıyla bu şekildedir. Firmaların nasıl çalıştığını bilmek, bir şirkete girdiğiniz durumda projenin ilerleme hatları üzerine sizi bilgilendirir. Bunun yanı sıra web tasarım hizmetleri almak istiyorsanız, dikkatli olmanız da gerekir.

Zira firmanın deneyimli olması, ekiplerinin profesyonel ve alanda yetkili bulunması alacağınız sonuçları iyileştirecektir. SEO uyumlu olması, Google sıralamanızı yükseltir. Aynı zamanda ilgili şirketin daha önceki çalışmalarını bilmek de neler bekleyebileceğiniz hakkında sizi bilgi sahibi yapacaktır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar