Web Tasarımcı Ne Kadar Maaş Alır?

İçindekiler

Web tasarımcı ne kadar maaş alır konusu genel olarak maaş miktarının ucu açık olmaktadır. Freelance olarak çalışan web tasarımcılar ve herhangi bir firmaya bağlı olmayan kişilerin kazançları değişebilir. Bir ay çok çalışır aylık olarak 10 bin TL kadar kazanabilirken bir ay hiç iş almayabilir.

Web tasarımcılar kurumsal bir firmada veya ajansta çalışan kişiler şirkete bağlı olarak ortalama maaş olarak 6 bin TL ile 10 bin TL arasında alabilir. Web tasarımcıları ne kadar maaş alır konusunda alacakları maaş tamamen kişilerin tecrübesine bağlı olmaktadır. Web tasarımcı maaşları konusunda,

 1. Şirkete bağlı olarak çalışan web tasarım ve kodlama maaşları konusunda maaşlar farklılık gösterebilir. Verilere göre ortalama maaşlar 3 bin TL civarında olabilir.
 2. Alınacak maaşlar çalışma yılı, şirketin büyüklüğü, deneyim ve donanımına göre maaşlar farklılık gösterebilmektedir.
 3. Kişiler bir şirkete bağlı çalışırken Freelance web tasarımcısı yapabilirler ve aylık gelirlerini arttırabilirler.
 4. Web tasarımcı ne kadar maaş alır konusunda profesyonel olan web tasarımcıları bazı durumlarda grafik yönleri ile ilgilenebilir bazı durumlarda kodlamalar yapılabilir, bu sebeple kurumlarca verilen maaşlar farklılık gösterebilmektedir.
 5. Web tasarımcı maaşlarına bakıldığı zaman başlangıç maaşları farklılık gösterebilmektedir, bununla birlikte asgari ücretten başlanabilir ve zamanla maaş yükselebilir.
 6. Genellikle 6 yıllık tecrübesi olan kişilerin maaşı 10 bin TL ve yukarında maaş olabilmektedir, daha üst düzeyde olan kişiler ise firmaya bağlı olarak maaşları 15 bin TL civarına yükselebilir.
 7. Web tasarımcı ne kadar kazanır konusunda web tasarımcı maaşları aldıkları projelere göre de farklılık gösterebilmektedir, bu sebeple yüksek gelirli olan projelerde ve büyük firmalarda çalışıldığı zaman daha yüksek ücretlerde para alabilirsiniz.
 8. Maaşınızı arttırma konusunda gelişen teknolojilerde uzmanlaşmalı ve sürekli olarak bilginize bilgi katmalısınız.
 9. Web tasarımcı olmak isteyen kişiler Meslek Yüksek Okullarının web tasarımı bölümünden mezun olabilirler, bununla birlikte lise veya dengi okullarından mezun olmalı ve mesleki yeterliliğine göre kişiler maaşlı bir işe başlayabilirler.

web-tasarimci-maasi

Web tasarım alanında çalışan bir diğer kesim ise freelance olarak yani serbest meslek olarak çalışan kişilerdir. Bu durumda freelance web tasarımcı ne kadar kazanıyor sorusu tamamen kişilerin aldığı iş sayısına, yaptıkları işe göre farklılık gösterebilir. Freelance tasarımcıların geliri sürekli olarak farklılaşmaktadır. Web tasarımcıları bir ay çok çalışırken çok kazanabilir fakat bazı aylarda iş veya proje bulamayabilirler. Web tasarımcıları hızlı olmalı, gerektiği zaman SEO gibi işlemleri yapmalı, renk, görsel gibi unsurlara dikkat etmelidir.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Web tasarımlar, tasarım yaparken bazı özel bilgilere sahip olmalıdır. Web tasarımcı nasıl olunur konusunda tasarım araçlarını ve grafik programlarını iyi derecede biliyor olmak gerekmektedir. Bunun dışında sürekli olarak web teknolojilerinden haberdar olmalı, takip etmelidir. Web tasarımcı olmak kişilerin tamamen tecrübesine bağlıdır, web tasarımcı olmak için sürekli olarak örnek web sayfası yaparak kendilerini geliştirebilir ve referans, portföy oluşturabilirler.

Web tasarımcı olmak için kişiler belirli olan okullar üzerinden bölümlerini okuyabilir ve işin inceliklerini öğrendikten sonra kendilerini daha rahat bir şekilde geliştirebilirler. Web tasarım ve kodlama ne iş yapar konusunda öncelikle web tasarımlarının nasıl üretilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalı, renk skalaları, fontlar gibi ara yüz tasarımı, çeşitli flash uygulamalarını bilmelidir. Web tasarımcı olurken kişiler iyi bir şekilde düşünmeli ve web tasarım konusunda kararlı olmalıdır. Web tasarımcı nasıl olunur konusunda,

 1. Web tasarımı yapmak görüldüğü gibi kolay bir iş değildir, bazı web tasarım projeleri haftalar sürebilir ve sayfalar dolusu bir akış şemasına uyulması gerekebilir.
 2. Web tasarım nedir konusunda web tasarımcı olma konusunda kişiler pratik zekaya sahip olmalı, alternatif çözümler üretmeli, özgün fikirlerini projeye yansıtmalı ve cesaretli olmalıdır.
 3. Web tasarımcıları sürekli olarak eleştirilere açık olmalıdır, zaman zaman pekte yapıcı olmayan yorumlara maruz kalabilir ve müşterilerle sıkıntı yaşayabilir.
 4. Kişiler belli bir disiplin içerisinde ellerinde bulunan işleri sıkılmadan yapmalı ve yaratıcı fikirlerle birlikte ilhamını nereden bulacağını bilen, problem çözme konusunda ve çözümleri uygulama konusunda altından kalkabileceği projeleri yerine getirmelidir.
 5. Web tasarım konusunda kişilerin tecrübe kazanması önemlidir, bununla birlikte yüksek web tasarımcılığı maaşı için tecrübe kazanmanın en iyi yolu bolca çalışmak ve egzersiz yapmak olmalıdır. Kişiler kendilerini geliştirirken çalışmaktan kaçınmamalı ve bununla birlikte web tasarım konusunda bilen kişilerden yararlanmalıdır.
 6. Web tasarım ile müşterilerin hedefe ulaşması sağlanmalı ve hedef kitlerine uygun bir şekilde tasarımlar yapılmalıdır.
 7. Markanın doğru bir şekilde web sitesi ile yansıtılması önemlidir aksi takdirde yapılan işler ve emekler boşa gidebilir.

web-tasarimci-nasil-olunur

Günümüzde pazarlama stratejisinin merkezinde web tasarımı yer almaktadır, web tasarım siteleri kişilerin veya firmaların geniş bir kitleye ulaşmasını sağlar ve hizmet ve marka farkındalığı oluşturur bu sebeple firma ve markalar internet ortamında kendi ürün ve değerlerini yansıtabilmeleri açısından web tasarımcılarına güvenir. Web tasarımcı nasıl olunur konusunda öncelikle web tasarımcılar bu işe sadece para gözüyle bakmamalı, firmalara değer vererek gerçekten internet üzerinde iyi bir şekilde yer almalarına yardımcı olmalıdır.

Web Tasarım ve Kodlama Ne İş Yapar?

Web tasarımı, internette yayınlanacak olan sitelerin renk, font ve görsel uyumu sağlayacak ve kullanıcı deneyimi yönünden en iyi gelen temanın oluşturulmasıdır. Web tasarım ve kodlama ne iş yapar konusu da sadece temanın hazırlanması değil, bunun yanında sitenin ihtiyacı olan kodlama işlerinin aynı anda halledilmesidir. Web tasarım ve kodlama ne iş yapar konusunda,

 1. Bilgisayar sisteminin yazılım ve donanım olarak sitelerin kurulumu ile birlikte web sayfalarını tasarlayan, gözlem yapan ve bu işlemlerin güvenilirliği, kullanılabilirliğini gözlemleyerek programa dilleri yardımı ile web uygulamaları hazırlayan kişi olmaktadır.
 2. Web tasarımı ve kodlama ile beraber ihtiyaçlar değerlendirilir ve proje analiz edilir, sonrasında müşterilerin isteği ile web sayfalarını düzenler.
 3. Web tasarım ve kodlama işi ile uğraşan kişiler ihtiyaçlar doğrultusunda araştırma yapar ve web sitelerinin görsel ara yüz tasarımını halleder.
 4. Şirket veya şahıs sitelerini tasarlar, isteğe göre güncellemeleri yapar veya üzerinde değişiklikler yapar.
 5. Firmalarla çalışan web tasarımcılar, birimlerden gelen taleplerle birlikte tasarladığı veya tasarlanan web sayfalarını günceller.
 6. Web sunucusu yedekleme ve kurtarma işlemlerini yapar, web sayfalarının güvenliklerini test eder, yayına sürer.
 7. Kısaca web tasarım ve kodlama ile uğraşan kişiler web sayfaları hakkında birçok şeyi yapabilir. Bu meslek tamamen sabır, yaratıcılık, cesaret isteyen bir iş olmaktadır.

web-tasarim-kodlama-ne-yapar

Web tasarım ve kodlama ile uğraşmak isteyen kişilerin önceliği ekipmanları ayarlamaktır. Bilgisayar, yazılımlar, bilgisayar donanımları, mobil teknolojiler gibi pek çok ekipmanı önceden ayarlamalıdır. Ekipmanları kullanabilmek için kişilerin ileri düzeyde bilgisayar ve teknoloji becerisine sahip olmalıdır, bununla birlikte işi planlama konusunda yeterliliği bulunmalıdır.

Web tasarımı ve kodlama işi ile uğraşmak isteyen kişilerde bulunması gereken özelliklerden bazıları ve web tasarım iş ilanları içerisinde bulunan iş tanımları, sayısal yeteneğe sahip olmaları, kendini yenileyebilen yapıda olmalı, araştırmacı, sabırlı, dikkatli, yaratıcı ve tasarım, görsel yeterliliğe sahip kişiler olmalıdır. Eğer firmalarla çalışılacaksa ekip içerisinde çalışabilen kişiler olmalıdır, sistemli bir şekilde düşünmelidir ve yabancı dile ilgisi olmalıdır.

web-tasarimci-nekadar-maas-alir

 

Web Tasarımcı Ne Kadar Maaş Alır?

Web tasarımcılar genellikle ofis ve büro tarzı ortamlarda çalışır. Web tasarımcı ne kadar maaş alır konusunda bu soru kişilerin çalıştığı alana göre ve tecrübesine göre farklılık gösterebilir. Web tasarımcılar isteğine göre freelance olarak çalışabilir. Genel olarak web tasarımcılığı oturarak yapılan bir iştir, çalışma saatleri esnektir bu sebeple web tasarımcı olmak isteyen kişiler bu durumları göz önüne alarak çalışmalıdır.

Freelance olarak çalıştıkları zaman miktarlar tamamen farklılık gösterebilmektedir. Web tasarımcısı ne kadar kazanır konusunda genel olarak özel sektöre dayalı olan web tasarımcıların ücretleri başlangıç seviyesinde 2 bin ile 3 bin TL arasında olabilir fakat yüksek kademeli olan kişilerin maaşı 10 bin TL kadar çıkabilir. Web tasarımcı ne kadar maaş alır konusunda,

 1. Web tasarımcıların kazançları çok yüksek olabilir, bu tamamen kişilerin tecrübesine göre artabilmektedir.
 2. Sektörde çalışan web tasarımcılarda tecrübe ile birlikte yaratıcılık arttığı zaman kazançta bu oranda doğal bir şekilde artış göstermektedir.
 3. Web tasarımcı maaşı konusunda bazı işletmelerde maaş dışında gerçekleştirilen web tasarım işlerine göre primlerde ödenebilmektedir.
 4. Web tasarımcı olan kişiler iş ararken yetkinliklerini iyi bir şekilde belirlemelidir çünkü bazı işlerde grafik tasarımla birlikte görsel araçların düzenlenmesi, kodlama işi de gerek olabilir, bu duruma göre web tasarımcı maaşlarında artış olabilmektedir.

 

web-tasarim-is-ilanlari

Web tasarım İş İlanları Hangi Şartları Arar?

Web tasarım alanı genel olarak bilişim teknolojilerinde, kamu alanlarında, özel sektöre çalışabilirler. Bununla beraber kendi işlerini de kuran çok fazla web tasarımcı vardır. Web tasarım iş ilanları hangi şartları arar konusunda bu durum firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bununla birlikte büyük şehirlerde özel sektörde iş bulma olanağı daha yüksek olabilmektedir. Web tasarım iş ilanlarında aranan genel nitelikler şu şekildedir,

 1. Müşterilerin web sitesi ihtiyaçlarını değerlendirebilen ve istenilen projeyi analiz edebilen.
 2. Firmaların ve markaların ihtiyaçları doğrultusunda araştırma yapan ve planlama yapabilen.
 3. Web sitelerinin tasarımını, renk, font gibi birçok dengeyi sağlayabilen ve bununla beraber sitelerin ara yüz tasarımı oluşturabilen.
 4. Bazı firmalarda web sitelerinin temel veri tabanını hazırlayabilen ve kod yazabilen kişiler.
 5. Sosyal medya görsellerini tasarlayan düzenleyen.
 6. HTML, CSS, JavaScript gibi programlama dillerini bilen ve projelerinde uygulayabilen.
 7. Şirket, şahıs siteleri, blog, e-ticaret gibi siteleri açma konusunda bilgi sahibi olan.
 8. Web siteleri mobil uygulamaya çevirebilen veya mobil uygulamaları kurabilen.
 9. Tasarlanan web sayfaları üzerinde güncelleme yapabilen ve gerektiği zaman üzerinde farklılık yapabilen.
 10. Web sunucularını düzenleyebilen, yedekleme, kurtarma, hosting, alan adı, domain gibi konularda bilgisi olan.
 11. Web sayfalarının güvenilirliklerini test ederek kurtarma işlemi yapan kişiler.
 12. Sayısal yeteneğe sahip olmak, araştırmacı, sistemli düşünebilen, kayıt tutma yeteneğine sahip, kendini yenileyebilen, sabırlı ve dikkatli olan kişiler.
 13. Yaratıcı tasarım ve görsel yeterliliğe sahip olmak web tasarımcılarda istenen önemli özellikler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple web tasarımcısı olmak isteyen kişilerin yaratıcılığı ve tasarım gücü iyi olmalıdır.

 

web-tasarimci-sartlari

Gibi genel iş tanımı içerisinde olmaktadır. Firmaların istediği nitelikler firmadan firmaya farklılık gösterebilir ve web tasarımcı maaşları firmadan firmaya farklılık gösterebilir. Fakat kişiler freelance olarak çalıştığı zaman bu niteliklere uymak zorunda değildir. Bu noktada iş yapılan müşterilerin isteğine göre bilgi sahibi olmak yeterli olacaktır. Yukarıda sayılan iş tanımları dışında ekip çalışmasına uygun olmak, ek olarak yabancı dil bilmek, yurt dışı seyahatlerinin sorun olmaması gibi durumlar istenebilmektedir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar