Akıllı Telefonunuz Güvende Mi? Android ve iOS Uygulama Güvenliği

Akıllı Telefonunuz Güvende Mi? Android ve iOS Uygulama Güvenliği

by web-tasarim Ekim 23, 2020

Akıllı telefonunuz güvende mi? Android ve iOS uygulama güvenliği nasıl sağlanır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar günlük hayatlarımızda kilit role sahip birer araç haline geldi. Akıllı telefonları yanımızdan ayırmıyoruz. Hassas veri ve bilgilerimizi düşünmeden akıllı telefonlarda saklıyoruz. Günlük iletişim ve sosyalleşme haricinde bankacılık uygulamaları ile finansal işlemler için de akıllı telefonlara güveniyoruz.

Akıllı telefonlarda çeşitli sensörler bulunmaktadır. Kamera, GPS ve mikrofonun yanında akıllı telefonunuz merdiven çıkıp çıkmadığınızı anlayabilecek kapasiteye sahiptir. İnternetin kendisi gibi akıllı telefonlar da gizlilik ve güvenlik için tasarlanmamıştır.

Akıllı telefonunuz Wi-Fi ağları, MAC adresi, Bluetooth ve uygulamalar üzerinden takip edilebilir.

akilli-telefon-guvenligi

1.  Android ve iOS için VPN

Android ve iOS için VPN programı kullanarak bağlandığınız Wi-Fi ağlarında akıllı telefonunuzun güvenliğini ve gizliliğini sağlayabilirsiniz.

Herkes tarafından kullanılan ortak Wi-Fi ağına bağlanıldığında akıllı telefonunuzun internet trafiği hem Wi-Fi ağı operatörü hem ağdaki diğer kişiler hem de siber saldırganlar tarafından görülebilir.

Ortadaki adam (Mitm) saldırısı ile akıllı telefonunuzun internet trafiği siber saldırgan tarafından izlenebilir. Siber saldırgan aldığınız veya gönderdiğiniz e-postalarda değişiklik yapabilir, hesaplarınızı ele geçirebilir veya telefonunuza kötücül yazılım yerleştirebilir.

VPN (Sanal Özel Ağ) programları akıllı telefonun internet trafiğini şifreler ve cihaza yeni bir internet protokol (IP) adresi ile internette iletişim kurma imkanı sağlar.

VPN ile veri paketleri AES-256 bit anahtar şifreleme gibi güçlü şifreleme algoritmaları ile şifrelenir. Okul, otel veya havaalanı gibi alanlarda VPN kullanıldığında akıllı telefonun çevrimiçi aktiviteleri üçüncü partiler tarafından görülemez.

Son güncellemelere sahip Android ve iOS akıllı telefonlar MAC adreslerini rastgele hale getirme özelliğine sahiptir. Cihazınızın bağlandığı her Wi-Fi ağında tanınmaması için bu özelliği kullanabilirsiniz.

akilli-telefon-vpn2.  Android ve iOS Uygulama Güvenliği

Akıllı telefonlarda kullanılan Android ve iOS uygulamalar ne kadar güvenlidir? Uygulamalar kişisel veri ve bilgileri ele geçirebilir mi?

iOS işletim sistemi kapalı bir sistem olduğu için Android’e göre daha güvenli olduğu düşünülmektedir. Apple kaynak kodunu uygulama geliştiricileri ile paylaşmadığı için iPhone ve iPad sahipleri cihazlarda kod üzerinde değişiklik yapamazlar. Bu sebepten ötürü, siber saldırganlar iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda güvenlik açıklarını daha zor bulur.

Android işletim sistemine sahip cihazlar siber saldırganlar tarafından daha sık hedeflenir fakat bunun sebebi birçok cihazın Android işletim sistemine sahip olmasıdır.

İşletim sistemleri ne kadar güvenli olursa olsun akıllı telefona indirilen uygulamaların sahip olduğu erişim izinleri kişisel veri ve bilgilerinizi tehlikeye atabilir.

Bir hesap makinesi uygulamasının kişiler listesine erişimi olması şüphe uyandırıcıdır. Google PlayStore ve App Store harici uygulama cihazınıza indirmeyiniz.

Ücretsiz olan uygulamalar casus yazılımı gibi kişisel veri ve bilgilerinizi toplayabilir. Mümkün olduğunda ücretsiz uygulamaları Android ve iOS cihazlarda kullanmayın.

Ücretsiz uygulamaların her zaman cihazınızda hangi izinlere sahip olduğunu kontrol edin.

Android Uygulama Güvenliği

Android cihazda Ayarlar > Uygulamalar bölümünden indirilen uygulamalar görüntülenebilir. Daha sonra burada her bir uygulamanın hangi izinlere sahip olduğu kontrol edilebilir.

Ayrıca Ayarlar > Güvenlik > Güvenlik & Ekran Kilidi > Cihaz Admin Uygulamalar kısmına giriş yapılarak istenmeyen uygulamaların admin erişim izinleri kaldırılabilir.

iOS Uygulama Güvenliği

iOS cihazda Ayarlar > Gizlilik kısmına giriş yapılarak Konum ve Takip ayarları gerçekleştirilebilir.

Konum ayarları üzerinden konumunuzu kapatabilir veya hangi uygulamanın ne zaman konumunuza erişim sağlayabileceğini ayarlayabilirsiniz.

Takip ayarları üzerinden veri ve bilgilerinizin üçüncü partiler ile paylaşılmasını istemiyorsanız bu özelliği kapatabilirsiniz.

Ayarlar kısmından her bir uygulamayı görüntüleyebilir ve her bir uygulamanın erişim izinlerini yönetebilirsiniz.

3.   Android ve iOS Google Gizlilik Ayarlamaları

Google sadece bir arama motorundan ibaret değildir. Google çok büyük bir uygulama ekosistemine sahiptir. Google ile oturum açtığınız her cihaz üzerindeki aktivite Google tarafından takip edilmektedir.

Google neleri takip ediyor?

  • Web ve Uygulama Aktiviteleri
  • Konum Geçmişi
  • Cihaz Bilgisi
  • Ses Aktiviteleri
  • Youtube Arama Geçmişi
  • Youtube İzleme Geçmişi

Google’ın bu aktivitelerinizi Android ve iOS cihazlarda takip etmesini durdurmak için Veri ve Kişiselleştirme sayfasına giriş yapabilirsiniz. Bu sayfadan Google’ın takip etme aktivitelerini durdurabilirsiniz.

Reklam Kişiselleştirme alanını kapatarak Google’ın reklamlarınızı kişiselleştirmeyi durdurmasını sağlayabilirsiniz.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.