Sitemin Değeri Ne Kadar Eder?

Sitelerin değerlendirilmesi birçok farklı faktör bulunmaktadır. Site değeri, sitenin domain değeri, internet üzerindeki sıralamaları ( ÖR” Alexa Sıralaması), arama motorlarının sitenize verdiği değer (Arama motorları sitelere belirli kriterlere göre itibar atfeder ve bu itibara göre siteye muamele yapar), Sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısı gibi değerlemelerinin toplamından yola çıkarak belirlenmiş fiyattır.

Domain değeri, aldığınız domainin isim olarak değeridir. Sitemin değeri neye göre belirlenir diyorsanız şöyle örneklendirebiliriz. Haber.com domaini haber kategorisinde habermekani.com domaininden daha değerli bir domaindir. Öncelikle arama kelimelerinden en önemlisi olan Haber kelimesinin tek başına olduğu bir domaindir. Bunun yanında haber.com kısalığı ve akılda kalıcılığıyla diğerlerine göre öne çıkmaktadır bu da domaine ayrı bir değer katmaktadır.

alexa-site-degeriİnternet üzerindeki sıralamalar deyince akla hemen internet sitelerini sıralayan ve dünyanın her yerinde kabul görmüş alexa.com gelmektedir. Alexa sırası bir sitenin ne kadar hiti olduğu konusunda fikir vermektedir. Aldığı hit ne kadar yüksek olursa sıralaması o kadar yüksek olacaktır. Sitemin alexa değeri nedir diye merak ediyorsanız alexa.com sitesinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Sitemin değeri nedir diye öğrenmek istediğinizde bakacağınız bir diğer önemli nokta da sitenizin arama motorlarında anahtar kelimelerde aldığı sıralar olacaktır. Siteniz ne kadar özel kelimelerde üst sıralarda ise o kadar değeri artacaktır.

Bir Sitenin Değeri Nasıl Ölçülür?

Yukarıda ayrıntılı olarak site değeri hesaplama nasıl yapılır örneklendirdik. Bunların yanı sıra sitenize değer katan diğer bir özellikte sitenizin gelirinin olması durumudur. Bir web tasarım şirketiyle görüşerek sitenizin değerini öğrenebilirsiniz. Sitenizin aylık sabit bir geliri olması doğrudan sitenin 10 aylık gelirinin sitenin değerine eklenmektedir.

web-site-degeriBunun yanında domain değeriniz belirlenir. Domain değeriniz yüksek ise bazen diğer seçenekler çok da sitenizin fiyatını etkilemeyebilir çünkü tek başına domain bile çok yüksek ücretler edebilmektedir. Sırf bu sebepten domain brokerları türemiştir. Domain piyasa değeri sorgulama araçlarını kullanarak domaininizin tek başına ne kadar ettiğini öğrenebilirsiniz.

 

Alexa sıralaması gerek ülke, gerek global bazda kontrol edilerek sitemin alexa değeri nedir sorusunun cevabı alınabilir. Bu sıralamalar sitenizin değerini doğrudan etkileyecektir. Ayrıca sitenizin bulunduğu sıralamalar, hangi anahtar kelimelerde yüksek sıralarda olduğu site değerini doğrudan etkileyecektir.

Bir Domain’in Piyasa Değeri Nerden Sorgulanır?

Domain değeri sorgulamak için kullanılan siteler bulunmaktadır. Sitemin degeri nedir diye düşünüyorsanız sizde bu sitelerden faydalanarak ortalama olarak sitenizin ne kadar edeceğini öğrenebilirsiniz.

site-parasal-degeriSitemin parasal değeri nedir diye düşünen webmasterların kullandığı sitelerden birisi ihs.com.tr hosting firmasına ait olan https://www.ihs.com.tr/seo/web-sitesi-fiyati-hesaplayici linkli araçtır.

 

Yine sitemin degeri nedir diye düşünüyorsanız kullanabileceğiniz araçlardan bir tanesi daha uzun yıllardır webmasterların kullandığı forumlardan olan wmaraci sitenin geliştirdiği araçlardan olan https://wmaraci.com/site-parasal-degeri linkli sayfasıdır.

Genellikle site fiyatı ile ilgili değerlendirmeler webmasterlara hitap eden forumlar ya da sitelerde araç olarak sunulmaktadır. Bu siteler webmasterların güvendiği siteler olduğu için genel itibariyle dikkate alınmaktadır.

Site’nin Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Sitenizin kazancını hesaplamak istiyorsanız öncelikle sitenizin gelirlerini ve giderlerini belirlemeniz gerekmektedir. Sitenizin gelirleri deyince aklınıza neler gelmeli; siteniz abonelik sistemi ile çalışıyorsa aboneliklerden gelen ücretler, Sitenizde gösterdiğiniz reklamlardan gelen gelirler, sponsorluklardan gelen faydalarda kazanç olarak hesaplanır. sitemin parasal değeri nedir sorusunun cevabını en çok etkileyen faktör ne kadar kazandığıdır.

Sponsorluklardan gelen kazançlar derken sitenizi host eden firma sitenize sponsor olarak hosting masraflarınızı karşılıyorsa bu tip durumda hosting ücretinizi de kazanç hanesine yazarak hesaplarsınız.

Giderler deyince siteniz için yaptığınız tüm masraflar bunun içerisinde yer alacaktır. Siteniz için aldığınız tüm hizmetler, siteniz için yaptığınız hosting domain masrafı gibi tüm masraflarınızı hesapladıktan sonra toplam giderinizi bulmuş olursunuz.

Toplam kazancınızdan toplam giderinizi çıkardığınızda ortaya çıkan tutar sitenizin kazancıdır. Site kazanç hesaplama formülü en basit şekliyle böyledir.

Site Değeri Bulan Siteler Neler

Site sahipleri sitem ne kadar eder sorusunun cevabını güvendikleri webmaster forumları ve yıllardır kullandıkları sitelerin araçları ile bulmaktadır. Bir sitenin değeri nasıl ölçülür sorusu site sahiplerinin uzun süreler kafasını karıştıran bir sorundu. Zaman içerisinde yukarıda belirttiğimiz kriterlerle hesaplama yapılan bu araçlar geliştirildi.

site-degeri-hesaplamaBu sitelerden bir tanesi;

https://araclar.moradam.com/site-degeri-hesaplama-arac/ adresindeki site değeri hesaplama aracıdır.

site-degeri-fiyat-hesaplamaBunun yanında yine webmasterlar tarafından çokça kullanılan adreslerden bir tanesi de https://naklov.com/tr/seo-araclari/site-fiyat-hesaplayici SEO aracıdır. Yukarıda belirttiğimiz tüm araçlar sitenizin değerini nokta atışı fiyatlandırmayacaktır. Bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak ortalama bir fiyat belirleyecektir bu yüzden sitenizin değerini birkaç farklı araç ile kontrol etmenizi öneririz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar