Framework Nedir?

Framework Nedir?

by ekipe Mart 04, 2020
Framework

Framework, yazılım geliştiricilerine yönelik daha önceden hazırlanmış olan kütüphaneleri içerisinde bulunduran ve bu kütüphanelerde değişiklik ve geliştirilmesi için imkan sağlayan kod dokümanlarına denmektedir.  Yazılımcılar tarafından yapılacak işlerin kolaylaştırılmasını sağlayan bu yapı ayrıca yeni yapılmakta olan projelerin de dörtte üçlük bir kısmında kullanılmaktadır.

Frameworkü kullanarak harcanacak olan iş gücünde belirli bir oranda tasarruf etmiş olmaktasınız. Frameworkle denenmiş olmasıyla beraber üzerinde oynamalar yapabilir ve böylece tüm kodlarda tekrar baştan yazmak yerine hali hazırda bulunan kodları kullanarak oluşturabilirsiniz. Bu sayede güvenlik yönünden risk ihtimalini azaltıp iş yükünüzü de hafifleterek zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır.

Arka plan işlemlerinizde, arayüz çalışmalarınızda, mobil uygulamalarınızda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Günümüzün getirmiş olduğu yenilik ve olanaklarda yeni bir işin hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu dikkat edilmesi gereken kısımların fazlalığında hazır platform kullanılması olası riskleri düşürecek ve daha güvenli bir yapı oluşturmanızı sağlayacaktır. Framework sizler için daha güvenli bir alt yapı oluşturup olası problemlere izin vermeyecektir.

Framework Nedir?

Framework Özellikleri

Yazılımcıdan yazılımcıya gör değişebilen birçok madde bulunmaktadır. Genel olarak tercih edilen özellikler:

  • Güvenilir ve sağlam olan yapıların üzerine kod yazabilmenin sağlamış olduğu kolaylık,
  • Geliştirilebilir olan alt yapısı ile MVC yapısına uygunluğu,
  • Tertipli ve düzenli bir düzen halinde çalışma prensibinin olması,
  • Projenize daha çok zaman ayırabilmeniz için alt yapı ile zaman harcamazsınız,
  • Bilinen yapıların tekrar yazılmasına gerek yoktur,
  • Ekstra kod yazmanıza gerek kalmamaktadır.

Framework Aracılığı İle Neler Yapabilirsiniz?

Framework yazılım sektöründe her projeye destek sunabilecek çeşitliliği bulunduran bir yazılım iskeletine sahiptir.

  1. Arayüz Çalışmalarınızda
  2. Mobil Uygulamalarınızda
  3. Arka Plan İşlemlerinizde

1. Arayüz Çalışmaları

Web tasarımınızı hazırlarken tarayıcı uyumluluğu, hız ve kullanıcı deneyimi vb. faktörleride düşünmeniz gerekmektedir. Tüm bunları yapabilmeniz için gerektiğinden fazla bilgi ve deneyime sahip olmanız gerekmektedir. Ancak tüm bunları tamamlayabilmeniz ve zaman konusunda tasarruf edebilmeniz için frameworkler sizlere büyük oranda yardımcı olacaktır. Pure, Bootstrap ve Kube gibi frameworkleri kullanabilirsiniz.

2. Mobil Uygulamaları

Söz konusu mobil uygulamalar olunca framework en çok bu alanda tercih edilmektedir. Benzer şekildeki uygulamalarda ya da oyunlarda bütün kodları baştan tekrardan yazılması oldukça zahmetli ve verimsiz bir durumdur. Bu sebepler önceden kullanılmış ve güvenliği olan frameworkleri kullanmak hata oranınızı düşürecektir.Mobil uygulamalar ve oyunlarda Sencha Touch, Ionic ve Xamarin gibi frameworkleri tercih edebilirsiniz.

3. Arka Plan İşlemleriniz

Yapacağınız işlemlerde sadece görünümden ibaret olmamakla beraber bu işlerinizin bir de arka plan işlemleri mevcuttur. Arka plan işlemlerinizi daha hızlı ve sorunsuz halledebilmeniz için framework kullanımı tercih edebilir ve bu sayede daha hızlı ve fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz. Arka plan işlemleriniz için Yii, Laravel ve CakePHP gibi frameworkleri tercih edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Frameworkler

Frameworkle yeni tanışıyor, daha önceden kullanmadıysanız ve MVC’yi bilmiyorsanız sizler için en iyisi Codelgniterdir. Orta dereceli ve küçük projelerinizde kullanım kolaylığı ve hızlı olması açısından iyi bir tercih olacaktır.

Yii framework MVC yapısında meydana gelebilecek geliştirmelere imkan sağlar, gelişmiş bir CRUD yapısı sayesinde kolay kullanımlı bir veri tabanı olanağı sağlamaktadır. OOP özelliklerinin geliştirilerek ön plana çıkmasının yanı sıra Yahoo aracılığıyla geliştirilmiştir.

Zend frameworkünde PHP 5 tabanlı bir yapıya sahip olup açık-kaynak kodlu olmasının yanı sıra OO mantığında tasarlanıp kodlanmış web uygulamaları için geliştirilebilir altyapıdır. Zend framework detaylı bir şekilde düzenlenebilmektedir. Zend frameworkü anlamak biraz zaman alabilir bu yüzden başlangıç konfigürasyonunu iyi anlamak gerekmektedir.

CakePHP frmeworkünde, PHP açısından ücretsiz bir şekilde hızlı geliştirilebilen ve açık kaynaklara sahip bir kütüphanedir. Programcılar için web uygulamalarının oluşturulmasında tercih edilebilecek temel bir yapı olması ile ön plana çıkmaktadır. Burada hızlı bir şekilde çalışılabilir ve öncelikle esneklik kaybı yaşamamaktadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!