Sunucu Server Nedir?

Sunucu Server Nedir?

by phantaso Şubat 12, 2020

Bilgi Teknolojileri alanının en temel ekipmanlarından birisi de sunucu ve serverlardır. Bugün kullanmış olduğumuz birçok teknolojik cihazın, online servis araçlarının, ziyaret ettiğimiz web sitelerinin hizmetleri sunucular sayesinde bizlere sunuluyor. Hiç dinlenmeden günün 24 saati çalışan sunucular ile ilgili merak ettiğiniz ayrıntıları Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde dile getirmeye çalışacağız.

Sunucu Nedir?

Sunucu Server Nedir?

Sunucu Server Nedir?

Sunucu ya da server olarak bildiğimiz şey aslında bir bilgisayar sistemine verilen bir isimdir. Bu bilgisayar sistemleri, elinde bulunan verileri internet ağı ile bağlantılı olduğu tüm kullanıcılara dağıtmakla yükümlüdür. Daha basit anlatacak olursak; sunucu ya da serer bir verinin internet ortamından ulaşılabilinmesini sağlayan sistemdir. Basit bir bilgisayarı sunucu olarak düşünmek çok yanlıştır. Bu cihazların faaliyet gösterebilmeleri için oldukça özel yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Sunucu ya da server cihazlarında kullanılan yazılımlar, verilerin kullanım amaçlarına uygun olacak şekilde dağıtılmalarını sağlamaktadır. Bir sunucunun sahip olması gereken en önemli özelliği kesintisiz, güvenli ve istikrarlı çalışma gösterebilmesidir. Bu nedenle sunucuların hem yazılım hem donanım hem de ek ekipmanları ile sürekli güçlendirildiği görülmektedir. Bir sunucu merkezinde en istenmeyen durumlardan birisi de elektrik kesintisidir. Bu gibi durumlarla mücadele edebilmek için veri merkezleri jeneratör ve ekstre güç kaynağı sistemlerine yatırım yapmaktadırlar. Bununla beraber en büyük ikinci sorunu ısınma ise klimalar ile çözülmektedir.

Bilgisayar İle Sunucu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sunucu Server Nedir?

Sunucu Server Nedir?

Sunucu kabinleri aynı bilgisayar kasalarına benzerlik göstermektedir. Kişisel bilgisayarlar da server bilgisayarlarının da en temel amacı verileri depolamak, işlemek ve sunmaktadır. Bu bağlamda donanım ve yazılım bileşenlerine sahip olan iki cihazlar teorik olarak aynı ailenin üyeleri olarak gösterilmektedir. Aralarında bulunan farklar hakkında bilgi verecek olursak;

Kullanım amaçlarına göre bakıldığında sunucular ile kişisel bilgisayarlar arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Kişisel bilgisayarlar adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kişisel kullanımına uygun bilgisayarlardır. Sunucu ise sahip olduğu bilgileri online olarak paylaşıp sunması üzerine geliştirilmiş bir sistemdir. İki sistem de genel olarak aynı tür ekipman ve donanımlar kullanmaktadır.  Ancak sunucularda yer alan ekipmanların teknik özellikleri oldukça üst düzey olmaktadır.

Kişisel bilgisayarlarda çok üst düzey performanslar beklenmediği için maliyetleri satın alınabilir ölçekte tutulmuştur. Aslında yukarıda belirttiğimiz madde bu konu ile tamamen bağlantılıdır. Kişisel bilgisayarlarda kullanılan yazılım ve donanımların tamamı kişisel ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde seçilmiştir. Kişisel bilgisayarların kullanılma amacı 365 gün 24 saat şeklinde değildir.

Sunucu Server Nedir?

Sunucu Server Nedir?

Sunucu ve serverların çalışma mantığı ise şu şekildedir. Bir sunucu ömrü sonuna kadar hiçbir kesintiye uğramadan çalışmak zorundadır. Bu nedenle ekipman ve donanımları dünya üzerindeki en kaliteli malzemelerden seçilerek yapılmaktadır.  Sunucularda kullanılan yazılımların tamamı sunucu yönetimi için tasarlanmış olup kişisel bilgisayarların yönetiminde bir anlam ifade etmemektedir. Sunucu yönetimi konusunda profesyonel şirketlerin bulunduğunu birçok şirket bu gibi işletmeler ile iletişime geçerek sunucu kabini kiraladıkları görülmektedir.

Google, Facebook, Instagram, Apple gibi işletmeler internet dünyasına yön veren global şirketlerdir. Bu şirketlerin tamamı milyarlarca dolar yatırıp yapıp kendi veri merkezlerini kendileri kurmaktadır. Binlerce sunucu cihazından oluşan veri merkezleri bilgilerimizin internet üzerinde güvenilir bir şekilde saklanması ve depolanmasına aracılık ederler.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles