Web Tasarımı ve Kodlama Ne İş Yapar İş İmkanları Nedir?

Web programcılığı nerede çalışır için çok geniş bir yelpaze vardır. Bilgisayar ve internet teknolojisinin gelişmesi, gelecekte de önemini arttıran bir unsurdur. Bu nedenle birçok genç, kariyer hayatına bu meslekte devam etmek istemektedir.

Web tasarım ve programlama, temel olarak herhangi bir internet sitesinin tasarımını gerçekleştirmektedir. Bunun için grafik tasarımları, kodlamalar kullanılmaktadır. Çağımızda her gün sayıda yeni site açılmaktadır.

Bir site ister kurumsal isterse normal bir blog amacı taşısın, daha geniş bir kitleye hitap etmesi, tıklamalarının fazla olması her zaman arzulanır. Burada da devreye tasarım çalışmaları girmektedir. Düzgün ve google SEO uyumlu şekilde yapılması, sitenizin Google sıralamasını yükseltecek bir etmendir.

Tasarımı kullanıcı odaklı yapmak, aynı zamanda ziyaretçileriniz tarafından da olumlu karşılanacaktır. Web tasarımı ve kodlama maaşları değişkenlik gösterir. Zira kendinizi yetiştirirseniz, tecrübenizi arttırırsanız kazanıcınız da farklı olacaktır.

Bunun yanı sıra bir siteniz varsa web tasarımı ve kodlama hizmeti almak da isteyebilirsiniz. Eğer nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, daha kaliteli hizmetler alabilirsiniz.

web-tasarimi-kodlama-ne-is-yapar

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü

Web tasarımı ve kodlama nedir 2 yıllık bir üniversite bölümüdür. TYT üzerinden almakta olup birçok ülkemizde bulunan birçok üniversitede bulunmaktadır. Aralarından bazıları,

 1. Anadolu Üniversitesi

 2. Sakarya Üniversitesi

 3. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi şeklindedir.

Eğer doğrudan bölümü okumak istiyorsanız tercih edilebilir. Web tasarımı ve kodlama bölümü taban puanları her sene üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla puanınıza göre bunları incelemek, daha iyi çözümler bulmanıza yardımcı olur.

Web Tasarımcılığı Bölümü Nedir?

Web tasarımı ve kodlama nedir temel olarak web tasarımını konu edinmektedir. Bu meslek genel hatlarıyla internet sayfasının içeriklerini, ziyaret edenlere daha uygun hale getirmektedir. Söz konusu içeriklere hem metinler, hem de görseller dahildir.

Web tasarım mesleği edinmek istiyorsanız, bölümünü okumak bir seçenektir. Bunun yanı sıra ilgili mühendislikleri okuyarak da çözüm bulabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak programlama dillerini ve programları öğrenmek, Freelance olarak çalışmanız mümkün olabilir.

Tercihiniz ne olursa olsun tasarımlar projelere göre şekillenir. Bu nedenle bir fikre sahip olmanız, istediklerinizi ve istemediklerinizi bilmeniz gerekir. Sonradan düzenleme mümkün olsa da bu durum zaman kaybına neden olacaktır. Ayrıca daha iyi çözümler bulmak istiyorsanız, çalıştığınız firmanın profesyonel olmasına özen göstermeniz önerilir.

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Ne İş Yapar?

Web sitesi tasarımı ve kodlama bölümü okuduktan sonra iş bulmanız gerekir. Zira çalışmalar, mevcut projeler ışığında gerçekleştirilir. Eğer kişisel çalışıyorsanız internette inceleme yapabilirsiniz. Eğer üniversite mezunuysanız ilgili firmalara iş başvurusunda bulunarak çalışabilirsiniz.

Bu şekilde çalışmaya başladıktan ve karşınıza geldikten sonra sizden istenene göre hareket etmeniz gerektiği bilinmelidir. Çalıştığınız firma ya da müşteri, size isteneni detaylı şekilde aktaracak, bunlar çerçevesinde hareket edilmesini belirtecektir. Bu bir blog sayfası, haber sitesi, e-ticaret platformu ya da kurumsal site olabilir. Peki kurumsal web tasarımı nasıl olmalıdır? Bunun için link üzerinden yazımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca kurulum amaçları farklılaşabilir. Bazen basit bir blog havası taşıması arzulanabilir. Bunun yanı sıra kurum tanıtımı veya satış yapılması da istenebilir. Web tasarımcı ne iş yapar bunlar doğrultusunda hareket ederek, bir sonuç ortaya getirir. Eğer bir konuda değişiklik talep edilmişse, size bu konu belirtilecektir.

web-tasarim-koldlama-bolumu

Web Tasarımı ve Kodlama Bölümü Kimler Tarafından Okunabilir?

Web tasarımı alanında çalışmak ve web tasarımcısı olmak istiyorsanız ve eğitimini almayı düşünüyorsanız, üniversitelerin 4 yıllık bilgisayar ve yazılım mühendisliği gibi bölümlere girilebilir. Böylece programlama dillerini ve programları öğrenebilir, alanda büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra iki yıllık web tasarımı ve kodlama bölümü de vardır. Bunlara girmeniz de mümkündür. Freelance çalışmak istiyorsanız kitapları edinerek okuyabilir, internet üzerinden eğitimler ve kurslar satın alabilir, pratikler yapabilirsiniz.

Web tasarımcısı olmak istiyorsanız buna verilebilecek birçok cevap vardır. Bunlardan bir kısmı şu şekilde verilebilir;

 1. Kariyerlerini ajans ya da pazarlama departmanlarında devam ettirmek isteyenler

 2. Görsel tasarımda kendini geliştirmek, çalışmak isteyenler

 3. Görsel tasarım ile firmaların pazarlama yeteneklerini geliştirmek isteyenler

 4. Tasarım üzerine çalışmak isteyenler

Eğer mesleğin geleceğini düşünüyorsanız, internet ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi nedeniyle sürekli ilerlemektedir. Ayrıca hem Türkiye’de hem de yurt dışında iş olanaklarınız oldukça geniştir. Kendinizi geliştirirseniz, birçok imkana sahip olabilirsiniz.

Buna karşılık kendinizi geliştirmeniz, trendleri takip etmeniz, kodları bilmeniz gerekir. Böylece iş imkanlarınız da yükselecektir.

Web Tasarımı ve Kodlama Maaşları Nasıldır?

Bu bölümü bitirenler web tasarımcısı olurlar. Web tasarımcılar 4000TL ile 10.000TL arasında maaşlar almaktadırlar. Maaşlar kişinin deneyimine göre ve kalitesine göre değişmektedir. Başarılı web tasarım uzmanı 10.000TL üzerinde maaşlar almaktadır. Düzenli bir çalışma hayatları vardır. Çok fazla mesaiye kalmazlar ve düzenli bir çalışma hayatları olur.

Web Tasarımı ve Kodlama İçin Hangi Diller Bilinmelidir?

Web tasarımı ve kodlama bölümü okumak istiyorsanız, sadece grafik tasarımıyla ilgili olmadığını en başında bilmeniz gerekir. Bir takım kodları bilmeniz şarttır. Bunlar her yıl güncellendiği için sizin de bunu takip etmeniz, kendinizi dinamik tutmanız gerekir.

Tasarımınız ne kadar güzel olursa olsun, kodlamanız yoksa web tasarımına başlamanız mümkün değildir. Ayrıca bilginiz yetersizse, firmalar sizi bünyesine almayacaktır. Freelance olarak yaptığınız olumsuz çalışmalar adınızı kötü duyuracak, böylece alacağınız işler düşecektir.

Bu nedenle bu bölümü okumayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken dillerin farkında olmanız gerekir. Her alan için bu farklılık gösterse de,

 1. CSS,

 2. JavaScript,

 3. PHP,

 4. ASP,

 5. HTML bilinmesi gereken diller arasındadır.

Buna ek olarak bilmeniz gereken bir takım programlar da vardır. Aralarından bazıları,

 1. SQL

 2. JQuery,

 3. Flash,

 4. Adobe Photoshop,

 5. Adobe Illustrator,

 6. Adobe Fireworks şeklindedir.

Bunları ne kadar iyi bilirseniz, alacağınız sonuçlar o kadar yüksek olacaktır. Böylece web tasarımı ve kodlama maaşları da yükselme gösterebilir.

web-tasarim-kodlama-dilleri

Web Tasarımcısı Neler Bilmelidir?

Web tasarımı ve kodlama bölümü okumak istiyorsanız, programlar ve programlama dilleri haricinde de bilmeniz gerekenler vardır. Ayrıca kurumsal web sitesi tasarımı, hazır firma web sitesi, profesyonel web tasarım gibi konularda da bilgi sahibi olmalıdır. Böylece işinizden daha fazla verim alabilir, daha fazla kazanma olanağı bulabilirsiniz. Bunlar hem şirkette çalışma, hem de serbest çalışma için geçerlidir. Bu anlamda,

 1. Pixel tasarımı,

 2. Vektörel tasarım,

 3. Flash,

 4. ActionScript,

 5. Photoshop,

 6. Dreamweaver,

 7. Illustrator,

 8. Fireworks,

 9. ASP,

 10. PHP gibi konulara hakim olmanız gerekir.

Bunların yanı sıra da bilmeniz gerekenler de vardır. Ana hatlarıyla şu şekilde verilebilir;

 1. Bir web projesinde aktif rol alınmalıdır.

 2. İçerik yönetim sistemlerinde standartlar bilinmelidir.

 3. Web görselleri etkin şekilde düzenlenmelidir.

 4. Web tasarımında yer alan ana ilkeler bilinmeli, bunlara göre hareket edilmelidir.

 5. XTML ve CSS gibi işaretleme dilleri ile şekillendirme yapılabilmelidir.

Bunun yanı sıra güncelleme talep edildiğinde, işlemler sorunsuz ve hızlı olarak gerçekleştirilmelidir. Bunlara dikkat ederek bir proje oluşturmak, web tasarımı ve kodlama maaşları yükselmesine yardımcı olacaktır.

Web Tasarımcısının Görevleri Nelerdir?

Web tasarımı ve kodlama bölümü okumak istiyorsanız, mezun olup çalışmaya başlayınca, projede görevlerinizi bilmeniz gerekir. Bunlar sizden neler bekleneceğinizi anlamanıza yardımcı olur. Bunlar maddeler halinde şu şekilde verilebilir;

 1. Projeler için web tasarımları gerçekleştirmek.

 2. Web sayfalarını her zaman güncel tutmak.

 3. Web sayfalarını test etmek ve ardından yayınlamak.

 4. İçerik sorumlusu tespit etmek.

 5. Gelen talepler çerçevesinde web sayfalarını güncellemek.

 6. Web alanları, FTP adresleri ve alan adları oluşturmak.

 7. İnteraktif servis modülleri meydana getirmek.

 8. Personellere interaktif servis modülleri hakkında eğitim vermek.

 9. Prosedür ve hedeflere uygun web tasarımları yapmak.

 10. Tasarımda yeni trendleri, teknolojileri takip etmek ve uygulamak.

 11. Sosyal medya için içerikler tasarlamak

Tüm bunların yanı sıra web standartlarını öğrenmek, uygulamak da görevler arasındadır. Web tasarımı ve kodlama bölümü okumak istiyorsanız, bunları bilmeniz şarttır.

web-tasarimcisinin-gorevleri

Web Programcıları İş İmkanları Nelerdir?

Günümüzde bir bölüm okumayı düşünenler, geleceğini de planladığı için iş imkanlarını da incelemektedir. Web tasarımı ve kodlama bölümü de bunlar arasındadır. Burada bilmeniz gereken bir konu, ilerleyen tarihlerde de önemini arttıracağıdır.

Zira dijital sistemlerin gelişmesi, web tasarımına da olanak tanımaktadır. Bölümü kazanır ve mezun olursanız devlet kapsamında kamu kurumlarında, firmalarda ve Freelance olarak çalışabilirsiniz. Bir devlet kurumuna girmek istiyorsanız, KPSS’ye de girmeniz gerekir.

Freelance çalışacaksanız alanınızda kendinizi geliştirmeniz gerekir. Buna karşılık sizi tercih edenlerin temkinli olacağını bilmeniz gerekir. Tek çalışmanız, kurumsal yapının olmaması beraberinde güvensizlik getirir. Bu da iş bulmanızda zorluk yaşamanıza neden olabilir.

Eğer bir firmada çalışmak istiyorsanız Web tasarımı ve kodlama bölümü ya da ilgili mühendislikleri okumanız gerekir. Böylece alacağınız sonuçlar da daha iyi olacaktır. Dolayısıyla iş imkanları bakımından oldukça geniştir. İnternette inceleme yaparsanız, çok sayıda fırsat görmeniz mümkündür.

Web Tasarımı Şirketlere Nasıl Yaptırılır?

Eğer web tasarımı hizmeti almak istiyorsanız yapabileceğiniz farklı tercihler vardır. Günümüzde gerek kurumsal gerekse normal bir projesi olanlar, bir firmayı daha sık tercih etmektedir. Zira web tasarım ve kodlama nedir için daha kaliteli ve güvenilir olduğuna inanılmaktadır.

Söz konusu firmalar projeniz kapsamında hareket ederek, size çözümler üretmektedir. Tek yapmanız gereken bir tanesiyle irtibata geçmektir. Projeyi belirttikten sonra gerekli süreçler başlayacaktır. Bunlar ana hatlarıyla şu şekilde görülmektedir;

 1. Projenin tespit edilmesi: Firmalardan hizmet almak istiyorsanız ilk olarak projeye sahip olunmalıdır. Firma ile sonrasında irtibat kurulur. Bilgi verildikten sonra toplantı gerçekleştirilir ve bir neticeye bağlanır.

 2. Kurumsal kimlik: Proje kurumsal bir niteliğe sahipse, sonraki adımda ilgili firmayı daha iyi tanıtmak için hangi renklerin ve logoların kullanılması gerektiği, verilmek istenen mesajlar planlanır.

 3. Grafik tasarım: Kurumsal kimlik çalışması tamamlanınca grafik tasarıma geçilir. Burada resim, fotoğraf gibi görseller oluşturulur ve düzenlenir. Her biri özel şekilde kullanılır.

 4. Kodlama: Kimlik ve tasarım işlemlerinin bitmesi ile kodlamaya geçilir. Burada çok sayıda program kullanılabilir. Ancak projeye en uygun olanlar değerlendirilir. Tamamlanması ardından Chrome gibi tarayıcılarda görünür hale gerilir.

 5. İçerik yönetim sistemi: İçerik yönetim sistemi, yöneticiye içerikleri daha kolay girmesine, sitede daha kolay işlem, değişiklik yapmasına olanak tanımaktadır. İçerik kapsamına sadece metinler değil, görseller de girmektedir.

 6. Test: Projenin tüm aşamaları tamamlanınca nelerin yapıldığı, eksik ve fazla yerler hakkında bilgi edinilmesi için test yapılır. Buna göre düzenleme ardından müşteriye sunulur. Talep edilirse düzenleme gerçekleştirilebilir.

 7. Yayın: Sitenin test aşaması başarıyla tamamlandıktan sonra yayına verilmektedir. Domain ve hosting tamamlandıktan sonra site haritası oluşturulur.

web-tasarim-sirketi

Alanında en iyi çözümleri almak istiyorsanız, hızlı hareket etmek yerine inceleme yapmak daha iyi çözümler sunacaktır. Eğer bir firma ile çalışacaksanız sahip olduğu ekiplerin bilgisine, tecrübesine, kurumsal deneyimine, güvenilirliğine, önceden yaptığınız firmalara dikkat etmeniz gerekir.

Eğer bir Freelance’den yardım almayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken konular yine aynıdır. Böylece web tasarım ve kodlama nedir için daha iyi hizmet alınabilir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar