Kurumsal Web Sitesi ve Kurumsal Web Sitesi Önemi

İçindekiler

Kurumsal web sitesi, kurumsal firmaların, markaların internet dünyasında yer alan yüzleri olarak görülebilir. Kurumsal marka vizyonunu, misyonunu, başarılı hizmetlerini kurumsal web sayfası üzerinden hedef kitlesine duyurur. Web tasarım şirketleri, markalara ihtiyaç duydukları tüm modülleri sunan profesyonel kurumsal web sitelerini oluştururlar. SEO kriterlerine uyan, kurumsal kimliği yansıtan, ürün ve hizmetleri öne çıkaran web siteleri ile arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmelerini sağlarlar. İçeriğimizin devamında kurumsal web sitesinin önemine, kurumsal web tasarımı özelliklerine ve daha fazlasına dair bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. 

Kurumsal Web Sitesi Önemi

Web site önemi, bir markanın veya şirketin hizmetlerini, ürünlerini, misyonunu internet dünyasındaki hedef kitlesine ulaştırması noktasında gündeme gelir. Profesyonelce hazırlanmış kurumsal web sitesine sahip bir şirket, arama motoru sonuçlarında çok daha üst sıralardan marka adını duyurma imkanı bulur. Kurumsal web siteleri önemlidir çünkü, markalara internet üzerinden satış yapabilme, potansiyel müşteri kitlesine ulaşabilme olanağı kazandırır. Yani firma web sitesi tasarımının önemi büyüktür.

Örneğin, bir marka kurumsal web sitesinde sektörü ve kendi başarılı çalışmaları hakkında bilgilendirici, dinamik makaleler, içerikler paylaşabilir. Bu durumda sitesini ziyaret eden hedef kitleye her daim gündemi takip eden, güvenilir, yenilikçi bir marka olduğuna yönelik imaj aktarır. Kurumsal web site için web tasarım ajanslarından SEO hizmetleri alarak arama motoru sonuç sıralamasında yükselebilir. Bu konumda markadan haberdar olan kişi sayısı artarken, sanal ortamdan yeni müşteriler edinmek mümkün hale gelir. 

Tasarım ve site inşa alanlarında çalışan kurumsal web site şirketleri, web sayfalarınıza yönelik sosyal medya reklam hizmetleri de sunar. Eğer bir web sayfanız varsa, geleneksel reklam hizmetlerinden çok daha düşük maliyetle hem sosyal medyada hem de Google Adwords’de geniş kitleye reklamlarınızı ulaştırabilirsiniz. Kısacası kurumsal web sitesine sahip olmak size, pazarlama hedeflerine ulaşma, güven kazanma, satışlarda artış yakalama, başarılı tanıtım yapma şeklinde sıralanan avantajları internet dünyasındaki hamleler ardından gerçek dünyada deneyimleme şansı sunduğu için önemlidir. 

Ortalama web tasarım fiyatları için web tasarım fiyat listesi yazımıza göz atın.

kurumsal-web-sitesi-önemi

Şirketlerin Web Sitesi Zorunluluğu Nedir?

Web site zorunluluğu, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ardından getirilmiştir. İlgili 6102 sayılı kanuna göre, belirli nitelikleri sağlayan anonim şirketlerin bağımsız kurum, kuruluşça denetlenmeleri ve internet sitesi açmaları zorunlu kılınmıştır. 

Bakanlar Kurulu tarafından alınan son karar göre, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1524.maddesi kapsamında bağımsız denetime sahip şirketlerin internet sitesi açmaları ve ek olarak sitelerinde şirket sahipliğine, duyurulara, denetçilere ve finansal tablolara dair bilgileri yayınlamaları gerekir. 

Hangi Şirketler Kurumsal Web Site Açmak ile Yükümlüdür?

TTK’nın 1524 sayılı maddesinin birinci fıkrasına göre, kanunun 397. Maddesinin 4. Fıkrasını uyarınca, denetime tabi olan sermaye şirketleri, web sitesi açmalıdır. Denetime tabi sermaye şirketleri ticaret siciline tescil tarihinden en geç 3 ay içerisinde internet sitesi açmak zorundadır. 

Bakanlar Kurulu kararına göre denetime tabi olan şirketlere yönelik kriterler ise aşağıdaki gibidir.

 • Aktif toplamı 40 milyon ve üzeri Türk Lirası olan,
 • Senelik net satış hasılatı 80 milyon ve üzeri Türk Lirası olan,
 • Çalışan kişi sayısı 200 ve üzeri olan şirketler denetime tabidir.

Bu kriterden en az 2’sini taşıyan şirketler denetime tabidir. Denetime tabi oldukları belirlenen şirketler web sitesine sahip olmak zorundadır.

Kurumsal Web Tasarım Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İyi tasarlanmış bir sitede görülmesi gereken kurumsal web tasarım özellikleri şu şekildedir:

 • Web sitesi tema ve tasarımının bütününde kurumsal duruş yansıtılmalıdır.
 • Web sitesi tasarımında ana sayfa, iletişim, ürün kategori, hizmet, hakkımızda, referanslar bölümleri yer almalı ve görsel açıdan şık görünmelidir.
 • Sitenin geneline yayılan fontlar ve renkler ahenk içinde olmalıdır.
 • Kurumsal web sitesindeki yazı fontları hem masaüstü hem de mobil cihaz ekranından rahatlıkla okunabilecek ölçüde olmalıdır.
 • Kurumsal web site tasarımında modern, sade bir temanın olması, ziyaretçilerin sitede daha yüksek süre geçirmelerine yardımcı olacaktır.
 • Kurumsal web sitesinde mutlaka şirkete ait logo ve adresi gösteren harita bulunmalıdır. 
 • Tasarımda logo renklerine uyumlu tonlarda çalışma sergilenebilir.
 • Kurumsal web site tasarımı yapılırken, markanın hizmetleri, hizmetlerinin faydaları ve sektörü hakkında içerikler paylaşabileceği bir blog alanı oluşturulmalıdır.
 • Şirkete ait, ürünlere ait, kaliteli, çözünürlük düzeyi yüksek görseller tasarıma eklenmelidir.
 • Siteye tasarım kapsamında marka müşterilerinin yorum yapabilecekleri, soru sorabilecekleri bir iletişim paneli eklenmelidir.
 • Ayrı bir bölümde iletişim menüsü yapılarak, markanın adresi, telefonu ve maili yazılı şekilde sunulmalıdır.
 • Kurumsal web sitesinin tüm tasarım detayları SEO dinamiklerine uygun ayarlanmalıdır. Menü başlıkları ve diğer içerik alanları arama motorunun en iyi indexlediği anahtar kelimeler ile oluşturulmalıdır.

Sıralanan niteliklerin bulunduğu kurumsal web siteleri markaların internet dünyasında başarıya ulaşmalarını sağlar. Diğer yandan, özel tasarım web sitesi de kurumsal şirketlerin tercih edebileceği bir seçenektir. Özel web sitesi tasarımı yapılırken şirketlerin ihtiyaç duyduğu tüm foksiyonlar hakkında bilgi alınır ve bu bilgilere göre bir site oluşturulur. 

kurumsal-site-özellikleri

Kurumsal Web Sitesini Diğer Web Sitelerinden Ayıran Özellikler

Kurumsal web sitesini sıradan bir web sitesinden ayıran en önemli özellik, markanın potansiyel müşterileriyle etkileşimini yükseltmeye yardımcı sekmeleri içermesidir. Örneğin, bireysel olarak oluşturulan bir web sitesi üzerinden ürünleri tanıtma, satış gerçekleştirme, marka güvenini yükseltme gibi hedefler gerçekleştirilmeye çalışılmaz. Kişi sadece deneyimlerini paylaşmak veya kendi tanıtımını yapmak amacıyla site oluşturabilir. Ancak kurumsal web siteleri markanın misyon ve vizyonunu yansıtma amacıyla açılır. 

Kurumsal E-ticaret siteleri ise satış hedeflerine sanal dünyada ulaşma amacıyla oluşturulur. Bu kapsamda kurumsal siteler hem açılış amaçları hem de yansıttıkları imaj açısından sıradan sitelerden ayrılırlar.

Ek olarak, bireysel kullanıcıya ait web sitesi ile kurumsal web sitesi özellikleri açısından da birbirlerinden ayrılır. Hazır kurumsal web tasarım sahibi sitede mutlaka olması gereken bazı nitelikler, kişisel kullanıma tabi web sayfalarında bulunması zorunlu olmayan özelliklerdir. Profesyonel bir tasarım çalışması ardından mutlaka gözlemlenmesi gereken kurumsal web sitesinin özellikleri şöyledir:

 • Modern ve kullanışlı arayüz,
 • Hızlı bir sunucu,
 • Hosting,
 • Mobil uyumlu tasarım,
 • Teknik destek,
 • Arama motoru optimizasyon ayarları,
 • Sosyal medya sayfalarına entegrasyon,
 • Google Map,
 • İletişim form alanı,
 • Özgün içerikler,
 • Hakkımızda yazısı,
 • Size dair alan adı (Domain),
 • Yüksek kullanılabilirlik düzeyi,

Tüm bu nitelikler kurumsal web sitelerinde öne çıkmalıdır.

kurumsal-web-tasarım-özellikleri

Anonim Şirketler Web Sitesi Açmalı mıdır?

Anonim şirketler eğer denetime tabilerse internet sayfasına sahip olmak zorundadırlar. Diğer bir ifade ile aktif toplamı 40 milyon ve üzerinde olma, yıllık net satışı 80 milyon ve üzeri hesaplanma, çalışan sayısı 200 ve üzeri olma kriterlerinden en az ikisine uyan anonim şirketler denetime tabi olurlar. Denetime tabi şirketler ise web sitesi açmak zorundadır.

Kurumsal web siteleri ile internet dünyasında yer almayan denetime tabi şirketlerin yöneticileri, 100 günden 300 güne kadar adli para, altı aya kadar hapis ile cezalandırılabilmektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumsal Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı?

Kurumsal web site tasarımı aşağıdaki kriterlere uymalıdır. Kurumsal, modern temaya sahip olmalıdır. Responsive, mobil uyumlu olmalıdır. SEO optimizasyonu sağlanmış, iletişim, hakkımızda bölümlerine sahip yapıda olmalıdır. Sıralanan nitelikleri taşıyan kurumsal web tasarımı markanın güvenilir imajını destekler.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar