Web Tasarım Ajansı Ne Yapar?

İçindekiler

Web tasarım ajansı ne yapar diye sorduğumuzda müşterilerine web tasarım, SEO hizmeti ve internet reklamları gibi dijital pazarlama çözümleri sunarak müşterinin satışlarını artırır diyebiliriz. İnternetin ortaya çıkmasından bu yana, kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaştı. Bu insanların hayatını derinden etkileyen yeni teknolojilere, daha doğru bir ifadeyle; yeni bir dünyaya kapı araladı. Artık herkesin yakından bildiği bu dünyaya ‘sanal’ ya da ‘dijital’ dünya isimleri verildi. Bu dijital dünyanın, hayatımızı değiştiren en büyük yapısı ise internet oldu. İnternet öylesine büyük bir hale geldi ki, her türlü faaliyet buradan yürütülebiliyor. İnternet üzerinden; haber alınabiliyor, bilgi aktarımı yapılabiliyor, ürün ve hizmetler satın alınabiliyor. Dijital dünyada bunları sağlayan en önemli araç ise web siteleridir.
Dijital dünyada kurumsal bir varlık göstermeniz, ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinize tanıtabilmeniz için bir web siteniz olması gerekir. Bu sayede sanal varlığınızı tanımlamış olursunuz. Bu web sitesinin ise, sizin açınızdan kusursuz olması; potansiyel müşterilerinizi ve kullanıcıları buraya toplamanız açısından önemlidir. Bu gelişmiş bir görsellik ve iyi bir teknik alt yapı gerektirir. Peki, bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız ne gerekir? Bu konuda en iyi yol bir web tasarım ajansı ile iletişim kurmaktır. Bu web tasarım ajansları; web sitesi tasarlamak, teknik detaylar, görseller gibi birçok konuda size yardımcı olacaktır. Bu ajanslar sayesinde, dijital dünyadaki varlığınız güçlenecektir. Bu sayede işinizi çok daha yüksek seviyelere taşıma fırsatı bulabilirsiniz. Peki, nedir bu web tasarım ajansı ve web tasarım ajansı ne yapar?

Web-Tasarım-Ajansları

Web Tasarım Ajansı Nedir?

Web tasarım ajansı ne yapar a bakmadan önce web tasarım ajansı nedir ona göz atalım. Web tasarım firmaları ya da ajansları, dijital dünyadaki varlığınızı oluşturmanız için size yardımcı olurlar. Bu ajanslara kurumsal ya da kişisel bir web tasarım ihtiyacı amacıyla başvurabilirsiniz. Web tasarım ajansları, projenizle alakalı olarak ihtiyaç duyduğunuz çözümleri üreten bunun yanı sıra size yeni fikirler verebilecek olan uzman firmalardır. Eğer kurumsal bir kimliğiniz varsa ya da kişisel bir web sitesi ihtiyacı duyuyorsanız bu ajanslar ile başarılı bir proje yürütebilirsiniz.

Web Tasarım Ajansı Ne Yapar?

Dijital dünyanın giderek büyüdüğü günümüzde, bir web sitesi sahibi olmak, web sitesi kurma ve sanal bir varlık oluşturmak oldukça önemlidir. Bir web sitesi sahibi olmanız; hem hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar hem de prestijinizi arttırır. Özellikle bu ihtiyaç kurumsal olan ya da kurumsallığa adım atmak isteyen firmalar açısından çok önemlidir. Kurumsal bir firmanın bir web sitesinin olmaması, günümüzde düşünülemeyecek bir durumdur. Bu sebeple bu tip bir adım atıyorsanız, ihtiyacınız olan şey profesyonel bir web tasarım ajansı ile iletişime geçmektir. Bu ajanslar, sizin için işleri hızlandıracak ve deneyimleriyle; nasıl bir web siteniz olması gerektiğini anlatacaklardır.  Web tasarım firmasıyla iletişime geçerek web site yapma mümkün olacaktır.

Başarılı bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız birçok alanda hizmet veren bir ajans bulmanız sanal varlığınızın daha güçlü olmasını sağlayacaktır. Peki, web tasarımı hizmeti neleri kapsar? Bu konuda bilgi sahibi olarak, ajansa ne istediğinizi daha açık ve net bir biçimde ifade edebilirsiniz. Peki web tasarımcılığı nedir diye bilgi sahibi olmak istiyorsanız web sitemiz üzerinden yazımızı okuyabilirsiniz.

Web-Sitesi-Kurmak

Web Tasarım Hizmetleri Neleri Kapsar?

Bir web siteniz olmasını istiyorsanız, doğru bir web tasarım firması ve ajansı seçmek çok önemlidir. Bu ajans tercihinde bulunmadan önce web tasarım ajanslarının ne yaptıklarını, ne tip hizmetler verdiklerini öğrenerek çok daha verimli bir süreç işletebilirsiniz. Web tasarım ajansı ne yapar diye sorgulamadan önce hizmetleri ne kapsar diye sorabilirsiniz. Web tasarım ajanslarının web site yapımı için verdikleri hizmetler, temel olarak dört başlık altında toplanabilir. Bunlar;

  • Konseptin belirlenerek web sitesinin hazırlanması
  • Web sitesini bakım ve güncellemeleri
  • Arama motoru optimizasyonu
  • Reklam hizmetleri

Konseptin belirlenerek web sitesinin hazırlanması

Web tasarım ajansları, öncelikle verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürünlere dair sektörel bir araştırma yaparlar. Bu araştırmaların sonucunda, tüm veriler toplanır, analiz edilir ve raporlamalar yapılır. Bu raporlara göre web sitesinin nasıl bir tasarıma sahip olması gerektiği, konsepti belirlenir.

Konseptin belirlenmesinin ardından, web sitesi ajans tarafından inşa edilmeye başlanır. Bu inşa süreçleri çok komplike işlemleri içerebilir. Tasarımlarda birçok farklı programdan ve yazılım dillerinden faydalanılabilir. Site tasarımı inşa edilirken, genel çerçeveden özel ayrıntılara kadar her detay ayrı ayrı işlenir. Detaylar iyi ve özenli hazırlanmış olması, kullanıcılar tarafından önemlidir. Müşterileriniz web sitenizi ziyaret ettiğinde; güven veren, özenli hazırlanmış bir ortamla karşılaşmak isterler. Siteniz ne kadar özenli ve kullanıcıya hitap ediyorsa, trafiği de o kadar artacaktır.

Web sitesini bakım ve güncellemeleri

Bir web sitesinin tasarlanarak, sanal varlığınızı oluşturmanız tek başına yeterli değildir. Web siteleri zaman içerisinde güncelliğini yitirirler ve bakım ihtiyacı duyarlar. Bunun yanı sıra dijital dünyada birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Server sorunları, sitenize yönelen saldırılar, veri girişi sırasında yaşanabilecek problemler. Web tasarım firmaları tüm bu süreç boyunca yanınızda olurlar. En iyi web tasarımı firmalarını bulmak için araştırma yapmanızı öneririz. Hem yaşanabilecek sorunlara hızlı cevap verme, hem de düzenli bir bakım ve güncelleme hizmetini bu ajanslardan sağlayabilirsiniz. Sitenizin güncel kalması ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi; hem kullanıcıların deneyimleri hem de arama motorlarında adınızın üst sıralara çıkabilmesi açısından önem taşır.

Arama motoru optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) birçok yerde karşınıza çıkabilecek bir kavramdır. Web tasarım SEO çok önemlidir. Bu optimizasyon hizmeti web tasarım ajansları tarafından verilmektedir. Bu hizmetin amacı web sitenizi arama motorlarında en üst sıralara taşımaktır. Bu sayede organik trafiğin artması hedeflenir. Sitenize çok daha fazla potansiyel ve hedef müşteri çekebilmek için arama motorlarında üst sıralarda yer almak, pazarlama açısından belki de en önemli konudur. Bu sebeple, eğer bir web tasarım hizmeti satın alacaksanız, SEO hizmetinin verildiği bir ajansı tercih etmeniz fayda sağlayacaktır. 

Reklam hizmetleri

Web tasarım ajansları tarafından verilen bir diğer önemli hizmet de reklam ve tanıtım kampanyalarıdır. Dijital dünyada bilinirliğinizi arttırmak ve hedef kitleye daha fazla ulaşmak adına kullanılan tanıtımların tamamına internet reklamcılığı adı verilmektedir. Bu reklamlar maillerde, farklı internet sitelerinde ve sosyal medya gibi birçok platformda yapılabilmektedir. Geleneksel reklamcılığa göre çok daha etkili olan bu yöntem sayesinde, müşteri sayınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

Özet geçmek gerekilirse burada web tasarım ajansı ne yapar sorusunun 4 temel hizmetini en sade şekilde anlatmaya çalıştık.

Web-Sitesi-Oluşturma

Kurumsal Web Tasarım ile Profesyonel Web Tasarım Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kurumsal ve profesyonel web tasarımı arasında bazı farklılıklar ve bazı benzerlikler olduğu söylenebilir. İkisi arasındaki temel fark; kurumsal web tasarımı hizmetinin daha çok bir firmanın kurumsallığını yansıtma amacıyla yapılmasıdır. Profesyonel web tasarımı hizmetinde ise bireysel müşterilere de hizmet verilmektedir. Bu ikisinin arasındaki farkı zaten web tasarım ajansı ne yapar  ve neden yapar olarak size açıklayacaktır.

Kurumsal web tasarım hizmetinde, web tasarımı firmanın kurumsal kimliğine uygun olarak yapılmaktadır. Web sitesi, yukarıda anlattığımız birçok gerekçe nedeniyle firmalar için olmazsa olmazdır. Bu sebeple firmayı temsil edecek bir web sitesi, aynı zamanda bütün dünyaya açılan bir pencere gibidir. Kurumsal web sitesi, firmanın amaçlarını, vizyonunu ve misyonunu yansıtan bir şekilde hazırlanmalıdır. Kullanıcılar ve müşteriler firmaların imajlarına çok önem verirler. Kurumsal bir web sitesi, bu imaj çalışmasının belki de en önemli ayağıdır. Bu sebeple hazırlanan web sitesi, firmanızı olduğu şekliyle bir ayna gibi yansıtmalıdır. 

İyi bir kurumsal web tasarim ajansıyla çalışmanın önemi bu konuda size büyük artılar kazandıracaktır. Kurumsal web tasarımında firmanın bulunduğu sektörden, logosuna; verdiği hizmetten hedef kitlesine kadar birçok unsura dikkat edilmesi gerekir. 

Profesyonel web tasarım, profesyonel web sitesi tasarımı ise hem kurumsal hem de kişisel hizmetleri kapsamaktadır. Profesyonel web tasarım hizmetinde amaç doğru bir şekilde saptanmalı ve buna yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışma süreçleri, hem web sitesinin temasını, görselliğini hem de arka planda yapılan analizleri içerir. Kurumsaldan farklı olarak profesyonel web tasarımında, ürün tanıtımı ve firma imajından çok, web sitesinin içeriği önemlidir. Bu içeriği yansıtmak için başarılı bir web tasarımı ise sizi bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

Kurumsal-Web-Tasarım-Profesyonel-Web-Tasarım

En İyi Web Tasarım Firmaları Hangileridir? Neler Yaparlar?

En iyi web tasarım ajansı hangisidir sorusuna net bir cevap vermek çok zordur. Ama web tasarım ajansı ne yapar sorusuna cevap verebilmemiz mümkündür. Beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi anlayan ve sorunsuz bir biçimde hayata geçiren ajans, sizin için en iyisidir. Buna karşın firma seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. 

Türkiye web tasarım konusunda oldukça geniş bir sektöre sahiptir. Bu sektörde faaliyet gösteren onlarca hatta yüzlerce ajans vardır. Peki, siz bu ajanslardan hangisini tercih etmelisiniz? Tercih aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri, firmanın ne kadar çok hizmet verdiğidir. Web tasarımının yanı sıra birçok alanda size hizmet sunan bir ajans, hem inşa hem de sonrası süreçler açısından birçok avantaj sağlayacaktır. Ama sizde bir web tasarım firmasına siz ne yapıyorsunuz, web tasarım ajansı ne yapar ve sunduğunuz hizmetler nelerdir, neye göre değişiyor diye sormaktan çekinmeyin. Sonuçta web tasarım ajansının yaptıkları sizin içinde onlar içinde büyük bir referans olacaktır.

Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken faktörlerden bir diğeri deneyimdir. Deneyimli bir firma tasarım süreçlerinde ortaya çıkabilecek sorunları esnek yöntemlerle çözüme kavuşturacaktır. Firmanın deneyiminin yanı sıra ekip üyeleri de önemlidir. Uzman ve deneyimli bir ekip, size çok daha iyi yardımcı olabilir. Uzman bir ekip size farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Bunun yanı sıra referanslar ve portföy dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. Web tasarım ajansının daha önce kimlerle çalıştığına ve portföyünün genişliğine dikkat edebilirsiniz. Bu size verecekleri hizmetin de bir göstergesi olacaktır. Bunların yanı sıra pazarlama yeteneklerini de araştırmanız gerekir. Özellikle kurumsal bir web tasarım ihtiyacınız varsa; SEO konularına ne kadar hâkim olduklarını ve size ne kadar yardımcı olabileceklerini net bir şekilde anlamanız önemlidir. Bu özellik, ilerleyen süreçlerde size çok yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra firma hakkındaki olumlu ve olumsuz yorumları araştırmalısınız. Bu yorumlar size firma hakkında fikir verecektir. 

İyi bir web tasarım ajansı size; analiz, tasarım, inşa, bakım, güncelleme, tasarım, SEO, reklam ve tanıtım alanında birçok farklı hizmet sunacaktır. Bu hizmetleri sunan bir ajansın ekibi de kuvvetli ve geniş olmalıdır. Bu işlerin her biri uzmanlarınca yürütülmesi gereken süreçlerdir. Web tasarım ajanslarında; SEO uzmanı, programlayıcı, grafik tasarımcı gibi farklı ekip üyeleri bulunur. Bir projede farklı yeteneklere sahip insanların çalışması, sürecin en iyi şekilde ilerletilmesinin anahtarlarından biridir.

Web Tasarım Fiyatları Nasıldır?

Web tasarım fiyatları birçok kritere bağlı olarak değişkenlik gösterir. İhtiyaç ve taleplerinize göre bu fiyatlar düşük seviyelerde kalabilirken, yüksek rakamlara da ulaşabilirler. Bu konuda net bir rakam vermek oldukça zordur. Buna karşın en basit web sitesi tasarımı 1000 lira ölçeğinden başlarken 50 bin lira, hatta daha yukarılara çıkması da mümkündür. Bu seçtiğiniz firma ve talep ettiğiniz özelliklere göre değişkenlik gösterecektir. 

Web sitesi fiyatları; tarz, sayfa sayısı, SEO hizmeti, mobil uygulama hizmeti, veri tabanı uygulamaları, bakım, güncelleme, hosting, mail hizmetleri, logo tasarımı gibi farklı kriterlerden etkilenir. Burada önemli olan sizin ne tip ihtiyaçlarınız olduğudur. 

Web tasarım ajanslarının yaptığı en önemli şey müşterinin beklentilerine göre farklı teklifler sunmasıdır. Bunun sebebi her müşterinin farklı bir talebinin olması ve istediği hizmetlerin emek sürelerinin değişmesidir. Nitelikli bir web tasarım ajansı, ihtiyacınız olan tüm hizmetleri analiz ederek, size bu analiz sonucunda bir fiyat çıkaracaktır. 

Web-Sitesi-Ücretleri

 

Sıkça Sorulan Sorular

Web Tasarım Firması Nedir?

Web tasarım firması, dijital dünyadaki sanal varlığınızı oluşturmanız için gerekli olan internet sitelerini tasarlayan ajanslardır. Bu ajanslar; analiz, grafik, logo, inşa, bakım, güncelleme, reklam ve SEO gibi birçok hizmet verirler.

Web Sitesini Kim Yapar?

Web sitelerini, web tasarımcılar ve web geliştiriciler yaparlar. Web tasarımcılar, sitelerin görsel düzenini sağlarlar. Bu düzen; renklerden, dizgiye ve konumsal bağlantılara kadar birçok alanı oluşturur. Web geliştirici ise bu tasarımın altına kod yazarak onu hareketli ve işlevsel kılar.

Web Geliştirici Ne Yapar?

Web geliştiriciler, kullandıkları farklı kodlama dilleri ile internet sitelerine hayat veren kişilerdir. Web geliştiricileri, çeşitli programlar ile kodlama yaparak, sitelerin işlevsel olmasını sağlarlar. Sitenin görünmez kısmı denilen bütün yükü web geliştiricileri üstlenirler.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar