Shopify Nedir?

Shopify Nedir?

by ekipe Mart 05, 2020
Shopify

Shopify kendi alt yapısını kullanarak hizmet veren bir e-ticaret platformudur. Sıfırdan site kurmanıza büyütmenize, geliştirmenize olanak sağlar. Küresel çapta hizmet veren bir ticaret ağıdır. Kullanıcıların e-ticaret sitesi kurarken karşılaştıkları maliyetleri en aza indirgemeyi amaçlar. Shopify, bir drop shipping hizmetidir. Shopify  hostingi kendisi üstlendiği için, kullanıcılara satın alma, site güvenliği, bakım onarım gibi hizmetleri kendisi sağlamaktadır. Bu da kullanıcılar için ciddi bir maliyetin ortadan kalkması demektir.

Shopify aslında bir e-ticaret sitesi değil, e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların birlikte satış yaptıkları büyük bir alış veriş merkezi gibi düşünülebilir. Bireysel satıcılar ve kurumsal firmalardan oluşur.

Shopify

Nasıl Üye Olunur?

Üye olmak için başlangıçta gmail hesabı ve e-mail hesabı açılmalıdır. Burada kayıt ara yüzü son derece basittir. Gmail hesabi ile kayıt gerçekleştirildikten sonra, önemli olan burada ne satacağınızdır. Zira uluslararası bir platform olan Shopify’ın müşteri analizini de iyi yapmak gerekir. Hedef kitle belirlemek bize zaman avantajı kazandırarak doğru müşteriye zamanında ulaşmamızı sağlar. İşte bu noktada Shopify üzerinden alacağımız domain yani site adımız çok önemlidir. Amerika, Kanada veya Avrupa Ülkeleri hedef kitlemiz ise bu ülkelerin domain kullanmak gereklidir.

Sonra ki adımlarda ise satacağımız ürün, ürün özellikleri kargo durumu gibi özellikleri de ekleyerek siteye üyelik sağlanır. Seçeceğimiz tema vitrinde ki ürüne uygun olması sitenin albenisi olması açısından önemlidir.

Görüldüğü gibi siteye üye olmak son derece basit, önemli olan ürün satabilmektir. Uluslararası bir platform olan Shopify için ise yabancı dile ( İngilizce ) sahip olmak büyük fayda sağlayacaktır. Zira müşteri ile iletişimde ürün hakkında bilgi vermek gerekebilir.

Shopify Ücretleri

Shopfiy başlangıçta deneme süresi olarak on dört gün ücretsiz olarak hizmet sağlar. Deneme süresi bittikten sonra aylık uygun tarifelerle ücretlendirme gerçekleştirilir. Herhangi bir taahhüt süresi yoktur. Kullanıcı dilediği an üyeliğine son verebilir. Herhangi bir tazminat veya geri yaptırım ile karşılaşmaz.

Shopify’da Hangi Ticari Faaliyetler Yapılır?

Shopify legal her türlü ticari faaliyete izin vermektedir. Burada amaç tedarik zincirleri arasında kaybolan zamanı kullanmak ve müşterilere kaliteli ürünü düşük fiyat ile sunmaktır. Bu bağlamda mağazada satabildiğiniz her ürünü burada da kataloğunuza koyabilir müşteri portföyünüzü geliştirebilirsiniz.

Shopify Avantajları Nelerdir?

Shopify uluslararası ölçüde beş yüz binin üzerinde mağaza tarafından tercih edilen bir platformdur. Güvenilirliğini kanıtlamıştır. Site içerisinde, satıcıların en çık kullanıldıkları eklentiler kullanıcılara düşük fiyatlarda sunulur. Ücretsiz temalar ile site içeriği geliştirilebilir. Ayrıca en büyük avantajlarından bir tanesi olan hosting hizmeti kullanıcılara başka site kurulum maliyeti oluşmasının önüne geçer. E-ticaret sitelerinin en büyük sorunu olan korsan saldırılardan ve zararlı yazılımlar dan Shopify ile korunabilir. Açık kaynak kodlu e-ticaret sitelerine karşılık Shopify son derece hassas davranarak önlemler almıştır.

Shopify Satış Nasıl Yapılır?

Shopify bir ticaret ağı olduğu için devletlerin de farklı politikaları olabilmektedir. Sonuçta ticari kazançların vergilendirilmesi kaçınılmaz bir durumdur. Satılan ürün için aracılık faturası düzenlenerek vergi ödenmiş olur. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti için bu şekilde planlanmıştır. Her ülke farklı vergi politikası izleyebilir.

Shopify da satış yapmanın avantajları ise kullanıcının burada özgür olması. Müşterilerin verileri platformda değil satıcıda bulunduğu için satış alanı geliştikçe gelecekte ki reklam maliyetleri de düşmektedir.  Shopify’ da markalaşma ve kurumsallaşma son derece hızlı gerçekleşmektedir bu da kullanıcıların en çok tercih etme sebebidir.

Ödemeler pay pal veya Stripe ile yapılmaktadır. Fakat burada Stripe ödemenin sisteme entegre edilmesi gerekmektedir. Uzaktan ödeme sistemleri, yine ülke politikalarına göre şekillendiği için satıcının kendisine en uygun sistemi belirlemesi  lehine olacaktır.

 

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!