En İyi Web Site Tasarımları

İnternetin hayatımıza girdiği günden bu yana web tasarımlarında çok büyük yol alındır. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak oluşan online fırsatlar ile web tasarımlarında başarılabilinecekler konusunda internet kullanıcılarına ve web sitesi sahiplerine yepyeni standartlara kavuşturdu. Bu gelişmelerin yaşanmasında etkili olan bir diğer etmen de şüphesiz ki en iyi web tasarım firmaları oldu. 

En İyi Web Site Tasarımları Nasıl Oluşur?

Kişilerin ya da kurumların hedef kitlelerine tanıtılmasındaki en önemli enstrümanların başında web siteleri gelmektedir. Web sayfalarında metinlerin yanı sıra görüntü, video ve ses gibi araçların kullanılması ile yaratılmak istenilen etki güçlendirilmiş olur. Günümüzde neredeyse bütün işlemler internet üzerinden yapıldığı için web siteleri her geçen gün daha etkili olmaktadır. Ancak web sitelerinin bu gücünden yararlanmak için etkili web tasarımına sahip olması gerekmektedir. 

En iyi web site tasarımları yapılabilmesi için öncelikle işin profesyonelleri ile çalışmak gerekir. Web sitelerinin oluşturulması için HTML dilinin kullanılması gerekmektedir. Bu dil üzerinde uzmanlaşmış kişiler ile birlikte web sitelerini hazırlamak ise web sitelerinin hedeflerine ulaşmasını sağlayan ilk adım olacaktır. 

En iyi web tasarım siteleri hedef kitlesine ürün ve hizmetlerini en iyi tanıtan web siteleri olmaktadır. Bu sebeple de web sitelerinin üzerine düşünülmesi ve tasarımlarının en mükemmel şekilde yapılması gerekir. Ayrıca iyi bir web sitesinden söz edebilmek için web sitesinin kullanıcılarını yormayan ve doğrudan tüm tanıtım araç araçlarıyla kullanıcıya ulaşabilen bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. 

Web sitelerinde ürünün sunulmasının yanında ürün tanıtımlarının da kullanıcıların aklında herhangi bir soruya yer kalmadan açıklamalarının da yapılması gerekir. Ayrıca ürünlerin sunumu yapılırken estetik açıdan da kusursuz olması ve kullanıcıları ikna etmesi gerekmektedir. 

Web siteleri hazırlanırken kullanıcıların üzerinde etkili olabilmesi için web sitesinde kullanılan metinlerin, görsellerin, videoların ve seslerin de bir bütünlük içerisinde olması ve kullanıcılara aynı mesajı vermesi gerekmektedir. 

Bunların yanında kullanıcıların diğer ürünlere ya da istedikleri sayfalara kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlayabilmek için gerekli bağlantı linklerine de yer verilmesi gerekir. Bu sayede ziyaretçiler web sitesinde daha rahat gezinebilirler. 

Ürünlerin tanıtım metinlerinin ürünlerin görselleri ile birlikte sunulması gerekmektedir. Metinlerin görselleri desteklemesi etkiyi artıracaktır. Bu sebeple de metinlerin her kesimden insan tarafından anlaşılabilir olması gerekmektedir. Bu sebeple de teknik özellikleri en anlaşılabilir şekilde açıklanması gerekir. Bunun yanında metinlerin ürünü kullanmaları durumunda elde edeceği avantajlara odaklanılması gerekmektedir. Gerekli olmayan detaylara ise yer verilmemesi gerekir. 

Peki bu kurumsal web sitesinde önemli olan şeyler nedir ve en iyi kurumsal web siteleri için sitemizden yazımızı okuyabilirsiniz.

web-site-tasarımları

İyi Bir Web Tasarım Sitesi Neye Göre Belirlenir?

İnternet sitesi, web tasarım sitesi kurumların ya da kişilerin kendilerini tanıtılabilmesi için en etkili yöntemlerden birisi olmaktadır. Bu sebeple de tasarımlarını kaliteli ve özgün olması son derece önemli olmaktadır. Etkili bir web tasarımının yapılması için ise ajanslar ile anlaşılması gerekmektedir. Web siteniz için en uygun web tasarım firmasının seçilmesinde ise şu kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Web tasarım firması seçerken öncelikle firmanın internet sitesinin incelenmesi gerekmektedir. Firmanın web sitesinin genel anlatım dili, tasarımı ve elbette ki referanslarına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Web tasarım firmanızı seçerken üzerinde titizlikle durmanız gereken bir diğer konu ise müşteri hizmetleri olmaktadır. Firmanın sadece site oluşturma aşamasında değil aynı zamanda satış sonrasında da yanınızda bulunması gerekir. Çünkü web siteleri yaşayan ve sürekli olarak gelişen bir özelliktedir. Bu sebeple de web tasarımından sonra da müşterilerinin yanında olması gerekmektedir. Ayrıca firmanın ulaşılabilir olması da son derece önemli olmaktadır. 

İyi bir web sitesi tasarım firmasında bulunması gereken bir diğer özellik ise grafik, metin yazarlığı ya da yazılım gibi farklı departmanlarının bulunması gerekliliğidir. Ayrıca web tasarımı için gerekli olan tüm alanlarda uzmanlarının da bulunması gerekir. 

En iyi web site tasarımları bulunması gereken bir diğer özellik projenin belirtilen tarihte teslim edebilmesidir. Proje teslim tarihinin anlaşmada açıkça yer alması  gerekir. Ayrıca sözleşmenin de her iki tarafı da ilgilendirecek şekilde hazırlanması gerekir. 

İyi bir firma web sitesi tasarım firması seçimi yaptığınızı anlamanız için bir diğer kriter ise proje hakkında görüşmek istediğinizi firmaya belirttikten sonra firmanın iş takibini incelemenizdir. Eğer davetinize verdikleri tepki olumsuz ya da birebir hizmet  vermiyor iseler o zaman o firma iyiler arasında değildir.

iyi-bir-web-site-tasarımı

En İyi Web Sitesi Kurma Nasıl Yapılır?

En iyi web sitesi kurma istiyorsanız o zaman 8 teknik ile bu isteğinize ulaşabilirsiniz.

Etkili Web Tasarımı Yapmadan Önce

İyi bir web sitesi yapmadan önce web sitesi nasıl incelenir sorusunun sorulması gerekir. Bu sayede gözlem yeteneğinizi geliştirerek detayları daha iyi görebilirsiniz. Web sitelerini incelemek ise sizlere en iyi web site tasarımları nda nelerin olması gerektiğini keşfetmenize izin vermesidir. Daha iyi web tasarımı yapabilmek için gerekli olan ilhamı alabilirsiniz.

Web Sitesi Dizaynı

İyi bir web sitesi tasarımında olması gereken bir diğer özellik UI ve UX tasarımlarıdır. Kullanıcı arayüzü olan UI tasarımı Photoshop kullanılarak yapılır. Web sitesinin kodlama kısmı ise UX olmaktadır. 

Web Sitesi Görselleri

Web site tasarımı konusunda önemli olan bir diğer konu ise sitenin görsel tasarımı olmaktadır. Görsellerin nasıl tasarlandığının yanı sıra boyutları da önemli olmaktadır. Çünkü görsellerin boyutu sayfaların yüklenme hızını etkilemektedir.

Web Sitesi Renk Uyumu

Renkler insanların psikolojilerini direkt olarak etkileyen en önemli web tasarım araçlarından birisidir. Bu sebeple de iyi bir web tasarımından söz edebilmek için doğru renklerin kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Web Sitesi İçeriği

Web tasarım önemli bir kısmı da içerik olmaktadır. İçerik denildiğinde ise akla sadece metin gelmemelidir. İçeriğin unsurları içerisinde resim, video, vektörel çizimler, logo ve yazınsal ürünler  yer almaktadır. İçeriğin iyi şekilde hazırlanması aynı zamanda web sitesinin arama listelerinde en üst sıralarda yer almasını da sağlamaktadır.

Web Sitesi Mobil Uyumu

Günümüz internet kullanıcılarının önemli bir kısmı interneti mobil cihazlar üzerinden kullanmaktadır. Bu sebeple de iyi bir web sitesinden söz edebilmek için web sitelerinin mobil uyumlu olması gerekir.

Web Site Hızı

Site tasarımları sadece görselden ibaret değildir. Aynı zamanda kodlamaları ve diğer teknik özellikleri de bulunmaktadır. Bu özelliklerden birisi de web sitesi hızı olmaktadır. Hem arama motorlarının üst sıralarında yer almak hem de daha fazla kişiye ulaşma da hızlı bir şekilde yüklenen web sitesi oluşturmak önemlidir.

Web Sitesi Kullanım Kolaylığı

Kullanıcıları web sitesinde daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlamanın yanı sıra ziyaretçilerin aradıklarına ulaşabilmelerini de sağlamak için kullanıcı dostu bir sitenin oluşturulması gerekir.

En-İyi-Web-Sitesi-Kurma

Tasarım Ödüllü Web Siteleri Nelerdir?

Tasarım ödüllü web siteleri belirlenirken birçok kriter göz önüne alınmaktadır. Bu kriterleri yüksek seviyede karşılayan web siteleri ise dünya üzerinde dağıtılan farklı tasarım ödülleri ile ödüllendirilmektedir. Bu sitelerden bazıları ise şunlar olmaktadır.

1948 London

Nike’a ait bir site olan 1948 London, Nike’ın her ayakkabısının arkasında bir hikaye bulunmasından gücünü almaktadır.

Blast Processor

Mobil teknoloji için uygulama üreten Blast Processor, uzmanlıklarını kanıtlamak içi mobil araçlarda kolaylıkla gösterilebilen web sitelerini tasarladılar.

CAU

Mükemmel menülerinin yanında sığır yetiştiriciliği ile de bilinen restaurant web siteleri sayesinde sadece müşterilerine kendilerini tanıtmıyor aynı zamanda müşterilerini de tanıma imkanı buluyor.

En İyi Web Site Tasarımlarına 5 Örnek

En iyi web site tasarımları yapmanıza olanak tanımanın yanı sıra web siteniz için size ilham da verecektir.

Zyro

Web sitelerinize hem profesyonel hem de çekici bir görünüm vermek için tercih edebileceğiniz Zyro, minimalistik yaklaşımı ve duyarlı tasarımları ile site kurma deneyimini zenginleştirmektedir.

Siteinspire

Harika web sitesi tasarıma sahip galerisi sayesinde internet siteleri için ilham arayanların doğru adresi olmaktadır.

Awwwards

Özenle seçilmiş koleksiyonu ve kapsamlı filtreleri ile bir adım öne çıkan Awwwards, bilgisel blog da sunmaktadır.

TemplateMonster

Web tasarım örnekleri bulmak için en iyi adreslerden birisi olan TemplateMonster bir tema pazarı olmaktadır. 

Best Websites Gallery

Yüksek ekran çözünürlükleri ve detaylı etiketleri ile dikkat çeken site aynı zamanda bağlantı arşivlerine de sahip olmaktadır.

templatemonster

Dünyada En Çok Tıklanan Web Siteler Hangileridir?

Dünyada en çok tıklanan siteler listesi içerisinde aslında herkesin tahmin ettiği ve gün içerisinde kullandığı siteler bulunmaktadır. Bu siteler sırasıyla şunlar olmaktadır.

 

 • Google,
 • YouTube,
 • Facebook,
 • Instagram,
 • Baidu,
 • Wikipedia,
 • Yandex,
 • Yahoo!
 • xVideos,
 • WhatsApp,
 • Amazon,
 • XNXX,
 • Yahoo Japonya,
 • Live,
 • Netflix,
 • Pornhub,
 • Tik Tok,
 • Reddit,
 • Microsoft,
 • VK,
 • Linkedin,
 • Zoom,

E-ticaret sitesi örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

en-çok-tıklanan-siteler

İyi Bir Web Sitesi Tasarımı Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçekten etkili bir web site tasarımı yapmak için üzerinde özellikle durmanız gereken noktalar içerisinde şunlar yer almaktadır:

 

 • Hedef kitlenin detaylı analizi,
 • Markayı eksiksiz ve net bir şekilde anlatmak,
 • Kullanıcı dostu.

Eğer sizlerde en iyi web site tasarımına sahip olmak istiyorsanız kurumsal web tasarımı ajanslarının önemi yazımıza bakabilirsiniz. Sizin için en iyi internet sitesini tasarlayacaklardır.

İlham Verecek En İyi Web Site Tasarımları

Dünyanın en iyi web site tasarımları arasında yer alan aşağıda sıraladığımız siteler, kendi web siteniz için de ilham almanıza yardımcı olacaktır.

 

 • Chris Boddy,
 • Corona Radiata,
 • Diehl Group Architects,
 • Don’t Talk to Robots,
 • Everything You Need to Know Design on the Web,
 • GoodTwin,
 • Manos,
 • Ryen Michael Kelly,
 • Joan Pons Moll.

Sıkça Sorulan Sorular

Etkileyici web sitesi nasıl hazırlanır?

Etkileyici web sitesi hazırlamak için profesyonel ekibi olan bir ajans ile çalışmak hedef kitlenizin üzerinde istediğiniz etkiyi yaratmanız için atacağınız en önemli adım olacaktır.

Web tasarım trendleri nelerdir?

Trend web tasarım siteleri arasında 2022 yılının en çok dikkat çeken maddeleri şunlar olmaktadır: Firmalara gelen sesli aramalara yanıt verecek şekilde optimize etmek için çalışmalar ve erişilebilirlik, Stok fotoğraflar yerine siteye özel olarak çekilen fotoğraflar, Animasyonlar ile ziyaretçilerin dikkatinin çekilmesi.

Web sitesi türleri nelerdir?

- E-ticaret siteleri, - Landing page ya da tek sayfalık web sitesi, - Kurumsal web siteleri, - Marka web siteleri, - Bloglar, - Profesyonel hizmetler için web sitesi, - Forumlar, topluluklar ve sosyal ağlar, - Wiki’ler,

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar