En İyi 8 Wix Alternatifi Site Yapıcılar

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz çok sayıda seçenek vardır. Wixle site kurma bu konuda akla gelen ilk seçeneklerden olsa da daha ucuz, daha kullanışlı seçenekler de sıklıkla araştırılmaktadır. Bunun için tercih edebileceğiniz platformlar şöyledir;

 1. Web-Tasarimci
 2. Shopify
 3. WordPress
 4. Weebly
 5. GoDaddy
 6. Opencart
 7. Site123

Bunların her biri kendi avantajlarına ve dezavantajlarına sahiptir. Dolayısıyla kesin tercihinizi vermeden önce hepsini incelemeniz önerilir. Böylece sitenizi daha verimli ve istediğiniz gibi kullanmanız mümkündür.

Web-Tasarımcı (En İyi Wix Alternatifi – Ücretsiz Size Özel Domain Adıyla Site Açma)

Eğer bir site oluşturmayı düşünüyor ve kodlamalar ile uğraşmak istemiyorsanız, Wix alternatifleri arasında Web-Tasarimci size istediğiniz çözüm önerileri sunar. Bloglardan e-ticaret sitelerine ve kurumsal sayfalara kadar, profesyonel çözümler almanızı sağlar. Ayrıca wix le ücretsiz kendi domainizde site kurmanız mümkün değil iken, web-tasarimci.com ile kendi domain adınızda tamamen ücretsiz kurumsal site kurmanıza imkan tanımaktadır.

Kişilere kendisine özel domain adıyla site açma gibi imkânlar sunmakta olup, hızlı ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan arayüzü bulunmaktadır. Fiyatlar da oldukça uygun olup; her bütçe tarafından tercih edilebilecek yapıdadır. Web-Tasarımcı en iyi Wix alternatifi – ücretsiz size özel domain adıyla site açma ve diğer özellikleri ile profesyonel çözümler sunar.

web-tasarimci-site-kurmaShopify (2. En İyi E-Ticaret Sitesi Oluşturucu Alternatifi)

Eğer e-ticarete atılmak veya firmanız tarafından sunulan ürünleri böyle platformlardan üzerinden satışa sunmak istiyorsanız, Shopify 2. En iyi e-ticaret sitesi oluşturucu alternatifi yapabileceğiniz tercihler arasındadır. Wix’in alternatifi olmakla beraber; e-ticaret sitelerinde ikinci en profesyonel sonuçları sunar. Aylık ücretlendirmesi 29 dolardır. ( Ayrıca profesyonel ve özel e-ticaret paketleri arıyorsanız web-tasarimci e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz)

shopifyShopify Avantajları

En iyi 8 Wix alternatifleri arasında olan Shopify’in kullanıcılarına sunduğu çok sayıda kolaylık vardır. Bunlar incelendiğinde, aralarında şu maddeler olduğu görülmektedir;

 1. Tasarım ve şablonlar: Shopify’in sunduğu taslak ve şablonlar pratik bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan daha önce deneyiminiz olmamışsa bile, hiç zorluk çekmeksizin değiştirebilmeniz mümkündür.
 2. Güvenlik: Standart şekilde güvenli barındırma seçeneği sunan Shopify’in böylece güvenli bir yapısı vardır. Böylece müşterileriniz tüm işlemlerini gönül rahatlığıyla yapabilir.
 3. Ölçeklendirme: Shopify’in barındırma hizmeti, paketin parçasıdır. Bu sebeple sonradan tekrardan almanız gerekemez ve istediğiniz zaman kullanmanı mümkündür. Her ne kadar limitli de olsa, çoğu firmanın isteklerini karşılayacak yapıdadır.
 4. Uygulamalar: Shopify’in kullanıcılara sunduğu bir uygulama mağazası bulunmaktadır. Bu nedenle eklentileri zorlanmadan, pratik bir biçimde indirerek kurabilirsiniz. Üstelik aralarında ücretsiz olanlar da oldukça fazladır.
 5. Ödeme ağ geçidi entegrasyonu: Shopify tarafından sunulan ödeme ağ geçidi, kolay bir entegrasyona sahiptir. Kendisine ait bir ödeme yöntemi de olup, böylece hızlı ve kolay çözümler sunar.
 6. Topluluk ve destek: Eğer e-ticaret sitenizi kullanırken herhangi bir olumsuzluk olmuşsa, bunu topluluk ile paylaşarak çözüm alabilir ya da destek ekiplerinden anında çözüm alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Shopify, Facebook ve Instagram gibi platformlar üzerinden satış yapıyorsanız, POS ve satış kartı kullanmanızı da sağlar.

Shopify Olumsuz Yanları

Her ne kadar avantajları olsa da, Shopify’in bazı olumsuz yönleri de vardır.  Wix alternatifleri arasında olan bu sistem, şu gibi negatif yönlere sahiptir;

 1. İçerik sayfalarının sınırlı tasarımı olması: Shopify’in şablonları sade ve basit bir yapıya sahiptir. Çok renkli ve ilgi çekici bir site istiyorsanız, uygun seçenek büyük olasılıkla bulunamaz.
 2. Ödeme sürecinde kilitleme: Ödeme konusunda Shopify’in tüm güvenliği üstlendiği bilinir. Bununla beraber bunu yerine getirebilmek için ödeme esnasında süreç ayarlamasına izin sağlamaz.
 3. Ödeme ücretleri: Aylık ücrete olarak sistem işlem başı işlemci ücretine ek bir maliyet talep eder. Bu farklı kaynaklarda olabilse de, Shopify’in seçenekleri oldukça yüksektir.
 4. URL: Shopify’in URL adresleri alt dizinler halinde sıralanır. Ancak bu SEO kuralarına uygun değildir. Ayarlanamadığı için sonradan değiştirme imkânı bulunmaz.

E-ticaret siteleriniz için kullanabileceğiniz bir platform olan Shopify’i bu özellikleri kapsamında değerlendirirseniz, daha doğru bir karar verebilirsiniz.

WordPress (En Ucuz Wix Alternatifi)

WordPress günümüzde bir site oluşturmak isteyenlerin ilk tercihleri arasındadır. Bünyesinde farklı paketler olduğu için kurumsal siteler ve bloglar için güzel seçenekler sunar. Wix ile yapılmış siteler arasında oldukça ucuz seçeneklere sahiptir.

wordpressWordPress Avantajları

Site oluşturmak dendiğinde birçok kişinin aklına WordPress en ucuz Wix alternatifi gelir. Çok sayıda avantajı mevcut olup, bunlar genel hatalarıyla şöyledir;

 1. Kullanıcı dostu: WordPress’in arayüzü kolay bir kullanım sunar. Gerek site yöneticileri, gerekse ziyaretçiler istediklerini anında yapabilir. Birden fazla siteniz olacaksa, hepsini aynı anda basitçe yönetmenizi sağlar.
 2. Eklentiler: WordPress’in kullanıcılarına sunduğu çok sayıda eklenti vardır. Her ne kadar aralarında ücretli olanlar da olsa, ücret ödemeden kurup yararlanabilecekleriniz de vardır.
 3. SEO: WordPress kapsamında sunulan Yoast SEO, anahtar kelime organizasyonunu zorlanmadan yapmanıza yardımcı olur.
 4. Tema: WordPress içerisinde çok sayıda tema vardır. Bunlar tutarlı olup mobil cihazlarda da yüksek performans sahibidir.

Bunlara ek olarak açık kaynaklı olan bu Wix alternatif seçeneği, hızlı bir siteye deneyimini sunar.

WordPress web sitesi fiyatları konusunu merak ediyorsanız link üzerinden yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress Dezavantajları

Her ne kadar WordPress tarafından sunulan avantajlar olsa da, bazı negatif yönler de vardır. Bunlar şöyle verilebilir;

 1. Hız: Bazı WordPress temaları fazla kodlar üzerinden sitenin yavaşlamasına neden olur. Fakat uzman web tasarımcıları ile bu sorunlar aşılmaktadır.
 2. Tema: WordPress’in sunduğu birçok seçenek olsa da, birçok kişi tarafından beğenilmemektedir. Özel tasarımlar ile bu sorun da kolaylıkla aşılmaktadır.
 3. Güncelleme: WordPress’in bazı güncellemeleri problemli olabilmektedir.

Bunlara ek olarak açık kaynaklı olması sebebiyle, dijital saldırılara da daha açıktır. Böylece güvenlik yönünde de bir açık söz konusudur.

Weebly (Wix’e En Benzer Alternatif)

Wix alternatifleri arasında Weebly’ye en çok benzer seçenektir. Eğer herhangi bir sebeple bunu kullanamıyor ve en yakınını arıyorsanız, size güzel bir çözüm sunabilir. Fiyatları değişmekte olup bunlar aylık 5 Dolar ile 25 Dolar arasında değişmektedir.

weebly-wix-alternatifiWeebly Avantajları

Özelleştirme seçenekleri olan ve oldukça pratik bir çözüm sunan Weebly Wix’e en benzer alternatif şu gibi olumlu yanlara sahiptir;

 1. Eklenti ve uygulamalar ile entegrasyon
 2. Kolay ve sezgisel bir kullanım
 3. Çerez ve güvenlik standartları
 4. Otomatik kaydetme özelliği
 5. Geniş bir şablon kataloğu
 6. Destek topluluğu
 7. SEO ayarlamalarının kolay ve hızlı olması

Bu avantajlar sayesinde özellikle bloglar için güzel bir sonuç sunar. Bununla beraber, kararınızı kesin vermeden önce dezavantajları da bilinmelidir.

Weebly Dezavantajları

Her ne kadar site sahipleri problemsiz bir site istese de, Weebly ara sıra arızalar yapabilmektedir. Bunun için yenileme yapılması gerekir. Ayrıca şu gibi olumsuz yönleri de yer almaktadır;

 1. Detaylı bir özelleştirme yapacaksanız HTML kullanmanız; dolayısıyla kodlara girmeniz gerekir.
 2. Eğer çoklu fotoğraf atacaksanız; ikincisini yüklemek için bir önceki sonlanmalıdır.
 3. Bir takım yerleştirme ve biçimlendirme seçenekleri özelleştirme imkânı sunmaz.

Eğer WordPress üzerinden gelip tercih etmişseniz, bu sistem sizin için rahatsız edici olabilir.

GoDaddy Web Site Oluşturucu

Dünya çapında hizmet veren GoDaddy web site oluşturucu fiyat bakımından ortalama seçenekler sunmaktadır. Website Builder kapsamında üç paketi olup bunlar 19,99-29,99-39,99 Türk Lirası şeklindedir ve aylık olarak ücretlendirilir.

godaddy-wix-alternatifiGoDaddy Avantajları

Wix ile site kuranlar, farklı sebeplerle farklı platformları değerlendirmeye alabilmektedir. Bunun için tercihlerinizden bir olan GoDaddy şu gibi avantajlara sahiptir;

 1. WordPress Kurulumu: Eğer WordPress’inizi hızlı şekilde kurmak isterseniz, size pratik çözümler sunulur.
 2. Ödeme seçenekleri: GoDaddy’nin sunduğu çok sayıda ödeme yöntemi vardır ve birçok para birimi tanınır.
 3. Bonus: Eğer yeni kaydolacaksanız, size bir takım bonuslar da sunulur.

Drupal ve Joomla gibi platformları da içermekte olup, hızlı çözümler sunmaktadır.

GoDaddy Dezavantajları

Her sistem gibi, GoDaddy’nin de dezavantajları bulunmaktadır. Wix için bir alternatif olan bu platformda şu gibi maddeler görülmektedir;

 1. Sorun yönetimi: Her ne kadar hızlı çözüm sunsa da, bir sorun oluşursa ticket attıktan sonra 48 saate kadar beklemeniz gerekir. Dolayısıyla yanıt alma zordur.
 2. Ücret: Her ne kadar fiyatları uygun olabilse de, restorasyon ücretleri bulunur. Başka firmalar ücretsiz bu hizmeti verse de GoDaddy bunlardan biri değildir.
 3. Sohbet: GoDaddy’nin canlı sohbet hizmeti yoktur. Bu nedenle ticket atmanız gerekir.
 4. Sınırsız web sitesi: Platformda ekonomi planı da sınırsız web sitesi bulundurmaz.

Buna ek olarak platformun sunduğu web site oluşturucu, çalışma sorunlarına da sahne olabilir.

Joomla İçerik Yönetim Sistemi

Açık kaynaklı olan Joomla içerik yönetimi sistemi, içeriklerini kontrol edebilmek isteyen birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak avantajlarına ve dezavantajlarına bakmadan kullanma kararı alırsanız, istediğiniz çözümleri sunmayabilir.

joomla-wix-alternatifiJoomla Avantajları

Eğer Joomla’yı kullanmayı düşünüyorsanız, ilk olarak avantajlarını bilmeniz gerekir. Bunlar şu şekilde verilebilir;

 1. İçerik yönetimi: Platform değişik kullanıcılara, izinlere içerik atama gibi özellikler taşımaktadır.
 2. Kolay kullanım: Eğer Wix alternatifleri arasında kolay kullanımlı içerik yönetim sistemi istiyorsanız; sistem yeni başlayan için harikadır.
 3. SEO: Her ne kadar Joomla’nın bir dönem SEO sorunları olmuş da olsa, artık bulunmamaktadır ve ileri sonuçlar sunar.
 4. Önbelleğe alma ve performans: Sistem hangi unsurların görsel yönetim arayüzü üzerinden doğruca önbelleğe alındığını görme gibi avantajlara sahiptir.
 5. Eklenti: Joomla’nın sahip olduğu premium eklentiler oldukça kullanışlıdır.

Bunlara ek olarak, platformun premium şablonları da oldukça zengin ve muhteşemdir.

Joomla Dezavantajları

Joomla’nın kullanışlılığına karar vermeye çalışıyorsanız, dezavantajlarını da mutlaka bilmeniz gerekir. Bunlardan başlıca olanları şöyledir;

 1. Kullanışlılık: WordPress’le kıyaslandığında Joomla’nın daha karmaşık bir yapısı vardır.
 2. Uyumluluk: Joomla 6 ve sonrasında geriye dönük uyumlu olmamaya başlamıştır.
 3. Farklılık: Joomla’nın yapısı incelendiğinde Drupal ile WordPress arasında olduğu görülmektedir.
 4. Eklentiler: Her ne kadar sistemde 8000 ücretsiz uzantısı olsa da, Drupal 42.000 üzeri; WordPress 000 üzerine ücretsiz eklentiye sahiptir. Dolayısıyla Joomla’nın bu konuda çok yetersi olduğu rahatça söylenebilir. Ayrıca bunların da çoğu güncellik bakımından da sınıfta kalmaktadır.

Bunlara ek olarak ücretsiz şablonlar da yetersizdir. Premium seçenekler hem çok sayıda, hem de çok kullanışlı olsa da ücrete tabidir.

Opencart (E-Ticaret Sitesinde Wix Alternatifi)

Eğer e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, Opencart e-ticaret sitesinde Wix alternatifi ilk seçeneğinizdir. Pratik ve kullanışlı bir kullanım sağlamakta olup, ülkemizde de dâhil olmak üzere birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer öncesinden artı ve eksilerini bilirseniz, daha doğru kararlar alabilirsiniz.

opencart-wix-alternatifiOpencart Avantajları Nelerdir?

Eğer e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ve Wix gibi platformlar arıyorsanız, bunlardan bir tanesi de Opencart’tır. Temel avantajları şöyledir;

 1. Entegrasyonlar: Platform çok sayıda entegrasyona sahiptir ve böylece pratik çözümler sunar.
 2. Ödeme: Sistem farklı ve oldukça kullanışlı ödeme yöntemlerine sahiptir.
 3. Ücret: Açık kaynaklı bir yazılım olup ücretsizdir.
 4. Yönetim: Kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir.

Böylece hem size, hem de müşterilerinize olumlu sonuçlar teklif edilmektedir.

Opencart Dezavantajları Nelerdir?

Eğer Opencart’ı kullanmayı düşünüyorsanız, öncesinde hangi dezavantajları olduğuna mutlaka bilmeniz gerekir. Bunlar genel olarak şu şekildedir;

 1. Ücret: Her ne kadar ücretsiz olsa ve çok sayıda kullanışlı entegrasyonu da bulunsa; entegrasyonları satın almanız gerekir ve bu da yüksek meblağlara ulaşabilmektedir.
 2. Anlama: Her ne kadar kullanımı kolay da olsa, teknik konulara inildiğinde zorluk yaşayabilirsiniz.
 3. Güvenlik: Bazı eklentiler güvenlik sorunlarına sahiptir.
 4. Desteklenme: Bazı entegrasyonlar zamanla desteklenmeyebilir.

Bunlara ek olarak, çok büyük mağazalar sunulan şablon ve temaları sınırlı bulabilir.

Site123 (Kolay Kullanım Wix Alternatifi)

Ülkemizde ve dünyada birçok kişi tarafında tercih edilen Site123 kolay kullanım Wix alternatifi ortalama bir fiyata sahiptir. Temel olarak ücretsiz ve premium seçenekleri vardır. Her ne kadar aylık 5,80 gibi cüzi bir değer görülüyor da olsa, bu Dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Site123 Avantajları

Premium paketlerinde 14 gün para iade garantisi bulunan Site123, Wix’in alternatifleri arasında en kolay kullanıma sahip olan sistemdir. Sistemi yeni bir kullanıcının anlamasına müsait olup; ziyaretçiler açısından da olumlu bir yapısı vardır.

site123-wix-alternatifiPerformansı üst seviyede olup hem bireysel, hem de kurumsal çözümler sunar.

Site123 Dezavantajları

Her ne kadar Wix alternatifleri arasında kolay bir kullanıma sahip olsa da, bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Burada en çok öne çıkan durum özelleştirme seçenekleridir. Burada limitli bir opsiyon olduğu için, istediğiniz gibi değişiklik yapmanıza izin vermez.

Wix Nedir Avantajları Nedir?

Bulut tabanlı bir web geliştirme hizmeti sunan Wix, İsrail merkezli bir firmadır. HTML5 web siteleri sunmakta, mobil sayfalar oluşturulmasına yardım etmektedir. Eğer kullanmayı düşünüyor ve Wix nedir avantajları nedir diye soruyorsanız, bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Tasarım şablonları: Wix’in yükseltilmiş ve sürek-bırak şeklinde olan tasarım şablonları oldukça kullanışlıdır.
 2. Arayüz: Sezgisel bir arayüze sahip olan Wix’in kullanışlı bir yapısı vardır.
 3. Plan: Platform size belirli bir süre durmanızı gerektiren sözleşme sunmaz.
 4. Güvenlik: Oldukça güvenli bir sistemi olan platform, bunu sağlarken hızınızı düşürmez.
 5. Çözüm: Eğer herhangi bir sorun varsa telefon, SSS, e-posta gibi seçenekler üzerinden hızlı çözüm alabilirsiniz.

Böylece Wix ile gerek kurumsal, gerekse bireysel sitelerde üst düzey sonuçlar alabilirsiniz.

wix-avantajlariWix’in Olumsuz Özellikleri Nelerdir?

Her ne kadar avantajları çok kullanışlı gibi gelse de, negatif özellikleri de vardır. Wix’in olumsuz özellikleri nelerdir? Sorusuna bakılacak olursa şunlar görülür;

 1. Tasarım şablonları: Kullanışlı ve güzel tasarım şablonları olsa da bunların çoğu ücretlidir.
 2. Reklam: Sitenize reklam alacaksanız, başlangıç paketi bunu sağlamaz.
 3. Plan: Platform size sınırsız bir plan sunmaz.
 4. Yaratıcılık: Sürükle-bırak her ne kadar avantajlı gibi dursa da, yaratıcılığı sınırlandırır.
 5. SEO: Wix’in SEO optimizasyonu istediğiniz sonuçları sunmaz.

Eğer buraya geçiş yapmak istiyorsanız avantajlar ile dezavantajları değerlendirip, buna göre karar vermeniz önerilir.

Wix Site Kurma Fiyatları

Bir web sitesi kurarken, fiyatı neredeyse akıllara ilk gelen sorudur. Bu nedenle Wix site kurma fiyatları da sorulmaktadır. Burada aylık ve yıllık bir ücretlendirme bulunmaktadır. Dolar üzerinden olup aylık seçenek minimum 18, maksimum 500+ dolardır.

Bu sebeple Wix ücretli mi? Diye soruyorsanız, verilecek cevap evettir. Bunlara ek olarak içerisinde bazı şablonlar da ücretlidir.

Wix Alternatifi Özet

Bir web sitesi kurmak, her geçen gün birçok kişinin hayalleri arasına girmektedir. Wix ile yapılmış siteler her ne kadar fazla da olsa, farklı alternatifler de vardır. Eğer daha kurmamışsanız; amacınız neyse bu yazımızdaki seçenekleri deneyebilir; arasından en iyi çözümü sunana karar verebilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar