Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

by phantaso Şubat 18, 2020
Arama Motoru Optimizasyonu

Dijital Pazarlamanın en iyi yöntemlerinden birisi olan arama motoru optimizasyonu, birçok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Search Engine Optimization (SEO) anlamına gelen bu terim, bir internet sitesini anahtar kelimelerinde Google’da ilk sayfada, ilk sırada olmasını sağlamakta. Arama motorlarının uyarılmasını sağlayan SEO çalışmaları ilgili internet sitesinin daha kolay ve daha hızlı taranmasını sağlamakta. Global pazar içerisinde SEO olarak bilinen bu kavram Türkçeye “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmiştir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

SEO uzmanı tarafından yapılması gereken işlemler, internet sitelerinde büyük iyileştirme meydana getirmektedir. Site içi ve site dışı olarak yapılan çalışmalarda ilgili internet sitenin arama motorlarına uygun olup olmadığına bakılır. Yapılan hatalar tespit edilerek düzenlenmesi sağlanır.  Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık herkes internet dünyasında yer alıyor. Bu nedenle arama motorlarında ilk sırada yer almak oldukça önemli görülmeye başlanmıştır.

Google’da Üst Sırada Çıkmak

Google SEO çalışmasının organik ve doğal gözükmesini istemektedir. Hile ya da spam yolu ile arama motorlarında üst sıralara çıkmaya çalışmak uzun vadede büyük sorunlar meydana getirmektedir. SEO çalışması ile beraber anahtar kelimelerinizde günlük düzenli bir yükseliş yakalayabilmeniz mümkündür. Özellikle işletme ve ticari firmalar tarafından tercih edilen SEO ürün ve hizmet satışlarını arttırdığı gibi marka bilinirliğinin de oluşmasına katkı sağlar. 24 saat açık bir işletme gibi olan internet siteniz, yapılan arama motoru optimizasyonu ile pasif gelir elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Genellikle piyasalar içerisinde birçok seo paketi bulunmaktadır. Bu tarz çalışmalarda öncelik olarak hedef kitleye yönelik bir planlama oluşturulması gerekmektedir. Dijital dünya günümüzde hemen hemen her sektöre hakim durumdadır. En ufak bir konu hakkında bile araştırmaları internet üzerinden yapıyor, alışverişlerimizi güvendiğimiz internet sitelerinden yapıyoruz. Bu nedenle Google SEO çalışması günümüzün en mantıklı, en doğal pazarlama yöntemlerinden birisi olarak gösterilmekte.

SEO ile ilgili ufak bir bilgi öğrenen kişiler koşa koşa SEO fiyatı hakkında araştırma yapıyor. Bir uzman tarafından amaca uygun olarak yapılan çalışmalar internet sitelerine prestij katarak yüksek satış rakamları elde etmelerine olanak sağlıyor. İşte bu nedenle yeni pazarlama stratejilerini öğrenmek isteyen kişiler hemen seo nasıl yapılır konusunda araştırma yapıyor. Bu konuda aceleci olmamalı, uzman kişiler tarafından oluşturulan program planına tabii olunmalıdır. Dijital pazarlama konusunda SEO’dan destek almak isteyen kişilere daha yolun başında olduklarını belirtmek istiyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Aslında buraya kadar SEO hakkında az da olsa bilgi verdik. Tanımlama hakkında bilgi sahibi olunsa da işin ciddiyet boyutu hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Arama motoru optimizasyonunun neden önemli olduğunu sizlere şu maddeler ile açıklamaya çalışacağız;

  • Arama motorları üzerinden araştırma yapan kullanıcılar genel olarak karşılarına çıkan sonuçlardan ilk 3 ya da ilk 5’ine bakarlar. Okuyucu, ziyaretçi ya da potansiyel müşteri edinmek için üst sıralarda yer almak oldukça önemlidir.
  • İnternet üzerinden ürün satışı yapmıyor ya da herhangi bir yazı paylaşmıyor olabilirsiniz. Arama motorları içerisinde üst sırada yer almak sizleri güvenilir hissettirmektedir. Kurumsal kimlik ve marka bilinirliği oluşturma açısından SEO işletmelere büyük fayda sağlamaktadır.
  • Arama motorlarında üst sıralarda yer almak aynı zamanda sosyal medya hesaplarınızın da büyümesini sağlar. SEO çalışmaları ile beraber Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında da aktif hale gelebilirsiniz.
  • İçerik üzerine kurulu bir web siteniz bulunuyor olabilir. Birden fazla yazarla sürekli içerik girmenin SEO konusunda sizlere avantaj sağlayacağına emin olabilirsiniz. Yapılacak arama motoru optimizasyonu sayesinde tüm yazılarınızda ilk sayfada yer alabilir, reklam gelirleri ile kendinize pasif bir kazanç oluşturabilirsiniz.
  • SEO Çalışması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden birisi de rekabettir. Bir anahtar kelimede birden fazla internet sitesi rekabet ediyorsa ön plana çıkmak sadece SEO ile sağlanabilir. Bu nedenle doğru kişi ya da doğru ajanslarla çalışmak oldukça önemlidir.
  • Arama motoru optimizasyonunun sadece Google ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bununla beraber yapılacak çalışmalar ile Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarında da üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Google arama motorunda yapılan bir aramanın doğru sonuç verebilmesi için oldukça karmaşık bir algoritma kullanılmaktadır. Bu algoritma ilgili anahtar kelimede içeriği bulunan tüm internet adreslerini otorite durumlarına göre sıralamaktadır. SEO Uzmanı görevi bir internet sitesinin otorite bakımından yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Yönetimi Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Web Tasarımcı sayesinde buraya kadar SEO hakkında doğru ve gerçek bilgiler öğrenciniz. Arama motoru optimizasyonu doğru bir şekilde uygulandığı zaman gerçek etkilerini göstermektedir. Bu alanda uzman olmayan kişilerce yapılması gereken işlemler etkilerini oldukça kısa sürede göstermektedir. SEO çalışmaları genel olarak Google üzerine yapılmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorunun Google olması, çalışmaların bu arama motoru üzerine olmasını sağlamaktadır.

Google arama motorunda üst sıralarda yer almak reklam bütçesinden de kurtulmanıza olanak sağlar. Yapılan çalışmalar aynı zamanda Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında da yükselmesini sağlamaktadır. Arama motorlarının internet siteleri için uymaları gereken bazı kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerin sayısı 250’ye kadar çıkabilmektedir. SEO çalışmalarında bu kriterlere dikkat edilerek bir çalışma başlatılır. Organik arama sonuçlarına etki eden bu çalışmalar, arama motorlarında kısa sürede yükseliş yakalatmaktadır.

Hızlı bir şekilde yükselmeyi asla düşünmeyin. Sabırlı olmalı ve rekabet durumuna göre anahtar kelimeleriniz yükselişlerini takip etmelisiniz. SEO çalışmalarına başlanmadan önce öncelikle ne istediğinizi, bu çalışmalardan ne beklediğinizi kesinleştirmeniz gerekiyor. Hedeflerinizin net ve belirgin olması çalışma süresine büyük oranda etki etmektedir. Küçük ya da büyük işletmeler seo ile internet pazarlamacılığını büyük oranda karıştırmaktadır. Son olarak bu konuya da değinmek istiyoruz;

SEO ile İnternet Pazarlamacılığı Aynı Mıdır?

Arama Motoru OptimizasyonuBirçok kişi SEO ile internet pazarlamacılığının aynı olduğunu düşünmektedir. Bu konuda sizlere çok güzel bir yanıt vermek isteyeceğiz; SEO, İnternet Pazarlamacılığının en güçlü müttefiklerinden birisidir. Tam anlamı ile bir internet pazarlaması değildir. SEO çalışmaları sırasında kullanılan içerik stratejisi, sosyal medya tanıtımları, forum paylaşımları yapılan çalışmaların internet pazarlaması olayının aktif hale gelmesini sağlamakta. Bu alanda yapılacak en iyi çalışmalardan birisi de iyi ve kaliteli içeriğe sahip olmaktır. Eğer içeriğiniz özenli, arma motorlarına uygun ve kullanıcı odaklı olarak yazılmışsa Google sizi rakiplerinin oldukça üstüne çıkaracaktır.

Web Tasarımcı olarak uzun yıllardır SEO çalışmaları içerisinde yer almaktayız. Bugüne kadar birçok işletme ile çalışarak arama motorlarında yükselmelerine olanak sağladık. SEO çalışması yaptırarak arama motorlarında yükselmek istiyorsanız bizlere WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *