Mobil Uyumlu Web Tasarımın Önemi Nedir?

Son zamanda yoğun biçimde, özellikle de kurumsal web sitelerde tercih edilen responsive (mobil uyumlu) tasarım; Google’nin son güncellemesiyle ilgi görmesine neden olmuştur. Telefon ve tablet gibi cihazlardan erişilen bu tasarım, oldukça kolaylık sağlayarak kullanıcılarına fayda sağlamıştır.

Ayrıca mobil uyumlu tasarım sayesinde, mobil ve IOS cihazlar tarafından tarayıcıların kullanımı oldukça artış göstermiştir. Responsive tasarım sayesinde insanlar, diledikleri anlarda tek bir tuş ile kolaylıkla sosyal medya hesaplarını kontrol edebilir, e-postalarını diledikleri gibi inceleyebilmektedir. Mobil app yazılımın önemini de bu şekilde görmüş oluyoruz.

Doğru bir web tasarım, mobil uyumlu olarak tasarlanmalıdır. Bu doğrultuda web tasarımcılar bu konuda özen göstermelidir.

Eğer bir web sitesi sahibi iseniz, sitenize uğrayan ziyaretçilerin büyük bir yoğunluğunun mobil ve IOS cihazlar üzerinden geldiğini unutmayın. Bunun nedeni, özellikle de dünya çapında yoğun olarak kullanılan cihazlardan biri olan cep telefonu kullanımının fazla olması. Ayrıca insanlar her daim ev veya ofis ortamında bulunmadıkları için, mobil ve IOS cihazlar; etkili rol oynuyor. Bu nedenle bir web siteniz var ise, tasarımınızı responsive yönünde düzenlemenizi öneriyoruz. Bunu da kaliteli web tasarımcı hizmeti alarak daha profesyonel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Web Sitenizi Responsive Hâle Getirin

WordPress kullanıcısı iseniz, kolay olarak aşağıdaki eklentileri kullanarak temanızı responsive haline getirebilirsiniz. Eğer kendiniz getiremiyorsanız bir web tasarım ajansıyla birlikte çalışabilirsiniz.

  • JetPack by WordPress.com
  • WPtouch Mobile Plugin
  • WP Mobile Detector
  • WordPress Mobile Pack
  • WP Mobile Edition
  • Hammy
  • Responsive Widgets
  • WP Lightbox 2
  • Respobsible
  • Print Only

Eğer kurumsal bir firmaysanız web sitenizi mutlaka mobil uyumlu (responsive) hale getirmelisiniz. Kurumsal firma web tasarımı önemi büyük bir yer kaplamaktadır.

İstediğiniz her domain adı ile eklenti ekleyebilirsiniz. Detaylar için .org site kurma yazımıza bakabilirsiniz.

En Yararlı ve Kullanışlı Eklenti Hangisi?

En yaygın olarak kullanılan ve WordPress’in olmazsa olmaz eklentilerinden biri olarak sayılan “JetPack by WordPress.com” önerebileceğimiz eklentiler arasındadır. Yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olan JetPack, aktif biçimde ortalama bir haftada bir güncelleme yaparak sistemini geliştirmeye  devam etmektedir.

Eklenti Kurulumları Nasıl Yapılır?

WordPress panelinize girip, eklentiler (plugins) kısmına girin. Ardından etkinleştirmek istediğiniz eklentinin ismini, arama (search) kısmına yazıp karşınıza çıkan ilk sıradaki eklentiyi yükleyin. Bu işlem, kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır. Ardından etkinleştir tuşuna basarak eklentinin sizi yönelendirmesini bekleyin. Gerekli kurulumları tamamdıktan sonra eklentiniz başarıyla etkinleşecektir.

 Mobil Kullanıcılara Verdiğiniz Değeri Gösterin

Müşterilerinize ve ziyaretçilerinize standart olarak sunulan web tasarım çalışmalarını uygularak çözüme ulaşabilirsiniz. Erişebilirliğinizi arttırmak için, modern web tasarım çalışması yaptırmaya ihtiyacınız olabilir. Bu konu hakkında detaylı danışmanlık almak için *şu* linkten ulaşarak yeterli desteğe ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar