Deep Web Nedir?

İçindekiler

İnternetin karanlık yüzü Deep Web Nedir? diğer bilinen adıyla derin ağ; web dünyasının karanlık yüzü denilebilir. Temiz İnternet (Clearweb) üzerinde bilgiler buz dağının görünür yüzü iken karanlık ağ en basit tabirle buz dağının görünmeyen kısmıdır. Google ve benzeri hiçbir arama motoru, güvenli tarayıcılar ile ulaşım mümkün değildir. İyi ve kötü birçok bilgi burada yer alır. İçinde yasaklı, psikolojik anlamda size rahatsızlık verecek bilgilerden, devletlerin sırlarına kadar birçok bilgi bulunur. Silah yapımı, bomba yapımı yaşa dışı birçok bilgi; kiralık katil kiralama hizmetleri, Hacking hizmetleri gibi işlemler yine bu ağ üzerinden sağlanır. Katmanlara ayrılmıştır; her katman bir önceki aşamadan daha karanlık, daha sıra dışıdır. Genel olarak Deep Web’e giriş devletle tarafından yasaklanmıştır.

Deep Web İçerisinde Neleri Bulabilirim?

Yasa dışı birçok bilgiye ulaşabileceğiniz gibi; İnternet dünyasında gizli kalmak için bu ağı kullanabilirsiniz. İçinde kendi sosyal medyası, arama motoru dahi vardır. Bilgiyi buradan edinebilir, araştırmalarınızı buradaki kaynaklardan yapabilirsiniz. İz bırakmak istemeyen, verilerinin güvenliğine önem veren insanlar tarafından kullanıldığı gibi kötü niyetli insanların kol gezdiği bir ağ olarak da bilinmektedir. Deep web içerisinde neler bulabilirim? Sorusu çok yüzeysel kalacaktır. Aradığınız iyi, kötü onlarca bilgiye ulaşabilirsiniz. Genel kapsam alanları ise şu şekildedir:

  • Çevrimiçi gizli veri tabanlarına erişme imkanı.
  • Derneklerin, ticaret organizasyonlarının, büyük şirketlerin gizli iç siteleri,
  • Yalnızca üye olanların erişebileceği forumlar, platformlar,
  • Paywall destekli özel hizmet sunan web siteleri
  • Sosyal medya korsanlığı, e-posta korsanlığı, bankacılık korsanlığı

Daha birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda özel sohbet odaları da bulunmaktadır. Elbette kimliğinizi daha güvenli hale getirmek için bu ağ hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Katmanlar aştıkça daha derin bilgilere ulaşmanız mümkün olacaktır.

derin-web-nedir

Deep Web’e Nasıl Girilir?

Deep web nedir? Sorusuna dair aklınızda bir soru işareti kalmamıştır. Peki, Deep web’e nasıl girilir? Derin ağa girmek için özel bir tarayıcıya ihtiyacınız olacak. Sıradan kullanıcılar genel olarak bu ağa Tor Browser üzerinden bağlanır. Bu ağ sizlerin kimliğini gizler, anlık konumlar verir; bilgisayarınızdaki tüm parmak izinin önüne geçer. Bu sayede anonim kalmayı başarırsınız. Tarayıcıyı indirdikten sonra ihtiyacınız olan; merak ettiğiniz konular da .onion linki bulmaktır. Derin İnternet’in en basit yüzeyi .onion uzantılı bağlantılar üzerine kurulmuştur.

Deep Web’e Girmek Suç Teşkil Eder Mi?

Bu soruya dair net bir cevap bulmak neredeyse imkansızdır. Yasal anlamda bakacak olursanız; derin ağa girmek bir suç teşkil eder fakat şu an için bireysel takibin birebir olarak yapılamaması nedeniyle bu durum sizin vicdanınıza kalmış durumdadır. Önemli olan girdikten sonra bu ağ içinde ne yaptığınız elbette bu ağ içinde her an dikkatli olmalısınız. Özellikle başlangıç düzeyinde bir kullanıcıysanız; bu ağa girmenizi önermiyoruz. Verilerinizin gizliliğini sağlamak için bu ağı kullanabilirsiniz.

derin-ag-nedir

Deep Web Kullanımı Neden Tercih Ediliyor?

Derin ağın kullanıcılar tarafından tercih edilmesindeki en büyük nedenlerin başında veri gizliliği, anonim kalma hakkını sunuyor olması. Daha özgür bir İnternet ortamı için veri gizliliği birçok kişi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Derin ağ üzerinde yalnızca illegal içeriğe sahip web siteleri yer almıyor. Aynı zaman da legal kapsamda yayın hayatını sürdüren siteler de mevcut; bunların kategori olarak sınıflandırılması şu şekildedir:

  • Kişisel Bloglar,
  • Kitap Kulüpleri,
  • Kütüphane sistem indeksleri,
  • Bilgisayar kursları, dersleri,
  • Siber güvenlik forumları

Elbette illegal tarafının yoğunlukta olması bu ağı tehlikeli yapan en büyük etken. Deep web nedir? sorusuna dair tüm detayları siz değerli takipçilerimiz sunduk. Peki, birbirinden eşsiz web tasarım örnekleri görmeye ne dersiniz? İşte sizin için özel fırsatlar.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar