Yapay Zeka Nedir?

İçindekiler

Son zamanlarda hem ülkemizde dünyada en çok tartışılan konular arasında yapay zekanın ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Bazı kişilere göre insanlığın sonunu getirecek olan bu teknolojinin insan işgücünü azaltarak işsizliğe neden olabileceğini düşünüyor. Bazı kişiler için büyük fırsatların önüne geçecek olan bu teknoloji günden güne gelişmeye devam ediyor. Bu yazımız içerisinde Yapay Zeka Nedir? hakkında merak edilenleri sizlere ulaştırmaya çalışacağız.

Yapay Zeka Nedir?İnsanlar gibi davranışlar sergileyen, sayısal mantık yürüten, konuşma, hareket, ses algılama gücü ve yeteneği olan tüm yazılım ve donanımsal ürünler yapay zeka olarak adlandırılmaktadır. Biraz basitten anlatacak olursak; insan gibi düşünen, hareket eden bilgisayarlara yapay zeka adı verilmektedir.

Yapay Zeka Uygulama Alanları

Yapay zeka nedir üzerine hazırladığımız bu yazı içerisinde birçok konudan bahsedeceğiz. İlk olarak yapay zeka teknolojisinin kullanım alanları hakkında bilgi vermek istiyoruz;

  • Ses İle Tanıtıma
  • Görüntü İşleme
  • Doğal Dil İşleme
  • Muhakeme

Ses İle Tanıma: Yapay zekanın günümüzde en çok ilerleme gösterdiği alanlar arasında ses ile tanıma lider konumdadır. Günümüzde bu teknoloji ses tanımak ile kalmayıp sesi anlayarak cevap dahi verebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin; kullanmış olduğumuz bilgisayarlar seslerimizi tanıyarak sesleri harfe ve yazıya dönüştürmektedir. Bilgisayar ya da akıllı telefonların bir insan sesini anlayıp, dediklerine yanıtlar vermesi hiç de kolay bir şey değildir. Ses tanıma konusunda belki de en çok bilinen sesli asistan Siri’dir. Siri dışında hayatımızın birçok noktasında sesli tanıma teknolojisi kullanılmaktadır.

Yapay Zeka Nedir?
Yapay Zeka Nedir?

Görüntü İşleme: Ses ile tanıma gibi görüntülü işleme de günlük hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Mesela sürücüsüz araç teknolojisi bu alandaki en iyi örneklerden birisidir. Bu alana yapılan yatırımlar sayesinde sürücüsüz araçların güvenilir bir şekilde hareket etmeleri sağlanmış, araçların insan güvenliğine olan katkıları artırılmıştır. Görüntü İşleme teknolojisinde aracın çeşitli yerlerde bulunan kameralar görüntüleri pikseller aracılığı ile koda dönüştürmektedir. Bu kodlar başta trafik ışıkları ve insanlar olmak üzere hayvanları, uyarı levhası gibi nesneleri anlayarak ona göre hareket etmektedir.

Doğal Dil İşleme: Yapay Zeka teknoloji birçok alanda kullanılmaya devam ediliyor. Aynı zamanda geliştirme aşamasında olan bu teknoloji birçok alt başlık altında ele alınmaya çalışılıyor. Bu konuya verebileceğimiz en somut örnek Dünyanın en büyük arama motoru Google olacaktır. Google kullanarak bir arama yaptığınızda eğer harf ve kelime hatası yaptıysanız sizlere “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde alternatif arama örnekleri sunulmaktadır. Arama motorları, yapay zeka teknolojisini kullanarak her geçen gün kendilerini başka bir boyuta çıkarmaktadır.

Yapay Zeka Nedir? Muhakeme: Muhakeme denildiğinde tam olarak ne anlama geldiğini kavrama konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Birbirine karşı savunmaları olan, her iki tarafı da dinleyerek bir yargıya varma ya da yargılama durumuna muhakeme denilmektedir. Yapay zeka teknolojisinde belki de en çok zorlanılan konulardan birisi de muhakemedir. Oluşturulan bir yapay zekanın mantıklı rasyonel kararlar vermesi her şeyden önemlidir. Yapay zekanın olay ve durumları kavrayabiliyor olması aslında gelecekte bu teknolojinin insanların elinden işlerini alacağını gösteriyor.

Yapay Zeka Teknolojisinin Geleceği

Film ve dizilere dahi konu olan yapay zekanın geleceği şimdiden merak edilmeye başlanmış durumda. Ünlü Fizikçi Bilim İnsanı Stephen Hawking, ölmeden önce yapay zekanın insanlığın son buluşu olacağını dile getirerek bu teknolojinin insanlık için son derece tehlikeli olduğunu dile getirmiştir. Genç girişimci Elon Musk, yapay zeka teknolojisinden destek alsa da bu teknolojinin insanlar açısından oldukça tehlikeli olduğunu ifade etmiştir. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise yapay zekadan umutlu olduğunu dile getirmektedir.

Yapay zeka ile logo tasarımı hizmeti, grafik tasarım, dijital çizim gibi şeyler yapma imkanınız günden güne artmaktadır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar