Arama Motoru Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arama Motoru Nedir ve Ne İşe Yarar?

by ekipe Şubat 22, 2020
arama motoru

Arama motorları bilgiye ulaşmada hızlılığı ve kaliteli içeriğe en kısa sürede ulaşımı getirir. Bu nedenle arama motoru nedir ve ne işe yarar denildiği an internet ortamında taranan bilgiye hızlı ve en kısa sürede ulaşmayı sağladığını öncelikle bilmek gerekir.

arama motoru

Arama Motorlarının Kısa Tarihçesi

Arama motorları internet teknolojisinin ortaya çıkmasıyla insanların hayatında yer edinmeye başlamıştır. Fakat internette gezinirken yararlanılan arama motorunun öncüsü sanıldığı gibi Google değil Archie adlı bir arama motorudur. Bu arama motoru FTP içerisinde dosyalarla veri girişi ve taraması gerçekleştirmeye yarıyordu.

Arama motoru 1990 yılı itibariyle hayatımıza girmiş oldu. Google 1998 yılı itibariyle internet teknolojisinde yer edinmeye başlamıştır. Mcgill Üniversitesinden Alan Emetage ve Bill Heelan tarafından geliştirilen arama motoru 1995 itibariyle yeni arama motorlarına devrini gerçekleştirmek durumunda kaldı.

 

Günümüzde En Popüler Arama Motorları Listesi

  • Google
  • Yandex
  • Yahoo
  • Bing (eski adıyla MSN Search ya da Live Search)
  • Yaani
  • Baidu

arama motorları en sık kullanılan arama motorları listesini oluşturuyor.

İnternet teknolojisinin mobil uygulamalara sıçramasıyla birlikte arama motoru nedir ne işe yarar gitgide merak edilen konulardan birisi haline geldi.

Mobil tarayıcılar üzerinde sadece birkaç anahtar kelime veri girdisiyle milyonlarca internet sitesine ve milyarlarca içeriğe anında ulaşmak mümkün oluyor. Bu sayede mobil tarayıcılar üzerinden daha hızlı gezinme ve aranan bilgilere çok kısa süre zarfında ulaşma şansı yer almış oluyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Faydaları

Özellikle 21. yüzyılla birlikte dijital pazarlama sektörünün giderek yaygınlaştığı arama motoru optimizasyonu çalışması sıkça duyulur oldu. Peki arama motoru optimizasyonu (search engine optimization) SEO tam olarak nedir arama motoru nedir ne işe yarar açısından aradaki bağıntı tam olarak nedir bunun da üzerinde durmamız gerekiyor.

İnsanlar internette araştırma yapacakları zaman her şeyden önce popülaritesi yüksek güvenilir web sayfalarının karşılarına çıkmasını isterler. Bu durum sadece güvenilir online alışveriş sitelerinin tercih edilmesinde geçerli değildir. Bilgiye erişimde de yine en güvenilir sitelerin ilk sıralarda çıkması son derece önemli bir konudur.

Arama motoru optimizasyonu aslında tam da bunu sağlamaktadır. İnternet kullanıcısının en doğru bilgiye ve en güvenilir siteye kısa sürede ve de zamandan tasarruf sağlayarak ulaşabilmesini sağlamaktır.

SEO çalışması başlı başına uzmanlık alanıdır. Profesyonel SEO araçlarını kullanarak Google aramalarında başta olmak üzere öne çıkan arama motorlarında ilk sıralarda yer alma şansını bulabilirsiniz. SEO çerçevesinde güvenilir internet sitelerinin ilk sırada yer alması mümkün olur.

SEO teknikleri sayesinde bireysel ya da kurumsal web sitesinin üst sıralara çıkması sağlanarak kullanıcının hemen karşısına çıkması hedeflenir. Bunun için SEO danışmanlığı hizmetinden yararlanmak gerekir.

Arama Motorunun Web Tarayıcılarından Farkı

Web tarayıcı internette gezinme (sörf) için kullanılan bir programdır. Web tarayıcılar Internet Explorer, Google Chrome, Chromium, Mozilla Firefox, Opera Browser gibi tarayıcılardır.

Arama motorları ise anahtar kelimeler yani iki ve daha çok sayıdaki kelime öbekleriyle içerik araması yaparak site erişimini gerçekleştirir. Arama motorunun kullanılmasını bir bakıma klavyenin kısayol tuşlarına benzetebiliriz. Nasıl ki kısayol tuşlarıyla pratiklik kazanılır ve daha kısa sürede daha çok işlem yapılması mümkün olur, aynı mantık çerçevesinde arama motoru nedir ne işe yarar için de bunu söylememiz gerekiyor.

Seo çalışmasını başlatarak web sitenizin daha yukarılarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de profesyonel SEO araçlarına hakim olmak ve de bu araçları en verimli şekilde kullanmak gereklidir. Günümüzde önemli olan bilgiye değil doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmaktır. Çünkü internet teknolojisi yaygınlaştıkça bilinçsizce pek çok kullanıma paralel olarak pek çok yararsız veriler de haliyle içerisinde barınmaktadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles