İP Nedir?

İP Nedir?

by phantaso Ocak 28, 2020
İP Nedir?

İnternet ile en azından birkaç kez teması bulunan kişiler İP denilen kavram ile tanışmıştır. İnternet Protokolü anlamına gelen İP, bilgisayar kullanıcılarının dijital kimliklerini göstermektedir. İnternette gerçekleştirilen tüm adımlarda imza görevi üstlenen İP, kişiler hakkında da ön bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu kavram ile ilk kez karşılaşan kişiler İP Nedir soruları sormaktadır. Bu kavramı aslında size şu şekilde de özetleyebiliriz. İP Adresi, bir kişinin dijital alandaki parmak izi olarak gösterilmektedir. Dijital ortamda bir kişinin diğer bir kişi ile iletişimi ancak İP Adresi ile sağlanabilmektedir. İletişim gerçekleşmesinde önemli bir etkene sahip olan İP aynı zamanda sağlıklı bir iletişim ortamının oluşmasında da etkin görev alıyor.

İP Adresi Nasıl Sorgulanır?

IP Nedir?İnternet kullanıcıları bazı durumlarda kullanmış oldukları cihazların İP Adresini sorgulamak istemektedir. İP Sorgulaması yapmak sanılanın aksine oldukça kolay ve basittir. İnternet ile bağlantısı bulunan her kullanıcı için en önemli veri İP Adresidir. İP Adresi bir kullanıcının hangi lokasyondan internete bağlandığını, hangi internet sağlayıcısını kullandığını, bağlantı tipi hakkındaki tüm bilgi ve veriler İP Adresi üzerinden verilmektedir. Kişi, bilgisayarında yer alan özellikleri kullanarak İP Sorgulayabildiği gibi arama motorları içerisinde yer alan internet sitelerini de kullanarak İP Adresini öğrenebilirler. BU Bağlantı adresi içerisinde yer alan internet sitesi İP Adresinizi görebilmek için yeterlidir.

IP Adresi Hangi Kısımlardan Oluşur?

IP Nedir?İP Adresi gözünüze karmaşık bir sistemden oluşuyor gibi gelebilir. Ancak mantığını kavradığınızda aslında bu rakamların birer anlam taşıdığını fark edeceksiniz. İP Adresi temelde 2 mantıktan oluşmaktadır. İlk kısım network ID olarak adlandırılan kısımdan oluşmaktadır. Bu kısım cihazın bağlı bulunduğu ağ hakkında bilgi vermektedir. İkinci kısma ise host ID adı verilmektedir. Bu bölüm ise cihazın bulunduğu yer hakkında bilgiler veriyor. Host ID İP numarasının son 3 hanesi olurken son 3 haneye kadar olan kısın network ID olarak tanımlanmaktadır.

Statik IP Numarası ve Dinamik IP Numarası Nedir? Farkları Nelerdir?

IP Adresleri de kendi içerisinde belirli bir kategoriye ayrılmaktadır. Kullanıcıların kullandıkları İP Adresleri Statik ya da Dinamik İP Adresi olarak tanımlanmaktadır. Statik İP numarası her ne olursa olsun değişmeyen, sabit kalan İP adresleridir. Dinamik İP adresi ise cihazın her internet bağlantısında değişen, yenilenen İP adresleridir.  Geçici olarak sağlanan bu İP adresi, modem arayüzü tarafından otomatik olarak tanımlanmaktadır. Statik İP ise daha çok servis sağlayıcıları tarafından sağlanmaktadır.

IP Versiyonları Nelerdir? Farkları Nelerdir?

İnternet bağlantısında kullanılan protokoller günümüzde iki çeşittir. IPv4 ya da IPv6 ile bilinen protokoller günümüzde en yaygın kullanılan modeller arasında yer almaktadır. Bu protokol tipleri hakkında ayrıntılı bilgi verecek olursak;

İP Nedir?IPv4: 32 bitten oluşan bağlantılara verilen isim IPv4’dür. Bünyesinde NAT adı verilen yamayı da bulunduran IPv4, birden fazla cihazın aynı anda internet gezintisi yapmasına izin vermektedir. Son zamanlarda giderek kullanımı azalsa da yine bir miktar kullanıcı sayısı bulunmaktadır. Bu protokolün uçtan uca şifreleme ve paket bütünlüğü gibi özellikleri bulunmamaktadır.

IPv6: 128 bit bağlantıdan oluşan IPv6 protokolü günümüzde en çok tercih edilen, kullanılan İP adresi protokolüdür. IPv4’e göre bakıldığında oldukça üstün olan IPv6, kişisel bilgi ve verileri uçtan uca şifreleyerek güvence altında tutar. Son zamanlarda IPv6 protokolünün de üzerinde bir sistem olduğu ve geliştirilme aşamasında olduğu ifade edilmektedir.

Bu yazımız içerisinde IP Nedir, Ne İşe Yarar, IP Adresi sorgulama hakkında bilgiler vermeye çalıştık. IP sistemi ile ilgili merak ettiğiniz konulara yazımız altında bulunan yorum bölümü üzerinden bizlere sorabilirsiniz.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles