Web Yazılımcı, Web Yazılımcı Maaşları

Web yazılımcı son zamanlarda gittikçe popülaritesi artan bir meslek haline gelmiştir. Web yazılımcılar internet ortamında kullanıcılara sunulacak olan içeriklerin tasarlanmasından, geliştirilmesinden ve bunların takibinden sorumlu bireylerdir. Böylece işverenlerin istedikleri içerikleri mümkün olduğunca geliştirerek dijital ortama aktarmaktadırlar. Bu işlem yapılırken rastgele olacak şekilde değil belirli bilgi birikimi ile birlikte internet ortamında iş görecek şekilde profesyonel adımlarla yapılması gerekir. Aksi takdirde yapılan iş ve işlemlerin bir etkisinin olmayacağı gibi yapılan masraflarda tarafına zarar olarak kalabilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra uzman web yazılımcı veya uzman web tasarımcı olabilirsiniz. Tabii bunun için belli bir yıl deneyim sahibi olmanıza ihtiyacınız vardır.

Günümüzde her firmanın, esnafın veya ticari amaçla kurulmuş bir işletmenin dijital ortamda varlığını göstermesi için web sitesine ihtiyacı vardır. Web siteleri dijital ortamda her açıdan firmaların görünürlüğünü ve tanınırlığını sağlayan araçlardır. Web sitelerinin tasarlanması içinse yazılım firmaları müşterilerine hizmet vermektedir. Bununla birlikte freelance web yazılımcı olarak çalışan kişilerde bu konuda ihtiyacı olanlara yardım sağlamaktadır. Böylece istediğiniz yerden ve istediğiniz zamanda teknik destek alabilir dijital ortamda varlığınızı güçlü bir şekilde sürdürebilirsiniz.

freelance-web-yazılımcı

Web Yazılım Nedir?

Web yazılımı belirli uygulamalar aracılığı internet üzerinde site tasarlama işlemine denir. Bu süreçte web tasarımcı ister modüler olarak sunulan web yazılım uygulamaları ile site hazırlar isterse yazılım programları aracı ile web tasarım yapar. Bu süreçte yazılımcılar web yazılım kursu aracılığı ile web geliştirme uzmanı olarak web yazılım firmaları sayesinde hizmet verirler. Yazılım siteleri bu konuda müşterilerine gerekli desteği sağlamaktadır.

Gittikçe gelişen ve büyüyen bu alanda birçok kişi çalışma yapmak için web yazılım is ilanları adı altına teklifler sunmaktadır. Böylece yaptıkları iş ve işlemlerin dijital ortamda değerini görmekte ve kendilerine yönelik teklifler giderek artmaktadır. Bu konuda farklı çalışma yöntemleri ve ücret getirileri mevcuttur. Bununla birlikte web sitesi yazılımı nasıl yapılır sorusu da site tasarımı ücretini fazla bulanlar için çokça sorulmaktadır. Yalnız bu işin profesyonel tarafı göz önüne alındığında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Web Sitesi Yazılımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi yazılımı nasıl yapılır sorusu bahsetmiş olduğumuz firmalar için sürekli sorulan bir sorudur. Aynı şekilde web yazılımcı nasıl olunur sorusu da peşine gelmektedir. Web sitesi yazılımı yapmak için web yazılım dilleri konusunu iyi bilmek lazım. Bunun için web sitesi geliştireceğiniz bir yazılımı bilmeniz ve kendinizi o konuda geliştirmeniz elzemdir. Bununla birlikte bir yazılımcı olarak öğrendiğiniz dil üzerinden sizden talep edilen içerikleri hazırlayarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Web sitesi yazılımı yapmak için bu alanda uygulama dili olan programlama dillerini bilmelisiniz. Bunlara örnek olarak java, c dilleri, Python, php gibi programlama dilleri gösterilebilir. Bununla birlikte bu yazılım dillerinde neyi nasıl yapacağınızı bilmekte önem taşımaktadır. Aksi taktirde derme çarpma bir site ortaya çıkar ki buda ilerleyen süreçlerde site geliştiriciyi yoracaktır.

web-sitesi-yazılımı

Web yazılımcı ile Web geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Web Yazılımcı ile Web geliştirici kavramları çok sıklıkla karıştırılmaktadır. Bunun sebebi ise yaptıkları işlerin genel olarak benzer şekilde algılanmasıdır. Aslında olay tamda öyle değildir. Çünkü web yazılımcı belirli bir yazılım dilini bilerek ve internet üzerinden yapılabilecek her şeyi gerçekleştirebilir. Şirketinizin istekleri doğrultusunda java, c# ve php gibi yazılımları bilen ve bunları temele alarak site geliştiren bireylerdir. 

Web geliştirici ise her ne amaçla kullanırsanız kullanın web sitenizin alt yapısını kontrol eden, sitenizi düzenleyen, müşterilerin karşısında görünür yüzünüze daha çok odaklanan yazılımcılardır. Site ön yüzü tasarımı gibi ziyaretçilerin karşılaştıkları arayüzleri tasarlarlar. Burada işlem her ne kadar kolay gibi görünse de menülerin yerleri, renklerin tonları ve karşıt renkler gibi birçok ayarlama hayati önem taşımaktadır. Aksi taktirde ziyaretçilerde oluşan başta göz yorgunluğu olmak üzere birçok etkenden dolayı siteyi terk edecekleri unsurlar meydana gelebilir. Burada web tasarım ve yazılım uyumunun önemi ortaya çıkmaktadır.

Web Yazılım Kursu İle Web Yazılımcı Olunur Mu?

Web yazılım eğitimi hakkında birçok araştırma söz konusudur. Web yazılımcı dışında alabileceğiniz temel eğitimler web tasarım eğitimleri de olabilir. Sonraki başlıklarda bahsedeceğimiz gibi bunlardan bir tanesi de web yazılımcılarının aldıkları maaşlardır. Özellikle günümüzde iyi bir web yazılımcısının 5-6 haneli maaşlara ya da döviz kuru üzerinden çalıştığı düşünülürse neden bu kadar talep olduğu anlaşılabilir. 

Web yazılımcısı olmak için birçok yöntem vardır. Kimisi kendi hevesi ile küçük yaşlardan başlayan bir gelişim sağlayabilir kimisi de kurs alarak kısa sürede büyük yol kat edebilir. Her eğitimde olduğu gibi bu eğitimde de en önemli olan şey öğrencinin isteği ve motivasyonudur. Eğer kendinize bir hedef belirler ve bu hedef doğrultusunda azimli ve kararlı bir şekilde giderseniz rahat bir şekilde web yazılımcı olabilirsiniz.

web-yazılım-kursu

Web Yazılım Firmaları Ne Yapar?

Web yazılım firmaları bahsetmiş olduğumuz alanlarda müşterilerine hizmet vermektedir. Ticari, tanıtım, kişisel blog veya eğitim gibi amaçlarla hazırlanacak olan web sitesi tasarımı, yürütülmesi, planlanması gibi iş ve işlemleri yaparlar. Aynı zamanda süreç boyunca karşılaşacağınız aksaklıkları giderirken aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz yardımlarda da size destek verirler.

Bazı durumlarda müşteriler basit işlemleri kendilerini yapabileceklerini düşünmektedirler. Her ne kadar bazı işlemler kolay gibi görünse de unutulmamalıdır ki dijital ortamında bir tarafı da güvenliktir. Bundan dolayı yapılacak işlemler dikkatli şekilde yapılmalı. Her geçen gün artan hacklenme olayları bunlara örnektir. Özellikle gün geçtikçe artan oltalama (phising) olayları her ne kadar sosyal medya üzerinden yapılsa da aynı şekilde web sitelerinin bilgilerinin ele geçirilmesi de mümkündür. 

Son zamanlarda yaşanan olaylar ve bireylerin kişisel bilgilerinin ele geçirilip dolandırıcılar tarafından kullanılması bu aksaklıklara en önemli örnektir. Bundan dolayı sadece web sitesi tasarlatmakla kalmayıp aynı zamanda sitenizin güvenliği için web yazılım firmaları ile iş yapmak ve her açıdan kendinizi rahat hissetmek iyi olacaktır. Aksi taktirde büyük emeklerle bir yere getirdiğiniz sitenizi bir anda kaybedebilir istemediğiniz durumları yaşayabilirsiniz.

web-yazılım-firmaları

Web Yazılımcı Maaşları Ne Kadardır?

Web yazılımcı maaşları son zamanlarda bu konu ile ilgilenen kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ne de olsa hangi işle uğraşılırsa uğraşılsın herkes emeğinin karşılığını bekler. Web yazılımcı işi de bu konularda gittikçe önemini artıracak gibi durmaktadır. Özellikle son zamanlarda herkesin ve her firmanın dijital ortamlarda var olma durumu (buna zorunlulukta diyebiliriz) bu alanda çalışacak kişilere ne kadar ihtiyaç duyulacağının göstergesidir. 

Web yazılımcıları her ne kadar günümüzde bir firma için ortalama 12.000 ₺ civarı çalışsalar da bu maaşı temel olarak düşünebiliriz. Yapılan işin önemine ve çokluğuna göre web yazılımcıları kendi maaşlarını kendilerinin belirleyebileceği bir duruma doğru gitmektedir. Web yazılımı maaşları bu açıdan bakıldığında net bir şekilde ifade edilemeyecektir. Bundan dolayı temel olarak belirlenen fiyat üzerinden çalışanların kendi fiyatlarını belirleyebileceğini ifade edebiliriz.

Web yazılımcılarının birbirinden farklı olacak şekilde site tasarlamaları ve bu alanda oluşan tecrübeleri de yine aynı şekilde onların maaşlarını etkilemektedir. Sonuçta bir yazılımcının birden fazla işi hızlı ve rahat şekilde yapmaları onların tercih edilmelerini sağlamaktadır. Aynı durum web tasarımcılar içinde geçerlidir. Web tasarımcı maaşları da yaptığınız işe göre ve deneyimlerinize göre değişmektedir.

Son olarak web yazılımcılarının kendilerini ifade ettikleri belirli aralıklar vardır. Temel seviye orta seviye ve ileri seviye olarak bunları ifade edebiliriz. Bu seviyeler yapılan iş ve tecrübelere göre değerlendirilmektedir. Bundan dolayı ücretler şirketlerde bile 20.000 ₺ üstüne çıkabilir.

yazılımcı-maaşları

Web Geliştirme Uzmanı Maaş Ortalama Ne Kadardır?

Web geliştirme uzman maaşları biraz önce bahsetmiş olduğumuz web yazılımı maaşlarından yaptıkları iş bakımından farklılık göstermektedir. Her ne kadar kendileri eğer bir şirket bünyesinde çalışıyorlarsa şirketin ödemelerine bağlı kalsalar da yaptıkları iş karşılığında talep edecekleri ücret olacaktır. Bununla birlikte genel olarak web geliştirme uzmanları 7₺ den başlayan maaşlarla çalışmaktadırlar.

Web geliştirme uzmanlarda kendi yaptıkları işlere ve tecrübelere göre yine maaşlarını kendilerinin belirleyebileceği seviyeleri görebilirler. Bunun için yaptıkları işleri ve tecrübeleri net bir şekilde göstermeli işleri kendi referansları olmalıdır.

Freelance Web Yazılımcı Maaşları Ne Kadardır?

Freelance çalışma özellikle son yıllarda revaçta olan konulardan bir tanesidir. Freelance çalışanlar kendi işlerinin yanında özellikle dijital ortamda verilen görevleri yerine getiren bu görevlerin sonunda ücretlerini alan kişilerdir. Dijital çağın getirdiği iş boşluğu bu şekilde doldurulmaya çalışılırken bu işleri yapan kişilere de freelancer denmektedir. 

İnternet ortamında blog hazırlamak, logo yapmak, site tasarlamak başta olmak üzere birçok artık freelancerlar tarafından yapılmaktadır. Bu konularda uzmanlığı olup ya da bu işleri hobi olarak yapan kişilerinde bu şekilde emekleri karşılıksız kalmayıp piyasaya katma değeri yüksek birçok ürün çıkmaktadır. 

Freelancer şekilde çalışan web yazılımcıları da kendi maaşlarını kendileri belirleyebilirler. Hatta günümüzde sürekli tercih edilen freelancer çalışanlar ise aylık 50 k diye ifade edebileceğimiz 50.000 ₺ lere kadar ücret alabilirler. Bunun sebebi ise aynı anda birçok siteyi yönetip birden fazla idare edebilmeleridir. Freelance web yazılım maaşları bu çerçevede değerlendirildiğinde aslında kendi çabaları çerçevesinde şekillenmekte olup yaptıkları iş ve işlemlere göre ücret almaktadırlar. Freelance web tasarımcılar veya freelance web yazılımcılar kazanacakları parayı deneyimlerine ve işin detaylarına göre karar verebilmektedirler. Tecrübe artıkça istenecek para da artacaktır.

Bu bilgiler ışığında genel olarak çok sorulan soruların cevaplarını vererek akıllarda karanlık bir nokta kalmamasını sağlayalım. Böylece web tasarımı, web geliştiricisi, freelance çalışma gibi güncel birçok konu net bir şekilde aydınlanabilir. Bununla birlikte web tasarımının nasıl yapılabileceği, web tasarımının kimler tarafından yapılabileceği gibi sorularda cevabını verelim.

Sıkça Sorulan Sorular

Web tasarımını kimler yapar?

Web tasarımı işi kulağa yapılması zor bir durum gibi gelse de bu konularda isteği ve tecrübesi olan herkes tarafından yapılabilir. Özellikle son zamanlarda yazılım firmalarının web tasarımını kolaylaştıracak şekilde sundukları modüler sistemler web tasarımı üzerine çalışan kişilerin işlerini kolaylaştırmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken temel hususlar mevcuttur. İyi bir alan adı ve domain seçimi sizlerin faydasına olacaktır. Bu çerçevede bu alanda uzman olan herkes web tasarımı yapabilir.

Kimler web tasarımcısı olabilir?

Web tasarımcı olmak için illaki belirli bir okul okuyup belirli bir diploma sahibi olmaya gerek yoktur. Web tasarımı hakkında isteğiniz varsa sırf internet ortamından bile belirli temel bilgileri öğrenerek web tasarımcı olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Bununla birlikte yaptığınız işlerle ve sizden istenen özellikleri ve görevleri gerçekleştirmekle tecrübenizi artırabilir ve web tasarımcı olma yolunda önemli adımlar kat edebilirsiniz.

Web tasarım nerede çalışır?

Web tasarımı internet ortamında siteniz için almış olduğunuz alan üzerinde çalışır. Her site sahibi internet adresinin çalışacağı, anlık olarak ortalama cevap vereceği müşteri sayısı gibi birçok değişkeni baz alarak size alan alırlar. Bu sayede internet sitenizde sorun olmadan ve hızlıca işlem yapılabilir. Çökme diye tabir ettiğimiz olaylar bu tür durumların dikkate alınmadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar