Web & Mobil Geliştirme – Hangisini Öğrenmelisiniz?

Web’e karşı mobil. Önce hangisini öğrenmeliyim? Web mi mobil mi? Web ve mobil programlama için hangisine daha uygunum? Bu kesinlikle teknoloji sektörüne ilk girdiğimde aklımdan geçen bir şeydi, ne öğrenmeliyim? Web geliştirmeyi mi öğrenmeliyim? Mobil geliştirmeyi mi öğrenmeliyim? Öğrenecek çok şey var. Ne yapacağımı bile bilmiyorum. Ve bu o kadar bunaltıcı olabiliyor ki neredeyse donup kalıyorsunuz ve hiçbir şey öğrenemiyorsunuz çünkü çok bunaltıcı. Dört yılı aşkın süredir yazılım geliştiricisi olan biri olarak, bugün sizinle nereden başlamanız gerektiğine dair düşüncelerim hakkında konuşacağım.

Filestack Projelerinizde Oyunun Kurallarını Değiştirir

Web mi mobil mi diye düşünüyorsanız ilk öncelikle filestack’e bakalım. Filestack, dosya yüklemeleri için bir numaralı geliştirici hizmetidir. Böylece kullanıcı içeriğini her yerden almanıza ve güçlü ve kullanımı kolay bir API ile dosya ve video yüklemelerini geliştirmenize olanak tanır. Bu, kullanımı son derece kolay bir API. filestackBunu sizinle paylaşmak istedim çünkü farklı projeler geliştirmeye başladıysanız ya da portföyünüzde sergileyecek projeler arıyorsanız, bu API’yi kullanarak kendinizi sergilemenin ve filestack ile entegrasyonu çok kolay bir şekilde kullanmanın harika bir yoludur. Müşterilerinize resimlerini yüklemeden önce kolayca ayarlama veya değiştirme gücü vermenizi sağlar. Böylece müşterilerinizin güzel bir filtreyi aktarmasına, ayarlamasına veya uygulamasına olanak tanır. Ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz. Nasıl çalıştığını görmek ve bir sonraki projenize entegre etmek için onunla oynayın. Filestack uygulaması ile gerçek zamanlı sohbet uygulama oluşturabilirsiniz.

Web ve mobil geliştirme için hangi teknoloji yığınları gereklidir?

Web mi mobil mi diye düşünüp, web geliştirmeyi öğreniyorsanız ya da öğrenmeyi düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bazı yaygın diller için gereken teknoloji yığınından bahsedelim. Bilirsiniz ya da bilmeniz gerekebilir. Elbette hepsini bilmek zorunda değilsiniz. Bilmeniz gerekenler. CSS HTML. Sonra Python, PHP, JavaScript, Ruby var. Yani, tonlarca daha var, ama bunlar sadece popüler olanlardan bazıları. Geçmişinize ve önceki deneyiminize bağlı olarak, web geliştirmeyi öğrenmek oldukça kolay olabilir. Ve sadece kolay dememe izin verin. Hiç kodlama deneyimi olmayan biriyseniz, bunun çok daha zor olduğunu anlıyorum. Ancak zamanla, JavaScript benim ilk dilim oldu ve öğrenmesi oldukça basit buldum. Çerçeveleri ekledikçe ve daha sonra arka uca daldıkça daha karmaşık hale geliyor. Ama harika bir giriş yolu. O halde mobil geliştirme ile ilgileniyorsanız, ne tür bir mobil geliştirme ile ilgilendiğinize gerçekten bakmanız gerekir. Bir de web mi mobil mi diye karar verirken mobili seçerseniz bu seferde Android ürünleri mi geliştirmek istiyorsunuz? iOS ürünleri mi geliştirmek istiyorsunuz? Ve buna bağlı olarak diller de değişecektir. Bence insanların kafasını karıştıran şeylerden biri de gerçekten iyi maaşlı bir iş istemeleridir. En çok talep gören işi istiyorlar. Ve üç alanın da çok talep gördüğünü söylerken kendimi gerçekten rahat hissediyorum. Bunları isterseniz online şekilde isterseniz web tasarım eğitimi alarak öğrenebilirsiniz.

web site mi mobil uygulama mı

Web mi Mobil mi Daha Fazla Talep Görüyor?

Ve buna bağlı olarak diller de değişecektir. Bence insanların kafasını karıştıran şeylerden biri de gerçekten iyi maaşlı bir iş istemeleridir. En çok talep gören işi istiyorlar. Ve üç alanın da çok talep gördüğünü söylerken kendimi gerçekten rahat hissediyorum. Bu nedenle, her işle birlikte gelen maaşa değil, ilginizin nerede yattığına odaklanın. Eğer bilmiyorsanız, bunu öğrenmenin en iyi yolunun pratik yapmaya başlamak ve işin içine dalmak olduğunu düşünüyorum. Bu benim için iyi değil. Kod yazmayı öğrenmeye başladığımda, bu konuya nasıl daldığımı ve gerçekten nereden başlamak istediğimi anlamam, çevrimiçi olarak farklı eğitimler almamla oldu. Tabii ki Vs kodunu yükledim ve farklı JavaScript web uygulamaları oluşturmaya başladım.

Sonra Xcode’u indirdim ve Swift ile oynamaya ve uygulama geliştirme tarafına aşina olmaya başladım. Başlangıçta daha çok web tarafına yöneldiğimi fark ettim ve sanırım bunun nedeni benim için daha kolay bir giriş noktası olmasıydı. Her şeyin daha hızlı tıklandığını ve çok daha hızlı ilerleme kaydettiğimi fark ettim ve önce web’i öğrenirsem her zaman geri dönüp mobil öğrenebileceğimi biliyordum. Çok nadiren yapmama rağmen korkunç bir mobil geliştiriciyim, ancak birinin bir uygulama oluşturması gerekiyorsa bu kişi ben olabilirim. Benim için Web ile başlamak teknolojiye ve kodlamaya girişi kolaylaştırdı ve bence pek çok insan bunu buluyor. Ancak mobil konusunda çok tutkuluysanız, bu da gitmek için başka bir harika yol. Peki, şimdi talep hakkında konuşalım, hangisi daha çok talep görüyor ve bu konuda mutlaka belirli istatistikleri paylaşmak istemiyorum çünkü bulunduğunuz yere göre gerçekten değişiyor. Örneğin Kuzey Amerika’da web’in çok daha fazla talep gördüğüne dair istatistikleri sizinle paylaşabilirim, ancak Avrupa’da yaşıyorsanız durum tamamen farklı olabilir. Bu nedenle size en iyi önerim, bulunduğunuz ülkede neyin daha çok talep gördüğünü Google’da aratmanız ve karşınıza ne çıktığını görmenizdir. Şimdi, bir kez daha, mobil web’den daha fazla talep görse veya tam tersi olsa bile, bu gerçekten karar verme faktörünüz olmamalıdır. Bence bu kuralların her ikisi de o kadar talep görüyor ki, maaş ya da talebe dayalı olarak birine ya da diğerine sahip olmak gerçekten bir neden olmamalı çünkü günün sonunda ikisi de gerçekten iyi ödeyecek ve ikisi de talep görüyor. Yani web mi mobil mi diye düşünürken talep olarak duruma bakmayın. Ve eğer çevrenizdeki işlerin iyi ödeme yapmadığı veya talep görmediği bir yerdeyseniz, şimdi uzaktan iş aramaya başlayın. Çok sayıda uzaktan pozisyon var ve bence son birkaç yıldır teknoloji alanında gerçekleşen en iyi şeylerden biri de uzaktan işlere ve dünyanın herhangi bir yerinden işe alımlara olan talep ve itici güç.

Hangisini seçerseniz seçin web tasarım ilkelerini de bilmeniz gerektiğini unutmayın.

mobil ve web tasarım talebi

Hangisini Öğrenmek Daha Kolay? Web mi Mobil mi?

Hangi yolu seçeceğiniz konusunda konumunuzun ana odağınız olmasına izin vermeyin. Tamam, peki ya öğrenme eğrisi? Bu bence çok önemli bir konu ve bu video boyunca da belirttiğim gibi, kendi deneyimlerime dayanarak, web geliştirmeyi özellikle başlangıç aşamasında daha kolay öğrendiğimi söyleyebilirim. Ancak web geliştirme için öğrenmeniz gereken her şeyi gerçekten düşündüğünüzde, web geliştirmeye kıyasla öğrenmeniz gereken çok daha fazla şey var gibi görünüyor. Pardon, mobil geliştirme için, web geliştirme için, bahsettiğim gibi, HTML, CSS öğrenmeniz ve ardından bir programlama dili seçmeniz gerekiyor. JavaScript, Python öğrenmek ister misiniz? PHP ile daha fazla arka uç yapmak ister misiniz? Neye odaklanmak istiyorsunuz? Ancak her zaman web geliştirme, geliştirme, CSS ve HTML ile başlayan arka uç yapmak isteseniz bile, programlama dilleri olmamalarına rağmen, sadece bir dereceye kadar kodlamaya alışmaya başlamak için başlamak için harika bir yer olduğunu söylüyorum. Web mi mobil mi diye bakıyorsanız ve mobil uygulama geliştirmeye karar verdiyseniz Android için mobile bakarsanız, başlangıçta Kotlin olan tek bir şeyi öğrenmeye daha fazla odaklanırsınız ve iOS’a odaklanırsanız, belki de Swift’i öğrenmeye odaklanırsınız. Yani bu ikisini öğrenmek daha kolay gibi görünüyor çünkü öğrenilecek çok şey varmış gibi görünen Web’e kıyasla sadece belirli bir alan var.

Web mi mobil mi diye düşünürken mobil kısmı seçiyorsanız mobil uygulama geliştirme projesinin nasıl ilerlediğini bilmeniz gerekiyor.

Kotlin & Swift

Nasıl mobil geliştirici olunur? un ilk cevabı kotlin ve swift hakkında bilgi sahibi olmaktır. Mobilde geliştirme yaparken, Web’de öğrendiğiniz pek çok kavram hala var. Örneğin, arka uçla, veritabanlarıyla ve API’lerle etkileşime geçmeyi ve bunların nasıl çalıştığını öğrenmeye devam etmeniz gerekecek. Bu da Web’de öğrenmeniz gerekenlere benzer. Şimdi, uygulamaya ve programlama diline göre biraz farklı olabilir, ancak yine de sizi gerçekten yetkin bir geliştirici yapmak için bu şeylerin çoğunu öğrenmeniz gerekecek. Tamam, web mi yoksa mobil mi öğrenmeniz gerektiği konusundaki düşüncelerim bu kadar. Size kesin ve net bir yanıt vermediğimi biliyorum ve bunun nedeni kasıtlı. Çünkü bu konuda karar vermek bana düşmez. Ancak deneyimlerime ve hikayemi paylaşmama dayanarak Web ile başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü sonunda mobile geçecek olsanız bile Web’den devralmanız gereken o kadar çok kavram var ki Web ile başlamanın harika bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte, mobil biraz daha niş bir alan ve eğer gerçekten ilgilendiğiniz alan buysa, bence gerçekten ilgi alanlarınıza dalmanız gerekiyor.

Kotlin-vs-Swift

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar