Bir Mobil Uygulama Geliştirme Projesi Nasıl Yönetilir?

Bir mobil uygulama geliştirme projesine katılırken geliştiricilerin karşılaşması gereken çeşitli zorluklar vardır. Optimum performansın sağlanmasından geliştirme maliyetinin bütçe dahilinde tutulmasına kadar, proje yöneticilerinin çeşitli hususlara dikkat etmesi gerekir. Herhangi bir mobil uygulama geliştirme şirketinin, proje teslim tarihi ve bütçesi dahilinde başarılı uygulamalar sağlamak için proje yönetimi yönergelerini takip etmesi gerekir. Bu videoda, proje yöneticilerinin mobil uygulama geliştirme projelerini başarıyla tamamlamaları için en etkili ipuçlarından bazılarını açıklayacağım. Web mi mobil mi diye düşünürken mobil uygulama geliştirmeyi seçtiyseniz bir mobil uygulama geliştirme projesinin nasıl ilerlediğini de bilmeniz gerekmektedir.

Performans Odaklı Proje Yönetimi

Mobil uygulama geliştirmede: Birincisi, verimli ve performans odaklı proje yönetimi için ayrıntılı bir eylem planına sahip olun. Uygulama geliştiricilerin ayrıntılı bir eylem planına sahip olması gerekir. Her şeyden önce, en başarılı uygulama geliştirme projelerinin her zaman çok önceden hazırlanmış kesin bir eylem planı vardır. Yapabileceğiniz en önemli şey, tüm projeyi belirli kilometre taşlarına sahip daha küçük parçalara ayırmaktır. Her bileşen hangi özelliklerin oluşturulacağını ve bunların ne zaman hazır olacağını tanımlamalıdır. Ayrıca her bir bölümün kendisine atanmış belirli geliştiricileri olmalıdır. Bu, bir Çevik proje tüzüğü kullanılarak önemli bir şekilde yapılır. Bu tüzük, hedefinizi, etkileri, risk faktörlerini ve görevlerin yerine getirilmesinde yer alan insan gücünü açıkça gösterir. Bu tüzük, sırasıyla proje vizyonunu, proje hedefini ve belirli ekip üyelerini temsil eden neden, ne ve kim gibi bazı soruları yanıtlayarak çalışır.

mobil uygulama proje yönetimi

Sistem Yönergeleri

Mobil uygulama geliştirmede: İki numara Sistem Yönergelerini değerlendirin Bir geliştirme projesine hazırlanmadan hemen önce, proje yöneticisi platforma özgü yönergeleri dikkate almalıdır. iPhone ve Android platformları, bu platformlar için geliştirilen tüm uygulamalar için özel talimatlara tabidir. Bu yönergelerin kurallarına uyulmaması halinde uygulama reddedilecektir. Bu nedenle proje yöneticilerinin, daha sonra yapılan proje revizyonları yoluyla bu yönergelere uyulmasını sağlamak için geliştirmeyi planlamaları gerekir, bu da yalnızca geliştirme maliyetini artıracaktır ve en başından itibaren bu yönergelere bağlı kalınması tavsiye edilir. Örneğin android uygulama yapma ile iOS uygulama yapma arasındaki fiyatlarda farklılık gösterecektir.

İsteklerin Planlanması

Mobil uygulama geliştirmede: Üçüncüsü, paydaşların beklentileriyle herhangi bir çelişki olmadığından emin olmak için paydaşlardan gereksinimleri yazılı olarak alın, proje yöneticileri müşterilerin tüm gereksinimlerini yazılı bir kopya halinde listelemelidir. Müşteri gereksinimlerinin ve uygulamadan beklentilerinin tüm ayrıntılarını içeren resmi bir belge, geliştirme sürecini yönlendirmeye ve daha sonra herhangi bir revizyon veya onarım tuzağına düşmeyi önlemeye de yardımcı olacaktır. Bu, projenin daha az hata ile daha iyi bir şekilde düzenlenmesine, kapsam sürünmesinin olmamasına veya daha az olmasına ve hatta altın kaplamaya yardımcı olacaktır. Burada, kanalımda kapsam genişletme veya altın kaplama hakkında daha fazla video bulabilirsiniz.  mobil uygulama geliştirme proje yönetimi

Ekip İle Net İletişim

Mobil uygulama geliştirmede: Dört numara Ekip ile net iletişim Planınızı hazırladıktan ve tüm hedeflerden ve proje kilometre taşlarından emin olduktan sonra, ekibinizdeki uygulama geliştiricilere belirli görevler atamanız gerekir. Ekip üyelerine görev atamak için farklı modelleri takip edebilirsiniz. Görev atamak ve ekip üyeleriyle net bir iletişim sağlamak için bazı yararlı ipuçlarını açıklayayım. Roller ve sorumluluklar hakkında net bir fikir edinmek için Sorumluluk Atama Metrikleri modelini kullanın. R burada görevi tamamlayabilecek sorumlu anlamına gelmektedir. a nihai kararın ve çıktının hesap verebilirliği anlamına gelmektedir. c herhangi bir karardan önce danışılması gereken kişiler anlamına gelmektedir. Ve son olarak, I herhangi bir karar hakkında bilgilendirilmesi gereken kişiyi temsil etmektedir.

İkinci olarak, ekip içinde net bir iletişim planına sahip olun. Herkes kendi sorumluluğunu ve kurallarını açıkça bilmelidir. Son olarak, bir proje sırasında fikirlerin, endişelerin ve sorunların paylaşılması için açıklık ve dürüstlük sağlayın. Yararlı içgörüler ve yenilikler üretmek için beyin fırtınası ve fikir paylaşımını teşvik edin.

Örneğin gerçek zamanlı sohbet uygulaması oluşturuyorsanız proje yönetimini iyi yönetmek çok önemlidir.

Sonuçların Değerlendirilmesi

Mobil uygulama geliştirmede: Beş Numara Sonuçların Değerlendirilmesi Bir proje yöneticisi, geliştirme girdilerini ve çıktılarını belirli bir süre boyunca sürekli olarak değerlendirmek için sağlam bir düzene ve mekanizmaya sahip olmalıdır.  Projelerinizden öğrenmeyi ve bileşenlerin özel uygulamalarını ve değerlendirme için çeşitli yönleri teşvik etmeniz gerekir. Proje yöneticilerinin odaklanması gereken temel sorulardan bazıları şunlardır: Projenin temel başarıları veya kazanımları. Projenin temel zorlukları, fiili yatırım getirisinin performansı, beklenen veya planlanan yatırım getirisine karşı yatırım getirisi, proje zaman çizelgesi ve kilometre taşları veya son teslim tarihleri açısından nasıl geciktiği. Projedeki ekip çalışmasından ve bireysel performanstan, ekip içindeki etkili iletişimden ve projenin tipik eksikliklerinden ve bunların nasıl ele alınabileceğinden öğrenilen temel bilgiler

Doğru Proje Yönetimi

Mobil uygulama geliştirmede: Altı numara Doğru Proje Yönetim Araçlarını Kullanın Burada bahsedilen tüm yararlı ipuçlarının yanı sıra, yazılım geliştirme projelerinin etkili bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacak bir dizi yararlı proje yönetim aracı vardır. Bu araçlardan birkaçına örnek vereyim. Azana Bir projenin tüm işlerini kolayca organize etmeyi sağlayan bir görev yönetim aracıdır. Bir proje içindeki görevleri düzenlemenize, atamanıza, taşımanıza ve izlemenize yardımcı olan eksiksiz bir araçtır. Trello Proje yöneticilerinin iş akışını görsel olarak değerlendirmelerine ve bir proje içindeki çeşitli görevlerin ilerlemesini izlemelerine yardımcı olan harika bir araçtır. Sürükle ve bırak özelliği ile gelen araçlar, proje basecamp’inizin görevlerini karşılamak için görsel bir panoyu kolayca yapılandırmanıza yardımcı olur. Mesajlaşma konuları, çizelgeler, takvimler ve birçok unsurla birlikte birden fazla projeyi idare edebilen sağlam bir proje yönetim aracıdır. Ayrıca, projeniz için faydalı olanı seçebileceğiniz bir dizi kullanıma hazır şablon sunar. Zoho Projects Zoho, hata takibi, zaman takibi, görsel panolar ve benzeri birçok özelliğe sahip çok boyutlu bir araç olarak gelir. Çevik geliştirmeden geleneksel geliştirmeye kadar her türlü projeye uygundur. Pivotal Tracker Temelde Jthub ve Zendesk gibi popüler platformlarda zaten kullanılmakta olan çok sofistike bir çevik geliştirme proje yönetim aracıdır. Bu araç aynı zamanda proje yöneticilerinin projenin tamamlanma hızını takip etmelerine ve buna göre hızlandırmak için öneriler sunmalarına yardımcı olur.

trello

Şimdi, bir proje yöneticisinin mobil uygulama geliştirme projelerini başarıyla yönetmesi için bazı ipuçları hakkında iyi bir fikriniz olduğunu düşünüyorum. Tüm bu ipuçlarından ve araçlardan, uygun araçlarla donatılmış doğru proje yönetimi yaklaşımının mobil uygulama geliştirme projelerinde çeviklik, gelişmişlik performansı, tasarım ve geliştirme çıktısı getirebileceği az çok açıktır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar