E ticaretin özellikle pandemi döneminde hız kazanması ile ticaret yapan kurumlar ve bireysel kazanç sağlamak isteyen bireyler ucuz site kurma yolunu aramaya başladı. İnternet üzerinde “ucuz site kur” ifadesiyle arama yaptığınızda da çok rahat bir şekilde hem ucuza site kurma yollarını hem de bu alanda kullanabileceğiniz en ucuz web sitesi kurma işlemini gerçekleştirebileceğiniz web sitesi adreslerini öğrenebilirsiniz. Yine de sizlere destek olmak adına bu yazımızda “ucuz site kur” ifadesinin altını dolduracak, ucuz site kurma yollarını kısaca sizlere anlatacağız.

Bedava Site Kurma Nereden Yapılabilir?

Bedava site kurmak istiyorsanız birçok farklı alternatif mevcuttur. Bunlardan en çok bilinenlerinden birisi web-tasarimci.com’dur. Web-tasarimci.com ayrıca profesyonel çözümler de sunar. Bunun yanı sıra 000webhost.com size panel üzerinden yönetebileceğiniz bir yapı sunmaktadır fakat web-tasarimci.com hariç hiç bir site platform kendi domaininiz üzerinden kendi alan adınızla ücretsiz site kurmaya müsaade etmez.

web-tasarimci.com Üzerinden Ücretsiz Site Kurma

web-tasarimci.com hiç bir ücret ödemeden kendi özel domaininiz üzerinde tek sayfalık kendi sitenizi tamamen ücretsiz kurmanıza olanak sağlar. Eğer web sitesinizde detaylı bilgilere yer vermek istemiyorsanız, web sitenizin işininizin kısa bir tanıtımını barındırmasını istiyorsanız, değişik tasarımlarla ücretsiz olarak tek sayfalık tanıtım sitesi kurmanıza imkan tanır. Eğer daha profesyonel bir site istiyorsanız ücretli olarak özel tasarım yatırabilirsiniz. Site kurma yanında logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı, kurumsal e-posta hesabı kurma, e-ticaret sitesi tasarımı gibi pek çok alanda hizmet vermektedir.

Wix.Com Üzerinden Bedava Site Kurmak

Wix.com kullanıcıların hiç yazılım bilgisine sahip olmadan site kurmalarına olanak sağlayan ucuza site kurma denilince ilk akla gelen ve uzun yıllardır bedava site kur fikrinin uygulanabilmesine izin veren araçlar arasında en çok kullanılanlardan birisidir. Kullanıcılara sürükle bırak şeklinde site kurabilmelerine olanak sağlayan bir sistemdir.

Siteye giriş yaptıktan sonra size kurduğunuz aktif siteleri gösteren bunun yanı sıra yeni bir web sitesi oluşturmanızı sağlayan bir butonun olduğu kullanıcı paneli ile karşılaşıyorsunuz. “Create New Site” butonuna tıkladığınızda öncelikle ne ile ilgili bir site kurmak istiyorsunuz bunun bilgisini soran bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Burada sitenizi hangi amaçla kullanacağınız yani hangi kategoride olduğunu yazıyorsunuz.

Kategoriyi seçtikten sonra önünüze 2 seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerden bir tanesinde sadece sorulara cevap vererek sitenizin kullanıma hazır hale gelmesini sağlayabildiğiniz gibi diğer seçenekte ise sürükle bırak özellikleri kullanarak hazır bir başlangıç template’inin üstüne istediğiniz düzenlemeleri yaparak yayınla butonuna tıklayarak sitenizin aktif olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Wix ile adım adım site kurma ile ilgili detaylı bilgiye diğer yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Site123.com Üzerinden Bedava Site Kurmak

Site123.com uzun yıllardır en ucuz web sitesi kurma hatta ücretsiz site kurma üzerine hizmet veren sağlayıcılardan bir tanesidir. Site123.com’un da kullanıcıların sürükle bırak yöntemi ile sitelerini oluşturabilmelerini sağlayan bir paneli mevcuttur. Üst tarafta bulunan menüden Sayfalar seçeneğine tıklayarak yeni sayfalar ekleyebileceğiniz gibi Tasarım bölümünden sitenin rengi ve modüllerin içeriği gibi bilgileri değiştirebileceğiniz bir menüye ulaşabilirsiniz. Tüm değişiklikleriniz sonlandığında sağ üstte yer alan yayınla butonuna tıkladığınızda random karakterlerden oluşan bir subdomain ile – “123123dadasd.site123.me” örneğinde olduğu gibi adres ile – sitenizi yayına çıkmaktadır. Ayarlar seçeneğinden ise kendi ücretsiz domaininizi de siteye kurarak kullanabilirsiniz.

000webhost.com Üzerinden Bedava Site Kurmak

000webhost.com Bedava site kur mottosuyla yola çıkmış, arkasında hostinger gibi global bir hosting firmasının olduğu ücretsiz hosting veren bir sitedir. Siteye giriş yaptıktan sonra sitenizi kurmanız için gereken yapıya sahip bir özel kullanıcı paneline giriş yapmış olursunuz.

000webhost diğerlerinden farklı olarak daha profesyonel kullanıcılara hitap eden bir hosting paneli sunmaktadır. Panelde, kullanmak istediğiniz subdomaini ayarladıktan sonra ftp ve mysql database oluşturabileceğiniz bir ara yüz ile karşılacaksınız. Buradan site dosyalarınızı hosta yüklemenizi sağlayacak ftp bilgilerini alabilir ayrıca verileri database’e kaydettiğiniz kullanıcıların aktif olarak içerik üretebildiği sitelerde oluşturabilişiniz. Eğer arayüz kurmayı bilmiyorsanız, firmanıza özel web tasarım ve arayüz tasarımı için web tasarım firmalarıyla görüşebilirsiniz.

Weebly Üzerinden Ücretsiz Site Kurma

Weebly de diğer rakipleri gibi hemen site girişinde bir kayıt formu ile bizi karşılıyor. Kayıt işlemini yapıp, mail adresimizi onayladıktan sonra sisteme otomatik olarak giriş yapıyoruz.

Karşımıza 2 adet seçenek çıkıyor. Seçeneklerden birisi “sadece web sitesine ihtiyacım var” iken diğer seçenek ise “online mağaza ile bir web sitesine ihtiyacım var” dır.

Bu seçeneklerden birini seçtikten sonra karşınıza 5 adımlık bir kayıt formu çıkıyor. İlk adımda sitenizin ismi soruluyor. İkinci adımda ise herhangi bir ürün satıp satmayacağınıza dair bir soruyu cevaplamanız isteniyor. Bu cevaptan sonra ise ürün satıyorsanız hangi kategorideki ürünleri sattığınız ve firma adresiniz soruluyor. Bu soruları da sorunsuz cevapladıysanız weebly’nin kullanıcı paneline ulaşmış oluyorsunuz.

Panelin sol tarafında menüler bulunuyor. Bu menülerden site ile ilgili her şeyi yönetebiliyor ve siteyi istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. En üstte bulunan website linkinden websitenizin genel ayarlarınız yapabildiğiniz gibi en altta bulunan settings linkinden ise vergi ayarlamaları, genel ayarlar, ödeme ayarları gibi ayarları yönetebiliyorsunuz. Hazır web sitesi araçları arasında en iyilerinden birisidir.

En İyi Hazır Web Sitesi Örnekleri

https://sevengramscaffe.com/ -wix.com

wix üzerinden yapılmış sade tasarımlı unlu mamuller ve kahve mamulleri sitesidir. Sitede unlu mamuller daha çok öne çıkarılmış olsa da kahveler için özellikle düzenlenmiş bir sayfa da bulunmaktadır.

https://maapilim.com/ – wix.com

Yine bir wix site daha karşımızda, maapilim.com erkek bakım ürünlerinden oluşan bir wix eticaret sitesi örneğidir. Wix.com örneklerinden en iyi hazır web sitesi nedir diye sorsanız, en iyi ticaret örneği bu sitedir diyebiliriz.

https://www.cmycities.com/ -weebly

Weebly kullanılarak yapılmış websiteleri arasında en çok göze çarpanlardan bir tanesi cmycities.com’dur. Kullanıcılarına gezilerini planlarken yerel rehberlerden oluşan bir portföy sunarak gezi sürecinin en verimli şekilde geçirilmesine yardımcı olan bir sitedir.

100TL’ye Web Sitesi Kurmak Mümkün Mü?

Bu sorunun cevabı EVET KURULABİLİR’dir ancak sizin planladığınız web sitesinin içeriği ve kullanıcı hacmine göre web site kurma fiyatları da değişiklik gösterecektir. 100 TL ye web sitesi web-tasarimci.com üzerinden kurmanız mümkün olabildiği gibi weebly üzerinden de kurabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken durum yapacağınız web sitesinin anlık kaç kişiye hizmet vereceği, ne kadar sıklıkla kullanılacağı gibi spesifik durumlardır. Bu durumların cevapları 100 tl ye web sitesi hizmeti aldığınız sağlayıcının istekleri karşılayamamasına ve sitenize gelen ziyaretçilerin site içeriğine ulaşamamasına sebep olabilmektedir.

Bu sebepten hazır web sitesi araçları genel itibariyle çok fazla kullanıcının aynı anda kullanmayacağı siteler için tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

Google Sitesi Nasıl Kurulur?

google-sitesi-kurmaGoogle site kurma için Google Sites ana sayfasında üst kısmında yer alan  Oluştur simgesine tıklayın.

google-sites-acmaSol üst tarafta yer alan Adsız Site butonuna tıklayın.

google-sitesi-kurma-2Site dosyanızın adını girdikten sonra Ekle butonuna basın.

google-sites-kurma-3Daha sonra sitenize istediğiniz içerikleri ekleyin.

google-sites-yayınlamaYapmış olduğunuz değişikliklerinizin yayınlanması için sağ üst tarafta bulunan Yayınla butonuna tıklayın. Eğer zaten bir Google siteniz var ise, Google sitesi düzenleme ile ilgili detaylı bilgiye diğer yazımızdan ulaşabilirsiniz.

En Ucuz Web Sitesi Kurma Yöntemi Nedir?

Web sitesi kuracağımız zaman ve bütçemiz çok kısıtlı olduğundan olabilecek en ucuz şekilde sitemizi yayına almak isteriz. Bu nedenle insanlar web sitesi kurma fiyatları ve En ucuz web sitesi kurma üzerine bilgi edinmek isterler. En ucuz web sitesi fiyatları aramasından da genel itibariyle mantıklı bir sonuca ulaşamayız.

Web sitemizi kurarken tamamen ücretsiz hostları ve web tasarım şablonlarını kullanabiliriz. Böyle bir tercih yaptığımızda maliyetimiz olmayacaktır ancak ücretsiz barındırma hizmeti sunanlar ya sitenize bir reklam ya bir sabit ‘bu site xxx ile yapılmıştır” bilgisi ya da sistemi günün belli saatlerinde belli süre ile durdurması gibi dezavantajlı yönlere sahiptir.

Bunun yanında sitemizi cüzi bir ücret ile reklamsız hizmet alabileceğimiz bir hosting firmasını da tercih edebiliriz. Böyle durumlarda çok uygun fiyatlı paketlere sahip hosting siteleri mevcuttur ancak bunlarda da sistem kaynakları çok düşük verildiği için gelen isteklerin sayısı artmaya başladığında bu istekleri karşılamakta güçlük yaşayabilmekte ve sisteminizin cevap veremez hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Bu bilgiler ışığında baktığımızda en ucuz website kurma yönteminin ihtiyaçlarımız dahilinde belirlenebileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında genelde insanların websitesi açısından çok karışık istekleri olmadığı için uygun fiyatlı ücretli bir hostingi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Elbette bahsettiğimiz dezavantajlarla tamamen ücretsiz hostingler üzerinde barındırma sağlayarak hiç ücret ödemeden de sitenizi kurabilir yayınlayabilirsiniz.