IP Nasıl Değiştirilir?

IP Nasıl Değiştirilir?

by ekipe Şubat 28, 2020
ip nasıl değiştirilir

İnternet Protokolü (IP) adresi her bilgisayarda otomatik olarak tanımlanan sayısal veridir. Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Kontrolü (DHCP) tarafından fabrika ayarlı bilgisayarların otomatik kendisine ait ip adresi bulunur. Buna “dahili ip” adı verilir. Bir de bunun dışında internet sağlayıcılar tarafından oluşturulan (Türk Telekom, Turkcell Superonline vs) ip adresleri de vardır ki bunlara ise “harici ip” adı verilir. IP adresini değiştirmek Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde ip nasıl değiştirilir diye sık sık gündeme gelmiştir. Bu bakımdan Windows işletim sistemli masaüstü ve dizüstü bilgisayarla ip adresinin nasıl değiştirileceğini açıklamak gerekiyor.

Windows 7’de IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

 • Masaüstü ekranın sol alt köşesindeki Windows penceresine tıklayın ve Denetim Masasına girin.
 • Denetim Masası – Ağ bağlantılarına tıklayın.
 • Ağ ve Paylaşım Merkezi – Ağ bağlantılarını görüntüleye tıklayın ve karşınıza internet sağlayıcı ağ bağlantılarının listesi çıkacaktır.
 • İnternet servis sağlayıcı ağ bağlantınızın üzerinde sağ tıklayarak Özelliklere gidin.
 • Özellikler – Ağ – İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) veya İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP/IPv6) seçtikten sonra yeni ip adresinizi belirledikten sonra Tamama tıklamanız yeterlidir.

Windows 7 işletim sisteminin desteği 2020 yılı itibariyle sona erdiğinden güncelleştirmeleri alamayacaksınız. Eğer hali hazırda Windows 7 işletim sistemini kullanıyorsanız güncellemeleri almak adına bir üst sürüme geçmenizde sizin adınıza yarar vardır.

Windows 8 ve 8.1’de IP Nasıl Değiştirilir?

Windows 8 ve 8.1 işletim sistemi kullanıcıları da ip nasıl değiştirilir merak ediyor. IP değiştirerek lokasyon değişikliğini gerçekleştirebilir ve böylelikle yurt dışı sitelerine kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kişisel bilgisayarınızın konum bilgisini veren ip numarasını değiştirerek internette gezinirken kendinizi de gizleyebilme imkanını elde edebilirsiniz.

Windows 8 ve 8.1 işletim sisteminde güncel olarak ip değişikliği aşamaları şu şekilde yapılıyor:

 • Masaüstü ekranın sol alt köşesindeki Windows pencere simgesine tıklayarak Ağ bağlantılarını görüntüleye tıklayın. Karşınıza çıkan ağ bağlantıları listesinden Ağ bağlantılarını görüntüleye tıklayın.
 • Değiştirmek istediğiniz ağ bağlantısının üzerine fareyle sağ tıklayıp Özelliklere gelin.
 • Ağ sekmesi üzerinden İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçerek yeni bir ip numarasını manüel olarak belirleyin.
 • İnternet Protokolü Sürüm 6 (TCP/IPv6) seçerek yeni bir ip numarasını girerek de yine ip adresinizi değiştirmiş olacaksınız.

IP adres değişikliği sayesinde çok hızlı bir şekilde özellikle yasaklanmış internet sitesine gizliliğini koruyarak girebilir, internette güvenilir olarak sörf yapabilirsiniz.

Windows 10’da IP Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 işletim sisteminde ip nasıl değiştirilir elbette merak edilenlerin başında gelmektedir. Windows işletim sisteminin Windows 7 desteğini kesmesinin ardından yeni işletim sistemine yükseltme yapmaya başlandı. Çünkü güncellemeler durdurulduğu için bilgisayar sitelerin saldırılarına her an açık hale gelir oldu.

Bu durumu ortadan kaldırmak için Windows 10 işletim sistemi en güncel Windows sürümü olarak hizmet vermektedir. Windows 10’da ip numarasını şu şekilde anında değiştirme imkanınız olacak:

 • Windows logosu – Ayarlar – Ağ ve İnternet adımlarını sırasıyla uygulayın.
 • Kablosuz internet (wifi) ağının ip numarasını değiştirmek için bilinen ağları yönet diyerek ayarları değiştirmek istediğiniz kablosuz bağlantı adresi üzerinde sağ tıklayıp Özellikler deyin.
 • Kablolu ethernet ağının ip numarası değişikliği için ilgili ethernet bağlantısı üzerinde sağ tıklayıp Özellikler diyerek IP ataması – Düzenle seçin.
 • IP ayarları – Elle & Otomatik seçenekleri arasından manüel (elle) seçeneğiyle yeni bir ip numarası girişi yapabilirsiniz.

IP adresi değişikliği sonrasında bilgisayarınız internete giriş davranışı bakımından etkilenecektir. Bunun için ip numarası ataması konusunda herhangi bir fikriniz yoksa internet üzerinden araştırma yaparak ip numarası değişikliğine gitmeniz önerilir. Ya da otomatik olarak ip değiştirebilen yasal programları kurarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles