İp Adresi Öğrenme 

İp Adresi Öğrenme 

by ekipe Mart 10, 2020
İp Adresi Öğrenme 

İP adresi internet ağı kullanıcıları için oluşturulmuş seri numaralardır. Her türlü veri akışında bulunabilen teknolojik aletler ip (internet protokolü) adresine sahiptir. Her kullanıcının ip adresi farklıdır. Her protokol farklı numaralardan oluşur. İp adresleri 00.00.000.000 şeklindedir. İp adresleri 32 bitten oluşmaktadır. İnternete bağlı cihazların kolayca bulunmasını sağlar. İp adresi öğrenme için birçok farklı yol vardır. Bunların en başında basit web sayfaları ile sorgulama siteleridir. Komut sistemi ve ağ bağlantısı ayarları ile de ip adresi öğrenilebilir. İp adresleri internet servis sağlayıcıları tarafından atanır. İnsanların parmak izleri gibi de düşünülebilir. Her kullanıcıya özgü farklı numaralardan oluşur. Bireysel ip adreslerine erişmek oldukça zordur ve derin network bilgisi ile öğrenilebilir. Fakat erişime açık web sayfalarının ip adreslerini öğrenmek oldukça basittir.

Web sayfaları alan adlarını açık olarak paylaşmaktadırlar. Burada alan adı belirli numaralara karşılık gelmektedir. Örneğin Google gibi bir arama motorunun ip adresini sorgulamak istenildiğinde web adres bağlantısını,  ip adreslerini veren sayfalarda arattığımız zaman bize Google’ın ip adresini, bağlı bulunduğu lokasyon gibi bilgileri vermektedir. Bireysel internet kullanıcıları için ise böyle bir durum söz konusu değildir. Bireysel ip adresi öğrenme, internetin kendi kullanıcıları tarafından gerçekleştirilebilir.

Dinamik ip ve statik ip olmak üzere iki farklı ip adresi bulunmaktadır. Dinamik ip adresleri değişken özelliklere sahiptir. Statik ip adresleri ise servis sağlayıcıları tarafından atanan adres türleridir.

İP Adresi Öğrenme

Kullandığımız internet erişimi olan cihazın ip adresi öğrenme oldukça basittir. Komut sisteminde birkaç kod yazarak, ip sorgulama web sayfaları ile ya da ağ ayarları üzerinden hızlıca ip adresi öğrenilebilir.

Komut Sistemi ile İp Adresi Öğrenme

Komut sistemi Windows işletim sistemlerinde belirli kodlar aracılığıyla bilgisayara emir vermek olarak tanımlanabilir. Komut sistemi ile ip adresi öğrenme işlemi için ise belirli kodlar atanmıştır. İlk adım olarak komut paneline gitmek için Windows +R kısa yolu kullanılır. Burada arama butonunu cmd yazılarak giriş tuşuna basılır. Komut ekranı karşımıza çıkar. İkinci olarak komut paneline “ipconfig” komutu yazılır. Burada bilgisayarın bağlı olduğu ağ bağlantıları görülecektir. Burada aktif olan bağlantılar içerisinde IPv4 bilgisi, ip adresini gösterir.

Web Sayfaları ile İp Adresi Öğrenme

İp adresine ulaşmanın en kolay yolu web sayfaları ile ip adresi sorgulamaktır. Birçok web sayfası ücretsiz olarak ip adresini kullanıcılara sunmaktadır.  Burada sadece kendi ip adresimizi değil DNS bilgisine sahip olduğumuz her türlü web sayfasının ip adresini öğrenmek mümkündür. Bu sorgulama için http://www.ipsorgu.com sayfası kullanılabilir. Ana sayfa da bulunan arama boşluğuna öğrenmek istediğimiz sitenin DNS’si yazılarak öğrenilir.  Sadece ip adresi değil; bağlı bulunduğu sunucu ve lokasyonunu da öğrenmek mümkündür.

Ağ Ayarları ile İp Adresi Öğrenme

Bir diğer ip adresi öğrenme yolu ise ağ ayaralardır. Ağ ayarları bilgisayara bağlı olan ağları ve bu ağların özellikleri ile ilgili işlem yapmamızı ve bilgi vermesini sağlar. İp adresi öğrenmek için ise; başlat seçeneğine gidilir. Denetim masası üzerinde bulunan ağ ve internet alanında ağ durumu ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Burada bağlı olan ağlar veya aktif olan ağlar şeklinde bir alan mevcuttur. Kullanılan ağın özelliklerinden ayrıntılar seçeneğine gidilir. Burada bağlı olan ağ üzerinden ayrıntılar bölümünde IPv4 bilgisi ip adresini göstermektedir.

İp Adresi Değiştirilmesi

İp adresinin özelliklerinden bir tanesi de bağlı olan cihazın lokasyonu hakkında bilgi vermesidir. İp adresi değişikliği ile lokasyon bilgisi verilmesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca lokasyon değişikliği ile yerel alanda erişimi engellenen web sayfalarına erişmek mümkündür.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!