Swarm Nedir?

Web Tasarımcıolarak bu yazımız içerisinde Swarm Nedir, nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bir yer bildirim uygulaması olan Swarm, 5 yıl kadar öncesine kadar çok ama çok aktif bir şekilde kullanılmakta idi. Günümüzde çok fazla kullanılmasa da hala aktifliğinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Konu ile ilgili detaylar;

Swarm Uygulaması Nedir?

Swarm Nedir?
Swarm Nedir?

Lokasyon bazlı olarak yer bildirim yapılmasını sağlayan Swarm 5 Mayıs 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Geçmişte Foursquare uygulaması ile yer bildirimleri yapılmaktaydı. Ancak; Foursquare yoluna farklı bir şekilde devam etmek istedi. 2014 yılında çıkan Swarm 2016 yılına kadar tüm dünyada büyük bir popülerliğe kavuşmuştur.

Swarm Nasıl Kullanılır?

Swarm son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından birisidir. Uygulamanın kullanımı ise şu şekildedir. Bir kişi gittiği yeri, bulunduğu ortamı arkadaşlarına bildirmek için Swarm aracılığı ile yer bildirimi yapmaktadır. Cafe, restoran, park, bahçe hatta evde bulunduğunuzu bile bu uygulama üzerinden takipçi kitlenize duyurabilirsiniz.

Check-İn yapabilmek için telefonunuzun GPS yani konum servisinin açık olması gerekmektedir. GPS yani konum servisi o an bulunduğunuz yerin algılanmasına olanak sağlar. Bu uygulama aracılığıyla arkadaşlarınızı ekleyebilir, onların yaptığı yer bildirimlerini takip edebilirsiniz.

Arkadaşlarınıza Yerinizi Bildirin

Swarm Nedir?Swarm uygulamasını kullanan arkadaşlarınızı ekleyerek neler yaptıklarını görüntüleyebilirsiniz. Arkadaş listenizde yer alan tüm kişilerin yer bildirimlerini görüntüleyebilir, yaptıkları yer bildirimlerini beğenebilir, yorum atabilirsiniz. Bununla beraber arkadaşlarınızın size ne kadar uzaklıkta yer aldığını da bu uygulama üzerinden görebilirsiniz. Bir dönem milyonlarca kişi bulunduğu yeri arkadaşlarına duyurmak, arkadaşlarını takip etmek için bu uygulamayı kullanmıştır.

Swarm’da Nasıl Mayor Olunur?

Swarm kullanmış birisi iseniz yer bildirimi yaptığınızda o mekanda mayor olan kişilerin adı gösterilmektedir. Swarm’da mayor olabilmek için bir mekanı üst üste ziyaret etmeniz gerekiyor. 30 gün boyunca aynı mekanı ziyaret ettiğinizde mekanın mayoru siz olabilirsiniz. Mayor olmak, bir mekanı en çok ziyaret eden kişi anlamı da taşımaktadır. Mayor olduktan sonra yapacağınız check-inler ile beraber daha çok para ve puan kazanabilirsiniz. Mayor olduktan sonra ekstre yetkilere de sahip olabilirsiniz. Bu nedenle Swarm kullanan kişiler arasında kıyasıya mayor olma yarışı bulunmaktadır.

Swarm Uygulaması Nasıl Yüklenir?

Swarm Nedir?
Swarm Nedir?

Swarm uygulaması tüm akıllı telefon ve tabletlerde başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Bilgisayardan da kontrol edebileceğiniz Swarm’da check-inler sadece telefonda yapılabilmektedir. Swarm kullanmak için ilk olarak Android ya da IOS işletim sistemine sahip akıllı cihazınızdan uygulama mağazasına girmeniz gerekmektedir. Uygulama mağazalarına Swarm diye yazıp arattığınızda uygulamayı indirebilecek linkler karşınıza gelecektir.

Çok fazla aktif olmasa da günümüzde hala birçok kişinin Swarm kullandığını söyleyebiliriz. Swarm uygulamasının özel mesajlaşma sistemine sahip olmasından dolayı kısmı bir sosyal medya uygulaması olarak görüldüğünü ve bu yolda kullanılmaya devam edildiğini söyleyebiliriz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar