Yeni Başlayanlar İçin Meta Reklam ve Facebook Reklam Eğitimi

Son yıllarda birçok kişi Meta reklamlarından uzak durdu çünkü bu reklamların maliyeti giderek artıyordu. Ancak burada ekrana baktığımızda çok farklı bir tablo görüyoruz. Facebook reklam eğitiminizde görüntüleyen bir kişinin maliyeti yıldan yıla artmış olsa da, reklamınızı tıklayan bir kişinin ortalama maliyeti olan BGBM, yani tıklama başına maliyet, son dört yılda yıldan yıla nispeten sabit kalmıştır ve aslında tıklama başına maliyet yaklaşık 0,40 $’dır. Ayrıca ortalama bir Facebook kullanıcısı hala ayda on iki reklama tıklıyor. ABD’deki kullanıcıların %78’i Facebook reklamları aracılığıyla alışveriş yapmıştır. Bu hala oldukça fazla, ancak bugünlerde kârlı reklamlar oluşturmak kesinlikle daha zor, ancak yine de yapılabilir. Cevap, kullanıcı için kişiselleştirilmiş, optimize edilmiş bir reklam oluşturmaktır ki biz de burada kendi reklamlarımızla bunu yapıyoruz. Ancak bu, şaşırtıcı bir şekilde, işletmelerin hala iyi yapmadığı bir şey. Ayrıca bir işletmeniz varsa kesinlikle bilmeniz gereken facebook reklam sırları bulunuyor.

Meta Reklam Hesap Yapısı

Tüm bunlar size iyi geliyorsa, bu videoyu beğenin, abone olduğunuzdan emin olun ve bugünün video eğitimine hemen başlayalım. Yapmak istediğiniz ilk şey, Facebook.com URL işletmesine gitmek.
Burada ekranda görebileceğiniz gibi, meta kayıt sayfasının görünümünü ve arayüzünü hemen değiştirdi. Ve burada yaptıkları şey, meta reklam oluşturmak üzere olan yeni kullanıcılara rehberlik etmeyi çok daha kolay, çok daha basit hale getirmek. Dolayısıyla, Hesap oluştur’a tıklayarak bir hesap oluşturacak ve ardından Facebook hesabınıza giriş yapacaksınız. Hesap. Ben yeni oluşturduğum kukla hesabıma giriş yapacağım, böylece bu eğitimde size rehberlik edebilirim. Bu yüzden devam edip oturum açtığınızdan emin olun, ardından hesap için kaydolun ve kılavuzu takip edin. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey arayüze ve araçlarınıza aşina olmaktır çünkü bu portalda çok fazla zaman geçireceksiniz. Bu yüzden ne yaptığınızı ve her şeyin nerede olduğunu bildiğinizden emin olmak istersiniz. Yapmanız gereken ilk şey sol taraftaki Reklam Yöneticisi’ne tıklamak. Ve sonra buradan çok ünlü Facebook Reklamları arayüzünü göreceksiniz.
Ve tüm meta reklamlarımızı burada oluşturacağız. Size burada nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve kullanmamız gereken başlıca önemli arayüz araçlarını hızlıca göstermek istiyorum. Reklam yapınızın en üstünde kampanyalarınız yer alır.meta reklam hesabı

Burası ürünleriniz, hizmetleriniz ya da her ne satıyorsanız onun için kampanyalar oluşturduğumuz yerdir. Tüm bunların nasıl yapılandırılacağı konusuna birazdan değineceğim. Ancak en üstte kampanyalarınız var. Buraya tıkladığınızda, reklam setleriniz vardır ve tüm farklı hedefleme seçeneklerini, kitlelerinizi burada değiştirirsiniz. Daha sonra meta reklam setlerinizin derinliklerine indiğinizde bunu bir dal gibi düşünün, gittikçe genişleyen bir ağaç dalı. En alt seviyede reklamlarınız yer alır. Reklamlarınızda, reklam öğesini, videoyu, görselleri, metni, teklifi ve bu tür şeyleri kontrol ettiğiniz yer burasıdır. Facebook reklamı ve Instagram reklamı söz konusu olduğunda ana yapı budur.
Bunlar da size göstermek istediğim önemli araçlar. Buradaki üç çubuğa tıklarsanız, reklamımızı optimize etmeye başladığımızda farklı metrikleri görebileceğimiz yer burasıdır. Videonun ilerleyen bölümlerinde bu konuda daha ayrıntılı bilgi vereceğim, ancak size genel bir fikir vermek istiyorum çünkü bunlar oldukça önemli şeyler. Böylece kuruluma, teslimata, etkileşime göre filtreleyebilir ve reklamları optimize ettiğimizde farklı metriklere ve istatistiklere bakabilirsiniz. Bu gerçekten önemli bir araç. Ayrıca zamana, teslimata ve eyleme göre de filtreleme yapabiliyoruz. Yani yaşa, cinsiyete, ülkeye, bölgeye vb. göre ve ayrıca zamana ve bunun gibi şeylere göre filtreleme yapabilirsiniz. Daha sonra belirli istatistikleri görmek için buradaki döküm aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca raporlar hazırlayabilir ve bunları satın alabilirsiniz. Ayrıca, farklı reklamları birlikte test eden AB Bölme Testi gibi başka araçlar da var. Burada reklamları silebilir, kurallar ekleyebilir ve önceden var olan kurallarınızı yönetebilirsiniz. Yani bunlar, hemen arayüzde kullanabileceğimiz üst düzey araçlardan bazıları. Ama şimdi nasıl reklam oluşturacağımıza, nasıl etkili bir meta  reklam oluşturacağımıza ve nereden başlayacağımıza geçelim, çünkü Facebook ve Instagram reklamlarına ilk başladığınızda bunun oldukça göz korkutucu olduğunu biliyorum. O halde nereden ve nasıl başlayacağımızı yanıtlayalım. Çok sık aldığım bir soru da reklamları kendi işletmenize göre kişiselleştirmeye nasıl başlayacağımız. Cevaplaması oldukça zor bir soru çünkü her işletme birbirinden çok farklı. Bir E-ticaret mağazası, bir emlak ajansı, bir dijital pazarlama ajansı veya bir dijital ürün işletiyor olabilirsiniz, liste uzayıp gidiyor. Ancak Meta, yakın zamanda işletmeniz için otomatik olarak bir iş planı oluşturan gerçekten kullanışlı bir araç yayınladı. Yepyeni bir araç olan Facebook İş Planı aracına girerseniz, açıklama kutusunda bağlantı vereceğim. Kolaylık olması açısından, bu sayfaya girecek ve ardından tüm yönlendirmeleri ve soruları yanıtlayacaksınız.

meta reklam kütüphanesi

Devam edin ve Plan Oluştur’a tıklayın. Size şu gibi sorular soracaktır: İşletmenizi nasıl tanımlarsınız? Biz küçük bir işletmeyiz. Sonra ileri’ye tıklayın. Facebook’a ek olarak Instagram’ı kullanmakla ilgileniyor musunuz? Evet’e tıklayın. İşletmenizi en iyi hangi sektör tanımlar? Bu durumda E-ticaret’e tıklayalım, vesaire, vesaire. Temel olarak, size bir sürü soru soracak. Devam edin, acele etmeyin, bu soruları yanıtlayın. Ve sizin işinize özel bir iş planı ve rehber hazırlayacaktır. Umarım bu size iyi bir anlayış ve şu anda izlediğiniz bu özel video eğitiminde size yardımcı olacak bir başlangıç sağlar. Tamam, anketi tamamladıktan ve Meta size odaklanmanız gereken meta reklam türleriyle ilgili önerilerde bulunduktan sonra, bir reklam oluşturmadan önce kullanmanız gereken çok önemli bir araç daha var ve buradaki araçla çok önemli rakip araştırması yapmanın zamanı geldi.

Rakip Araştırması

Çünkü pazarlamacıların her zaman söylediği gibi, zaten milyonlarca harika meta reklam varken tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Bu yüzden reklam kitaplığı adı verilen bu aracı kullanacağız. Yine, takip edebilmeniz için açıklama kutusuna bağlantı vereceğim ve reklam kitaplığı size esasen şu anda yayında olan neredeyse tüm reklamları gösteriyor. Yani bu aracı casusluk yapmak ve rakip araştırması yapmak için kullanabiliriz. Casusluk demeyeceğim, bu biraz müdahaleci olur ama satmak istediğiniz benzer ürünler, satmak istediğiniz benzer hizmetler hakkında rakip araştırması yapın ve size birkaç örnek vereceğim. Bu sayfaya geldiğinizde, küresel demek istiyorum, arama yapmak istiyorsunuz. Yani tüm ülkeler reklam kategorisi tüm reklamlar olacak ve ardından anahtar kelimeye göre ya da reklamverene göre arama yapabilirsiniz. Her iki yaklaşımı da kullanmanızı öneririm. Diyelim ki bu özel örnekte teknoloji aksesuarları satıyoruz. Bu durumda yapacağım şey, takip ettiğiniz veya bu alanda tanıdığınız harika markaların bir listesini bulmak ve ardından reklamlarına bakmak olurdu. Eğer teknoloji aksesuarları satıyorsak, en sevdiğim markalardan biri Nomad. Hem harika ürünler üretiyorlar hem de reklamları ve video reklamları harika. Şimdi size bunu göstermek istiyorum. Nomad yazıp tıklayabiliriz. Ardından sayfalarına tıkladığınızda şu anda yayında olan tüm reklamlarını görebilirsiniz. Yani bunlar Aralık 2022’de, yani geçen yıl yayınlananlar. Ve tam burada, bu reklamı nerede yayınladıklarının ayrıntılarını, belirli reklamın kendisini, nereye bağlandığını ve ayrıca reklam metnini görebilirsiniz.
Dolayısıyla bu, bazı fikirler edinmek için son derece kullanışlıdır. Ve sonra buna dayalı reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse, Facebook reklamlarına yeni başlayan biri olarak yaklaşmanın en iyi yolu budur, çünkü zaten işe yarayan şeylere bakabilirsiniz. Buradaki filtre düğmesini tıklayarak da reklamları filtreleyebilirsiniz. Ardından dile, platformlara, medya türlerine, hatta resimlere, hatta mem resimlerine ve memlere ve videolara vb. göre filtreleyebilirsiniz. facebook reklam kütüphanesi

Ve sonra tarihe göre, tarihten bahsetmişken, uzun süredir bir reklam yayınlayıp yayınlamadıklarını anlayabilirsiniz. Diyelim ki aşağıya doğru kaydıralım, tamam mı? Bu reklamı bir yıldır yayınlıyorlar. Bunun anlamı, genellikle, bu reklamın onlar için işe yaradığıdır. Çünkü düşünecek olursanız, bir reklam onlar için işe yaramıyor ve kârlı olmuyorsa, o meta  reklamı bir yıl boyunca yayınlamazlar. Buradaki reklamlara baktığınızda, çok basit, temiz, fotoğrafın dikkat çekici olduğunu ve aslında burada çok az metin ve metin olduğunu görebilirsiniz. Sadece istediğiniz hediyeyi alın. Ya da buradaki. Şuna bir göz atalım. Bu Carousel reklamı, sadece bir grup farklı telefon kılıfı. Harika bir reklam oluşturmanın ayrıntılarını birazdan anlatacağım. Ama evet, demek istediğim bu aracı kullandığınızdan emin olun. Kullanmak için müthiş bir araç. Ya da topu yuvarlayın ve yaratıcı meyve suları aksın. Tamamdır. Rakip reklamlarınızın neye benzediğine dair iyi bir fikir edindikten sonra, sıra benim en sevdiğim kısım olan video ve görsel reklamı oluşturmaya geliyor. İşte kazanan bir meta reklamı nasıl oluşturacağımız. Bu, bu yılki en önemli adım ve bir video reklam, özellikle de kısa formda bir video oluşturmak. Dolayısıyla, doğru video reklamı oluşturmak Facebook reklamlarındaki başarınızı tek başına belirleyecek veya bozacaktır.

Video Reklamı Oluşturmak

Bunun nedeni, Facebook video reklamlarının popülerliğinin artmaya devam etmesidir çünkü açık ara en etkili reklamlardır. TikTok ve Instagram gerçek formatlarının yükselişte olduğunu düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil. Ayrıca, sizin ve benim gibi işletmelerin derinlemesine hikayeler anlatmasına ve ürünlerini en dikkat çekici şekilde sergilemesine olanak tanıyorlar. Yeni başlayan biri olarak etkili video reklamlar oluşturmanın en kolay yolunu nVIDEO adlı bir araç kullanarak buldum ve bugünkü eğitimin sponsorluğunu üstleniyorlar. Nvidio, hazır video meta reklam şablonlarına sahip web tabanlı bir video düzenleyicidir. Böylece dakikalar içinde Facebook video reklamları oluşturabiliyoruz. Şimdi platforma girelim ve adım adım kullanmak üzere video reklamlar oluşturmaya başlayalım. Aşağıdaki bağlantıyı kullanırsanız, Video’daki bu video cömertçe izleyicilerime ücretli planlarda% 25 indirim sağlıyor. Ancak her zaman ücretsiz bir hesapla başlayabilirsiniz. Kontrol paneline girdikten sonra Şablonlar’a tıklayın.
Buradan başlayacağız. Ve sonra ara’ya tıklayın. Ben teknoloji aksesuarları için arama yapacağım. Kullandığınız her tür ürün veya hizmet için arama yapabilir ve ardından şablonlara göz atabilirsiniz.
Hepsi reklamlar için optimize edilmiştir. Ben buradan bir tane seçeceğim. Bununla devam edeceğim. Bence oldukça iyi görünüyor. Öyleyse ilerleyelim. Sonra devam edip Portre’ye tıklayacağım ve ardından Kullan’a tıklayacağım. Şablonlar ve ardından içe aktarmak için bir saniye verin. İşte bu şekilde on dakika içinde gerçekten hızlı meta reklamlar oluşturacağız. Şimdi bunu birlikte yapalım. Önce medya dosyalarını yükleyelim. Ürünlerinizin veya hizmetinizin ya da her neyse onun fotoğraflarının olduğundan emin olun. Şimdi onları içeri aktaracağım. Ve sonra her yerde olacağını göreceksiniz. Sol tarafta. İşletme logomuzu buradaki logo bölümüne sürükleyeceğim. Ve bu kadar kolay, reklamda zaten bir logomuz var. Ve sonra yüklemeler’e tıklayın. Burası da yüklediğim tüm fotoğrafların olduğu yer. Ve sonra sadece sürükleyip bırakmak kadar basit ve bu meta reklamın bir parçası olarak resimleri değiştirmek bu kadar kolay. Bu arada, tüm bu şablonlar Facebook reklamları için optimize edildiğinden, bu tür reklamlarla harika bir dönüşüm reklamı oranı elde edeceksiniz. Tamam, şimdi bu reklamda ürün fotoğrafımız var. Buradaki metin de dahil olmak üzere değiştirmemiz gereken birkaç öğe daha var. facebook video reklamı

Bu yüzden bunları aşağı sürükleyip daha iyi hizalanmış görünmesini sağlayacağım ve ardından ana başlıkla başlayalım. Şimdi bunu biraz daha akılda kalıcı, bu ürünle biraz daha alakalı, üçlü ücretler gibi bir şeyle değiştireceğim ve ardından alt başlığı değiştireceğim. Gördüğünüz gibi, tüm bunları değiştirmek gerçekten çok hızlı. Devam edeceğim ve üç cihazın da hızlı şarj olmasını sağlayalım yazalım. Şimdi bu metin elimizde olduğuna göre, devam edelim ve bu reklamın görünümünü değiştirelim çünkü ilk slayt kesinlikle en önemlisidir. İnsanların eklediğinizi hemen göreceği yer burasıdır. Bu yüzden tuval dolgusunu hemen marka görünümüne daha uygun bir mavi ile değiştireceğim. Marka renklerinizi buraya da kaydedebilirsiniz. Sonra kaydet’e tıklayacağım ve yazı tipi renklerini beyaza çevireceğim.
Böylece güzel bir kontrast ve anında estetik elde etmiş oluruz, böylece gözünüz reklamı yakalar. Değiştirmemiz gereken bir diğer önemli unsur da yazı tipidir. Yine, videonun ilk birkaç saniyesi için çok dikkat çekici olduğundan emin olmak istersiniz. Bu yüzden burada da büyük harflerle değiştireceğim. Hem başlığı hem de açıklamayı büyük harflerle değiştirin. Tüm cihazlarınız hızlı şarj olsun. Burada biraz daha temiz görünmesi için boyutu biraz değiştirin. Bence bu biraz küçük görünüyor. İşte oldu. Tamam, ikinci slayta geçiyoruz ve onu da önceki renkli arka planla değiştiriyoruz. Değiştireceğim ilk şey elbette ürün görseli olacak. Ve bunu değiştirirken, size Nvideo ile gerçekten harika bir şey göstereceğim. Sürüklediğim ürün görselinin arka planının beyaz olduğunu görebilirsiniz. Devam edebilir ve Arka Planı Kaldır’a tıklayabilirsiniz. Ve hemen ardından, burada görebileceğiniz gibi, bu arka planı sizin için şeffaf bir görüntüye dönüştürecektir. Ve sonra bitti’ye tıklayacağım. Ve işte oldu. Çok daha temiz görünüyor. Yani bunlar Nvidia’da yapılması çok kolay olan ve diğer uygulamalarda çok daha uzun sürecek küçük öğeler. Bu yüzden devam edeceğim ve logoyu da ekleyeceğim. Ve bunu yaptıktan sonra, diğer yazı tipini, Montserrat yazı tipini de getirdim ve buradaki özellikleri değiştireceğim. Buradaki özelliklerle birlikte, yine, bu şablonlar özellikle dönüştürmek için oluşturuldu, bu yüzden onlardan çok fazla sapmazdım.
Ama yapacağım şey sadece onları temizlemek ve özelleştirmek. Bu da sadece yazı tipini değiştirmek ve öğeleri sürükleyip bırakmak kadar basit. Burada ne yaptığımı görebileceğiniz gibi, bu slaytı bu video reklamlarla temizliyorum, hiç yer israf etmediğinizden emin olun. Bu özel şablonda üç nokta var. Noktalar, hizmetinizin veya ürününüzün faydalarını ve özelliklerini ilettiğinizden emin olun. Bu yüzden devam edip bunları değiştireceğim. Size zaman kazandırmak ve bu video reklamlara neler eklemeniz gerektiği konusunda bir fikir vermek için yer tutucu olarak fayda iki ve üçü yazacağım. Üçüncü ve son slayt ise harekete geçirici mesaj slaytınız olacak. Yani insanların harekete geçtiğinden emin olun. Yapacağım şey, bu şarj cihazının fiyatını buraya eklemek ve ardından biraz kıtlık, yalnızca sınırlı süre ekleyeceğim. facebook reklam tasarlama

Ardından, stok görselini şarj cihazının çeşitli avantajlarını ve özelliklerini gösteren bir görselle değiştireceğim. Facebook reklamlarında yaratıcı görseller kullanmaya özen gösterin. Şimdi, kullanım alanımla alakalı olduğundan emin olmak için reklamın geri kalanını temizliyorum. Bu da yine sadece öğeleri sürükleyip bırakmak ve sürüklemek, Sil’e tıklamak, logonun da bu son slaytta olduğundan emin olmak, sürüklemek ve oradaki kutuya bırakmak kadar basit.
Tamam, şimdi bu reklamı son haline getirelim. Tutarlı olduğundan emin olmak için yazı tipinin rengini tekrar değiştireceğim. Ardından şimdi de Unsurlar’a tıklayın ve bir Şimdi Satın Al unsuru arayacağım. Bu yüzden aşağı kaydıracağım ve ilgili bir şey olup olmadığına bakacağım, bu yüzden bu Şimdi Satın Al düğmelerinden birini kullanacağım. Yani bu, dikkat çekici interaktif bir düğme. Yine, bu düğmeyi sürükleyip bu reklama bırakmak kadar basit bir şey. Böylece, bu reklamın bir parçası olarak etkileşimli bir animasyon öğesine sahip olursunuz. Bu yüzden devam edip bunu da yapacağım. İlk slayt için Elements arama çubuğunda E-ticaret’i arattım. Sürüklemek istediğim %10 indirim öğesi var ve bu daha akılda kalıcı görünüyor, yani bu kadar kolay. Son olarak, elbette, bu reklamın müzik öğesi için teknolojiyle biraz daha alakalı bir şey seçeceğim. Farklı melodiler dinleyebiliyorsunuz, bu arada bunların hepsi telifsiz, yani hepsi planınıza dahil, ki bu harika bir şey. Böylece istediğiniz sıklıkta ve istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Bu kulağa çok daha iyi geliyor ve bence bu teknoloji ürünüyle oldukça alakalı ve ben de bunu inceleyeceğim. Bana oldukça iyi görünüyor. Şimdi bu reklamı sonlandıralım ve devam edip reklamı buraya aktaralım. Mümkün olan en yüksek kalitede dışa aktarıldığından emin olun. On ADP uyarıyor. Bu videoları yalnızca ücretli bir planla full HD olarak filigransız dışa aktarabilirsiniz. Bu yüzden devam edin ve aşağıdaki bağlantıdan %25’lik diske göz atın. Ücretli plan aynı zamanda bize Istock ve shutterstock’tan bir dizi premium ücretli stok medyasına erişim sağlıyor, bunların tümü işleri çok daha kolay hale getirmek için video planlarındaki ödemenin bir parçası olarak dahil edilmiştir. Artık test etmeye hazır birkaç video reklamımız olduğuna göre, Facebook reklamlarınızı oluşturmanın en iyi yolu burada. Yeni başlayanlar için bu eğitimde önerdiğim yaklaşım, otomatik ve manuel ayarlamaların bir karışımını kullanmaktır. Ancak her iki durumda da burada tam olarak ne yapmanız gerektiğini göstereceğim. Böylece sizin için daha kolay olacağını umuyorum. Bir reklam oluşturduğumuzda, buradaki yeşil düğmeyi tıklayalım. Ardından bu arayüzle karşılaşacaksınız.

Kampanya Kurulumu

Eğer eski bir Facebook kullanıcısıysanız, son eğitimimden bu yana bazı şeylerin tamamen değiştiğini fark edeceksiniz. Ve temelde yine Facebook, yeni başlayanlar için Facebook reklamlarını kullanmayı çok basit hale getirdi. Şimdi bir kampanya hedefi seçin. Bunlardan bazılarının adlarını değiştirdiler ve anlaşılmasını gerçekten kolaylaştırdılar. Çoğunuz muhtemelen satış seçeneğine tıklayacaksınız. Bu, dönüşüm türü reklamlarla aynıdır. Burası satışları artırmak istediğimiz yerdir. Yani bu durumda, bir e-ticaret reklamı oluşturuyoruz. Satışları tıklayalım. İş planını incelediyseniz ve örneğin bir emlak acentesi olduğunuz için müşteri adayları ile devam etmeniz önerildiyse Müşteri Adayları’na tıklayın.
Ancak burada her şey genel olarak bir şekilde geçerli olacaktır. Ardından isteğe bağlı açılır menüye tıkladığınızdan emin olun. Kampanyanızı adlandırın. Bunun isteğe bağlı olduğunu sanmıyorum. Bence bu çok önemli. Kampanyalarınızın her birini takip edebilmeniz için bir tür adlandırma kuralınız olduğundan emin olun. Ben genellikle kampanya türünü adlandırmayı tercih ederim. Bu durumda Satış olacak ve örneğin buraya ürünü yazacağım ve ardından test ettiğim şeyi yazacağım.
Yani CBO olabilir ya da aslında yeniden adlandırmış olabilirler, ancak buna birazdan değineceğim. Ancak burada önemli olan nokta, sizin için işe yarayan bir adlandırma kuralı kullandığınızdan ve bunu anladığınızdan emin olun ve ardından Devam’a tıklayalım. Devam’ı tıkladığınızda, bu listeyi adım adım inceleyeceğim, böylece hiçbir ayrıntıyı kaçırmazsınız. Özel reklam kategorilerinde, siyasi veya bu kategorilerle ilgili herhangi bir reklam oluşturuyorsanız, Facebook’a bildirmeniz gerekir.
Yani ister kredi, istihdam, konut, sosyal konular olsun, bunlar Facebook için hassas konulardır. Bu yüzden bunları bildirdiğinizden emin olun. Bu konular veya kategorilerde değilseniz, devam etmenizde bir sakınca yoktur. meta kampanya kurulumu

Şimdi aşağı doğru ilerleyin. Bunun ne olduğunu bilmiyorsanız, birden fazla reklamınız varsa, ki ben bunu öneriyorum, birden fazla video reklamınız, test etmek ve bölme testi yapmak istediğiniz birden fazla kopya türünüz varsa, AB bölme testi ile biraz daha gelişmiş olan bu özel kampanya için bir katalog kampanyası istemiyoruz. Özellikle bunu açtığınızdan emin olun. Özellikle Facebook’ta yeniyseniz ve birden fazla farklı reklamı test ediyorsanız bu gerçekten yararlıdır. Bu yüzden bunu açık bıraktığınızdan emin olun. Ardından teknik olarak yeni bir özelliğe sahipsiniz ya da en azından adını değiştirmişler.
Buna avantajlı Kampanya bütçesi deniyor. OG Facebook kullanıcıları bunu CBO Kampanya Bütçesi Optimizasyonu olarak bilirler. Aslında bunu avantajlı kampanya bütçesi olarak yeniden adlandırdılar.
Eminim buradaki algoritmayı biraz değiştirmişlerdir, ancak temelde aynı şeydir. Ve yaptığı şey, algoritmanın reklamı optimize etmesine ve bütçenizin belirli reklam setlerine en iyi şekilde tahsis edildiğinden emin olmanıza olanak tanıması. Yine, yeni başlayan biriyseniz, bu, işleri optimize etmeyi otomatikleştirmek ve işlerinizi kolaylaştırmak için harika bir yoldur. Bu yüzden bu durumda Kampanya Bütçesi’ni açmanızı öneririm. Kampanya Bütçesi burada gerçekten birden fazla faktöre bağlıdır.
Bu arada herhangi bir sorunuz varsa aşağıya bırakın. Cevaplamaya çalışırım. Ancak temel olarak, Kampanya Bütçesi, eğer sadece test ediyorsanız, kampanya başına $1020’lık bir bütçe ile devam edebilirsiniz ve sorun yaşamazsınız. Bu sadece genel bir kuraldır. Teklif Stratejisi seçenekleri, bu konuya girmeyeceğiz. Bu daha gelişmiş bir konu. Gösterme Seçenekleri’ni tıklarsanız reklamın ne zaman görüneceğini, ne sıklıkta görüneceğini, hızlandırılıp hızlandırılmayacağını ve benzeri şeyleri düzenleyebilirsiniz. Ancak bu reklamı düzenlemek için Ömür Boyu Bütçe’yi tıklamanız gerekir. Ömür Boyu Bütçe’yi planlamak, “Günlük bütçe yerine bu süre boyunca yalnızca 100 ABD doları harcanmasını istiyorum, ancak bu durumda günlük bütçeye bağlı kalalım” demektir.

Hedefleme ve Reklam Kurulumu

Öyleyse ileri’ye tıklayalım. Şimdi meta reklam seti seviyesindeyiz. Ve yine, yıllar içinde birçok şey değişti. Kitle tanımı nerede? Eskiden kitle tahmini kitle boyutu olarak adlandırılırdı. Ondan önce de Potansiyel Erişim olarak adlandırılıyordu. Ve yine, aslında hiçbir şey değişmedi. Sadece bazı şeyler yeniden adlandırıldı. Yani. Kitle. Kitle tanımı. Sadece aşırı spesifik ve aşırı geniş olmadığınızdan emin olun. Yine de kitle hedefleme tanımı konusunda size yardımcı olacağım. O yüzden endişelenmeyin. Burada aşağıya indiğimizde dönüşümler var. Onları nereye yönlendirmek istiyorsunuz? Bir uygulamaya mı yönlendirmek istiyorsunuz? Mesajlaşmaya mı Mesaj göndermelerini mi? Web sitenize satış yapmalarını mı sağlamaya çalışıyorsunuz? Bu durumda, web sitesi ile devam edelim. Çoğunuzun web sitenize trafik çekmek istediğinden eminim, bu nedenle web sitesi ile devam edelim ve henüz yapmadıysanız bir metapiksel oluşturduğunuzdan emin olalım. Metapikselin ne olduğunu kısaca özetlemek gerekirse, web sitenizde görünmez bir şekilde duran ve web sitesine gelen kişilerden veri toplayan küçük bir pikseldir. Böylece mağazanıza ne tür kullanıcıların ulaştığını anlayabilir, reklamlarınızı optimize edebiliriz.
Henüz yapmadıysanız, pikselin nasıl uygulanacağına ilişkin talimatlar için bir bağlantı bırakacağım. Çoğunlukla oldukça basit bir süreçtir. Sadece hızlıca üzerinden geçmek için. Burada Etkinlik Yöneticisi’ne girecek ve ardından pikselinizi adlandıracak, oluşturacak ve web sitenize ekleyeceksiniz.
Bu işin zor kısmı çünkü ne tür bir web sitesi işlettiğinize bağlı olarak talimatlar değişecektir. Bu yüzden size bu videoda nasıl yapacağınızı anlatmak istemiyorum çünkü bu gerçekten web sitenize bağlı.

meta reklam pixel kurulumu

En kolay yol aşağıdaki bağlantıyı kullanmaktır ve ardından burada farklı seçenekler göreceksiniz. Piksel kodunu web sitenize manuel olarak ekleyin. Etkinlik Kurulumu aracını kullanabilir veya örneğin özel bir web sitesine uygulaması için bir geliştiriciye verebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra metapikselin oluşturulduğundan ve eklendiğinden emin olun. Ve bu dinamik yaratıcı işlevi açmanızı öneririm çünkü yine işin çoğunu otomatikleştiriyor. Yapay zeka kullanıyor ve size pek çok öneride bulunuyor, otomatik olarak görseller ve başlıklar oluşturuyor ve bunları hedef kitlenize ve neyin işe yarayabileceğine göre üretiyor. Bununla birlikte, işi tamamen bu özelliğe bırakmayın, ancak bu harika bir özellik. Yeni olan ve çok fazla pazarlama deneyimi olmadan gerçekten hızlı bir şekilde meta reklam almak isteyenler için bunu açardım. Açık. Yine de reklamlarınızı manuel olarak kendiniz optimize ettiğinizden emin olun. Algoritmanın gerçekten etkili reklamlar oluşturduğundan emin olun. Bu konuya birazdan daha fazla değineceğim. Bütçe ve zamanlama konusuna zaten değinmiştik. Benim yapmaktan hoşlandığım şey hemen yayına girmemek. Çok acil olmadığı sürece meta reklamı her zaman ertesi gün yayına girecek şekilde planlamayı severim, ancak ertesi gün yayına girmeyi tercih ederim. Sadece bütçe akışının düzgün olduğundan ve reklamın yayına girmeden önce onaylanması için zaman olduğundan emin olun.
Bu ilk reklamınızsa, reklamınızın onaylanması biraz zaman alabilir. Sadece bir uyarı ve sonra herhangi bir reklam ekleyebilirsiniz. Buradaki gizli açılır menüden limitleri harcayın. İşte gerçekten önemli olan kısım da burada. Hedef kitleniz. Tamam mı? Hedef kitlenizi genişletin. Bunu geçen yılki eğitimde de söylemiştim. Aynısı geçerli. Aynı şey geçerli. Bunun nedeni, algoritmanın optimizasyon konusunda çok iyi hale gelmesi ve gerçekten işe yarayan kitleyi belirlemesi. iOS 14 vb. nedeniyle biraz daha zor hale geldi. Veriler aracılığıyla belirli kitlenizi belirlemek daha zor. Özellikle de yeni Advantage kampanya bütçesini kullanıyorsanız, daha geniş bir kitleye ulaşmak istemenizin nedeni de bu. Algoritma burada sizin tarafınızda olacağı için daha geniş bir alana yayılmak daha iyidir. Dolayısıyla, bu konuya odaklanmanıza gerçekten yardımcı olur. Değil mi? İzleyiciler, benim yapmaktan hoşlandığım şey bu. Geniş bir alana yayılmayı ve daha sonra bunu niş haline getirmeyi seviyorum. Örneğin, teknoloji aksesuarları satıyorsak, buraya sadece teknoloji yazarım. Yüksek teknoloji bir tane olabilir. Tamam mı? Sonra da dar kitleye tıklayacağız. Bunu bir Venn Airgram olarak düşünün. facebook hedefleme

İlk kitle yüksek teknolojidir ve ikinci kitle başka bir niş veya ilgi alanı olacaktır. Teknolojiye uygulanabilir. Dolayısıyla bu iki çemberin ortasında yer alan kişileri belirleyeceğiz.
Buna bir örnek olarak benim de severek okuduğum büyük bir medya teknoloji yayını olan CNET verilebilir. Bu nedenle teknolojiyi, yüksek teknolojiyi ve özellikle CNET’i seven insanları hedefleyeceğiz.
Ve yine ayrıntılı hedefleme avantajını kullanmanızı öneririm. Bu, algoritmanın bu belirli facebook hedefleme stratejisi  seçeneğinin ötesindeki kişilere ulaşmasını test etmenize ve buna izin vermenize olanak tanır. Ardından kitle tanımına bakın, hâlâ yeşil alan içinde olduğunuzdan, çok spesifik olmadığınızdan ve çok geniş olmadığınızdan emin olun. Dürüst olmak gerekirse, 100.000 tahmini kitle büyüklüğü bana göre çok düşük, özellikle de yeni başlıyorsanız ve bu kitleyi test ediyorsanız. Ben olsam milyon sınırına bakardım. Benim genel tavsiyem bu. Ancak bu gerçekten de pek çok değişkene bağlı. Ancak yine de başlangıçta daha niş bir kitle yerine daha geniş bir kitleyi tercih edin ve algoritmanın bunu optimize etmesi için biraz zaman, bütçe ve para ayırın. Belirli kitleler işinize yarıyorsa bu kitleyi de kaydedebilirsiniz.
Devam edeceğim ve bu kitleyi kaydedeceğim. Buna teknik test diyelim ve bunun neden önemli olduğunu birazdan göstereceğim. Yerleştirmelerde biraz daha manuel hareket edeceğiz. Otomatik yerleştirmeleri sevmiyorum, manuel yerleştirmeleri seviyorum. Bunun nedeni, Nvideo’da oluşturduğumuz video reklamı hazırladığımızda, bunun yalnızca Instagram ve Facebook’a özel olarak yerleştirilmesini ve ardından yalnızca akışta gösterilmesini istememizdir. Yani Facebook marketplace’e yerleştirilmesini istemiyorum, Facebook sağ sütununa, facebook ve Business Explore’a yerleştirilmesini istemiyorum. Ancak Facebook video akışları, Instagram, Sayfaları Keşfet. Bunlar hala tamamen alakalı.
Bu yüzden hazırladığımız meta reklama göre uyarlayın. Facebook Akışı, Instagram Akışı, video Akışı, Instagram, Keşfet ve ardından Hikayeler ve Makaralar da uygulanabilir çünkü dikey videoyla gittiğimizi hatırlayacağız. Yani tüm bunlar Instream reklamları için hâlâ geçerli. Ben genellikle Facebook’taki reklamları işaretlerim. Reels iyi. Arama sonuçlarını kullanmıyorum ve Facebook Instant Articles’ı kullanmıyorum ve diğer her şeyi bırakıyorum. Buradaki açılır menüye de tıklarsanız, çok spesifik olabilirsiniz. Yalnızca WiFi’ye bağlı cihazları hedefleyebilirsiniz, bu gerçekten sağduyunuzu kullanmanıza bağlıdır. Ne sattığınıza bağlı. Örneğin, bir iPhone kılıfı satıyorsanız, yalnızca iPhone kullanıcılarını tanımlayın. Ve sonra marka güvenliği. Bu çok önemli değil. Sadece envanter filtrenizin standart envanter olarak açık olduğundan emin olun.

Reklam Yaratıcılığı ve Metin

Henüz bir sayfanız yoksa, bir sayfa oluşturun ve sonra onu bağlayacağım. Ardından, reklam öğemizi veya videomuzu yüklemeden önce. Çoklu reklamveren reklamlarının işaretini kaldırın. Birden fazla reklamın yanında görünmek istemiyoruz. Bu, şu anda oluşturduğumuz tek meta  reklama en fazla gözün veya en fazla odağın ve ilginin gösterilmesini sağlar. Ve sonra videonuzu yükleyeceğiniz yer burasıdır. Videolar’ı seçin ve ardından videonuzu seçtiğinizden emin olun. Bu eğitimin bir parçası olarak NVO’da oluşturduğumuz videoyu yüklüyorum ve Google Drive’daysa, yüklemek için biraz zaman tanıyarak Google Drive’dan da yükleyebilirsiniz ve yüklendikten sonra, şimdi reklamı biraz daha optimize edeceğiz ve sonra neredeyse hazırız. Nihayet yüklendiğine göre, Facebook medyayı inceler ve politikalarına aykırı olmadığından emin olur. Bu nedenle, meta reklamı onaylatmak için yayına girmeden önce biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.
Ayrıca reklam öğesi, az önce yüklediğimiz video, bu arada meta reklam öğesi dediğimde reklam metni demek istiyorum. Bunun anlamı, reklam öğesi yüklediğimiz video veya görsel anlamına gelir. Reklam metni ise yazdığımız gerçek metin anlamına gelir. Bu yüzden devam et’e tıklayın. Kesinlikle açık olmasını isteyeceğiniz bir diğer yeni özellik de her bir kişi için optimize edilmiş reklam öğesi. Bu da Facebook’un, kullanıcıların Facebook ve Instagram’daki alışkanlıklarına bağlı olarak video veya fotoğrafı çok az değiştirmesine, ayna görüntüsü eklemesine veya sesi açıp kapatmasına olanak tanıyor.
Biz başka bir şey yapmadan reklamı otomatik olarak optimize etmenin harika bir yolu. Bu yüzden açık olmasını seviyorum. İyi çalışıyor gibi görünüyor. Bunu açtığımda ve kapattığımda büyük bir fark görmüyorum, ancak gerçekte ne yaptığı göz önüne alındığında, açık olmasının iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Tamam, birincil metninizle birlikte facebook artık size metin önerileri sunuyor. Sol tarafta tüm bunların nasıl göründüğünü ve önerilerinin neler olduğunu görebilirsiniz. Ama işte benim kişisel önerim. Her zaman ilk cümlenizde bir kanca cümle olsun. facebook reklam ve metin

Yani bu %30 indirim gibi bir şey olabilir ya da bu sizin için harika bir hediye olabilir. Bu bir kanca cümle örneğidir. Ardından ikinci cümlede ürün hakkında biraz daha bilgi verebilir, ürünün ne olduğunu, faydalarının neler olduğunu anlatabilirsiniz. Metni aşırı uzun tutmayın. Bu, yıllardır gördüğüm bir şey. Paragraflar değerinde bir sürü metinle gitmeyin. Bugünlerde daha çok işe yarayan şeyin kısa ve net bir şey olduğunu görüyorum. Sanırım siz de rakip araştırmasına bakarken bunu bir örnek olarak görmüştünüz. Kısa ve net, tatlı bir yol. Ve sonra başlık. Genellikle burada olmasını sevdiğim şey benzersiz satış noktası, fayda veya yürüttüğümüz satış türüdür. Buna örnek olarak %30 indirim, yalnızca sınırlı süre gibi bir şey olabilir. Ve sonra açıklama sadece başlığın kendisini takip etmek içindir. Burada sadece test edeceğim, ancak burada bir öneri olarak, sadece başlığı tamamlamak içindir.
Yani yine, ne sattığınıza bağlı olarak, bir takip metni olarak başlığı tamamladığından emin olun. Ve sonra web sitenizin URL’sini ekleyin. Örnek olarak kendi URL’mi ekleyeceğim.

Reklam Önizleme ve İzleme

Bu nedenle, videodaki reklamın olabileceğinin en iyisi olduğundan emin olun. Kısa olsun, hızlı bir müzik olsun, vesaire, bu tür şeyler. Kişiselleştirilmiş video reklamın bu yıl ne kadar önemli olduğunu vurgulayamam. Ve kısa olacak, herhangi bir video gibi değil, doğrudan kitleye hitap eden kısa formda bir video olacak. Ardından görüntülü bağlantı ile görüntülü URL’nizin nasıl gösterileceğini ve ardından harekete geçirici mesajı değiştirebilirsiniz. Bu çok önemlidir. Bir hizmet ajansı işletiyorsanız, sizinle iletişime geçmelerini istiyorsanız, bunu bizimle iletişime geçin olarak değiştirin. Bu özel durumda, şimdi alışverişe gideceğiz ve sonra buraya ineceğiz. Takip. Tamam, izleme. Bu biraz daha gelişmiş bir konu ama mümkün olduğunca basitleştireceğim. Yürüttüğünüz belirli kampanyalar varsa, yani Kara Cuma, Siber Pazartesi, BFCM’yi bir URL parametresi olarak eklemek isteyebilirsiniz veya burada bir URL parametresi de oluşturabilirsiniz. Neyse ki Facebook size biraz daha iyi rehberlik etmek için bunu güncelledi. Ancak başlangıçta yeni başlayan biri olarak test yaparken bu konuda çok fazla endişelenmeyin. Bu biraz daha teknik bir konu. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda bu biraz daha ileri düzeydir, bu yüzden bu konuda çok fazla endişelenmeyin. Ancak, diğer reklam platformlarını, reklam platformları dememeliyim, Google Analytics gibi analitik platformları kullanırken kampanyalarını belirli bir şekilde takip etmek ve daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler için var.
İşte bu kadar. Yayınla’ya tıklayacağız ve ardından Facebook tarafından incelenmesi için biraz zaman tanıyacağız. Ve işte oldu. Facebook reklamınız esasen yayında. Bu yüzden, reklamınızı yayına almadan önce size son derece önemli olan birkaç şey daha göstermek istiyorum.

Reklamı Yayınlama Optimizasyon Yapma

İkinci şey ise kitleleriniz. Temel olarak Facebook reklamları aracılığıyla ödediğiniz verileri yeniden kullanmak istiyoruz. Sadece bu reklamlar için ödeme yapıp sonra da bize verilen verilerle hiçbir şey yapmak istemiyoruz, değil mi? Dolayısıyla, bu tür verilerden yararlanmak için geriye dönüp kaydedilen kitleyi ne zaman oluşturduğumuzu hatırlayacağız. Kitleleri kaydetmekten daha fazlasını yapabiliriz. Burada kitleler de oluşturabiliriz. Özel bir hedef kitle, benzer bir hedef kitle ve daha fazlasını oluşturabiliriz. Özel kitleler söz konusu olduğunda, üzerine tıklayalım. Web sitenizin verilerine dayalı kitleler oluşturabiliriz. Bununla kastettiğim şey, insanlar web sitenize geldiklerinde, bahsettiğimiz piksel aracılığıyla kaydedilirler ve onları tekrar hedefleyebiliriz, bu yeniden hedeflemedir.
Ayrıca, halihazırda bir müşteri listeniz varsa, önceden var olan bir işletmeyseniz, yükleyebileceğiniz bir müşteri listesi aracılığıyla onları özel olarak hedefleyebiliriz. Zaten bir uygulamanız varsa bunu uygulama etkinliğine de dayandırabiliriz. Ayrıca, fiziksel bir mağaza işletiyor olsanız bile çevrimdışı etkinliklere de sahibiz. Şimdi, burada gerçekten güçlü bir şey var, Meta Sources videosu çünkü bir video reklam yayınlıyoruz ve bu benim %100 tavsiyemdir. Video reklamınız varsa bu videoyu kullanın ve bu videoyu görüntüleyen kişileri yeniden hedefleyin. Size hızlı bir örnek vereceğim. Videoya ve sonraki seçeneğine tıklayarak videonun en az 3 saniyesini, 10 saniyesini görüntüleyen kişileri seçebiliriz.
Oynatma üzerinden gidebilir ve ardından videonuzun en az yüzde 25’ini, 50’sini vb. izleyen kişileri görebiliriz. Ardından, insanların bu reklamı son bir yıl içinde kaç gün içinde görüntülediğini hedefleyebiliriz. Ay, son 30 gün, bu size kalmış. Ve sonra bu kitleyi adlandıracağız, bilirsiniz, 365 gün, XYZ videosunun %25’i. Ardından, bu belirli hedef kitlenin ne olduğunu unutmadığınızdan emin olmak için bir açıklama yapabilirsiniz. Ve sonra buraya sadece test yazacağım. Ardından Video Seç’e tıklayacaksınız çünkü henüz bir videoyla canlı yayına geçmedim. Burada belirli bir video seçemiyorum, ancak siz devam edip yayına aldığınız videoyu seçecek ve ardından Kitle Oluştur’a tıklayacaksınız.
Hepsi bu kadar. İşte bu, haklı olarak parasını ödediğiniz verilerinizi kullanmanın ve ardından bu belirli kitleleri farklı tekliflerle veya web sitenizin farklı bölümleriyle hedeflemenin gücüdür. İşte bu noktada işler gerçekten ilginçleşiyor. Ayrıca, bu reklamlar aracılığıyla zaten oluşturduğumuz verilere sahip olduğunuz potansiyel bir müşteri listesine dayalı olarak benzer bir kitle de oluşturabilirsiniz. Benzer Hedef Kitleler aslında adından da anlaşılacağı gibi. facebook reklam optimizasyonu

Halihazırda hedeflediğimiz kitle zaten sizin için çalışıyor gibi görünüyor. İşte o zaman gerçekten büyük, büyük sonuçlar göreceksiniz. Ve üstel bir büyüme olacak. Çoğu işletme bu şekilde sonuç alır ve çoğu işletme, belirli nişler ve kitleler oluşturarak ve zaten ödemesini yaptığınız verilerden yararlanarak kârlı reklamlar elde eder. Bundan sonraki adım, canlı yayına geçip meta reklamlarınızı optimize etmek ve facebook potansiyel müşterilerinizi yeniden hedeflemeye başlamaktır ki bu da az önce değindiğimiz konudur. Bu da web sitenizi ziyaret etmiş ve işletmenize ilgi göstermiş olan kişilerin önüne meta reklam yerleştirmek anlamına gelir. Satışlarınızın büyük bir kısmı buradan gelecektir. Ve size, düzenlediğim ücretsiz bir ileri düzey web sınıfının linkini vereceğim. Satışlarınızı artırmak ve Facebook ve Instagram reklamlarınızla gerçekten ciddileşmek için bugün bu videoda öğrendiklerinizi geliştirebileceğiniz yer.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar